پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تله های مجرمانه در شبکه های اجتماعی مقالات

تله های مجرمانه در شبکه های اجتماعی
  بزرگنمايي:

پیام فارس -  روزنامه جام جم در گزارشی نوشت: از مزاحمت‌های آنلاین و هتک حیثیت و حرمت افراد تا به‌دست آوردن حساب‌های اکانت‌های تلگرامی، اینها مجموعه جرایم مجازی است.

در گزیده ای از این گزارش می خوانیم: شما با یک دسته اسکناس در دست‌تان در پیاده‌رو قدم نمی‌زنید، چون می‌دانید ممکن است آن را بقاپند؛ خودروی‌تان را با در باز گوشه خیابان رها نمی‌کنید یا آلبوم عکس‌های خانوادگی‌تان یا شرح گفت‌وگوهای خصوصی با همسرتان یا رمز عابربانک‌تان یا افکار محرمانه‌تان را در اختیار رهگذرهای غریبه نمی‌گذارید، اما در شبکه‌های اجتماعی به کسانی که نمی‌شناسید اعتماد می‌کنید، نادانسته رازهایتان را در اختیارشان می‌گذارید، حریم خصوصی‌تان را با دست‌های خودتان ویران می‌کنید و آماده می‌شوید برای این‌که یک قربانی بی‌خبر جرایم فضای مجازی شوید؛ جرایمی که رئیس اداره تشخیص جرایم سایبری می‌گوید نزدیک به 43 درصدش مربوط به شبکه‌های اجتماعی بویژه تلگرام است.
از مزاحمت‌های آنلاین و هتک حیثیت و حرمت افراد تا به‌دست آوردن حساب‌های اکانت‌های تلگرامی، اینها مجموعه جرایم مجازی است که سرگرد حمید کیانی درباره وقوع آنها در فضای مجازی هشدار می‌دهد.
شگرد کلاهبرداران تلگرامی عموما مبتنی بر تبلیغ است. خیلی وقت‌ها مدیر گروه یا مدیر یک کانال تلگرامی، تبلیغی را منتشر می‌کند و تذکر می‌دهد مسئولیت تبلیغ با او نیست، اما به هر حال نطفه یک کلاهبرداری از مردم است.
به گفته کیانی، کلاهبرداران گاهی در تماس با قربانیان، خود را از دوستان آنها معرفی می‌کنند و درخواست کد ارسال شده به گوشی آنها را دارند. افراد نیز بدون این که احراز هویتی را از فرد تماس‌گیرنده داشته باشند، کد درخواستی را ارسال می‌کنند و به این شکل بلافاصله اکانت تلگرام آنها در اختیار فرد تماس گیرنده قرار می‌گیرد. با این اقدام فرد تماس‌گیرنده به تمام اطلاعات آنها دسترسی پیدا می‌کند و این اقدام منجر به اخاذی از افراد می‌شود. به همین علت است که رئیس اداره تشخیص جرایم سایبری، هشدار می‌دهد مردم هیچ وقت به چنین پیام‌هایی اعتماد نکنند و براحتی کد اکانتشان را در اختیار حتی آشنایان خود قرار ندهند.
این نوع کلاهبرداری‌ها که کیانی درباره‌اش می‌گوید، فقط یک گوشه از جرایمی است که در فضای مجازی به واسطه استفاده از شبکه‌های اجتماعی بخصوص تلگرام رخ می‌دهد، اما تخلفات دیگری هم وجود دارد که شاید دقیقا در مصادیق مجرمانه نگنجند، ولی خلاف عرف و اخلاق است از جمله روابط موازی که در این محیط‌ها شکل می‌گیرند و به خیانت‌های زناشویی منجر می‌شوند.
اگر صفحات حوادث روزنامه‌ها را هم ورق بزنید، متوجه می‌شوید بسیاری از زنان و مردانی که درگیر روابط موازی می‌شوند، ارتباط‌های خارج از چارچوب زناشویی را از گفت‌وگو‌هایی ساده در این فضا‌ها آغاز کرده‌اند و به مرور حریم‌ها شکسته و روابطشان صمیمانه شده است. در صورتی که قرار است این دنیای مجازی به ما کمک کند تا در دنیای واقعی بهتر و راحت‌تر باشیم، اما حالا برعکس عمل می‌کند و حتی کانون خانواده‌ای را هم بر‌هم می‌زند.
** آموزش، شرط حضور در شبکه‌های مجازی
دکتر مژگان نیکنام، روان‌شناسی است که همیشه در اثنای گفت‌وگوی مراجعانی که برای مساله خیانت زناشویی به او مراجعه می‌کنند، چندین بار نام شبکه‌های مجازی را می‌شنود. او درباره علت این مساله می‌گوید: یکی از مهم‌ترین دلایل این گونه روابط و معضلات، این است که ما باید پیش از این‌که وارد دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بشویم «مدیریت تعاملات مجازی» ‌را یاد بگیریم.
او معتقد است، آمار ارائه شده از سوی پلیس فتا در دنیای واقعی هم اتفاق می‌افتد، اما غیرواقعی بودن دنیای مجازی است که حساسیت‌های آن را بیشتر کرده است.
نیکنام به جام‌جم می‌گوید: افراد در این فضا به وسیله دستگاه‌های مختلف با افراد دیگر ارتباطات دارند نه با خود فرد و در این وضعیت خیلی از اطلاعات به ما به صورت کامل نمی‌رسد. شما در دنیای واقعی هم در دنیای ارتباطات می‌بینید که یک فردی واقعا نمی‌تواند آن فضای سالم را به شما منتقل کند بنابراین در دنیای مجازی خطر این‌گونه ارتباطات چندین برابر می‌شود؛ آنقدر که دنیای مجازی را تبدیل به یک تهدید برای ما می‌کند.
نیکنام روابط اجتماعی را دلیلی برای رشد جامعه می‌داند و می‌گوید:‌ روابط میان فردی یک قسمتی از رشد اجتماعی ماست. همه به عنوان انسان نیاز به یک‌سری روابط میان‌فردی داریم که این مورد با پیشرفت فناوری، تبدیل شده است به این‌که ما می‌توانیم با یک‌سری دستگاه‌ها دورادور ارتباط برقرار کنیم، اما نحوه و مدیریت آن تعاملات نمی‌تواند جای خودش را از دست بدهد.
** برنامه داریم؛ مجری نداریم
عزیز نجف‌پور، کارشناس حوزه فضای مجازی و معاون سابق پژوهشی پژوهشگاه فضای مجازی اعتقاد دارد که آمار 43 درصد از جرایم اینترنتی چندان دور از ذهن نیست و قابل باور است. او قابل باور بودن این درصد از جرایم را کم‌کاری دولت در اجرای سیاست‌های مربوط می‌داند.
نجف‌پور به جام‌جم می‌گوید: جرایم اینترنتی طی دو سه سال گذشته رشد تصاعدی داشته است، بسیاری از حساب‌های مردم را خالی کرده‌اند، بسیاری از اطلاعات شخصی مردم را دزدیده‌اند و دلیل آن هم این است که ما هنوز نتوانسته‌ایم نظامی جامع برای مدیریت و راهبری فضای مجازی که متناسب با ویژگی‌ها، ملاحظات و وضعیت اجتماعی خودمان است، بومی و سازماندهی کنیم.
او معتقد است، سیاست‌های لازم برای پیشگیری از چنین جرایمی وجود دارد، اما بازوی اجرایی برای آنها نیست. نجف‌پور می‌گوید:‌ موضوع این است که سیاست‌های کلان کشور در حوزه فضای مجازی مشخص است. رهبر معظم انقلاب ابلاغ و مجمع تشخیص مصلحت نظام تائید کرده است. الان شبکه ملی اطلاعات چند سال است که روی میز وزارت ارتباطات است. شک نکنید که با اجرای این موارد درصد جرایم اینترنتی هم کاهش پیدا می‌کند.
به گفته نجف‌پور، راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات می‌تواند درصد این جرایم را بشدت کاهش دهد. معاون سابق پژوهشی پژوهشگاه فضای مجازی همچنین به سواد رسانه‌ای کاربران ایرانی هم اشاره دارد. او می‌گوید در این راستا هم برنامه‌هایی وجود دارد که به اجرا درنیامده است.
این کارشناس حوزه فضای مجازی می‌گوید:‌ ما برنامه ملی آموزش و ارتقای سواد فضای مجازی را تهیه کردیم که روی میز دفتر مرکز ملی فضای مجازی است. بپرسید چرا ابلاغ نمی‌شود و اجرایی نمی‌شود. سواد فضای مجازی هم یک رخ دیگر این ماجراست.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قَشُو رَشُو، نماد یادگارهای نقش بسته در ذهن شیرازیان

این حلزون به زندگی شتاب می دهد

حافظِ عقل‌رمیده

فارس در مسیر توسعه

مرکز سرطان جنوب چشم انتظار خیرین

تقسیمات کشوری،‌ میوه ممنوعه در تبلیغات انتخاباتی

آش با جاش ، زیر ذره‌بین نظارت

پسرکی که به چاه کودک‌آزاری افتاد

بین کدام خطوط باید راند؟

تکدی گری داستان بی‌پایان

داستان ژاندارک شیراز

جا‌خالی شورای شهر در تغییر کاربری باغات قصردشت

توصیه‌هایی برای دانشجویان خوابگاهی

کارت و حرف کسی را نمی‌خوانیم

پویش فعالان فضای مجازی فارس برای تهیه لوازم التحریر/مشقی برای مهر

مصادره باغ‌های متخلفان در فارس، پایان‌بخش فساد است؟

کشت برنج ، کشت به رنج

این سفره‌ها آب ندارد آن سفره‌ها نان دارد

مصیبت "باجگاه"، تلنگری برای ارتقای امکانات دانشگاه شیراز

تله های مجرمانه در شبکه های اجتماعی

سودای شهرت هنری در گرداب کلاهبرداری‌های مجازی

داستان غلبه اراده بر معلولیت

بازتاب واکنش ایران به ادعای سایت آباده در مطبوعات فارس

آیین عاشورایی چک چکو در استهبان برگزار شد

شبیه‌خوانی، ادای دین به اهل‌بیت(ع) است

آیین‌های محرمی فارس

در خانه‌باغ سالمندی

داغ ماندگار بر پیشانی قربانیان

انتخاب نامناسب استراتژی توسعه مشکل بزرگ توسعه فارس

گردهمایی ژن‌های معیوب برای سوزاندن ریه

بنری دیگر در شیراز حاشیه ساز شد

منتقدان تابلو

هندوانه به شرط چرخ تراکتور

استاندار به دادپتروشیمی های فارس برسد/ پروژه ها ازبن بست خارج شود

پارسی‌ها راویان قصه‌های شیرین شدند/آینده ساختنی شد

دستفروشی کاسبی یا مزاحمت!

بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد

کمالک؛ باغی که در سکوت ویران شد

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد