پیام فارس

آخرين مطالب

مصادره باغ‌های متخلفان در فارس، پایان‌بخش فساد است؟ مقالات

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- بحث مصادره باغ‌ها و ویلاهای خارج شهر در استان فارس که فساد یا تخلف در آن‌ها صورت می‌گیرد به جای پلمب کردن آن‌ها، موضوعی است که این روزها دادگستری این استان بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید به دنبال آن است از این طریق گامی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و فساد بردارد.

این باغ‌ها دور از شهر و گاه در فضای باغشهرها قرار گرفته‌اند. باغشهر به بناهایی گفته می‌شود که افزون بر داشتن حالت باغ، دارای ساختمان و دیواره‌هایی است که یادآور ویلا و استراحتگاه است.
این باغشهرها عمدتا در حومه‌های شیراز و شهرستان‌های خوش آب و هوا از جمله سپیدان ساخته شده‌اند و قدمت برخی از آن ها به حدود 20 سال می‌رسد.
بنا به گفته مقامات قضایی فارس اقداماتی همچون اجرای پارتی‌های شبانه و مصرف مشروبات الکلی در برخی باغشهری‌ها باعث شده تا دستگاه قضایی وادار به مقابله و برخورد جدی‌تر با این فسادها شود.
این مقامات اعلام کرده اند کمتر از یک ماه‌ پیش دستگاه قضایی در زمینه باغشهرهایی که فساد در آنجا رخ می‌داد تنها به پلمپ کردن این باغ‌ها اکتفا می‌کرد که با توجه به تاثیرمحدود اینگونه اقدامات در کاهش تخلفات، شیوه برخورد از نیمه شهریورماه 98 وارد فاز جدیدی شد.
رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد: باغشهرهایی که در آن‌ها فساد و تخلفاتی انجام شود به جای پلمب مصادره خواهند شد و این موضوع از برنامه‌های اصلی و قطعی دادگستری استان فارس خواهد بود.
حجت الاسلام سیدکاظم موسوی افزود: موضوع فسادها موجب جریحه‌دار شدن احساسات عمومی شده و نارضایتی مؤمنان را به همراه داشته است.
رئیس کل دادگستری استان فارس با هشدار به صاحبان باغشهرها در سطح شهر شیراز و اطراف این کلانشهر گفت: با مذاکرات انجام شده با محاکم کیفری 2 و محاکم تجدید نظر استان، این موضوع به صورت ویژه در شعب اختصاصی در دستور کار قرار دارد.
خبرنگار ایرنا برای بررسی تاثیر مصادره باغ‌شهرهایی که چنین مشخصاتی از دیدگاه مقامات قضایی دارند به سراغ برخی کارشناسان و مسئولان رفت تا میزان تاثیر این اقدام در کاهش یا افزایش آسیب‌های اجتماعی را بررسی کند.
مصادره باغ‌ها تاثیری بر هنجارشکنی‌ها ندارد
یک جامعه شناس شهری و عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در این زمینه گفت: باغشهری در غرب رایج است و از انقلاب صنعتی این داستان شکل گرفته است اما نحوه شکل گیری این مکان ها در ایران به گونه ای است که بحث‌های تخصصی و علمی کنار گذاشته شده و سیاسی شده است.
دکتر علی گلی افزود: آنچه در قالب باغشهری در ایران و استان فارس شکل گرفته با دیدگاه جامعه شناسی شهری تطابق محتوایی ندارد و در واقع یک داستان اقتصاد سیاسی است که افراد سعی می‌کنند منافع شخصی خود را بدست بیاورند در حالی که در دنیا بحث منافع جمعی مطرح است.
این جامعه شناس گفت:‌ در باغشهری عده ای خاص و آن هم اقشار متوسط رو به بالا دخیل هستند و ورود دادگستری استان فارس برای برخورد با فساد و تخلف در این باغشهری ها و مصادره این باغ‌ها ، تاثیر زیادی در کاهش هنجارشکنی‌ها نخواهد داشت چون مربوط به آحاد عمومی جامعه نیست.
وی ادامه داد: اگر در شهر جدید صدرای شیراز باغی پلمب یا مصادره شد افراد به سمت سپیدان یا جای دیگر می‌روند و با اینگونه اقدامات از آسیب‌های اجتماعی کاسته نمی‌شود.
نگاه‌های شدید امنیتی به پدیده‌های اجتماعی اعتماد مردم را جلب نمی‌کند
ناصر بهمنی جامعه شناس، روانشناس و استاد دانشگاه نیز در این زمینه گفت: یکی از نکاتی که شاید کمتر به آن توجه شده این است که شهر یا جامعه شهری مثل یک تالار اجتماعات روباز است بنابراین متولیان شهر باید برای همه نیازهای این جامعه تدابیری بیندیشند.
وی افزود: ما نمی‌توانیم انسانی که دارای انواع نیازهاست را نادیده بگیریم، اگر نادیده بگیرم او برای خود راهکار پیدا می کند تا نیازهایش را تامین کند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: وقتی جامعه مکان‌های عمومی قابل دسترس و کنترل شده را دچار محدودیت‌های مختلف می‌کند، افراد به دنبال راهکار دیگری می‌روند و به فضاهایی می‌روند که آزادی بی حد و حصر وجود دارد و آنجاست که کار از حد و حدود متعارف خارج می‌شود.
این جامعه شناس با اشاره به سروده سعدی "سرچشمه شاید گرفتن به بیل - چو پر شد نشاید گذشتن به پیل" گفت: اگر در مقاطع لازم اقدامات لازم صورت می‌گرفت، این میزان از گرفتاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی دامن‌گیر جامعه ما نمی‌شد.
بهمنی افزود: باید از سر واقعیت و ضرورت و نیازهای انسانی قبول کنیم که در کشور از بابت وجود نشاط اجتماعی دچار محدودیت هستیم و نمی‌خواهیم باور کنیم انسان‌ها همانقدر که به چیزهای دیگر نیاز دارند، نیازمند نشاط اجتماعی هستند؛ جوانان جایی برای تخلیه هیجان ندارند و کسی نیز پاسخگوی این نیست.
وی ادامه داد: روش‌هایی مثل مصادره کردن باغشهرها به علت فساد و تخلف همانند برخوردهایی بود که اوایل انقلاب اسلامی با ویدیو می‌شد و این روش برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی جوابگو نیست.
این استاد دانشگاه گفت: بهترین شرایط این است که ما مقاوم سازی کنیم، نیازهای جامعه را تامین کنیم و آن را به سمت اماکنی سوق دهیم که مدیریت شده باشد.
بهمنی اظهارکرد: همچنین باید تلاش کنیم جامعه را به حدی از آگاهی برسانیم که خودشان بدانند مرز بین سلامت در اینگونه مواقع چیست.
وی با تاکید بر اینکه نگاه های شدید امنیتی به پدیده های اجتماعی موجب جلب اعتماد مردم نخواهد شد، گفت: باید به تفکر مردم توجه و نسبت به تغییر باورهای فرهنگی از ظاهر به معنا اقدام کنیم.
این جامعه شناس اضافه کرد: با تحکیم کردن و گفته اینکه باید اینگونه باشد یا نباشد به جایی نمی‌رسیم باید باور ایجاد کنیم به صورتی که همه از درون برای گسترش نظم تلاش کنند.
این عضو هیات اندیشه‌ورز مسایل اجتماعی استان فارس گفت: باید از سیستم‌های نظام‌مند مشورتی کمک گرفته شود که هیات اندیشه ورز مسایل اجتماعی استان این آمادگی را دارد تا به صورت رایگان تجربه خود را در اختیار مسئولان قرار دهد.
آموزش و اطلاع‌رسانی بهتر از پلمب و مصادره
مدیرکل دفتر اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس نیز گفت: اعتقاد داریم اطلاع‌رسانی، آموزش و اصلاح در بحث مقابله با آسیب‌های اجتماعی بهتر جواب می‌دهد تا اینکه بخواهیم جایی را پلمب و مصادره کنیم.
کیوان نیازی افزود: پلمب و مصادره برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی عوارض شدید و جبران ناپذیری در جامعه دارد و منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی نمی‌شود.
وی ادامه داد: در بحث مقابله با آسیب‌های اجتماعی نشست‌های مشترکی با دفتر نماینده ولی فقیه در استان و دستگاه قضایی داریم تا بتوانیم مشکلات این حوزه را به حداقل برسانیم.
مدیرکل دفتر اموراجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گیری در مناطق حاشیه‌نشین یکی از اقدامات برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است.
نیازی بیان کرد: برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی علاوه بر بهره‌گیری از توان سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی اعتقاد داریم باید سازمان‌های مردم نهاد به میدان بیایند که این اقدام صورت گرفته و همکاری با سازمان‌های مردم نهاد در جریان است.
9254 /1876


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

غرق‌شدن 4 کودک در یک رودخانه فصلی

راننده تاکسی متهم به قتل در یک قدمی چوبه دار

نقره داغ شدن سنگین پرسپولیس در پرونده کالدرون توسط فیفا

معاون استانداری فارس: فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی به صلاح کشور نیست

احکام افزایش حقوق کارکنان قراردادی مشاغل کارگری دانشگاه صادر شد

کتابخانه اندیشه «اِوَز» در جمع برترین‌های یونیسف

احیای 30 واحد تعاونی در لرستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: خط قرمز ما صیانت از ارباب رجوع و همکاران است

تجاری سازی و ایجاد فناوری های جدید در منطقه آزاد کیش

ماجرای طلسم درختان پارک لاله تهران چه بود؟

حمله فرهاد مجیدی به سازمان لیگ، وزارت بهداشت، پارس جم و ...

تست کرونا گرفتن از اعضای خانواده بازیکنان استقلال

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی

«فرهنگ بزرگ گویش اوزی» در بازار نشر کتاب

تحت پوشش بودن بیش از 1700 خانوار به علت زندانی بودن سرپرست

هنر آلاچیق‌بافی در سپیدان فارس احیا شد

محبیان: گویی وزیر خارجه دشمن در مجلس حضور داشت

پیش‌بینی و اجرای 10 طرح شاخص عمران شهری برای لار

انتقال آب از رودخانه بشار و شش پیر و جبران کمبود آب در شیراز

تدابیر قضایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در جهرم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: محلات یکی از تعاون شهرهای فعال در کشور است

افزایش 45 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان رضوی

کبیری : توانمندسازی تعاونی‌ها 12 برابر افزایش یافت

مدیرکل سازمان بین المللی کار: تعاونی ها در بحران کرونا در بومی سازی مجدد اقتصاد نقش حیاتی ایفا کردند

شریعتمداری: تعاونی‌ها بهترین شکل تحقق اقتصاد سبز هستند

شرایط حاد کرونا،‌ محدودیت‌هایی برای اهالی روستای مزایجان فارس ایجاد کرد

14 بیمار مبتلا به کرونا در فارس جان باختند

ماه و خورشید هم این آینه می‌گردانند

گام‌های فارس در تولید انرژی خورشیدی با تکیه بر توان داخلی

اصنافی که درکرونادیده نشدند/ هزینه ها روبه افزایش ودرآمدی که نیست

30 هزار شغل ره آورد دولت تدبیر و امید برای خانه‌نشینان مازندران

مدیرکل فنی و حرفه ای البرز: صدا و سیمای استان البرز بستری مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی است

بازرسی از 1200 کارگاه در هرمزگان با هدف رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط های کارگری

سمنان پایلوت زیر سامانه بیمه بیکاری در سامانه جامع روابط کار

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض «بالابان» در همدان

پایان رکود صنعت ساختمان عامل اصلی رونق اقتصادی

ارائه خدمات حضوری کتابخانه های عمومی تا 22 تیر متوقف شد

مدیرکل بهزیستی زنجان خبر داد: ایجاد صندوق‌های خرد محلی برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی

منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم

واگذاری خدمات گردشگری سه منطقه طبیعی درخراسان رضوی

توسعه فناوری‌های حفاظت از محیط‌زیست با کمک دانش‌بنیان‌ها

افزایش 33 درصدی خرید گندم در فارس

پرداخت یارانه سود تسهیلات به پروژه‌های گردشگری فارس

ایجاد 80 فرصت دوره پسادکتری در فارس

اجرای همزمان 800 میلیارد ریال پروژه تا پایان امسال

تساوی فجر در بازی خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بیش از دو هزار پرونده تسهیلات کرونا در ایلام تکمیل شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: رونق اقتصادی با سرعت بخشیدن به امر تولید و رفع موانع امکان پذیر است

اختصاص 2هزار و 868 میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

بازگشت زندگی به نگین فیروزه‌ای ایران / چرا به این روز‌های خوش دریاچه ارومیه توجهی نمی شود؟!