پیام فارس

آخرين مطالب

بخاری نفتی در 83 هزار کلاس درس! گفتگو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - تهران- روزنامه وطن امروز در گزارش امروز(شنبه) خود از نگرانی کارشناسان و افکار عمومی جامعه در تکرار دوباره حوادث ناگوار در مدارس پرداخته است.

27 آذر آتش به جان کلاس درس کوچکی در زاهدان افتاد و شب یلدا دیگر برای همکلاسی‌ها و خانواده‌های یکتا، مریم، مونا و صبا، شیرین و پرخاطره نبود.
التهاب و درد سوختن در آتش را چند سال پیش دخترهای شین‌آباد با تمام وجود لمس کردند؛ التهابی که هنوز آرام نشده و زخم‌های سوختگی روح و جان‌شان با بی‌مهری‌هایی که انگار تمامی ندارد همچنان تازه است. سه‌شنبه گذشته آتش‌سوزی در یک مدرسه به دلیل نبود سیستم گرمایشی استاندارد و ضعف نظارتی دوباره و پس از 6 سال تکرار شد. هر چند با اعلام دادستان عمومی و انقلاب زاهدان قصور مدیر و مربی آموزشی این مدرسه غیردولتی محرز و دستور بازداشت آنها صادر شد، مدرسه را پلمب کردند و مدیر آموزش‌وپرورش این ناحیه استعفا کرد اما بررسی‌ها هنوز ادامه دارد و پرسش‌هایی مهم برای افکار عمومی مطرح است که باید به آنها پاسخ داد و شاید مهم‌ترین آنها روند کند جایگزینی سیستم‌های گرمایشی استاندارد در 40 درصد مدارس کشور و ادامه فعالیت این مدرسه در ساختمانی بدون تاییدیه‌های سازمان نوسازی مدارس باشد!
خدشه بر اعتماد عمومی
در همین باره، حجت‌الله بنیادی، پژوهشگر و کارشناس موضوعات آموزش‌وپرورش حادثه آتش‌سوزی زاهدان را از منظر متفاوتی بررسی کرد و ضعف عملکردی در حوزه مدارس غیردولتی را عامل بروز اتفاقات ناخوشایند از این دست دانسته و در این باره به ایسنا اظهار داشت: مدارس غیردولتی به دلیل تأمین منابع مالی خود از شهریه دانش‌آموزان، باید از استانداردها و خدمات بالاتری نسبت به مدارس دولتی برخوردار باشند. وی افزود: حوادث چند ماه گذشته مدارس غیردولتی از مدرسه شمال غرب تهران تا حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه زاهدان نشانگر آن است که این مدارس، هم در زمینه نیروی انسانی شایسته و توانمند و هم در زمینه فضا و تجهیزات، فاقد حداقل‌های لازم هستند. وی با بیان اینکه در حوادث و رویدادهای چند ماه گذشته، نخستین ‌موضوع مهم که نیاز است بیش از پیش مورد توجه مدیران قرار گیرد، خدشه‌دار شدن و آسیب دیدن اعتماد دانش‌آموزان و اولیای آنان نسبت به آموزش‌وپرورش، مدرسه، مدیران مدارس و معلمان صادق، زحمتکش و دلسوز کشور است، گفت: ضعف مدیریت و نظارت آموزش‌وپرورش بر مدارس غیردولتی و نواقص و کاستی‌های قانون مدارس غیردولتی (بازتصویب سال 1395) دلایل عمده رویدادهایی همچون حادثه آتش‌سوزی مدرسه ابتدایی در زاهدان هستند.
تأسیس مدارس در ساختمان‌ استیجاری!
وی با اشاره به اینکه ساختمان برخی مدارس غیردولتی، یک منزل مسکونی با حداقل استاندارد و ایمنی است که به دلیل وجود ضعف و نظارت در قانون مدارس غیردولتی، مجوز دریافت و نسبت به پذیرش گرانبهاترین سرمایه‌های این کشور در فضاهایی نامناسب اقدام می‌کنند، گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بخشی از مدارس غیردولتی در ساختمان‌هایی دایر شده‌اند که استانداردهای حداقلی لازم برای فضای آموزشی، رفاهی و ورزشی را ندارند. بنیادی خاطرنشان کرد : درصد قابل توجهی از این مدارس در ساختمان‌های فرسوده و استیجاری تأسیس شده‌اند؛ ساختمان‌های مسکونی و اداری که تغییر کاربری داده و با تبدیل اتاق‌های خواب و آشپزخانه به کلاس درس تابلوی مدرسه بر سر در آنها نصب شده است. اینکه آموزش‌وپرورش با وجود بیش از 500 هزار صندلی خالی با چه استدلال و چه استانداردهایی چنین مجوزهایی را صادر می‏‌کند نیاز به پاسخگویی دارد. وی خاطرنشان کرد: علاوه بر کیفیت نامناسب نیروی انسانی و فضاهای این مدارس، رعایت نشدن و معین نبودن استانداردهای ایمنی نیز یکی از موضوعات مهم است. در مناطق فاقد شبکه گاز، استانداردهای گرمایشی در یک دبستان و پیش‌دبستانی معین و مشخص نیست. گازکشی و رفع محرومیت از همه استان‌های کشور امری اجتناب‌ناپذیر و مهم است اما آیا نبود شبکه گاز در شهر زاهدان دلیل حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان است؟ خیر! وی افزود: دلیل این حادثه نبود شبکه گاز در شهر زاهدان نیست، بلکه نداشتن حداقل‌های لازم برای ساختمان یک واحد آموزشی و سهل‌گیری و چشم‌پوشی افرادی که مجوز تأسیس مدرسه در چنین مکان‌هایی را صادر می‏‌کنند، دلیل این حادثه است.
بخاری نفتی در 83 هزار کلاس
جالب اینجاست که مهرالله رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی مدارس از وجود بخاری نفتی در 83‌هزار کلاس درس خبر داده و گفته است: «جمع‌آوری بخاری نفتی در مدارس دولتی از وظایف سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است و اعتبارات در اختیار ما برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس دولتی است و نمی‌توانیم اعتبارات دولتی را در مدارس غیردولتی هزینه کنیم. وی افزود: مدارس غیردولتی هنگام دریافت مجوز باید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استاندارد داشته باشند تا به آنها مجوز داده شود. وی خاطرنشان کرد: در مناطقی از کشور که گازکشی نشده است بخاری نفتی استفاده می‌شود و در سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از خوزستان گازرسانی نداریم و مدارس به ناچار از بخاری نفتی استفاده می‌کنند. وی در پاسخ به این پرسش که چرا به جای بخاری نفتی از بخاری تابشی استفاده نمی‌شود؟ چند سال قبل وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به جمع‌آوری بخاری‌های نفتی و استفاده از بخاری‌های تابشی وعده داده بود، افزود: بخاری تابشی در برخی مدارس دولتی استفاده می‌شود اما برای استفاده از این بخاری‌ها هم موضوعاتی مطرح است که ممکن است روی پوست دانش‌آموزان اثرات منفی داشته باشد، البته هزینه‌های آن هم بالاست.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت:‌ 83 هزار کلاس درس مدارس دولتی با بخاری نفتی گرم می‌شوند که برای ایمنی آنها نگران هستیم و برای جمع‌آوری آنها علاوه بر مشکل اعتبار، نبود گاز در برخی نقاط کشور نیز مطرح است. بیشتر نقاطی که از بخاری نفتی استفاده می‌کنند مناطقی هستند که گاز ندارند. وی در پاسخ به این پرسش که برای استانداردسازی سیستم گرمایشی و بخاری‌های مدارس به چه میزان اعتبار نیاز دارید، گفت: اگر به ما یکهزار و 200 میلیارد تومان اعتبار بدهند می‌توانیم این ماجرا را جمع و تمام سیستم‌های گرمایشی را استاندارد کنیم اما توجه داشته باشید اگر تجهیزات نگهداری مناسب نباشند فرسوده می‌شوند و باید برای جایگزینی مجدد هم اقدام کنیم.
فوت چهارمین دانش‌آموز حادثه آتش‌سوزی
چهارمین دانش‌آموز مصدوم حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان دیگر نفس نمی‌کشد و برای همیشه چشمانش را بست. به گزارش «وطن امروز»، «مریم نوکندی» چهارمین دانش‌آموز مصدوم حادثه آتش‌سوزی زاهدان هم دار فانی را وداع گفت و داغ حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه اسوه حسنه را سنگین‌تر کرد. 27 آذرماه امسال در پی حادثه دلخراش آتش‌سوزی مدرسه دخترانه اسوه حسنه زاهدان، 4 دانش‌آموز دختر شامل 3 کلاس اولی و یک پیش‌دبستانی دچار سوختگی شدید شدند که هر 4 کودک جان باختند. همچنین وزیر آموزش‌وپرورش که به زاهدان رفته است، گفت: در 2 سال آینده تمام وسایل گرمایشی غیراستاندارد در سطح استان جمع‌آوری می‌شود. سید محمد بطحایی در سفر به استان سیستان و بلوچستان سراغ خانواده‌های دانش‌آموزان جان‌باخته رفت و از مدرسه سوخته اسوه حسنه بازدید کرد و در جمع مدیران حضور یافت. وزیر آموزش‌وپرورش گفت: من و شخص رئیس‌جمهور به طور جدی پیگیر هستیم تا ظرف 2 سال آینده در استان سیستان و بلوچستان که جزو استان‌های محروم کشور به شمار می‌رود، وسایل گرمایشی را تجهیز کنیم. وزیر آموزش‌وپرورش در بازدید از مدرسه اسوه حسنه گفت: قصور‌کنندگان این حادثه به طور جدی مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. بطحایی در دیدار با خانواده مریم نوکندی از دانش‌آموزان جان‌باخته، گفت: همه مسببان که حتی سهوا باعث بروز چنین حادثه‌ای شدند باید مورد بازخواست قرار بگیرند تا دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگواری در آینده نباشیم.
روزنامه وطن امروز
7247/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هیچ محیط بانی در سه سال گذشته قصاص نشده است

امنیت زیستی بخش مهمی از امنیت ملی است

مترو کتاب در متروی تهران افتتاح می‌شود

درخواست از پدافند غیرعامل برای بررسی وضعیت انبار نفت شهران

اجرای طرح کاپ در منطقه 3 تهران

شمارش معکوس راه اندازی بورس بین الملل کیش

صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران آماده برگزاری مجمع سالیانه می شود

احداث عریض ترین پل موتوررو تهران در منطقه 15

افزایش 68 درصدی مرسولات پستی استان طی 5 ماه گذشته

17 زندانی از محل موقوفات فارس آزاد شدند

آغاز به کار پارکینگ مترو آزادگان در منطقه 19

فرماندار لارستان: نقد رسانه‌ها با ملاحظه شرایط و محدودیت‌ها باشد

4 هکتار از اراضی تصرف شده آزاد شد

ربیعی: تصمیم ترامپ جدی باشد، استقبال می‌ کنیم

اقشار کم‌ درآمد کارت خرید کالا دریافت می‌ کنند

پیگرد و بازداشت مظنونان حادثه پارک لاله

برگزیدگان نخستین جشنواره قرآنی «نور امید» اعلام شدند

پرداخت خسارت ناشی از آتش سوزی پردیس یک آغاز شد

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 21 مرداد 99

نمکی: نمی‌ گذاریم محرم را به کرونا ربط دهند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 21 مرداد 99

صدور حکم بدوی متهمان پرونده ورزش و جوانان فارس

ضربه به بنیان اقتصاد موادمخدر اولویت است

تعیین زمان فینال جام حذفی بعد از جلسه سازمان لیگ با اسکوچیچ

استاندار فارس: مقابله با تخریب دولت از طریق فضای مجازی پیگیری شود

پویش بزرگ لبنیات تندیس برای توزیع ماسک استاندارد

بهسازی 60 کیلومتر مسیر پیاده روی تا پایان مرداد

در مدیریت فضای مجازی جزیره‌ای عمل نشود

شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس به 36 هزار و 820 نفر رسید

آرامش و عزت کنونی مرهون خون شهداست

کشور بیش از گذشته نیاز به دعای خانواده شهدا دارد

بهره مندی 5000 ایثارگر از کارگاه‌های آموزشی در فارس

تهیه و توزیع 1500 بسته در قالب کمک‌های مومنانه

برنامه‌های سلامت تهران در چارچوب دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت

طرحی برای افزایش ایمنی و حفاظت فنی در کیش

کرونا در فارس به کودکان زیر 10 سال هم امان نمی‌دهد

حساب‌ های 3 شرکت متخلف لبنی مسدود شد

قیمت‌ های مجاز تست کرونا در آزمایشگاه‌ ها

کاهش 1 تا 2 میلیونی قیمت‌ ها در بازار خودرو

24 طرح آبخیزداری در لارستان فارس وارد فاز اجرایی شد

رأی دادگاه مدیرکل سابق ورزش و جوانان فارس صادر شد

ساخت دوربرگردان بزرگراه شهید زین الدین

احداث دوربرگردان بزرگراه شهید زین الدین

مدیرکل سابق ورزش و جوانان فارس و متهمین این پرونده محکوم شدند

ایجاد اشتغال برای ٢١٣ معتاد بهبود یافته در استان فارس

ارائه مشاوره به روحانیون در مجتمع فرهنگی مذهبی خاتم الانبیا (ص)

ناکامی‌های فوتبال فارس و توپ‌افکنی شاکیان به سمت کمک‌های دولتی

آزادی 17 زندانی از محل موقوفات مرتبط در فارس

از بلیت ناوگان حمل و نقل عمومی تا انتصابات در ذیحسابی

سوبسید 1300 تومانی آب/ عمق چاه‌ها به 500 متر رسید