پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

بخاری نفتی در 83 هزار کلاس درس! گفتگو

بخاری نفتی در 83 هزار کلاس درس!
  بزرگنمايي:

پیام فارس - تهران- روزنامه وطن امروز در گزارش امروز(شنبه) خود از نگرانی کارشناسان و افکار عمومی جامعه در تکرار دوباره حوادث ناگوار در مدارس پرداخته است.

27 آذر آتش به جان کلاس درس کوچکی در زاهدان افتاد و شب یلدا دیگر برای همکلاسی‌ها و خانواده‌های یکتا، مریم، مونا و صبا، شیرین و پرخاطره نبود.
التهاب و درد سوختن در آتش را چند سال پیش دخترهای شین‌آباد با تمام وجود لمس کردند؛ التهابی که هنوز آرام نشده و زخم‌های سوختگی روح و جان‌شان با بی‌مهری‌هایی که انگار تمامی ندارد همچنان تازه است. سه‌شنبه گذشته آتش‌سوزی در یک مدرسه به دلیل نبود سیستم گرمایشی استاندارد و ضعف نظارتی دوباره و پس از 6 سال تکرار شد. هر چند با اعلام دادستان عمومی و انقلاب زاهدان قصور مدیر و مربی آموزشی این مدرسه غیردولتی محرز و دستور بازداشت آنها صادر شد، مدرسه را پلمب کردند و مدیر آموزش‌وپرورش این ناحیه استعفا کرد اما بررسی‌ها هنوز ادامه دارد و پرسش‌هایی مهم برای افکار عمومی مطرح است که باید به آنها پاسخ داد و شاید مهم‌ترین آنها روند کند جایگزینی سیستم‌های گرمایشی استاندارد در 40 درصد مدارس کشور و ادامه فعالیت این مدرسه در ساختمانی بدون تاییدیه‌های سازمان نوسازی مدارس باشد!
خدشه بر اعتماد عمومی
در همین باره، حجت‌الله بنیادی، پژوهشگر و کارشناس موضوعات آموزش‌وپرورش حادثه آتش‌سوزی زاهدان را از منظر متفاوتی بررسی کرد و ضعف عملکردی در حوزه مدارس غیردولتی را عامل بروز اتفاقات ناخوشایند از این دست دانسته و در این باره به ایسنا اظهار داشت: مدارس غیردولتی به دلیل تأمین منابع مالی خود از شهریه دانش‌آموزان، باید از استانداردها و خدمات بالاتری نسبت به مدارس دولتی برخوردار باشند. وی افزود: حوادث چند ماه گذشته مدارس غیردولتی از مدرسه شمال غرب تهران تا حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه زاهدان نشانگر آن است که این مدارس، هم در زمینه نیروی انسانی شایسته و توانمند و هم در زمینه فضا و تجهیزات، فاقد حداقل‌های لازم هستند. وی با بیان اینکه در حوادث و رویدادهای چند ماه گذشته، نخستین ‌موضوع مهم که نیاز است بیش از پیش مورد توجه مدیران قرار گیرد، خدشه‌دار شدن و آسیب دیدن اعتماد دانش‌آموزان و اولیای آنان نسبت به آموزش‌وپرورش، مدرسه، مدیران مدارس و معلمان صادق، زحمتکش و دلسوز کشور است، گفت: ضعف مدیریت و نظارت آموزش‌وپرورش بر مدارس غیردولتی و نواقص و کاستی‌های قانون مدارس غیردولتی (بازتصویب سال 1395) دلایل عمده رویدادهایی همچون حادثه آتش‌سوزی مدرسه ابتدایی در زاهدان هستند.
تأسیس مدارس در ساختمان‌ استیجاری!
وی با اشاره به اینکه ساختمان برخی مدارس غیردولتی، یک منزل مسکونی با حداقل استاندارد و ایمنی است که به دلیل وجود ضعف و نظارت در قانون مدارس غیردولتی، مجوز دریافت و نسبت به پذیرش گرانبهاترین سرمایه‌های این کشور در فضاهایی نامناسب اقدام می‌کنند، گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بخشی از مدارس غیردولتی در ساختمان‌هایی دایر شده‌اند که استانداردهای حداقلی لازم برای فضای آموزشی، رفاهی و ورزشی را ندارند. بنیادی خاطرنشان کرد : درصد قابل توجهی از این مدارس در ساختمان‌های فرسوده و استیجاری تأسیس شده‌اند؛ ساختمان‌های مسکونی و اداری که تغییر کاربری داده و با تبدیل اتاق‌های خواب و آشپزخانه به کلاس درس تابلوی مدرسه بر سر در آنها نصب شده است. اینکه آموزش‌وپرورش با وجود بیش از 500 هزار صندلی خالی با چه استدلال و چه استانداردهایی چنین مجوزهایی را صادر می‏‌کند نیاز به پاسخگویی دارد. وی خاطرنشان کرد: علاوه بر کیفیت نامناسب نیروی انسانی و فضاهای این مدارس، رعایت نشدن و معین نبودن استانداردهای ایمنی نیز یکی از موضوعات مهم است. در مناطق فاقد شبکه گاز، استانداردهای گرمایشی در یک دبستان و پیش‌دبستانی معین و مشخص نیست. گازکشی و رفع محرومیت از همه استان‌های کشور امری اجتناب‌ناپذیر و مهم است اما آیا نبود شبکه گاز در شهر زاهدان دلیل حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان است؟ خیر! وی افزود: دلیل این حادثه نبود شبکه گاز در شهر زاهدان نیست، بلکه نداشتن حداقل‌های لازم برای ساختمان یک واحد آموزشی و سهل‌گیری و چشم‌پوشی افرادی که مجوز تأسیس مدرسه در چنین مکان‌هایی را صادر می‏‌کنند، دلیل این حادثه است.
بخاری نفتی در 83 هزار کلاس
جالب اینجاست که مهرالله رخشانی مهر، رئیس سازمان نوسازی مدارس از وجود بخاری نفتی در 83‌هزار کلاس درس خبر داده و گفته است: «جمع‌آوری بخاری نفتی در مدارس دولتی از وظایف سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است و اعتبارات در اختیار ما برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس دولتی است و نمی‌توانیم اعتبارات دولتی را در مدارس غیردولتی هزینه کنیم. وی افزود: مدارس غیردولتی هنگام دریافت مجوز باید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استاندارد داشته باشند تا به آنها مجوز داده شود. وی خاطرنشان کرد: در مناطقی از کشور که گازکشی نشده است بخاری نفتی استفاده می‌شود و در سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از خوزستان گازرسانی نداریم و مدارس به ناچار از بخاری نفتی استفاده می‌کنند. وی در پاسخ به این پرسش که چرا به جای بخاری نفتی از بخاری تابشی استفاده نمی‌شود؟ چند سال قبل وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به جمع‌آوری بخاری‌های نفتی و استفاده از بخاری‌های تابشی وعده داده بود، افزود: بخاری تابشی در برخی مدارس دولتی استفاده می‌شود اما برای استفاده از این بخاری‌ها هم موضوعاتی مطرح است که ممکن است روی پوست دانش‌آموزان اثرات منفی داشته باشد، البته هزینه‌های آن هم بالاست.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت:‌ 83 هزار کلاس درس مدارس دولتی با بخاری نفتی گرم می‌شوند که برای ایمنی آنها نگران هستیم و برای جمع‌آوری آنها علاوه بر مشکل اعتبار، نبود گاز در برخی نقاط کشور نیز مطرح است. بیشتر نقاطی که از بخاری نفتی استفاده می‌کنند مناطقی هستند که گاز ندارند. وی در پاسخ به این پرسش که برای استانداردسازی سیستم گرمایشی و بخاری‌های مدارس به چه میزان اعتبار نیاز دارید، گفت: اگر به ما یکهزار و 200 میلیارد تومان اعتبار بدهند می‌توانیم این ماجرا را جمع و تمام سیستم‌های گرمایشی را استاندارد کنیم اما توجه داشته باشید اگر تجهیزات نگهداری مناسب نباشند فرسوده می‌شوند و باید برای جایگزینی مجدد هم اقدام کنیم.
فوت چهارمین دانش‌آموز حادثه آتش‌سوزی
چهارمین دانش‌آموز مصدوم حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان دیگر نفس نمی‌کشد و برای همیشه چشمانش را بست. به گزارش «وطن امروز»، «مریم نوکندی» چهارمین دانش‌آموز مصدوم حادثه آتش‌سوزی زاهدان هم دار فانی را وداع گفت و داغ حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه اسوه حسنه را سنگین‌تر کرد. 27 آذرماه امسال در پی حادثه دلخراش آتش‌سوزی مدرسه دخترانه اسوه حسنه زاهدان، 4 دانش‌آموز دختر شامل 3 کلاس اولی و یک پیش‌دبستانی دچار سوختگی شدید شدند که هر 4 کودک جان باختند. همچنین وزیر آموزش‌وپرورش که به زاهدان رفته است، گفت: در 2 سال آینده تمام وسایل گرمایشی غیراستاندارد در سطح استان جمع‌آوری می‌شود. سید محمد بطحایی در سفر به استان سیستان و بلوچستان سراغ خانواده‌های دانش‌آموزان جان‌باخته رفت و از مدرسه سوخته اسوه حسنه بازدید کرد و در جمع مدیران حضور یافت. وزیر آموزش‌وپرورش گفت: من و شخص رئیس‌جمهور به طور جدی پیگیر هستیم تا ظرف 2 سال آینده در استان سیستان و بلوچستان که جزو استان‌های محروم کشور به شمار می‌رود، وسایل گرمایشی را تجهیز کنیم. وزیر آموزش‌وپرورش در بازدید از مدرسه اسوه حسنه گفت: قصور‌کنندگان این حادثه به طور جدی مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. بطحایی در دیدار با خانواده مریم نوکندی از دانش‌آموزان جان‌باخته، گفت: همه مسببان که حتی سهوا باعث بروز چنین حادثه‌ای شدند باید مورد بازخواست قرار بگیرند تا دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگواری در آینده نباشیم.
روزنامه وطن امروز
7247/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

100 مسافر گرفتار در کولاک اقلید اسکان یافتند

افزایش 3.5 درصدی مصدومان حوادث رانندگی در فارس

آغازبارش های استان فارس از چهارشنبه / یخبندان در راه است

فارس بارانی می‌شود

پرداخت افزون بر پنج هزار و 900 میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان فارس

پخت روزانه 6 هزار پرس غذای گرم در مناطق سیل زده

بهبود یافتگان سو مصرف مواد مخدر به دیدن تئاتر رفتند

پیکر یکی از شهدای سقوط هواپیما در شیراز به خاک سپرده شد

ارسال بسته‌های غذایی از فارس به مناطق سیلزده جنوب

20 تُن ترشی غیر بهداشتی در شهرستان زرقان نابود شد

پروانه برای واحدهای مستقر در شهرک‌های کشاورزی رایگان صادر می‌شود

تخریب‌کننده دستگاه‌های خودپرداز در داراب بازداشت شد

توجه ویژه به پیش دبستانی‌ها در اجرای سند تحول بنیادین

شهید سلیمانی الگوی نسل چهارم و پنجم انقلاب اسلامی

دختر دارابی، نوشته خود را به سردار شهید سلیمانی تقدیم کرد

بارندگی در جنوب فارس تشدید می‌شود

مرگ مشکوک به خودکشی مرد 58 ساله در شیراز

10.7درصد زنان فارس از همسرانشان بزرگتر هستند

واژگونی خودرو در شیراز 16 مصدوم به همراه داشت

تعیین تکلیف همه زندانیان فارس

محور جهرم به لار بازهم قربانی گرفت

کشف 825 کیلو مواد مخدر در استان فارس

بازسازی تاسیسات آبرسانی روستاهای خسارت دیده از سیل در لامرد

حادثه برای پراید حامل دانش‌آموز در شیراز/ 5 نفر مصدوم شدند

تحویل 90 هزار قطعه کارت سوخت در فارس

مدارس اقلید به علت بارش باران تعطیل شد

تعهدات بیمه برای انجیرستان‌های استهبان افزایش یافت

شروع ثبت‌نام طرح ملی مسکن از 26 آذر در فارس

جمع آوری انشعابات غیر مجاز برق در گویم شهرستان شیراز

شهردار شیراز برکنار نمی شود

بارش برف و باران شش روزه در 31 استان

تخصیص 22.5 میلیارد تومان برای تامین آب عشایر فارس

یک آپارتمان مسکن مهر مرودشت دچار آتش سوزی شد

آیا کارتن خوابی دانشجویان گره از مشکل بی خانمان ها می گشاید

شمال غربی و غرب استان فارس سه شنبه بارانی است

آنفلوآنزا در استان فارس 12 قربانی گرفت

15 میلیارد ریال به خانه جوان در ناآرامی شیراز خسارت وارد شد

توزیع داروی تقلبی در شیراز و پیگیری قضایی

هفته فیلم لهستان با نمایش 7 فیلم برگزار می شود

دستگاه های فارس آماده بارش های فصل سرما هستند

2 شکارچی غیرمجاز خارجی در فرودگاه شیراز دستگیر شدند

آزادراه شیراز- اصفهان 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سرما بازهم وضعیت گوجه‌فرنگی را قرمز کرد

لزوم توقف ارابه های مرگ در جاده های فارس

آغاز به کار همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور در شیراز

شمارش معکوس برای پایان ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل استان فارس

رئیس هیات ژیمناستیک فارس: توجه نکردن به این رشته، عمر ورزش قهرمانی را کوتاه می‌کند

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند

طرح جامع مدیریت سیلاب شیراز در دست تهیه است

گاز منواکسیدکربن، جان دو نفر را در خفر گرفت