پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

شهردار شیراز:

ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن 2 برابر شد اجتماعي

ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن 2 برابر شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شهردار شیراز اعلام کرد که ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن با 36 هزار متر مربع کف برداری، بیش از دو برابر شده است.

به گزارش ایسنا، حیدر اسکندرپور چهارشنبه 17 مهر در حاشیه بازدید از بالا دست و حوضچه آرامش دروازه قرآن در جمع خبرنگاران گفت: اقداماتی که شهرداری شیراز در محدوده بالا دست دروازه قرآن و به منظور ایمن سازی شهری و افزایش تاب آوری آن در برابر سیل با نظر مشاور در حال انجام است به دو دسته اقدامات بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود.
او افزایش دو برابری ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن و ایجاد بندهای سنگی مختلف به منظور کاهش سرعت آب را از جمله اقدامات کوتاه مدت دانست و افزود: با این اقدامات تلاش داریم میزان و سرعت آب ورودی به لوله دروازه قرآن کاهش یابد و طی دو هفته آینده عملیات اجرایی آن به اتمام می‌رسد.
شهردار شیراز، اضافه کرد: با کف برداری‌های انجام شده ظرفیت حوضچه ارامش دروازه قرآن حدود 36 هزار متر مربع فزایش یافته که این میزان برابر با 6 هزار و 500 کامیون خاکبرداری است.
اسکندرپور اقدامات بلند مدت برای افزایش ایمنی مسیل دروازه قرآن را ایجاد سدهای خاکی در بالا دست و تعبیه یک لوله انتقال آب جدید در زیر دروازه قرآن و کنار لوله قبلی دانست و گفت: اقدامات بلند مدت براساس نظر مشاور پروژه و پس از تصویب توسط مراجع ذی صلاح به ویژه سازمان آب منطقه‌ای فارس انجام می‌شود.
وی ضمن تشکر از دادستانی شیراز به علت پشتیبانی و پیگیری‌هایی که در راستای هماهنگی دستگاه‌های مختلف برای اجرای اقدامات بالادست دروازه قرآن انجام داده، افزود: از سازمان آب منطقه‌ای فارس انتظار دارم که بخشی از مسیر حوزه آبریز دروازه قران و بستر رودخانه که توسط باغچه محدود شده را بازسازی کنند تا این مسیر به صورت کامل باز و با اقدامات دستگاه قضایی و سازمان آب منطقه‌ای فارس بازسازی مسیر انجام شود.
شهردار شیراز همچنین در صحن علنی شورای شهر ضمن ارائه گزارش عملکرد در خصوص اقدامات شهرداری در خصوص پیشگیری از سیل گفت: در این راستا بیش از 161 کیلومتر جدول روباز و 221 کیلومتر کانال روبسته لایروبی و 102 کیلومتر لوله گذاری جدید آب‌های سطحی انجام شد.
اسکندرپور اضافه کرد: طی ماه‌های اخیر بیشترین حجم اقدامات برای آمادگی در مقابل بارش باران در مجموعه مدیریت شهری انجام شده است.
محمد حسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد از مجموعه اقدامات شهرداری برای مقابله با سیل و بارش باران گفت: اقدامات کوتاه مدت شهرداری شیراز برای مقابله با بارش باران از ابتدای خردادماه آغاز شده است.
محمدحسن پور با بیان اینکه در سطح شهر شیراز 52 حوزه آبریز وجود دارد، گفت: چهار حوزه آبریز دروازه قرآن، سعدی، دراک و رودخانه خشک نیازمند توجه ویژه بود و در این راستا طبق برنامه ریزی‌های انجام شده این حوزه‌ها در اولویت اقدامات شهرداری شیراز قرار گرفت.
وی اضافه کرد: 144 نقطه آبگیر در سطح شهر شناسایی و با هماهنگی شهرداران مناطق به منظور رفع مشکلات اولویت بندی شده‌اند. همچنین بیش از دو هزار چاه جذبی سطح شهر لایروبی شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: در بیش از 30 کیلومتر از رودخانه خشک و 23 کیلومتر از رودخانه چنارراهدار عملیات خاکبرداری، جمع اوری نخاله و اصلاح شیب شکن انجام شده است.
محمدحسن پور از برگزاری مانور گسترده سیل در سطح شهر شیراز خبر داد و افزود: به منظور افزایش امادگی مجموعه نیروهای شهرداری اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت بحران، مانور سیل و بازدیدهای متعدد از نقاط مختلف سطح شهر کرده‌ایم.
وی ابراز امیدواری کرد که شهروندان شیراز پاییز و زمستان امسال را با آمادگی نیروی انسانی، فراهم سازی امکانات، برنامه ریزی‌ها و اقدامات انجام شده بدون مشکل پشت سر بگذارند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield