پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرد

صدور مکانیزه گواهی عدم سوء پیشینه در فارس اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به مکانیزه شدن روند صدور و اخذ گواهی عدم سوء پیشینه در فارس و کاهش زمان دریافت این گواهی از 2 هفته به 24 ساعت برای فعالان اقتصادی، آن را اقدامی در راستای رونق تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی دوشنبه 22 مهر در جلسه ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در فارس، با اشاره به کاهش زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه در استان فارس برای فعالان اقتصادی، گفت: این اقدام مثبت و کارگشای اتاق بازرگانی استان فارس گام مهمی در راستای کاهش فرآیند صدور کارت بازرگانی در کشور خواهد بود.
او با یادآوری اینکه صدور و اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای فعالان اقتصادی در استان فارس از دو هفته به 24 ساعت کاهش یافته است، ادامه داد: یکی از شرایط صدور کارت بازرگانی، اخذ گواهی عدم سوء پیشینه بود که متقاضیان در گذشته باید با حضور در دفاتر منتخب پستی یا مرکز تشخیص هویت ناجا نسبت به انگشت نگاری اقدام می کردند تا پس از انجام مراحل اداری اصل مدرک توسط اداره پست به آدرس آنان ارسال شود و این روند، باعث اطاله زمان می‌شد.
رئیس ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در استان فارس اضافه کرد:متقاضیان می توانند با ارائه کارت ملی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان نسبت به اخذ این گواهی اقدام کنند و دارندگان کارت بازرگانی و عضو اتاق بازرگانی فارس برای دریافت گواهی سوء پیشینه نیاز به حضور فیزیکی نداشته و می توانند از سیستم مکانیزه این اتاق نیز استفاده کنند.
وی با اشاره به فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در شهر شیراز و سایر حوزه های قضایی استان فارس خاطر نشان کرد: این دفاتر با هدف ایجاد امکان دسترسی آسان تر مردم به خدمات قضایی، ثبت انواع دادخواست، شکایت و صرفه جویی در وقت و هزینه راه اندازی شده است و در این دفاتر 22 خدمات قضایی ارائه می‌شود.
معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان فارس نیز در این زمینه گفت: بانک جهانی به عنوان یک نهاد بین امللی معتبر هر ساله وضعیت کسب و کار کشورها را بر اساس شاخص سهولت انجام کسب و کار و از طریق بررسی وضعیت 10 نماگر در خصوص قانونگذاری و تنظیم مقررات شامل شروع کسب وکار، اخذ مجوزهای ساخت وساز، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سهامداران خرد، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و پرداخت دیون رتبه بندی می کند.
سید عبدالنبی نجیبی افزود: بر اساس این گزارش، امتیاز ایران در شاخص کل سهولت انجام کسب و کار با افزایش از 54.6 به 56.9 به میزان 2.34 واحد بهبود یافته اما علیرغم این بهبود و افزایش در امتیاز، رتبه ایران در این شاخص با 4 پله تنزل از 124 در سال 2018 به 128 در سال 2019 رسیده است.
قاضی نجیبی با بیان اینکه دستگاه هایی شامل اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری، سازمان امور مالیاتی کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، قوه قضائیه، سازمان تأمین اجتماعی و بانک مرکزی مهم ترین دستگاه های مسئول در حوزه نماگر شروع کسب و کار هستند، گفت: عمده دلیل این تنزل به افت 76 پله ای کشور در نماگر شروع کسب و کار و 61 پله ای در نماگر اخذ مجوزهای ساخت و ساز باز می گردد.
وی با اشاره به پژوهش های کارشناسی و تخصصی اتاق بازرگانی استان فارس در خصوص گواهی عدم سوء پیشینه افزود: یکی از مراحل مهم شروع کسب و کار، اخذ گواهی عدم سوء پیشینه است و الزامی بودن اخذ این گواهی برای شروع یک کسب و کار در ایران منجر به این موضوع و اضافه شدن یک مرحله 7 الی 10 روزه به زمان شروع کسب و کار شده است.
معاون قضایی دادگستری استان فارس ادامه داد: بر اساس بند (ب) ماده (2) تصویب نامه شماره 23110/ت53079 ه مورخ 1/3/1396 هیأت محترم وزیران، امکان استعلام برخط و الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه برای دستگاه های اجرایی تصریح شده که نظر به آماده بودن زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری موضوع در استان فارس و با همکاری اتاق بازرگانی فارس طی دو ماهه گذشته این موضوع به طور آزمایشی انجام شد.
نجیبی با بیان اینکه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه بر اساس دو بخشنامه داخلی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و می تواند با دستور و ابلاغ رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حذف شود، گفت: حذف دریافت فیزیکی «اخذ گواهی عدم سوپیشینه» پیامدهایی نظیر حذف زمان مرحله 7 الی 14 روزه، حذف هزینه، کاهش زمان شاخص شروع کسب و کار از 72.5 روز به 66.5 روز و بهبود رتبه این شاخص از 173 به 167 را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: با پیگیری های اتاق بازرگانی فارس، فرآیند اخذ گواهی عدم سوء پیشینه برای کارت بازرگانی به صورت فیزیکی حذف شده و این مرحله به صورت ارجاع از طریق دفاتر خدمات قضایی و در مدت یک شبانه روز انجام می شود که در مرحله بعدی با فراهم شدن زیر ساخت های آتی این موضوع با تعریف درگاه های اینترنتی مورد نیاز به صورت برخط و مدت زمان بسیار کوتاه تر نیز انجام خواهد شد.
نجیبی با بیان اینکه مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه سه ماه است افزود: بر خط شدن و تسهیل فرآیند اخذ این گواهی برای فعالان اقتصادی استان از مطالبات جدی بود و پیامدهای مثبتی در فارس خواهد داشت.
دبیر ستاد پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان فارس بر تداوم حمایت همه جانبه دادگستری استان فارس از فعالیت های مولد و اشتغال زا و نیز ضرورت همراهی همه دستگاه ها و نهادهای عمومی غیر دولتی برای رونق تولید تاکید کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

اولویت، حفظ ایمنی شهروندان است

فعال اقتصادی: روند ثبت شرکت از معضلات شرکت‌های دانش بنیان است

شناسایی 200 کانون تجمع زباله گردهای پایتخت

آمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش می‌ یابد

15 واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا در فسا تعطیل شدند

درخواست شهرداری برای برخورد با بازار غیر قانونی فروش حیوانات

افتتاح 186 پروژه اقتصادی تا پایان سال در فارس

بخشیدن بدهی اجاره‌نشینان شهرداری شیراز

​تصویب افزایش حق مسکن کارگری در کمیسیون اقتصادی دولت

تحولات ورزشی پسا کرونا، استراتژی اصلی سازمان منطقه آزاد کیش

مهار آتش در بیمارستان نفت در خیابان حافظ + عکس

مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 مرداد 99

تازه‌ ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

شهرآفتاب تخصصی می شود

52 درصد اعتبارات عمرانی فارس تخصیص یافته است

تدفین 50درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

برخی نیروهای شرکتی علوم پزشکی شیراز خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود شدند

اوج گرفتن شمار قربانیان کرونا در فارس/ ماسک بزنیم

برگزیدگان جشنواره آوا و نمای نابینایان فارس معرفی شدند

92 درصد از نوزادان استان فارس در چالش کرونا غربالگری شدند

19 نفر دیگر در فارس جان باختند/ 100 بیمار در بخش مراقبت های ویژه

بسیج همه دستمایه‌های بهداشتی فارس برای برگزاری بهینه آزمون سراسری در دوران کرونا

خرید گندم در لارستان 61 درصد افزایش یافت

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

آمادگی نخبگان بسیجی فارس برای پاکسازی آب‌های بیروت

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

غربالگری 92 درصد نوزادان در فارس برای شناسایی بیماران متابولیکی

عضو شورای شهر شیراز: رسانه حرفه‌ای به اخلاق پایبند است

افزایش تعداد حوزه‌های امتحان دانش‌آموزان فارس برای شهریور

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

حبیبی: خبرنگاران نقش حساسی در امنیت دارند

فعال سیاسی:‌ همه مشکلات متوجه دولت نیست

آغاز صید ماهیان گرمابی درون قفس در قیر وکارزین

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

پروژه آزادراه شیراز به اصفهان مشکل اعتباری ندارد

جزئیات جشنواره فرهنگی و هنری علوی اعلام شد

کتابخوانی مجازی «کتابستانه» در فارس آغاز می‌شود

بروکراسی مشکل ثبت شرکت‌های دانش بنیان در فارس است

حفظ سلامت عزاداران محرم اولویت هیات‌های مذهبی فارس

انتقال بازار گل محلاتی در انتظار ابلاغ شورای تامین