پیام فارس

آخرين مطالب

دنیای رنگارنگ نابینایان توانمند مقالات

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- پانزدهم اکتبر همگام با 23 مهر، روز جهانی نابینایان است روزی که عصای سفید هم نام دارد تا بر پندارهایی که دنیای نابینایان را تیره می‌پندارد؛ خط بطلان بکشد،خط بطلانی که امتداد آن را می توان در مرکز مهارت‌آموزی نابینایان توانگر شیراز دید.

شال های رنگی که به دست بانوان روشندل بافته می‌شد، پر از رنگ‌هایی بود که نشاط، انگیزه و امید را به مخاطبانش هدیه می‌کرد.
دست‌ها روی دستگاه شالبافی می‌لغزید و هر گره را لمس می‌کرد، نگاه هم گرچه که شاید خیره بود، با دست‌ها هماهنگی داشت و نخ‌ها را وامی‌کاوید. بانوان نابینایی که پشت ماشین بافت نشسته بودند، هنگام کارکردن با یکدیگر حرف می‌زدند و دختری که گویی تازه وارد دانشگاه شده بود، داشت از هماهنگی با فردی برای تهیه کتاب‌های صوتی سخن می‌گفت.
موسسه توانگران کارآفرین در شهر شیراز، تنها موسسه کار آموزی و مهارت‌آموزی به نابینایان و کم‌بینایان در فارس است.
ورودی مجموعه با طاق نصرتی که از گل و گیاه پیچیده شده، همگان را به محیطی دل‌انگیز و امن دعوت می‌کند.
فضایی که به‌خوبی مناسب‌سازی شده است، تجهیزات تازه‌ای را برای اولین بار پیش رویمان نمایان می‌کند؛ مثلاً صفحه‌ای فلزی که با خط بریل روی آن نوشته شده است که در طبقه چندم قرار داریم یا از کدام سو باید حرکت کنیم یا میله‌های آهنی کنار دیوارها و برآمدگی‌های شب‌رنگ روی پله‌ها که کار بالا و پایین رفتن از آن‌ها را آسان می‌کند.
در هر طبقه هم تعداد زیادی گل و گلدان با سلیقه در گوشه‌ای یا در کریدوری چیده شده است که به محیط آرامش می‌بخشد و هم رنگ‌های به کار گرفته در فضا شاد و سرخوشانه است؛ این ها نشانگر آن است که ما خلاف آنچه که فکر می‌کنیم، نابینایان رنگ‌ها را می‌شناسند و می‌فهمند.
آموزش آری؛ ترحم نه
مسئولان این موسسه می گویند قرار است اصول توانمندی را به نابینایان بیاموزیم و زمینه ساز وابستگی بیچون و چرای آنان نباشیم و به اصطلاح ماهیگیری را یاد دهیم نه اینکه به کسی ماهی بدهیم.
بنیان فعالیت‌ها هم بر آموزش گذاشته شده است از آموزش کار با رایانه و برنامه‌نویسی گرفته تا چرم‌دوزی و خیاطی و شالبافی. کارهایی که گمان می‌کنیم معمولاً به چشم‌های بینا نیاز دارد.
بیش از 150 نابینا در این موسسه به‌صورت فعال برای زندگی مفیدتر در جامعه آموزش می‌بینند. حضور در اجتماع یکی از اهداف بسیار مهم این مجموعه عنوان شده است.
مدیرعامل موسسه نابینایان توانگران کارآفرین که خود نیز از همین خانواده برای کمک به نابینایان برخاسته است، به ایرنا می‌گوید: مشکلات نابینایان در قدم اول وابسته به عدم شناخت اجتماع است و دوم به این بازمی‌گردد که متولی قدرتمندی ندارد.
محمدقاسم شایسته‌نیا بر این عقیده است که جز سازمان استثنایی که وظیفه فراهم‌کردن فضایی برای تحصیلات کلاسیک را بر عهده دارد و نقشش مشخص است، سازمان بهزیستی با بیش از صد شرح وظیفه نمی‌تواند به‌خوبی به معلولان و به‌ویژه نابینایان رسیدگی کند.
او می‌افزاید: مسائل مربوط به نابینایان در قالب خشک و اداری سازمانی نمی‌گنجد؛ از همین رو این مجموعه به‌صورت هیات امنایی اداره می‌شود و مجوز فعالیتش را نه از سازمان بهزیستی که از نیروی انتظامی گرفته است.
مسائل مربوط به نابینایان در قالب خشک و اداری سازمانی نمی‌گنجد.
شایسته‌نیا ادعا کرد دللیل این موضوع فقدان تخصص کافی در مجموعه بهزیستی است.
وی همچنین مدعی شد:زیر نظر بهزیستی نرفتیم تا تخصصی تر کار کنیم و آن‌ها هم به این خاطر که مجوزمان را از نیروی انتظامی گرفته‌ایم، هیچ کمکی به ما نمی‌کنند.
او ادامه می‌دهد: با این حال بهزیستی نابینایانی را که به آن‌ها مراجعه می‌کنند، در درجه اول به این موسسه ارجاع می‌دهد.
امکان حضور طولانی‌مدت نابینایان در جامعه فراهم نیست
مدیرعامل موسسه توانگران کار آفرین درباره چرایی حضور کمرنگ نابینایان در جامعه می‌گوید: تعدادی از نابینایان در دانشگاه درس می‌خوانند؛ اما نباید از یاد برد که آن‌ها تنها مقطعی 4 تا 6 ساله را در دانشگاه هستند که دوره‌ای زودگذر محسوب می‌شود. این افراد پس از دانشگاه نیاز به شغلی دارند که حضورشان را در اجتماع تداوم بخشد که بسیار کم میسر می‌شود.
شایسته‌نیا از میان همه سازمان‌ها تنها، از آموزش و پرورش به‌عنوان سازمانی نام برد که سه درصد از استخدامیانش را از میان نابینایان می‌گیرد و فرصت‌های شغلی مناسبی را برای آن‌ها فراهم آورده است.
او ادامه می‌دهد: نابینایان می‌توانند در بسیاری از شغل‌ها فعالیت کنند؛‌ اما معمولاً جامعه این مجوز را به آن‌ها نمی‌دهد و آنان درحالیکه می‌توانند وکیل یا مترجم خوبی باشند، کارگری می‌کنند و از این موضوع خوشحال هم هستند؛ حال آنکه اگر هر کارآفرینی در سراسر کشور تنها نیم درصد از کارکنانش را از میان نابینایان یا معلولان انتخاب می‌کرد، وضعیت بسیار بهتر می‌شد.
این فعال اجتماعی عنوان می‌دارد که رنج و غصه‌های این گروه را کمتر کسی درک می‌کند، در برخی خانواده‌ها هم دو یا سه نابینا زندگی می‌کنند که حتی اگر با سختی‌های موجود تحصیل کنند، امکان تغییر وضعیت برایشان وجود ندارد و باز به انزوا رانده می‌شوند.
شایسته‌نیا با بیان اینکه در قرن بیست‌ویکم هنوز نابیناهای گمنام بسیاری زندگی می‌کنند، یکی از دلایل این ضعف را تقویت‌نکردن و عدم حمایت از تشکل‌های مردم‌نهاد دانست.
ارائه خدمات به تعداد بیشتری از نابینایان نیازمند توجه همه گروه‌ها و سازمان‌های مسئول است.
او اظهار می‌دارد که این مجموعه نیمی از نیازهای خود را از طریق کارگاه خیاطی که خانواده نابینایان و خود آن ها در آن فعالیت می‌کنند، رفع می‌کند و بخشی از هزینه‌های جاری نیز از طریق اجاره سالنی که جزو همین مجموعه است تامین می‌شود.
مدیرعامل موسسه توانگران کارآفرین می‌گوید: تا زمانی که خودمان بتوانیم هزینه‌ها را تامین کنیم نیازی به جمع‌آوری کمک نداریم، دو سوم هیات امنای این مجموعه را نیز خیران تشکیل می‌دهند که کمک‌هایشان تنها بابت توسعه فعالیت‌ها به کار گرفته می‌شود و نه هزینه های جاری.
او با بیان اینکه ارائه خدمات به تعداد بیشتری از نابینایان نیازمند توجه همه گروه‌ها و سازمان‌های مسئول است، از نداشتن خوابگاهی مناسب برای دعوت از نابینایان سراسر کشور گلایه کرد.
به گفته شایسته‌نیا تجربه فعالیت در شهرهایی همچون چابهار و کشور عراق نشان داده است که می‌توان نابینایان توانمند کرد و از آن‌ها برای گسترش آموزش‌ها در شهرها و دیگر کشورها بهره برد.
از قطرگی به دریا شدن
قائم مقام مدیرعامل این موسسه نیز به ایرنا می‌گوید: آموزش‌های این مجموعه مربوط به تسهیل در حوزه مهارت‌های فردی، اجتماعی، تحصیلی و اشتغال است.
لیلا غزنوی ابراز می‌دارد: تفاوت حوزه آموزش عادی با آموزش استثنایی در این است که در حوزه عادی آموزش را در کلاس تعریف می‌کنیم و توری در دریایی می‌اندازیم و بهترین‌ افراد را انتخاب می‌کنیم؛ اما در حوزه استثنایی قضیه معکوس است، قطره‌هایی را انتخاب می‌کنیم و آموزش می‌دهیم و دریاچه کوچکی تشکیل می‌دهیم تا آن را به دریا وصل کنیم.
او از راه‌اندازی جشنواره‌ای با نام "آوا و نما" خبر دارد که قرار است در آذرماه سال جاری برگزار شود و در چهار حوزه تعامل بین افزاد نابینا و بینا، اشتغال نابینایان، آموزش نابینایان و گردشگری نابینایان هنرمندان را دعوت می‌کند تا ارتباط خود را با جامعه نابینا تقویت کنند.
بنابر اعلام اداره کل بهزیستی فارس شیوع نابینایی در فارس بیش از دو برابر میانگین کشور است و جمعیت نابینایان پس از معلولان جسمی و حرکتی و معلولان ذهنی در این استان بیش از دیگر انواع معلولیت هاست.
9885 /1876


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدهای بالگرد تهران ساماندهی شود

محکومیت 3 اخلالگر نظام اقتصادی در استان فارس

کرونا، درآمدهای «شهر آفتاب» را تا 80 درصد کاهش داد

روحانی: بر نظارت جدی بر قیمت‌ ها تاکید می‌ کنم

شهر تهران و سلامت خادمانش؛ ارتباطی دوسویه

بانوی کارآفرین دارابی: بانوان از مشکلات کسب و کار نهراسند

سازمان تبلیغات: محرم را مثل سابق برگزار نمی‌ کنیم

فعال سیاسی فارس: مردم همراهی و هماهنگی قوای سه‌گانه را می‌خواهند

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

افزایش مستمری بازنشستگان با دریافت مطالبات معوق ممکن شد

تأمین اجتماعی مولد سرمایه‌های بیمه شدگان باشد

شریعتمداری: همسان ‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری مددجویان بهزیستی تلاش بیشتری را می‌طلبد

تلاش صنایع شیر ایران برای شکوفایی رونق تولید

تلاش صنایع شیر ایران برای شکوفایی تولید

بهره برداری از ترانس قدرت در نیروگاه آب و نیروی ماهتاب کیش

ماجرای خرابی پله برقی ایستگاه های بی آر تی چیست؟

هیات پزشکی ورزشی دارای جایگاه ویژه ای در استان فارس است

بهینه سازی تامین و انتقال برق در جنوب شرق شیراز با 10 میلیارد ریال سرمایه گذاری

بهینه سازی تامین برق در جنوب شرق شیراز با 10 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری

ماجرای خانه های 25 متری به شورا نرسید

پرداختن به جمع آوری ماسکهای استفاده شده تشویش اذهان عمومی است

ابتلای همزمان چهار بیمار به کرونا و آنفلوانزا در شیراز و پرسش‌های پیش رو

راه ، آب و آموزش مهمترین سرفصل‌های تخصیص اعتبار در شهرستان اوز است

تایید حکم اعدام سه نفر از معترضان آبان

بورس املاک فرصت پیش خرید در بستر شفاف به مردم می دهد

آتش‌سوزی در بخش کردیان جهرم مهار شد

تنگه گمبیل سپیدان زیر تیغ بولدوزرها

تنگه گمبیل سپیدان زیر تیغ بلدزورها

ساماندهی اطلاعات اعضای هیئت علمی در پایگاه‌های استنادی

سه اتفاق در موج جدید کرونا

نکوداشت زنده‌یاد یدالله طارمی درشب شعر «بهار نارنج» برگزار می‌شود

معتادان متجاهر مشکوک به کرونا در شیراز قرنطینه می‌شوند

خاطرات زوج پرستار جهرمی از بخش بیماران کرونایی

جایگاه نخست فارس در ارسال طرح های متقاضیان تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد/ دورهمی خانوادگی هم ممنوع

ابتلا به کرونا در تهران و خراسان‌ رضوی صعودی شد

واکنش قوه قضائیه به نامه «نرگس محمدی»

مرگ 10 بیمار مبتلا به کرونا در فارس/آمار قربانیان به 279 نفر رسید

فارس همچنان در شرایط هشدار کرونا

وضعیت قرنطینه سوالات آزمونهای سراسری

مسئول دامپزشکی لامرد معرفی شد

شهرداری در اعلام محدودیت تهران به تعهدات قانونی عمل کرده است

جان‌باختگان کرونا در آرامستان رضوان جهرم غسل خواهند شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: توسعه و تشکیل تعاونی های دانش بنیان و توسعه و عمران سبب افزایش سهم تعاونی ها می شود

ماجرای قتل پسر 9 ساله در مسیر عروسی

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/24

اختلاف نظرها ناشی از فقدان گفتگو و تعامل است

کشف 250 کیلوگرم تریاک در فارس/ انبار الکل لو رفت

تصمیم گیران نیاز به گفتگو و تعامل را حس نمی کنند

دشواری تردد در ساختمان تامین اجتماعی شیراز برای سالمندان