پیام فارس

آخرين مطالب

تصفیه‌خانه فاضلاب شیراز می‌آید ، بوی بد می‌رود اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز از جمله طرح‌های کلیدی در توسعه و عمران منطقه‌ای این کلان شهر است که نقش بسزایی در بهبود زیست محیطی ، افزایش سطح بهداشت و رفاه مردم خواهد داشت ، شمارش معکوس برای راه‌اندازی این طرح زیربنایی آغاز شده و مسوولان نوید بهره‌برداری از این طرح تا پایان پاییز امسال داده‌اند.

طی یک ماه اخیر شمار بازدیدهای مسوولان کشوری و استانی از این طرح زیربنایی در شیراز افزایش یافته است ، در خلال این بازدیدها همه مسوولان بر لزوم تامین اعتبار بیشتر و راه‌اندازی تصفیه خانه تاکید داشته‌اند ، بر اساس اطلاعات موجود در تازه‌ترین اظهار نظرها پیشرفت فیزیکی این طرح حدود 96 درصد اعلام شده است .
راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 شیراز می تواند نوید بخش بهبود شرایط زیست محیطی به ویژه در پایین دست رودخانه خشک شیراز باشد ، رودخانه ای که مسیل شیراز و محل عبور سیلاب است اما معمولا انبوهی از پساب جاری در آن با بوی مشمئز کننده سال‌هاست که جان مسافران و رهگذران از محورهای شرق شیراز را می آزارد ، این بوی ناخوشایند حتی مسافران ایرانی و خارجی فرودگاه شهید آیت الله دستغیب را هم آزرده است و داد بسیاری از مدیران ، مسوولان ، مردم و کارشناسان را در آورده است .
بارها موضوع لزوم ساماندهی این بخش از شیراز در خطبه‌های نماز جمعه ، اظهار نظر مسوولان کلان استانی و محلی ، شهروندان و روستاییان ، گزارش‌های خبرنگاران و تریبون‌هایی که زیر پوست شهر را کنکاش می کنند مطرح شده و هر بار موضوع به راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 شیراز حواله شده است ، اکنون با راه اندازی این تصفیه خانه امید می رود بهبود نسبی در این پدیده مشمئز کننده ایجاد شود .
طرح موضوع بوی بد فاضلاب در نماز جمعه شیراز
حجت‌الاسلام سید ابوفاضل رضوی اردکانی خطیب نماز جمعه شیراز در خطبه 29 شهریور 1398 وجود بوی نامطبوع در برخی نقاط شیراز را یادآور شد و افزود: در چند نقطه شهر شیراز از جمله کمربندی جنوب شرقی شیراز، شهرک گلستان و حتی معالی‌آباد آب فاضلاب سطحی است و هزاران نفر از ساکنان این مناطق شبانه‌روز بوی نامطبوع استشمام می‌کنند.
وی ادامه داد: اینکه طرح مهمی نیست و به تحریم آمریکا ربطی ندارد، با انتقال این فاضلاب از طریق لوله می‌توان این مشکل را حل کرد.از استاندار فارس تقاضا دارم که به همراه مدیر آبفای شیراز و شهردار شیراز به این نقاط بروند و از نزدیک شرایط را بررسی کنند و ببینند که بوی بد اجازه می دهد که آنها چند دقیقه آنجا بمانند؟
امام جمعه موقت شیراز بیان کرد: دهها هزار نفر در این مناطق زندگی می‌کنند که علاوه بر استشمام بوی بد در معرض بیماری نیز قرار دارند باید به سرعت فکری به حال این شرایط کرد.البته این به معنای انکار خدمات انجام شده نیست اما همه مردم حق دارند که از هوای سالم و شرایط مناسب بهره‌مند باشند و رفع این مشکل حتی از اجرای بسیاری از پروژه‌های عمرانی هم واجب‌تر است.
روستاهای حاشیه شیراز درگیر بوی بد فاضلاب
برخی از روستاهای شرق و جنوب شرق شیراز نیز از بوی بد فاضلاب به ستوه آمده اند ، آیا راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز می تواند پایانی بر زندگی پر رنج این دست از شهروندان دراین مناطق باشد ،منطقه کوشکک از جمله مناطقی است که در سال‌های اخیر به دلیل پیگیری‌های خود ساکنان و گروه‌های جهادی و دانشجویی مورد توجه مسؤولان شهری قرار گرفت و ضمن الحاق به شیراز بخشی از محرومیت‌هایش نیز برطرف شد اما همچنان با مسائل ریز و درشتی از جمله سرگردانی فاضلاب و بوی مشمئز کننده دست‌وپنجه نرم می‌کند.
به دلیل نبود شبکه فاضلاب خانگی، اهالی این منطقه به ناچار فاضلاب حمام و آشپزخانه و حتی سرویس بهداشتی را در کوچه و جوی‌ها رها می‌کنند.علاوه بر رهاسازی فاضلاب خانگی، آب در چاله‌های کوچک و بزرگ اطراف خانه‌ها جمع می‌شود و بوی آن مشام را می آزارد.
جاری شدن فاضلاب در حاشیه روستاهای شهرستان شیراز
همچنین روستای سلطان آباد شیراز نیز از بوی بد فاضلاب د امان نیست ، این بوی نامطلوب که در حاشیه روستای سلطان آباد و شرق شیراز به ویژه در فصل تابستان به مشام می رسد ناشی از فاضلاب روزباز شیراز است و نهادهای مسئول بارها حل مشکل را به راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 شیراز موکول کرده اند .
همچنین مسافرانی که از شهرهای لارستان، فیروز آباد، فسا، جهرم، نی ریز و استهبان در استان فارس و همچنین مسافران استان های هرمزگان، کرمان و سایر استان های جنوبی و شرقی که از ورودی شرق شیراز به این کلان شهر فرهنگی وارد می شوند حد فاصل پلیس راه فسا تا انتهای میدان گلسرخ باید نفس خود را حبس نمایند، تا بوی مشمئز کننده فاضلاب رودخانه سلطان آباد را رد کنند.
بازدیدها و اظهار نظر مسوولان و نوید راه‌اندازی تصفیه خانه فاضلاب شیراز
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز اخیرا در باره تصفیه خانه شماره 2 فاضلاب شیراز گفت: در ساخت تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز مدرن ترین فناوری های روز جهان به کار گرفته شده و این تصفیه خانه قادر است برق مورد نیاز خود را تامین کند.
الله بخش نظرپور اظهار داشت :دو مدول تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز با ظرفیت 100 هزار متر مکعب در شبانه روز در دست اجرا است.تاکنون در این پروژه در بخش ارزی 35 میلیون یورو و در بخش ریالی 60 میلیارد تومان هزینه شده است و برای اتمام کل پروژه و احداث و فعال نمودن تمام مدول های آن به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز می باشد.
بازدید مسوولان کشوری و استانی از طرح تصفیه خانه شماره 2 شیراز
این مقام مسئول آبفای شیراز ادامه داد: انتظار می رود در پاییز سال جاری فاز اول این تصفیه خانه با دو مدول به بهره برداری برسد و 600 هزار نفر را تحت پوشش خدمات خود قرار خواهد داد. مطابق برنامه ریزی ها، گاز تولیدی در تصفیه خانه فاضلاب نیز برای تامین برق مورد نیاز تصفیه خانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
نظرپور اظهار داشت : تصفیه خانه شماره فاضلاب شماره2با 96 درصد پیشرفت فیزیکی در آستانه بهره برداری قرار دارد اما زمان دقیقی برای افتتاح آن اعلام نکرد.
مدیر عامل آبفا شیراز با اشاره به این مطلب که پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 برای آبیاری فضای سبزمورد استفاده قرار خواهد گرفت بیان داشت: این تصفیه خانه از نوع لجن فعال پیشرفته است و پیش بینی شده که پساب خروجی آن برای آبیاری فضای سبز در اختیار شهرداری قرار داده شود.
نظرپور بیان داشت: با توجه به گسترش شهرها و افزایش مصرف آب و تولید فاضلاب، اجرای این پروژه ملی برای کنترل آلودگی و امکان استفاده مجدد آن در صنعت و کشاورزی در اولویت قرار دارد.
وسعت محوطه تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز 86 هکتار است که در جنوب شرق این شهر واقع شده؛ ساخت تصفیه خانه شماره 2 با توسعه یافتن شهر از سال 1388 با تامین اعتبار اولیه بانک جهانی در دستور کار قرار گرفت و احداث این پروژه ملی در سال 89 آغاز شد.
اواخر سال 1391 به دلیل تحریم ها،این پروژه به مدت سه سال و نیم تعطیل شد اما عملیات اجرایی آن مجددا از سر گرفته شده است.
16 مهر ماه امسال نیز معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور به همراه هیئت همراه از تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شیراز و صدرا بازدید کردند ، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با هیئت همراه و نیز محمود رضایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شرکت آب و فاضلاب شیراز از پیشرفت فیزیکی و مراحل نصب تجهیزات در حال احداث بازدید کردند و در جریان آخرین اقدامات و عملیات احداث قرار گرفتند.
مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با تأکید به تسریع در اتمام این پروژه ملی اظهار داشت: طبق برنامه دولت، افتتاح پروژه‌های در دست احداث که حداکثر تا دو سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید اهمیت ویژه‌ای داده شود.
وی با اشاره به حلاوت و شیرینی افتتاح پروژه‌های مذکور برای مردم خاطرنشان کرد: مردم را با پروژه‌های طولانی‌مدت معطل نکنیم.
محمود رضایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز با اشاره به اهمیت ویژه احداث تصفیه‌خانه فاضلاب به لحاظ اجتماعی و زیست‌محیطی اظهار داشت: این پروژه جزء پروژه‌های کلیدی استان است که ازلحاظ توسعه شهری سند توسعه استان محسوب می‌شود.
در این بازدید، آخرین مسائل و موانع موجود در خصوص روند احداث تصفیه‌خانه فاضلاب و نیز منابع موردنیاز پروژه موردبررسی قرار گرفت .
شاهین پاکروح، معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هم 23 مهر ماه از روند پیشرفت پروژه احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شیراز و صدرا بازدید کرد.
پاکروح، به همراه هیئتی از شرکت مهندسی آبفا کشور، مدیرعامل، معاونین و جمعی از مدیران شرکت آب و فاضلاب شیراز در بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شرکت آب و فاضلاب شیراز و تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا در جریان آخرین اقدامات و عملیات احداث قرار گرفت.
معاون مهندسی و توسعه آبفا کشور در بازدید از روند ساخت و پیشرفت تصفیه‌خانه فاضلاب در حال احداث شیراز اظهار داشت: آنچه در کارگاه تصفیه‌خانه فاضلاب مشاهده می‌شود نتیجه تلاش و کارفرمایی خوب مدیریت عامل و معاونین آبفا شیراز است.
پاکروح هم بدون اشاره به زمان دقیق راه اندازی این طرح با تأکید در تسریع برنامه زمان‌بندی اتمام تصفیه‌خانه فاضلاب شیراز خاطرنشان کرد: با تخصیص اعتبار که در انجام عملیات اجرایی مدنظر است؛ بهره‌برداری هر چه سریع‌تر این پروژه‌ صورت می‌گیرد.
به هر حال هر چند زمان دقیقی برای راه اندازی طرح تصفیه خانه شماره 2 شیراز به رغم بازدیدهای مکرر از این پروژه اعلام نشده اما امید می رود با راه اندازی آن تا پایان فصل پاییز و همچنین افزایش شبکه گذاری و جمع آوری حجم بیشتری از فاضلاب و آب‌های سطحی که به رودخانه خشک شیراز سرازیر می شود امسال پایانی بر بوی مشمئز کننده در مناطق شرق شیراز باشد .
6113


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گام‌های فارس در مسیر اجرای طرح مولدسازی اموال مازاد دولت

رسانه‌ها، یاری‌گر بخش خصوصی برای تحقق جهش تولید باشند

فراخوان سومین جشنواره رسانه‌ای استانی فارس اعلام شد

بانک مرکزی در مورد ارز صادرکنندگان فرافکنی نکند

فارس ، رخت زرد کرونا پوشید

استاندار فارس: بسیج ادارات نقش مهمی در جلب اعتماد مردم به نظام دارند

استاندار : فارس به خوبی از روزهای پر مصرف برق تابستانی گذر کرد

ابلاغ نرخ جدید سپرده‌ های بانکی نزد بانک مرکزی

بیش‌ تر از 40 میلیون برای مسکن ملی واریز نکنید

شنبه های بدون پسماند در شمال تهران آغاز می شود

عرضه سوخت تشویقی زمستانه به روستاهای بدون گاز چهار شهرستان جنوب فارس

بررسی زمینه‌های توسعه روابط فارس با روسیه

واژگونی خودرو حامل قاچاق در استان فارس منجر به مرگ راننده شد

توجه به نیاز عابران پیاده به اندازه خودروها

منطقه 7 میزبان اولین دوره مسابقات مجازی بازی‌های بومی و محلی بانوان

بازنشستگان، سرمایه های انباشته انسانی ، ظرفیت‌های بی‌نظیر دانش، تجربه و تخصص هستند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 25 مرداد 99

افزایش کشته‌ های کرونا در کیش: 12 نفر

یک امام‌ جمعه: استخوان مردم زیر بار گرانی شکست

پهپادهای آتش نشانی رسید

همکاری مسئولین و رسانه ها باعث کاهش مشکلات جامعه می شود

همکاری مسئولان و رسانه ها باعث کاهش مشکلات جامعه می شود

بیش از 165 قلاده سگ بلاصاحب از معابر منطقه 4 جمع آوری شد

توزیع٢میلیون پرس غذای گرم در مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در فارس

22 پروژه خدمات شهری و محیط زیستی در مرکز شهر تهران اجرا شد

جزییات تخصیص سهمیه به آژانس های تاکسی تلفنی بر اساس پیمایش

سومین جشنواره استانی ابوذر در فارس آغاز شد

تدابیر لازم برای رعایت اصول بهداشتی در آزمون 99 لارستان انجام شده است

فاز دوم مدرسه تابستانی تهران آغاز شد

689نفر مبتلا به کرونا درفارس جان باختند/ لزوم مراقبت جدی ازکودکان

لیست مشاغل آلاینده در شیراز ظرف یکماه اعلام شود

خیرین 80 قلم قرآنی به زندان‌های فارس هدیه کردند

جوایز روستاهای دوستدار کتاب فارس اهداء شد

سومین جشنواره رسانه ای ابوذر در استان فارس برگزار می شود

کشف 24 میلیارد ارز قاچاق توسط پلیس فرودگاه

پایانه خاوران مسقف می شود

دموکراسی غربی یعنی استثمار ملت‌ها

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 25 مرداد 99

علم‌الهدی: عذری برای تعطیلی عزاداری محرم نداریم

ادعای آمریکا درباره توقیف 4 محموله سوخت ایران

تنظیم لایحه‌ای برای واریز بخشی از عوارض آلایندگی به حساب صندوق محیط زیست

باغ پرندگان ایلام استانداردهای لازم را ندارد

رسانه ها به مدافعان محیط زیست تبدیل شده اند

روشنایی فضاهای خاکستری زیر پل های سواره روی منطقه 3

حال کودکان زباله گرد خوب نیست

1400 نسخه کتاب به 3 روستای دوستدار کتاب فارس اهدا شد

اجرای آزمایشی «سامان بازار» برای ساماندهی دستفروشان

کشت زعفران در استهبان فارس آغاز شد

رمدسیویر تنها در بیمارستان‌های درگیر کرونا توزیع می‌شود

شهرداری بیش از 100 میلیارد تومان هزینه مستقیم کرونا کرده است