پیام فارس

آخرين مطالب

رفع مشکل فاضلاب درسلطان آباد شیراز درگیر اما و اگر اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - ایرنا - رفع بوی مشمئز کننده فاضلاب در منطقه سلطان آباد شیراز که سالهاست با آغاز فصل گرما ظهور و بروز می کند و دامنه آن همه مناطق شرق شیراز، فرودگاه بین المللی شیراز و خیابان ها و بزرگراه اصلی ورود به این شهر را فرا می گیرد همچنان در گیر و دار اما و اگرهاست.

این بو به مشام مسافرانی می رسد که از لارستان ، فیروزآباد،فسا،جهرم، نی ریز و استهبان در استان فارس و همچنین مسافران استان های بوشهر، هرمزگان،کرمان و سایر استان های جنوبی و شرقی به این شهر وارد می شوند.
این بوی مشمئز کننده افزون بر مسافران، ساکنان روستای سلطان آباد، کارکنان و مسافران فرودگاه شیراز، مسافران داخلی و خارجی و گردشگرانی را که درساعات نیمروز پرواز دارند، آزار می دهد.
همچنین ساکنان شهرک سید علاءالدین حسین، بنگاه داران و بارفروشان میدان میوه و تره بار شیراز،اهالی روستای وزیرآباد، حاشیه نشینان ، مغازه داران ، انبارداران ، نمایندگی های خودرو و همه اهالی اطراف بزرگراه شیراز - فسا را آزرده کرده است.
هر چند کارگروه تخصصی سلامت استان فارس بر لزوم ساماندهی فاضلاب روباز این منطقه و کنترل آلودگی هایی که به رودخانه خشک شیراز و در نهایت به رودخانه سلطان آباد می ریزد تاکید کرده اند اما وعده ها محقق نشده و بوی فاضلاب در شرق شیراز برجا مانده است.
استاندار فارس هم اخیرا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بوی نامطلوب فاضلاب در شرق شیراز، زیبنده این شهر فرهنگی و گردشگری نیست و ضروری است دستگاه های اجرایی مسئول و ذی ربط برای حل این معضل تدبیر و اهتمام لازم داشته باشند.
اسماعیل تبادار، چهارشنبه 29 فروردین در حاشیه بازدید از طرح های مسکن شهری در منطقه سلطان آباد شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: این بوی نامطلوب که در حاشیه روستای سلطان آباد و شرق شیراز به ویژه در فصل تابستان به مشام می رسد ناشی از فاضلاب روزباز شیراز است و نهادهای مسئول در حوزه آبفا باید بکوشند تا این مشکل برطرف شود.
وی گفت: افرادی که به عنوان گردشگر به شیراز سفر می کنند از این بوی بد آزرده می شوند و در حال حاضر وجود این معضل در شان گردشگران و شهر گردشگری شیراز نیست و همه دستگاه های مسئول موظفند ساماندهی این موضوع را دنبال کنند.
استاندار فارس بیان کرد: امیدواریم با تکمیل و بهره برداری از طرح تصفیه خانه شیراز که هم اینک به عنوان یکی از شاخص ترین تصفیه خانه های کشور و مطابق با استانداردهای بین المللی در دست احداث است، این معضل برطرف شود.
تبادار ادامه داد: ما به دنبال استفاده از پساب این تصفیه خانه در زمینه کشاورزی و مصارف دیگر هستیم، مدول های اولیه این تصفیه خانه در دستور اجراست و به زودی به بهره بردای می رسد، مدول های بعدی هم در حال اجراست و اگر این تصفیه خانه به بهره برداری کامل برسد، بوی مشمئز کننده فاضلاب از سلطان آباد و شرق شیراز رخت بر می بندد.
اما مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز اخیرا در گفت و گوی رسانه ای اعلام کرد : که رفع کامل بوی فاضلاب در مناطق شرقی شیراز منوط به اجرای کامل شبکه فاضلاب در کلان شهر شیراز است ، اجرای کامل شبکه فاضلاب در شیراز با روند فعلی اختصاص اعتبارات حداقل هفت تا هشت سال به طول خواهد انجامید .
خدابخش نظر پور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: بوی فاضلاب ناشی از این است که شبکه فاضلاب در برخی از محلات شیراز اجرا نشده و در نهایت سرریز آبهای سطحی و خانگی که از رودخانه چنار راهدار در بالا دست شیراز آغاز می شود به منطقه سلطان آباد می آید و بوی مشمئز کننده ایجاد می کند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز اضافه کرد : پساب های خانه ها در مناطقی که شبکه نیست ، وارد رودخانه می شود تا شبکه جمع آوری فاضلاب به طور کامل ایجاد نشود، شرکت آب و فاضلاب تعهدی در باره روان آبها ندارد ، باید چاه جذبی در محلات و کوچه هایی که شبکه فاضلاب ندارند احداث شده باشد و پسابها را جمع آوری کند .مردم هم باید رعایت کنند و آبهای سطحی را در جوی کوچه و خیابان نریزند.
نظر پور ادامه داد : ما 3300 کیلومتر شبکه فاضلاب باید در شیراز اجرا کنیم در حالی که تا کنون دو هزار و 100 کیلومتر اجرا شده است ، یک هزار و 200 کیلومتر دیگر باید شبکه فاضلاب اجرا شود تا بتواند همه مناطق شیراز را پوشش دهد.
وی افزود: هر سال 150 تا 170 کیلومتر شبکه فاضلاب در شیراز اجرا می شود با همین روند بیش از هفت تا هشت سال آینده همه شیراز دارای شبکه فاضلاب شهری خواهد بود.
این مقام مسئول گفت : تصفیه خانه جدید شیراز که افتتاح شود هم نمی توان انتظار داشت که بوی مشمئز کننده دراین مناطق از بین برود زیرا هنوز اجرای شبکه فاضلاب کامل نیست.
و ی ادامه داد : شیراز از شهرهایی است که احداث شبکه فاضلاب آن هنوز در حال اجراست ، 60 درصد جمعتی شهری از خدمات فاضلاب بهره مندند، این شهر دو تصفیه خانه دارد ، تصفیه خانه اول آن در سالهای گذشته افتتاح شده و تصفیه خانه شماره 2 شیراز در حال احداث است.
مدیر عامل آبفای شیراز ادامه داد : تصفیه خانه شماره 2 شیراز حدود 100 هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت خواهد داشت و جمعیتی حدود 600 هزار نفر را پوشش می دهد.
به گفته وی این تصفیه خانه اکنون 90 درصد پیشرفت دارد ، احداث آن چند سالی با تاخیر مواجه شد و از سال 94 مجددا با تخصیص اعتبارات احداث تصفیه خانه شماره 2 تداوم یافته و پیش بینی می شود که امسال افتتاح شود.
منطقه سلطان آباد شیراز در فاصله 10 کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد، این روستای حاشیه شیراز جمعیت زیادی از افرادی که در شیراز اشتغال دارند را نیز در خود جای داده است.
6113 /1876


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایش عکسهای ماندگار دفاع مقدس در کیش

واگذاری پروژه های جدید عمرانی به شرکت یادمان سازه

جانباز دارنده مدال‌های پارالمپیک: برای رهایی از تخت بیمارستان به ورزش روی آوردم

ممنوعیت تردد خودروها در خیابان کوشا

بیمه رایگان عشایر و روستاییان در فارس آغاز شد

واگذاری 1700 انشعاب رایگان گاز به مددجویان فارس

خیر گراشی پنج میلیارد ریال برای مرمت یک بنای تاریخی کمک کرد

ظریف: آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

اسیر شماره 817 اردوگاه موصل که رییس شورای شهر شیراز شد

رزم نمایش عملیات والفجر 8

استاد دانشگاه شیراز: روزآمدی، کلیدواژه تحلیل شعر دفاع مقدس است

شهرداری که پای ثابت «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» است

دست در دست هم دهیم تا صدای پرندگان در شهر شنیده شود

نامه آمریکا به شورای امنیت علیه ایران

فرصتی برای تعاملات اجتماعی و قدرشناسی زیبایی‌های شهر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 1 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

نمایش دفاع مقدس در قلب فرهنگی پایتخت

آمریکا، وزارت دفاع ایران را تحریم کرد

عده ای ناخواسته در تلاشند شهرداری را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

نهاد شفافیت در تهران تأسیس شود

نماینده مهاباد: شأن جوانان ما بار 200 کیلویی‌ است؟

تجلیل از کارکنان ایثارگر شاغل در منطقه9

آتش‌سوزی در کوه‌های کَر و سور جهرم مهار شد

پیکر مطهر شهید دفاع مقدس در فسا تشییع و خاکسپاری شد

پیکر مطهر شهید دفاع مقدس در فسا تشییع و خاکسپاری شد

چهار نوجوان فارس به اردوی تیم ملی هندبال ساحلی دعوت شدند

شیوه‌نامه‌های بهداشتی کرونا بیش از پیش برای نوجوانان تبیین شود

فرهنگ‌سازی بیشتری برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی نوجوانان صورت گیرد

تهران، به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست

همکاری 52 مرکز علمی در دوازدهمین جشنواره مجمع شهری تهران

پساب‌های زهکشی حاشیه دریاچه مهارلو برای کشت شلتوک مناسب نیست

پساب‌های زهکشی حاشیه دریاچه مهارلو برای شلتوککاری مناسب نیست

ممنوعیت تردد خودرو در ٢٢ معبر شهر تهران

کاهش آمار نزاع و غرق شدگی در فارس

جزئیات طرح مجلس برای تنظیم بازار خودرو

شاخص کل بورس باز هم کاهشی شد

فارس و فرش قرمزی که کرونا بر روی آن جولان می دهد

کرباسچی بعد از 10سال با کروبی دیدار کرد

برپایی نمایشگاه عکس اخوان برای بزرگداشت دفاع مقدس در شیراز

بازگشایی گره ترافیکی محور بهرامی؛ به زودی

سه کتاب از نویسندگان جهرمی منتشر شد

اسامی خیابانهای بدون خودرو اعلام شد

لازمه موفقیت کاپ؛ آموزش و مشارکت مردم

نمایشگاه یاد یاران در منطقه 7 برپا می شود

ساخت یادمان شهدای گمنام در دانشگاه پیام نور شیراز آغاز شد

برپایی نخستین نمایشگاه عکس اخوان در شیراز

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: برای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه باید تلاش کنیم

ثبت‌نام بیش از 3 هزار کارگر گلستانی در طرح اقدام ملی مسکن

تعاونی مسکن مهر استان زنجان 100 درصد تعهدات خود را انجام داده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست