پیام فارس

آخرين مطالب

دانش آموزان در مسیر خانه تا مدرسه اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - گچساران - مقوله چگونگی طی شدن مسیر خانه تا مدرسه به دلیل سلامت جسمی و اخلاقی دانش آموزان اهمیت زیادی دارد و به قول برخی کارشناسان معادله چند وجهی است.

به گزارش ایرنا، استفاده از سرویس حمل و نقل مدارس، خودرو والدین یا سفر پیاده از انواع روش هایی است که دانش آموزان با آن خود را به مدارس می رسانند اما توجه به برطرف کردن معایب هر کدام از این مقوله ها می تواند کمک بزرگی به سلامت جسمی و روحی نسل فردا باشد.
سلامت اخلاقی راننده ها که دانش آموزان از آن الگوپذیری دارند و سلامت خودرو از مقوله هایی است که همواره برای والدین جای سوال است.
نام نویسی برای استفاده از سرویس مدارس از دهم شهریور ماه جاری آغاز شده و والدین دانش آموزان به باید در سامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) به نشانی https://irtusepand.ir ثبت نام کنند.
اما تا روز بیست و چهارم شهریور تنها 200 هزار نفر از والدین دانش آموزان به منظور استفاده از سرویس مدارس در سامانه سپند نام نویسی کرده اند و با توجه به اینکه نام نویسی تا پایان شهریور ادامه دارد می توان حدس زد که استقبال قابل توجهی از سرویس های مدارس نشده است.
البته مسئولان یک اپلیکیشن را پیش بینی کرده اند تا والدین مسیر تردد دانش آموز و سرویس مدرسه را کنترل کنند و از این طریق از عملکرد راننده در چارچوب سرویس مدرسه اطلاع داشته باشند و با استفاده از این روش رانندگانی که اصول و قوانین سرویس مدارس را رعایت نکنند، حذف شود که این امر می تواند به جلب رضایت والدین کمک کند .
در مورد والدینی که خود دانش آموزان را به مدرسه می رسانند نیز شلوغ شدن جلوی مدارس هنگام تعطیلی و دشواری برای تردد دانش آموزانی که می خواهند به پیاده مسیر را طی کنند و ترافیک سنگین مشکل ساز است.
ایمنی دانش آموز در مورد چگونگی گذشتن از عرض خیابان ها از سوالات والدینی است که به دلیل نزدیکی فرزندانشان مسیر از خانه تا مدرسه را پیاده طی می کنند.
همه این مشکلات نیاز به هم افزایی خانواده ها، اولیای مدارس و دستگاه های اجرایی را برای حمل و نقل دانش آموزان ضروری تر کرده است.
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساماندهی سرویس های حمل و نقل مدارس به دلیل نقش مهم آن در تامین امنیت جانی دانش آموزان اهمیت زیادی دارد.
اسماعیل خوشوقت افزود: سلامت اخلاقی رانندگان سرویس های مدارس که نقش مهمی در تربیت دانش آموزان دارد یکی از شاخص های مهمی است که باید نسبت به آن حساسیت زیادی داشت.
وی بیان کرد: راننده خودروی حامل دانش آموز که مثلا سیگار می کشد یا واژگان نامناسبی را بر زبان می آورد به آنان چنین رفتارهایی را آموزش می دهد.
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در مواردی که والدین دانش آموزان با سرویس های شخصی دانش آموز را به مدرسه می برند در مسیر خانه تا مدرسه گاهی به دلیل نبود وقت در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی سهل انگاری می کنند که این امر نقش مهمی در کوتاهی نسل آینده در پایبندی به قانون دارند.
خوشوقت ابراز داشت:طرح ترافیکی ویژه مدارس کهگیلویه و بویراحمد در 15 روز اول سال تحصیلی در مدارسی که در مسیرهای شلوغ قرار دارند اجرا می شود.
وی گفت: براساس این طرح پلیس در محل های مورد نظر حاضر می شود تا به روان سازی ترافیک کمک کند.
خوشوقت خط کشی مدارسی که دانش آموزان باید عرض خیابان را طی کنند از دیگر راهکارهای امنیت جانی دانش آموزان است که از سوی متولیان انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 12 نفر در جاده های درون شهری کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند از والدین خواست حساسیت ویژه ای نسبت به این مقوله داشته باشند.
کهگیلویه و بویراحمد با 60 درصد تلفات سوانح رانندگی درون شهری در سال 97 رتبه نخست کشور در این حوادث تلخ را کسب کرد.
براساس آمار موجود، سال گذشته 186 نفر بر اثر سوانح رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند که 25 نفر از آنها در معابر درون شهری در شهرهای مختلف استان جان باختند.
وی با یادآوری این نکته که دوربین های مداربسته نقش مهمی در کاهش حوادث رانندگی دارد از راه اندازی طرح مانیتورینگ (دوربین های پایش تخلفات رانندگی) شهرهای یاسوج و دوگنبدان در آینده نزدیک خبر داد.
خوشوقت کمبود زیرساخت هایی مانند پارکینگ، نبود پل‌های مکانیزه در شهرهای استان و همچنین ضعف فرهنگ ترافیکی را از دلایل عمده در تلفات بروز سوانح رانندگی درون شهری کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: تعداد زیادی از قربانیان حوادث رانندگی جاده ای درون شهری عابران پیاده هستند که این امر لزوم تقویت زیرساخت های ترافیکی استان را بیشتر کرده است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سرویس های مدارس یکی از دغدغه های والدین برای رساندن دانش آموزان در شرایط ایمن به خانه در آستانه ماه مهر است گفت: پیش بینی می شود 12هزار نفر دانش آموز امسال از سرویس مدارس استفاده کنند.
پارسال 10هزار و 500 دانش آموز از خدمات سرویس مدارس در سه شهر بزرگ کهگیلویه و بویراحمد استفاده می کردند.
هادی زارع پور افزود: در سال جاری کار نظارت و مدیریت حمل و نقل مدارس به سازمان دانش آموزی واگذار شده است و براساس قانون کارگروه ماده 18 متشکل ازپلیس راهور،استانداری،سازمان حمل و نقل،آموزش و پرورش بر خدمات رسانی مطلوب سرویس های مدارس نظارت دارند.
وی عنوان کرد:کارت های صلاحیت و سلامت راننده و معاینه فنی خودرو از نیازهای اولیه سرویس های مدارس برای امنیت بهتر دانش آموزان است.
به منظور برقراری نظم و امنیت سرویس مدارس یک برچسب واحد برای تمام ناوگان سرویس مدارس در سراسر کشور طراحی شده است که مورد تایید همه شهر داری هاست، چرا که پیش از این هر شهرداری دارای برچسب خاص خود بود که موجب ناهماهنگی هایی می شد و با نصب برچسب هماهنگ در سراسر کشور با استفاده از بارکد، استعلام های مورد نظر از سرویس مدارس به راحتی انجام می شود و پلیس، آموزش و پرورش و والدین هم می توانند نظارت کافی بر سرویس مدارس داشته باشند.
زارع پور تصریح کرد:والدین می تواند در صورت بروز در مشکل در سرویس مدارس به سازمان دانش آموزی، اداره کل آموزش و پرورش استان مراجعه یا با شماره تلفن 33222038 تماس بگیرند.
زارع پور افزود:پارسال بیش از 2 هزار سرویس مدارس در قالب مینی بوس،اتوبوس و سواری برای سرویس مدارس فعالیت می کردند که انتظار می رود این تعداد امسال افزایش یابد.
استان 723 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد بیش از 150 هزار نفر دانش آموز دارد.
8143/1662


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

اولویت، حفظ ایمنی شهروندان است

فعال اقتصادی: روند ثبت شرکت از معضلات شرکت‌های دانش بنیان است

شناسایی 200 کانون تجمع زباله گردهای پایتخت

آمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش می‌ یابد

15 واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا در فسا تعطیل شدند

درخواست شهرداری برای برخورد با بازار غیر قانونی فروش حیوانات

افتتاح 186 پروژه اقتصادی تا پایان سال در فارس

بخشیدن بدهی اجاره‌نشینان شهرداری شیراز

​تصویب افزایش حق مسکن کارگری در کمیسیون اقتصادی دولت

تحولات ورزشی پسا کرونا، استراتژی اصلی سازمان منطقه آزاد کیش

مهار آتش در بیمارستان نفت در خیابان حافظ + عکس

مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 مرداد 99

تازه‌ ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

شهرآفتاب تخصصی می شود

52 درصد اعتبارات عمرانی فارس تخصیص یافته است

تدفین 50درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

برخی نیروهای شرکتی علوم پزشکی شیراز خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود شدند

اوج گرفتن شمار قربانیان کرونا در فارس/ ماسک بزنیم

برگزیدگان جشنواره آوا و نمای نابینایان فارس معرفی شدند

92 درصد از نوزادان استان فارس در چالش کرونا غربالگری شدند

19 نفر دیگر در فارس جان باختند/ 100 بیمار در بخش مراقبت های ویژه

بسیج همه دستمایه‌های بهداشتی فارس برای برگزاری بهینه آزمون سراسری در دوران کرونا

خرید گندم در لارستان 61 درصد افزایش یافت

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

آمادگی نخبگان بسیجی فارس برای پاکسازی آب‌های بیروت

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

غربالگری 92 درصد نوزادان در فارس برای شناسایی بیماران متابولیکی

عضو شورای شهر شیراز: رسانه حرفه‌ای به اخلاق پایبند است

افزایش تعداد حوزه‌های امتحان دانش‌آموزان فارس برای شهریور

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

حبیبی: خبرنگاران نقش حساسی در امنیت دارند

فعال سیاسی:‌ همه مشکلات متوجه دولت نیست

آغاز صید ماهیان گرمابی درون قفس در قیر وکارزین

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

پروژه آزادراه شیراز به اصفهان مشکل اعتباری ندارد

جزئیات جشنواره فرهنگی و هنری علوی اعلام شد

کتابخوانی مجازی «کتابستانه» در فارس آغاز می‌شود

بروکراسی مشکل ثبت شرکت‌های دانش بنیان در فارس است

حفظ سلامت عزاداران محرم اولویت هیات‌های مذهبی فارس

انتقال بازار گل محلاتی در انتظار ابلاغ شورای تامین