پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

دانش آموزان در مسیر خانه تا مدرسه اجتماعي

دانش آموزان در مسیر خانه تا مدرسه
  بزرگنمايي:

پیام فارس - گچساران - مقوله چگونگی طی شدن مسیر خانه تا مدرسه به دلیل سلامت جسمی و اخلاقی دانش آموزان اهمیت زیادی دارد و به قول برخی کارشناسان معادله چند وجهی است.

به گزارش ایرنا، استفاده از سرویس حمل و نقل مدارس، خودرو والدین یا سفر پیاده از انواع روش هایی است که دانش آموزان با آن خود را به مدارس می رسانند اما توجه به برطرف کردن معایب هر کدام از این مقوله ها می تواند کمک بزرگی به سلامت جسمی و روحی نسل فردا باشد.
سلامت اخلاقی راننده ها که دانش آموزان از آن الگوپذیری دارند و سلامت خودرو از مقوله هایی است که همواره برای والدین جای سوال است.
نام نویسی برای استفاده از سرویس مدارس از دهم شهریور ماه جاری آغاز شده و والدین دانش آموزان به باید در سامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) به نشانی https://irtusepand.ir ثبت نام کنند.
اما تا روز بیست و چهارم شهریور تنها 200 هزار نفر از والدین دانش آموزان به منظور استفاده از سرویس مدارس در سامانه سپند نام نویسی کرده اند و با توجه به اینکه نام نویسی تا پایان شهریور ادامه دارد می توان حدس زد که استقبال قابل توجهی از سرویس های مدارس نشده است.
البته مسئولان یک اپلیکیشن را پیش بینی کرده اند تا والدین مسیر تردد دانش آموز و سرویس مدرسه را کنترل کنند و از این طریق از عملکرد راننده در چارچوب سرویس مدرسه اطلاع داشته باشند و با استفاده از این روش رانندگانی که اصول و قوانین سرویس مدارس را رعایت نکنند، حذف شود که این امر می تواند به جلب رضایت والدین کمک کند .
در مورد والدینی که خود دانش آموزان را به مدرسه می رسانند نیز شلوغ شدن جلوی مدارس هنگام تعطیلی و دشواری برای تردد دانش آموزانی که می خواهند به پیاده مسیر را طی کنند و ترافیک سنگین مشکل ساز است.
ایمنی دانش آموز در مورد چگونگی گذشتن از عرض خیابان ها از سوالات والدینی است که به دلیل نزدیکی فرزندانشان مسیر از خانه تا مدرسه را پیاده طی می کنند.
همه این مشکلات نیاز به هم افزایی خانواده ها، اولیای مدارس و دستگاه های اجرایی را برای حمل و نقل دانش آموزان ضروری تر کرده است.
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساماندهی سرویس های حمل و نقل مدارس به دلیل نقش مهم آن در تامین امنیت جانی دانش آموزان اهمیت زیادی دارد.
اسماعیل خوشوقت افزود: سلامت اخلاقی رانندگان سرویس های مدارس که نقش مهمی در تربیت دانش آموزان دارد یکی از شاخص های مهمی است که باید نسبت به آن حساسیت زیادی داشت.
وی بیان کرد: راننده خودروی حامل دانش آموز که مثلا سیگار می کشد یا واژگان نامناسبی را بر زبان می آورد به آنان چنین رفتارهایی را آموزش می دهد.
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در مواردی که والدین دانش آموزان با سرویس های شخصی دانش آموز را به مدرسه می برند در مسیر خانه تا مدرسه گاهی به دلیل نبود وقت در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی سهل انگاری می کنند که این امر نقش مهمی در کوتاهی نسل آینده در پایبندی به قانون دارند.
خوشوقت ابراز داشت:طرح ترافیکی ویژه مدارس کهگیلویه و بویراحمد در 15 روز اول سال تحصیلی در مدارسی که در مسیرهای شلوغ قرار دارند اجرا می شود.
وی گفت: براساس این طرح پلیس در محل های مورد نظر حاضر می شود تا به روان سازی ترافیک کمک کند.
خوشوقت خط کشی مدارسی که دانش آموزان باید عرض خیابان را طی کنند از دیگر راهکارهای امنیت جانی دانش آموزان است که از سوی متولیان انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 12 نفر در جاده های درون شهری کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند از والدین خواست حساسیت ویژه ای نسبت به این مقوله داشته باشند.
کهگیلویه و بویراحمد با 60 درصد تلفات سوانح رانندگی درون شهری در سال 97 رتبه نخست کشور در این حوادث تلخ را کسب کرد.
براساس آمار موجود، سال گذشته 186 نفر بر اثر سوانح رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند که 25 نفر از آنها در معابر درون شهری در شهرهای مختلف استان جان باختند.
وی با یادآوری این نکته که دوربین های مداربسته نقش مهمی در کاهش حوادث رانندگی دارد از راه اندازی طرح مانیتورینگ (دوربین های پایش تخلفات رانندگی) شهرهای یاسوج و دوگنبدان در آینده نزدیک خبر داد.
خوشوقت کمبود زیرساخت هایی مانند پارکینگ، نبود پل‌های مکانیزه در شهرهای استان و همچنین ضعف فرهنگ ترافیکی را از دلایل عمده در تلفات بروز سوانح رانندگی درون شهری کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: تعداد زیادی از قربانیان حوادث رانندگی جاده ای درون شهری عابران پیاده هستند که این امر لزوم تقویت زیرساخت های ترافیکی استان را بیشتر کرده است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سرویس های مدارس یکی از دغدغه های والدین برای رساندن دانش آموزان در شرایط ایمن به خانه در آستانه ماه مهر است گفت: پیش بینی می شود 12هزار نفر دانش آموز امسال از سرویس مدارس استفاده کنند.
پارسال 10هزار و 500 دانش آموز از خدمات سرویس مدارس در سه شهر بزرگ کهگیلویه و بویراحمد استفاده می کردند.
هادی زارع پور افزود: در سال جاری کار نظارت و مدیریت حمل و نقل مدارس به سازمان دانش آموزی واگذار شده است و براساس قانون کارگروه ماده 18 متشکل ازپلیس راهور،استانداری،سازمان حمل و نقل،آموزش و پرورش بر خدمات رسانی مطلوب سرویس های مدارس نظارت دارند.
وی عنوان کرد:کارت های صلاحیت و سلامت راننده و معاینه فنی خودرو از نیازهای اولیه سرویس های مدارس برای امنیت بهتر دانش آموزان است.
به منظور برقراری نظم و امنیت سرویس مدارس یک برچسب واحد برای تمام ناوگان سرویس مدارس در سراسر کشور طراحی شده است که مورد تایید همه شهر داری هاست، چرا که پیش از این هر شهرداری دارای برچسب خاص خود بود که موجب ناهماهنگی هایی می شد و با نصب برچسب هماهنگ در سراسر کشور با استفاده از بارکد، استعلام های مورد نظر از سرویس مدارس به راحتی انجام می شود و پلیس، آموزش و پرورش و والدین هم می توانند نظارت کافی بر سرویس مدارس داشته باشند.
زارع پور تصریح کرد:والدین می تواند در صورت بروز در مشکل در سرویس مدارس به سازمان دانش آموزی، اداره کل آموزش و پرورش استان مراجعه یا با شماره تلفن 33222038 تماس بگیرند.
زارع پور افزود:پارسال بیش از 2 هزار سرویس مدارس در قالب مینی بوس،اتوبوس و سواری برای سرویس مدارس فعالیت می کردند که انتظار می رود این تعداد امسال افزایش یابد.
استان 723 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد بیش از 150 هزار نفر دانش آموز دارد.
8143/1662


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکسن آنفلوانزا کمیاب، مردم در هول و احتکار

حمله بزرگ ملخ‌ ها به ایران تا 3 روز آینده

قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج

دستگیری 31 عامل اصلی اغتشاشات کازرون

نیاز بختگان بسیار فراتر از 42 میلیون مترمکعب است

نوید بازسازی خانه جوان شیراز که در ناآرامی‌ها خسارت دید

جای خالی شهردار شیراز در آیین امضای تفاهم‌نامه‌ای با موضوع فرهنگ

5 دانش آموز مدارس شیراز در تصادف سرویس مدرسه مصدوم شدند

آنفلوآنزا مدارس اقلید و آباده را تعطیل کرد

دستگیری 3 عامل فراخوان به تجمعات غیرقانونی در شیراز

فقر شیراز در مجسمه‌های متناسب با فرهنگ و تاریخ این کلانشهر

سارق مامورنما در شیراز دستگیر شد

آغاز پروژه داده‌آمایی شهرداری شیراز

وقوع حادثه برای سرویس مدرسه در شیراز/دانش آموزان سالمند

مواجهه ما متناسب با تهدیدات دشمن در فضای مجازی نیست

آنفلوآنزا یک بیماری ساده اما کشنده!

برگزاری جلسه دادگاه مسببان سیل شیراز

قطع اینترنت در فارس منجر به آرامش شد

داوطلبان مجلس در شیراز؛ از سه داوطلب بیکار تا قاضی پرونده میترا استاد

اموال گردشگر ایرلندی را در قزوین دزدیدند!

یک فرزند شهید در قم خودسوزی کرد

مرگ دختر 6 ساله در یک مراسم عروسی

ماجرای حمله سگ به زن باردار در اصفهان

دستگیری سارق جواهر 150 میلیاردی در اتوبان نواب

کودک آزاری پسر بچه 4 ساله توسط ناپدری معتاد

قتل دختر شیشه‌ ای به دست پدر عصبانی!

قاتل امام جمعه کازرون اعدام شد + عکس

آزار کودک یک ساله همراه با شکستگی استخوان!

افشای راز جسدی که در موتورخانه دفن شد

3 عضو یک خانواده در خرم‌ آباد به قتل رسیدند

شوهرم وادارم می‌ کرد با مردها ارتباط داشته باشم!!

تیراندازی در مراسم عروسی در لرستان باز هم حادثه آفرید

پسر جوان مادرش را کشت

کلاهبردار سکه و ارز را شناسایی کنید + عکس

خودسوزی یک خانم مقابل یکی از واحدهای قضایی تهران

پسر جوان: به یاسی تعرض نکرده‌ام

همسرم مرا مجبور به تن‌ فروشی می‌ کرد

تکذیب تیراندازی به یک هیئت عزاداری در خرم‌ آباد

حلق‌ آویز شدن دختر 18 ساله در اهواز ناکام ماند

آزار جنسی دختر 4 ساله کرمانشاهی

آزار و اذیت دختر جوان در آسانسور

نجات معجزه‌آسای دختر 3ساله در آتش‌سوزی خیابان خاوران + تصاویر

قتل هولناک پزشک زن ایرانی در سوئد با 10 گلوله

ربودن مرد ثروتمند توسط زن باردار و سه پسر جوان

انتقام زن از شوهری که سر و گوشش می‌ جنبید!!

دختر آبی که خودسوزی کرده بود، درگذشت

چندین کشته در تیراندازی در هلند

ازدحام جمعیت در کربلا چندین کشته به جا گذاشت + عکس

مرگ کودک 9 ساله اهری در روز عاشورا

نجات کوهنوردان گرفتار در ارتفاعات الموت