پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

فرمانده انتظامی فارس:

65 درصد از جرائم فارس در کلانشهر شیراز اتفاق می‌افتد گفتگو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - فرمانده انتظامی فارس با بیان اینکه بالغ بر 65 درصد از جرائم حادث شده در این استان مربوط به شهرستان شیراز است، یکی از خروجی‌های موثر اقدامات، مصوبات و عملکرد شوراها را تولید و ارتقاء امنیت عنوان و آن را بسیار با اهمیت ارزیابی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شورای شهر شیراز، سردار رهام‌بخش حبیبی یکشنبه 28 مهر در دیدار اعضای این شورا، گفت: به اعتقاد بنده امنیت صرفاً داشتن اسلحه و نیروی نظامی و برخورد کردن نیست؛ بلکه اگر زیرساخت‌های اقتصادی اصلاح شود، ترافیک روان شود و به طور کلی شرایط زندگی راحت مردم فراهم شود، عملاً امنیت ایجاد کرده‌ایم.
وی مردم شهر شیراز را مردمی با فرهنگ والا و قابل احترام خواند و گفت: یکایک ما به تاریخ فارس افتخار می‌کنیم؛ جایگاه و عملکرد مردم فارس از قبل از اسلام تا اسلام و همچنین شیرمردی‌هایی که در طول تاریخ انقلاب ما داشته‌اند، همه نشان دهنده عظمتی است که هرچقدر ما مسؤولین برای آن کار کنیم باز هم کم است.
فرمانده انتظامی فارس تأکید کرد: مواد مخدر که پایه و اساس بسیاری از آسیب‌هاست، یکی از جرائمی است که به اغلب نهادها و سازمان‌ها مربوط می‌شود و شکل آشکار آن یعنی معتادین متجاهر به طور مشخص به شورا و شهرداری مرتبط می‌شود.
حبیبی با بیان اینکه حضور معتادین متجاهر در سطح شهر اکثریت شهروندان را آزار می‌دهد، حل این معضل را مستلزم یک برنامه‌ریزی بین‌بخشی دانست و افزود: البته من معتقدم که جمع کردن معتادین متجاهر چندان هم دشوار نیست و می‌توان با ساخت یک مکان در خارج از محدوده‌ی شهر این افراد را تجمیع کرد و با تعریف کار برای آنها، این گروه را در همان مکان مشخص نگهداری کرد.
او با اشاره به رشد بسیار سریع استفاده از فضای مجازی در جامعه، تصریح کرد: واقعیت این است که آسیب‌های فضای مجازی که حالا دیگر به فضای حقیقی تبدیل شده است، از حجم تمام کلانتری‌های ما بالاتر است و باید برای مواجهه با این فضای گسترده آمادگی کافی داشته باشیم.
فرمانده انتظامی فارس همچنین به توضیح در خصوص برخی درخواست‌های اعضای شورای شهر پرداخت و اذعان کرد: اگرچه ما نمی‌توانیم به تناسب رشد جمعیتی که داریم امکانات خود را هم ارتقا دهیم اما در سوی دیگر این فرصت وجود دارد که بسیاری از کمبودها با تجهیزات الکترونیکی پوشش داده شود و باید این موضوع را جدی بگیریم.
حبیبی در خصوص کمبود کلانتری در برخی از نقاط شهر شیراز، گفت: ما در حال حاضر بخش قابل توجهی از مسائل امنیتی را با یگان امداد پوشش می‌دهیم و می‌توانیم برای جاهایی که کلانتری ندارند نیز با اعزام یگان امداد مشکلات را حل کنیم که البته به کمک نهادهای دیگر هم نیاز است.
او اضافه کرد: مردم احتیاج دارند که در کوتاهترین زمان پلیس کنارشان حاضر شود و می‌دانیم که این موضوع در کنار وضع ظاهری و نوع برخورد پلیس برای آنها احساس امنیت و آرامش ایجاد می‌کند.
فرمانده انتظامی فارس با بیان اینکه برخی از مشکلات با یک تغییر استراتژی قابل مدیریت هستند، گفت: به عنوان مثال ضرورت وجود یک کلانتری در جوار یک نهاد امنیتی، کمتر از نقاط دیگر شهر است و بنابراین می‌توان با جابجایی چنین کلانتری که نمونه‌های آن در شیراز وجود دارد، کارایی بیشتری حاصل کرد.
حبیبی پیچیدگی روندهای اداری را مانع بزرگ پیشبرد امورات مختلف در سطح شهر و استان دانست و افزود: اینکه هر طرح و برنامه‌ای را به کمیته‌ها و کارگروه‌های نه‌چندان ناکارآمد گره بزنیم درست نیست و لازم است توان خود را بیش از این پیچ و خم‌های اداری بر روی عملیاتی کردن برنامه‌ها متمرکز کنیم.
او همچنین در واکنش به مواضع مختلف در خصوص عملکرد پلیس امنیت اخلاقی، تصریح کرد: یک زمانی قانون ما را موظف کرده بود که برای موارد بی‌حجابی در خودروها پرونده‌ی قضایی تشکیل دهیم اما حالا پس از یادداشت کردن مشخصات فرد متخلف با حفظ حرمت به او پیامک می‌دهیم و در صورت تکرار تخلف او را احضار می‌کنیم که می‌توانم بگویم این یکی از اقدامات خوب پلیس در این زمینه محسوب می‌شود.
فرمانده انتظامی فارس افزود: همچنین اعلام شده که خودروهای متخلف که از شهرهای دیگر به استان می‌آیند نیز توقیف نشوند و شرایطی فراهم کردیم که این افراد بتوانند برای رسیدگی به تخلف خود به مراجع ذی‌ربط در شهر خودشان مراجعه کنند.
حبیبی همچنین درباره نوع برخورد پلیس با سرمایه‌گذاران و صاحبان کارخانه‌های تولیدی شهر نیز بیان داشت: این عزیزان برای پلیس دارای ارزش ویژه‌ای هستند زیرا با ایجاد شغل و بهبود وضع اقتصادی عملاً به کاهش جرم نیز کمک می‌کنند؛ از همین رو از مجموعه پلیس می‌خواهم که هرجایی که لازم است ورود شود با حداکثر احترام و رعایت جایگاه‌ها اقدام شود و تخلفات یا جرائم نیز در فضایی جداگانه رسیدگی شود.
فرمانده انتظامی فارس با اشاره به مبادله تفاهمنامه‌ای بین انتظامی فارس و شورای شهر شیراز، تأکید کرد: خواهش من این است که برای تقویت ارتباط بین شورای شهر و نیروی انتظامی منتظر تشکیل جلسات و تشریفات نمانیم و همین جا اعلام می‌کنم که هر طرحی از شورای شهر که به رفع مشکلات و آرامش شهروندان ختم شود مورد حمایت نیروی انتظامی خواهد بود.

رئیس شورای شهر شیراز نیز در این دیدار با بیان اینکه تحقق بسیاری از وظایف 34 گانه‌ی شورای اسلامی شهر در گرو همکاری با نهاد و سازمان‌های دیگر است، اظهار کرد: نیروی انتظامی ضامن تأمین نظم، امنیت و آرامش در جامعه است و گام برداشتن به سمت این اهداف به نوعی رسالت شورای شهر نیز به شمار می‌آید؛ بنابراین این دو نهاد در مدیریت صحیح یک کلان‌شهر ارتباط بسیار تنگاتنگی پیدا می‌کنند.
سیدعبدالرزاق موسوی با اشاره به گستردگی همه‌جانبه‌ کلان‌شهر شیراز، وضعیت این شهر را برای کل استان کلیدی توصیف کرد و افزود: تأمین نظم و امنیت در شهر شیراز به عنوان مرکز استان می‌تواند یک الگوی بسیار خوب برای کل استان و بلکه کشور به شمار آید.
او با یادآوری اهمیت موضوع مدیریت یکپارچه شهری، خاطرنشان کرد: البته همانطور که می‌دانیم روند تحقق مدیریت یکپارچه شهری در سطح کلان کشور با مشکلاتی همراه است اما در هر حال تردیدی نیست که برای مدیریت بهتر شهر و خدمات‌دهی مطلوب به شهروندان لازم است که بین شورای شهر و نیروی انتظامی یک همکاری ساختاری و دوطرفه شکل گیرد.
به گزارش ایسنا، پلیس افتخاری، پلیس گردشگری و ساماندهی برخی مسائل شهری از جمله وضعیت تردد خودروهای سنگین، از دیگر موضوعاتی بود که در نشست امروز شورای شهر شیراز و نیروی انتظامی فارس، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
انتهای خبر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش برف و باران شش روزه در 31 استان

تخصیص 22.5 میلیارد تومان برای تامین آب عشایر فارس

یک آپارتمان مسکن مهر مرودشت دچار آتش سوزی شد

آیا کارتن خوابی دانشجویان گره از مشکل بی خانمان ها می گشاید

شمال غربی و غرب استان فارس سه شنبه بارانی است

آنفلوآنزا در استان فارس 12 قربانی گرفت

15 میلیارد ریال به خانه جوان در ناآرامی شیراز خسارت وارد شد

توزیع داروی تقلبی در شیراز و پیگیری قضایی

هفته فیلم لهستان با نمایش 7 فیلم برگزار می شود

دستگاه های فارس آماده بارش های فصل سرما هستند

2 شکارچی غیرمجاز خارجی در فرودگاه شیراز دستگیر شدند

آزادراه شیراز- اصفهان 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سرما بازهم وضعیت گوجه‌فرنگی را قرمز کرد

لزوم توقف ارابه های مرگ در جاده های فارس

آغاز به کار همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور در شیراز

شمارش معکوس برای پایان ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل استان فارس

رئیس هیات ژیمناستیک فارس: توجه نکردن به این رشته، عمر ورزش قهرمانی را کوتاه می‌کند

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند

طرح جامع مدیریت سیلاب شیراز در دست تهیه است

گاز منواکسیدکربن، جان دو نفر را در خفر گرفت

قربانیان قاتل خاموش و ناپیدا در فارس

بیش از 300 هزار راس دام عشایر فارس بیمه می‌شود

مردم از بخاری‌های استاندارد درست استفاده کنند

شبکه‌های محلی، امواجی فراتر از تبلیغ

فارس از بعدازظهر شنبه بارانی می‌شود

بارش‌های رگباری مهمان نواحی شمالی فارس می‌شود

راه انار ایج استهبان به بازار باز شد

پدافند غیرعامل در ساخت هتل آسمان شیراز نادیده انگاشته‌ شد

65 درصد از جرائم فارس در کلانشهر شیراز اتفاق می‌افتد

7 مصدوم حادثه اتوبوس زائران کربلا همچنان در شیراز بستری هستند

ارتباط نوسانات شاخص بورس به تغییر قوانین بازار پایه، بی‌اساس است

تشدید نظارت بر عرصه‌های طبیعی در روستای قلات

افزایش 2.5 برابری زائران استان فارسی در اربعین 98

تاکید بر جابه جایی یک روستای داراب

شهرستان آباده از تک‌بخش بودن خارج شد

نرخ‌گذاری فرم مدارس برعهده اتحادیه پوشاک است

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های جنوب فارس طی دو روز آینده

سی و چهارمین شب شعر عاشورا در شیراز برگزار می‌شود

برپایی 18 موکب از فارس در مسیر پیاده روی اربعین

1500 بسیجی در رزمایش الی بیت المقدس در فسا شرکت کردند

تخریب 176 ساخت و ساز غیر مجاز در شیراز

تندرستی بانوان شاغل در قالب بسته سلامت پایش می‌شود

60 پروژه ورزشی فارس آماده بهره‌برداری است

مناسب‌سازی مزار شهید در کازرون، تخریب جلوه داده شد

کشاورزان استهبان، سبزی با طعم واقعی کاشتند

کشف 204 هزار قرص مخدر در یکی از خیابان‌های شیراز

بخاری نفتی در 83 هزار کلاس درس!

آغاز پویش دانش آموزی «هم شاگردی سلام» در استان فارس

800 بسته تحصیلی میان دانش آموزان شیرازی توزیع شد

حرم شاهچراغ (ع) در کانون برنامه‌های هفته دفاع‌مقدس در فارس