پیام فارس

آخرين مطالب

کف شکنی یا قانون شکنی سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - کف شکنی و حفر چاه‌های غیر مجاز کشاورزی در شهرستان مرودشت موضوعی است که در سال‌های اخیر دامنه گسترده‌ای پیدا کرده است ، برخی کارگاه‌های موجود در این شهرستان به صورتی غیر قانونی به جوشکاری و بارگذاری ادوات و آلات ممنوعه حفر چاه و کف شکنی روی ماشین آلات کشاورزی مبادرت می ورزند.

فراوانی این کارگاه‌ها در شهرستان مرودشت به حدی است که برخی از افراد برای بارگذاری ادوات حفر چاه و کف شکنی غیر مجاز از سایر شهرستان‌ها و مناطق استان فارس به این شهرستان مراجعه می کنند ، علاوه بر این وفور فعالیت دستگاه‌های حفار غیر مجاز در این شهرستان نیز آسیب جدی به سفره های آب زیر زمینی زده و منجر به فرونشست های ممتد و پایین افتادن سطح آب در اغلب دشت های شهرستان مرودشت شده است.
دستگاه‌های حفار در برخی از مناطق شهرستان مرودشت از جمله حوالی سد درود زن و بالا دست این سد در بخش کامفیروز که سطح آب کمی بالاتر از سایر مناطق است مانند موریانه ای که سال‌ها در گوشت و پوست و استخوان زمین رسوخ کرده و زمین را شکاف می دهند تا جان مایه حیات در این سرزمین مکیده شود .
برخی از کارگاه‌های غیر مجاز در شهرستان مرودشت در دل شب و پشت پرده سیاهی و ظلمت مبادرت به سوار کردن ادوات حفاری روی ماشین آلات کشاورزی و عمدتا تراکتورها می کنند تا حفاران غیر مجاز با سوراخ کردن دل زمین آب‌های زیر زمینی را به یغما برند ، حفاری هایی که شب تا صبح یک چاه را حفر می کنند و در مقابل سی ، چهل میلیون تومان عایدی یک شبه همه میراث آب‌های گران‌بهای این سرزمین را می فروشند.
حفاران در عمق پنج متری زمین در منطقه کامفیروز شهرستان مرودشت به آب می رسند اما غافلند و نمیدانند که عمق همین چاه‌ها با تداوم روند فعلی به بیش از 500 متر خواهد رسید ، پدیده ای که در برخی دیگر از مناطق استان فارس از جمله شهرستان جهرم رخ داد و بر اثر برداشت های بی رویه آب کشاورزی و توسعه باغات اکنون در جهرم یا داراب در ژرفای 500 متر هم به آب نمی رسند.
استان فارس زمانی نه چندان دور بهشت حفاران بوده است و 20 درصد از حفاری های کشور دراین بهشت حفاران رخ می داد ، هر چند در سالهای اخیر روند حفاری غیر مجاز در استان فارس کنترل شده است اما این معضل با فعالیت کارگاههای غیر مجاز در شهرستان مرودشت همچنان رو به افزایش است .
شیوه‌ها و شگردهای حفاران که ادواتی را پشت تراکتورها نصب می کنند متفاوت است ، برخی ادوات با برق کار می کند و در کارگاه‌های موجود این ادوات پشت خودروهای وانت نصب می‌شود ، حفاران غیر مجاز برای فرار از دست قانون و برای مخفی شدن از چشم کسانی که در کمین به گیر انداختن آنان هستند معمولا شب‌ها به دل دشت‌های فارس می زنند ، کارگاه‌های نصب این ادوات نیز در شب ها فعال است ، عمده کار آنها شب‌ها و در دل تاریکی شب انجام می شود آنها شب تا صبح با مته ها و کمپروسورهای پر قدرت به دل زمین می کوبند و آن را سوراخ می کنند ، گاه می توانند آبی ولو اندک از زمین بجوشانند و گاه مته آنان به سنگ می خورد.
گورستانی از ادوات حفاری های غیر مجاز نصب شده پشت تراکتورها در شیراز ایجاد شده است ، این ادوات که توسط ماموران و بازرسان جمع آوری شده و در این مکان نگهداری می شود عمدتا در کارگاههای غیر مجاز پشت تراکتورها و خودروها نصب شده است ، حفاران آنقدرها عایدی دارند که قید تراکتورها و همه ادوات را بزنند و با سر رسیدن ماموران قانون همه چیز را جا بگذارند و فرار کنند
این ادوات شامل پیکورها ، کمپرسورها و چک‌شهای هیدرولیک و برقی است ، این ها با نیروی برق یا با سوخت دیزل کار می کنند، چکشهای هیدرولیکی در تاریکی شب می توانند دهها متر چاه بزنند و آبی که دیگر نیست را بجویند ، آبی که روزگاری در قنات ها و چشمه ها جریان داشت اکنون از ترس چاهها در لایه های زمین خشکیده است ، دشت های فارس اکنون تشنه و فرونشسته است و کمر زیر بار سنگین برداشت های غیر مجاز خم کرده است .
مهدی شاهسوندی مدیر امور آب شهرستان مرودشت در باره معضل کارگاههای نصب ادوات کشاورزی دراین شهرستان توضیح داد و گفت: اداره منابع آب شهرستان مرودشت امسال تا کنون 12 دستگاه حفاری غیر مجاز را توقیف کرده و یکی از معضلات این شهرستان وجود کارگاه های است که ادوات غیر مجاز را روی دستگاه های برقی جهت حفاری قرار می‌دهند و بایستی تدابیری جهت کنترل این موضوع اندیشیده شود.
شاهسوندی همچنین به آمار پر کردن چاه های غیر مجاز و نصب کنتورهای هوشمند در سال جاری اشاره کرد و گفت : امسال تا کنون 102 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان مرودشت پُر شده و 94 دستگاه کنتور حجمی نیز روی چاههای مجاز نصب شده است.
مدیر امور آب شهرستان مرودشت افزود : با توجه به اینکه شهرستان مرودشت و دشت‌های آن ممنوعه و حتی ممنوعه بحرانی اعلام شده لذا بایستی پُر و مسلوب المنفعه کردن چاه های غیر مجاز در بستر و حاشیه رودخانه کُر و ساماندهی چاه‌ها ادامه یابد و با تجمیع این چاه‌ها منابع آب را مدیریت کرد که این امر همکاری بیش ازپیش مسئولان ،فرمانداری شهرستان و همچنین بهره برداران را می طلبد .
شجاع الدین خدا پرست معاون عمرانی فرمانداری مرودشت نیز بر لزوم نظارت بیشتر بر فعالیت کارگاهها تاکید کرد و افزود: در سال های اخیر شاهد پدیده فرو نشست زمین در این شهرستان بوده ایم که نشان از لزوم انجام مطالعات بیشتر و تسریع در اقدامات پیشگیرانه دارد.
اگر با کارگاههای غیر مجاز و مجاز نصب ابزار و ادوات حفاری روی تراکتورها و خودروها در شهرستان مرودشت برخورد قانونی نشود ، تراکتورها ، تریلر ها ، کمپروسور ها و چکش‌های هیدرولیکی همچنان چون موریانه های عصر تکنولوژی زمین را دراین شهرستان سورخ می کنند ، همین ها عاملی برای خشک شدن دریاچه ها و خمیدگی قامت سبز دشتهای فارس بوده اند ،
امید است روزی قانون جایگزین چانه زنی در برداشت بی رویه آب در دشت های شهرستان مرودشت شود و روزی قانون جایگزین فشارهای سیاسی گردد و روزی قانون پشت مدیران دلسوز و خدوم درآید و آنها را برای برخورد قانونی با تخلفات تنها نگذارد .
شهرستان مرودشت در فاصله 45 کیلومتری شمال شیراز تولید کننده عمده محصولات کشاورزی استان فارس است ، رونق کاشت برنج در بخش کامفیروز این شهرستان موجب شده تا فعالیت حفاری غیر مجاز و کارگاه‌های نصب ادوات غیر مجاز در این شهرستان جذاب باشد.
برچسب‌ها
چاه های غیرمجاز کشاورزی خشکسالی مرودشت شرکت آب منطقه ای جهرم


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نگهداری غیراصولی مواد شیمیایی در بندرگاه بیروت

اقدامات فرهنگی و تبلیغی در فضای مجازی افزایش یابد

اطلاعات میزان تخفیف عوارض صدور پروانه ساختمان 216 شهر جمع‌آوری شد

نصب بانک خازنی در تاسیسات برق جنوب کشور ، رویکردی در جهت جهش تولید

انتخاب هیات رئیسه شورای شهر شیراز در سال آخر/تغییر بی تغییر

ممانعت از ورود برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران

جامعی: به‌کارگیری توان جهاددانشگاهی برای توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی

پاندمی یک پدیده شهری و چالشی برای شهرهاست

چراغ‌های برج میلاد تهران امشب خاموش می‌شود

کشته‌ های انفجار بیروت از 100 تن فراتر رفت

بحران در بیمارستان‌ های لبنان در پی انفجار بیروت

مردم در تعطیلات پیش رو به مسافرت نروند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 15 مرداد 99

نسیم تحول در زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی فارس

وزارت میراث فرهنگی در مورد گم شدن آلبوم ناصری پاسخگو باشد

صعود 100 پله ای علوم پزشکی شیراز در رتبه بندی وبومتریکس

پرداخت 520 میلیون ریال کمک بلاعوض به کشاورزان آسیب دیده از سیل جهرم

564 نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان فارس جان باختند

فرهنگسرای اندیشه مسابقه کتابخوانی «ولایت علی(ع)» را برگزار می‌کند

شورای هماهنگی تبلیغات در حفظ وحدت مردم تاثیرگذار بوده است

الزامات خبرنگاری حرفه‌ای و تأثیرگذار

ظرفیت بخش خصوصی در توسعه دوچرخه‌سواری استفاده شود

معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره رسانه‌های شهری

برگزاری تورنمنت فوتسال به میزبانی کیش در مرحله رایزنی است

رعایت کامل پروتکل‌های انتقال و دفن اموات در شیراز

تعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اعلام شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 15 مرداد 99

قالیباف: فشار اقتصادی را از دوش مردم برمی‌ داریم

پیام تسلیت سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

دستگیری متخلفان و عاملین حمله به محیط بانان لرستانی

لبنیات سنتی به تهدید جدی برای شهروندان و صنایع بدل شده است

برگزاری کارناوال شادی به مناسبت عید غدیر

اکبر صحرایی ادامه طنز «دارودسته دارعلی» را می‌نویسد

شهرداری‌ها به عنوان نهادی عمومی در خط مقدم خدمت رسانی هستند

طرح ترافیک هفته آینده نیز اجرا نمی‌شود

رسیدگی ویژه و مستمر به پیام های سامانه 1888 در حوزه خدمات شهری

خبرنگاران؛ روشنگران عرصه اجتماعی و حافظان شفافیت هستند

روزی در روزگار غریب خبرنگار

تلاش فارس برای دستیابی به الگوی عروسی بدون آلودگی ویروسی

اجرای طرح کنترل مضاعف ورود مصالح ساختمانی به جزیره کیش

نخستین تصادف مرگبار در آزادراه تهران ـ شمال + عکس

ترامپ انفجار بیروت را یک حمله وحشتناک خواند

ممانعت از ورود پسماندهای مشکین دشت و برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران/ضرورت اجرای کامل الزامات محیط زیستی در سایت دفع پسماند گندک

لزوم همکاری های مشترک شرکت های دانش بنیان با اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان

تمامی شهرکهای صنعتی استان قزوین مجهز به تصفیه خانه فاضلاب خواهند شد

تأکید بر اجرای قانون هوای پاک در خراسان رضوی / همه سازمان ها موظف به معاینه فنی موتورخانه های خود هستند

بهزیستی فارس از نیکوکاران برای شرکت در پویش ایران همدل دعوت کرد

کمک‌های مومنانه در شهرستان جهرم توزیع شد

تولید روزانه 7 هزار ماسک در مرکز کارآفرینی منطقه 17

کتاب «راض بابا» نویسنده شیرازی تجدید چاپ شد