پیام فارس

آخرين مطالب

راویان، چراغ قصه‌گویی را در شیراز روشن کردند فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه 3 کشور با حضور قصه‌گویان و راویان از 6 استان کشور در شیراز آغاز شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس،شنبه در آیین آغازین این جشنواره عنوان کرد: سرزمین کهن ایران به سبب برخورداری از ادبیات غنی و پربار مهد قصه و قصه‌گویی است.
زهرا افتخاری با بیان اینکه بزرگان این سرزمین همواره از قصه‌گویی و اعجاز جادویی آن برای انتقال ارزش‌ها، افکار و مهارت‌ها بهره برده‌اند، افزود: نسل‌های مختلف، این ابزار ارزشمند را به‌عنوان واسطه‌ تربیتی برای هدایت انسان‌ها به‌کار گرفته ‌اند.
قصه‌ها رسانه نسل بشر هستند
وی ابراز داشت: قصه‌ها آفریده می‌شوند تا جهانی تازه بسازند. قصه از دیرباز رسانه‌ انسان برای فهم و انتقال تحولات اجتماعی، کنش‌های فردی، شرح زندگانی‌ها و رخدادهای تاریخی و مذهبی بوده است که راهی به شناخت و فهم فرهنگ‌های نوین می شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس بیان کرد: قصه زندگی را تأویل می‌کند، سنت‌ها و مراسم و مناسک را خلق می‌کند، اعضای یک فرهنگ را به یکدیگر پیوند می‌زند و پل ارتباطی نسل‌های گوناگون می‌شود.
به گفته‌ افتخاری، جهان قصه، جهان تضادها و تفاهم‌هاست، جهان ساختن است، جهان فراز و فرود عاطفه، جهان مرگ‌ها و تولدها، جهان دوست داشتنی که در آن نایافته‌ها، یافته می‌شوند و ناممکن‌ها، ممکن.
قصه‌ها در روزگار نفاق، همدلی را اشاعه می‌کنند
مدیر اجرایی جشنواره قصه‌گویی منطقه سه کشور عنوان کرد: همه‌ در پی آنیم که در دل نفاق روزمره‌ای که در پیرامون خویش می‌یابیم، نوعی وفاق بدمیم و برای نیل به این مقصود به قصه‌گویی نیازمندیم تا مجال دوباره روییدن بیابیم در وسعت سبز جهان داستان تا تلخی‌ها را از خاطر بزداییم و طلوع آرزوها را به کرات به تماشا بنشینیم و صمیمانه و متعهدانه به خلق قصه و گویش و خوانش آن همت گماریم.
افتخاری با اشاره به اینکه گام برداشتن برای فهم و حفظ تاریخ، فرهنگ و هنر جامعه و مطلوب‌ها و دغدغه‌های مردمان از اهداف این جشنواره است، گفت: نشان شکوهمند این هنر کهن با نام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مربیان و اعضای آن پیوندی ناگسستنی دارد.
به گفته‌ مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، شکوه قصه‌ها در این است که در سکوت هم قصه‌اند و قصه‌گویان، آفریدگاران قصه‌هایند و هر قصه با هر نقل قصه‌گو، تولدی دوباره دارد.
افتخاری سهمی از جشن قصه‌گویی را برای قصه‌گو و سهمی را برای قصه‌شنو دانست و گفت: قصه‌گو و قصه‌شنو، با شنیدن و گفتن هر قصه، وقتی به جهان واقعی قدم می‌گذارند، دیگر آن انسان قبلی نیستند.
وی قصه گویی را راهکار زیستن و تجربه زندگی در جهان خیال دانست و بیان کرد: این روایت‌ها، قصه‌شنو را برای تجربه زندگی آماده می‌کند و قصه‌گو، آن‌گاه که به رشد معنوی قصه‌شنو، می‌اندیشد همزمان روان‌درمان‌گر، فیلسوف و جامعه‌شناس هست.
قصه‌ها برای نسل آینده الگوسازی می‌کنند
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی استانداری فارس نیز با اشاره به شعار این جشنواره، آینده ساختنی است، گفت: قصه‌گویی برای نسل جوان و کودکان، آینده بهتری را برای آنان رقم می‌زند و بر سرمایه اجتماعی کشور می‌افزاید و آن را تضمین می‌کند.
عبدالرضا قاسمپور با اشاره به صبغه تاریخی قصه‌گویی از روش قرآن برای آموزش آموزه‌های اخلاقی نیز یاد کرد و گفت: قصه محوری اساس کتاب دینی ماست؛ چراکه قصه‌ها می‌توانند برای کودکان و نوجوانان الگوساز باشند و از همین رو تداوم این فرهنگ ارزشمند است.
معاون استاندار فارس با بیان اینکه قصه‌گویی قدرت تفکر، تحلیل، تمرکز و وسعت دید کودکان و نوجوانان را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: انتقال ارزش‌ها به نسل جوان از این رهگذر ممکن است و افزون بر اینکه باعث تقویت حافظه و اعتماد به نفس کودکان می‌شود و حتی برای درمان اختلالات رفتاری و روانی کودکان و نوجوانان کاربردی است.
راویان در نخستین روز از بیست ودومین جشنواره بین‌المللی جشنواره قصه‌گویی 19 قصه را روایت می‌کنند.
قصه‌گویان این روز از استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، فارس، بوشهر و اصفهان در شیراز حضور دارند.
در بخش زنان و مردان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه سه کشور در شیراز قصه‌های «چمچه گلین»، «کلاغ خنزرپنزری»، «سوگل» و «آلن کوچولو و جعبه ابزار» به ترتیب از زبان فاطمه آذری از چهارمحال و بختیاری، محمد جواد علیمردانی از فارس، فاطمه بصیرت از بوشهر و مصطفی جعفری از اصفهان روایت می‌شوند.
فرحناز قبادی از کهگیلویه و بویر احمد، سوسن حیاتی از بوشهر، مریم جمالی از فارس، فاطمه رشیدی از خوزستان و سیده نگار بهرسی از بوشهر، 5 قصه‌گوی دیگری هستند که در نوبت صبح اولین روز جشنواره‌ی منطقه‌ای قصه‌گویی «فریب روباه»، «مراد و غریبه»، «یک بار جستی ملخک»، «قلعه جنی» و «جنگ خندق» را قصه می‌کنند.
این جشنواره در بعد از ظهر با قصه‌گویی مژگان کدخدایی از اصفهان، مهرناز شهرکی از خوزستان، سعیده عزیزی از فارس، شعله ایل بیگی پور از چهارمحال و بختیاری و بهار حسین‌پور از کهگیلویه و بویر احمد با روایت قصه‌های «لاک شیشه‌ای»، «تولد مار بوآ»، «پیرزن و شب»، «زنجیرباف» و «شاهزاده خوشبخت» ادامه می‌یابد.
نخستین روز جشنواره قصه‌گویی در شیراز با قصه‌های «آخرین تکه نان»، «هشتگ خوشبخت شو»، «بچه های مدرسه قندآباد» و «سووال موموکی» با روایت زهرا رحیمی از چهارمحال و بختیاری، فاطمه زیرک قشقایی از خوزستان، مرضیه توکلی از اصفهان و فرشته حق‌نظری از چهارمحال و بختیاری ادامه می‌یابد و با قصه «درخشان‌ترین خنده دنیا» با روایت بهار ملک‌پور از چهارمحال و بختیاری پایان می‌پذیرد.
داوری این جشنواره در شیراز با اصغر همت بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، عباس جهانگیریان نویسنده و پژوهشگر کودکان و نوجوانان و علی خانجانی نویسنده و پژوهشگر عرصه داستان و ادبیات است.
بخش منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از عصر روز جمعه 17 آبان ماه 1398 با برگزاری نشست داوران و قصه‌گویان در شیراز آغاز شده است و تا عصر روز 19 آبان‌ماه در تالار همایش‌های بین‌المللی هتل هما ادامه دارد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدهای بالگرد تهران ساماندهی شود

محکومیت 3 اخلالگر نظام اقتصادی در استان فارس

کرونا، درآمدهای «شهر آفتاب» را تا 80 درصد کاهش داد

روحانی: بر نظارت جدی بر قیمت‌ ها تاکید می‌ کنم

شهر تهران و سلامت خادمانش؛ ارتباطی دوسویه

بانوی کارآفرین دارابی: بانوان از مشکلات کسب و کار نهراسند

سازمان تبلیغات: محرم را مثل سابق برگزار نمی‌ کنیم

فعال سیاسی فارس: مردم همراهی و هماهنگی قوای سه‌گانه را می‌خواهند

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

افزایش مستمری بازنشستگان با دریافت مطالبات معوق ممکن شد

تأمین اجتماعی مولد سرمایه‌های بیمه شدگان باشد

شریعتمداری: همسان ‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری مددجویان بهزیستی تلاش بیشتری را می‌طلبد

تلاش صنایع شیر ایران برای شکوفایی رونق تولید

تلاش صنایع شیر ایران برای شکوفایی تولید

بهره برداری از ترانس قدرت در نیروگاه آب و نیروی ماهتاب کیش

ماجرای خرابی پله برقی ایستگاه های بی آر تی چیست؟

هیات پزشکی ورزشی دارای جایگاه ویژه ای در استان فارس است

بهینه سازی تامین و انتقال برق در جنوب شرق شیراز با 10 میلیارد ریال سرمایه گذاری

بهینه سازی تامین برق در جنوب شرق شیراز با 10 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری

ماجرای خانه های 25 متری به شورا نرسید

پرداختن به جمع آوری ماسکهای استفاده شده تشویش اذهان عمومی است

ابتلای همزمان چهار بیمار به کرونا و آنفلوانزا در شیراز و پرسش‌های پیش رو

راه ، آب و آموزش مهمترین سرفصل‌های تخصیص اعتبار در شهرستان اوز است

تایید حکم اعدام سه نفر از معترضان آبان

بورس املاک فرصت پیش خرید در بستر شفاف به مردم می دهد

آتش‌سوزی در بخش کردیان جهرم مهار شد

تنگه گمبیل سپیدان زیر تیغ بولدوزرها

تنگه گمبیل سپیدان زیر تیغ بلدزورها

ساماندهی اطلاعات اعضای هیئت علمی در پایگاه‌های استنادی

سه اتفاق در موج جدید کرونا

نکوداشت زنده‌یاد یدالله طارمی درشب شعر «بهار نارنج» برگزار می‌شود

معتادان متجاهر مشکوک به کرونا در شیراز قرنطینه می‌شوند

خاطرات زوج پرستار جهرمی از بخش بیماران کرونایی

جایگاه نخست فارس در ارسال طرح های متقاضیان تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل

کرونا همچنان قربانی می‌گیرد/ دورهمی خانوادگی هم ممنوع

ابتلا به کرونا در تهران و خراسان‌ رضوی صعودی شد

واکنش قوه قضائیه به نامه «نرگس محمدی»

مرگ 10 بیمار مبتلا به کرونا در فارس/آمار قربانیان به 279 نفر رسید

فارس همچنان در شرایط هشدار کرونا

وضعیت قرنطینه سوالات آزمونهای سراسری

مسئول دامپزشکی لامرد معرفی شد

شهرداری در اعلام محدودیت تهران به تعهدات قانونی عمل کرده است

جان‌باختگان کرونا در آرامستان رضوان جهرم غسل خواهند شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: توسعه و تشکیل تعاونی های دانش بنیان و توسعه و عمران سبب افزایش سهم تعاونی ها می شود

ماجرای قتل پسر 9 ساله در مسیر عروسی

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/24

اختلاف نظرها ناشی از فقدان گفتگو و تعامل است

کشف 250 کیلوگرم تریاک در فارس/ انبار الکل لو رفت

تصمیم گیران نیاز به گفتگو و تعامل را حس نمی کنند

دشواری تردد در ساختمان تامین اجتماعی شیراز برای سالمندان