پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

راویان، چراغ قصه‌گویی را در شیراز روشن کردند فرهنگي

راویان، چراغ قصه‌گویی را در شیراز روشن کردند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه 3 کشور با حضور قصه‌گویان و راویان از 6 استان کشور در شیراز آغاز شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس،شنبه در آیین آغازین این جشنواره عنوان کرد: سرزمین کهن ایران به سبب برخورداری از ادبیات غنی و پربار مهد قصه و قصه‌گویی است.
زهرا افتخاری با بیان اینکه بزرگان این سرزمین همواره از قصه‌گویی و اعجاز جادویی آن برای انتقال ارزش‌ها، افکار و مهارت‌ها بهره برده‌اند، افزود: نسل‌های مختلف، این ابزار ارزشمند را به‌عنوان واسطه‌ تربیتی برای هدایت انسان‌ها به‌کار گرفته ‌اند.
قصه‌ها رسانه نسل بشر هستند
وی ابراز داشت: قصه‌ها آفریده می‌شوند تا جهانی تازه بسازند. قصه از دیرباز رسانه‌ انسان برای فهم و انتقال تحولات اجتماعی، کنش‌های فردی، شرح زندگانی‌ها و رخدادهای تاریخی و مذهبی بوده است که راهی به شناخت و فهم فرهنگ‌های نوین می شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس بیان کرد: قصه زندگی را تأویل می‌کند، سنت‌ها و مراسم و مناسک را خلق می‌کند، اعضای یک فرهنگ را به یکدیگر پیوند می‌زند و پل ارتباطی نسل‌های گوناگون می‌شود.
به گفته‌ افتخاری، جهان قصه، جهان تضادها و تفاهم‌هاست، جهان ساختن است، جهان فراز و فرود عاطفه، جهان مرگ‌ها و تولدها، جهان دوست داشتنی که در آن نایافته‌ها، یافته می‌شوند و ناممکن‌ها، ممکن.
قصه‌ها در روزگار نفاق، همدلی را اشاعه می‌کنند
مدیر اجرایی جشنواره قصه‌گویی منطقه سه کشور عنوان کرد: همه‌ در پی آنیم که در دل نفاق روزمره‌ای که در پیرامون خویش می‌یابیم، نوعی وفاق بدمیم و برای نیل به این مقصود به قصه‌گویی نیازمندیم تا مجال دوباره روییدن بیابیم در وسعت سبز جهان داستان تا تلخی‌ها را از خاطر بزداییم و طلوع آرزوها را به کرات به تماشا بنشینیم و صمیمانه و متعهدانه به خلق قصه و گویش و خوانش آن همت گماریم.
افتخاری با اشاره به اینکه گام برداشتن برای فهم و حفظ تاریخ، فرهنگ و هنر جامعه و مطلوب‌ها و دغدغه‌های مردمان از اهداف این جشنواره است، گفت: نشان شکوهمند این هنر کهن با نام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مربیان و اعضای آن پیوندی ناگسستنی دارد.
به گفته‌ مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، شکوه قصه‌ها در این است که در سکوت هم قصه‌اند و قصه‌گویان، آفریدگاران قصه‌هایند و هر قصه با هر نقل قصه‌گو، تولدی دوباره دارد.
افتخاری سهمی از جشن قصه‌گویی را برای قصه‌گو و سهمی را برای قصه‌شنو دانست و گفت: قصه‌گو و قصه‌شنو، با شنیدن و گفتن هر قصه، وقتی به جهان واقعی قدم می‌گذارند، دیگر آن انسان قبلی نیستند.
وی قصه گویی را راهکار زیستن و تجربه زندگی در جهان خیال دانست و بیان کرد: این روایت‌ها، قصه‌شنو را برای تجربه زندگی آماده می‌کند و قصه‌گو، آن‌گاه که به رشد معنوی قصه‌شنو، می‌اندیشد همزمان روان‌درمان‌گر، فیلسوف و جامعه‌شناس هست.
قصه‌ها برای نسل آینده الگوسازی می‌کنند
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی استانداری فارس نیز با اشاره به شعار این جشنواره، آینده ساختنی است، گفت: قصه‌گویی برای نسل جوان و کودکان، آینده بهتری را برای آنان رقم می‌زند و بر سرمایه اجتماعی کشور می‌افزاید و آن را تضمین می‌کند.
عبدالرضا قاسمپور با اشاره به صبغه تاریخی قصه‌گویی از روش قرآن برای آموزش آموزه‌های اخلاقی نیز یاد کرد و گفت: قصه محوری اساس کتاب دینی ماست؛ چراکه قصه‌ها می‌توانند برای کودکان و نوجوانان الگوساز باشند و از همین رو تداوم این فرهنگ ارزشمند است.
معاون استاندار فارس با بیان اینکه قصه‌گویی قدرت تفکر، تحلیل، تمرکز و وسعت دید کودکان و نوجوانان را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: انتقال ارزش‌ها به نسل جوان از این رهگذر ممکن است و افزون بر اینکه باعث تقویت حافظه و اعتماد به نفس کودکان می‌شود و حتی برای درمان اختلالات رفتاری و روانی کودکان و نوجوانان کاربردی است.
راویان در نخستین روز از بیست ودومین جشنواره بین‌المللی جشنواره قصه‌گویی 19 قصه را روایت می‌کنند.
قصه‌گویان این روز از استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، فارس، بوشهر و اصفهان در شیراز حضور دارند.
در بخش زنان و مردان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه سه کشور در شیراز قصه‌های «چمچه گلین»، «کلاغ خنزرپنزری»، «سوگل» و «آلن کوچولو و جعبه ابزار» به ترتیب از زبان فاطمه آذری از چهارمحال و بختیاری، محمد جواد علیمردانی از فارس، فاطمه بصیرت از بوشهر و مصطفی جعفری از اصفهان روایت می‌شوند.
فرحناز قبادی از کهگیلویه و بویر احمد، سوسن حیاتی از بوشهر، مریم جمالی از فارس، فاطمه رشیدی از خوزستان و سیده نگار بهرسی از بوشهر، 5 قصه‌گوی دیگری هستند که در نوبت صبح اولین روز جشنواره‌ی منطقه‌ای قصه‌گویی «فریب روباه»، «مراد و غریبه»، «یک بار جستی ملخک»، «قلعه جنی» و «جنگ خندق» را قصه می‌کنند.
این جشنواره در بعد از ظهر با قصه‌گویی مژگان کدخدایی از اصفهان، مهرناز شهرکی از خوزستان، سعیده عزیزی از فارس، شعله ایل بیگی پور از چهارمحال و بختیاری و بهار حسین‌پور از کهگیلویه و بویر احمد با روایت قصه‌های «لاک شیشه‌ای»، «تولد مار بوآ»، «پیرزن و شب»، «زنجیرباف» و «شاهزاده خوشبخت» ادامه می‌یابد.
نخستین روز جشنواره قصه‌گویی در شیراز با قصه‌های «آخرین تکه نان»، «هشتگ خوشبخت شو»، «بچه های مدرسه قندآباد» و «سووال موموکی» با روایت زهرا رحیمی از چهارمحال و بختیاری، فاطمه زیرک قشقایی از خوزستان، مرضیه توکلی از اصفهان و فرشته حق‌نظری از چهارمحال و بختیاری ادامه می‌یابد و با قصه «درخشان‌ترین خنده دنیا» با روایت بهار ملک‌پور از چهارمحال و بختیاری پایان می‌پذیرد.
داوری این جشنواره در شیراز با اصغر همت بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، عباس جهانگیریان نویسنده و پژوهشگر کودکان و نوجوانان و علی خانجانی نویسنده و پژوهشگر عرصه داستان و ادبیات است.
بخش منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از عصر روز جمعه 17 آبان ماه 1398 با برگزاری نشست داوران و قصه‌گویان در شیراز آغاز شده است و تا عصر روز 19 آبان‌ماه در تالار همایش‌های بین‌المللی هتل هما ادامه دارد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سند 2030 هیچ جایی در نظام تعلیم و تربیت ندارد

پدر اولین شهید بی سر لامرد آسمانی شد

اختتامیه هفتمین دوسالانه‌ داستان کوتاه نارنج برگزار می‌شود

کارگاه تخصصی پیشگیری از جرائم مطبوعاتی در شیراز برگزار شد

شیراز به ثبت جهانی نزدیک می‌شود

اختتامیه دوسالانه نارنج آخرین پنج‌شنبه آذر برگزار می‌شود

زیان بیش از١٨٠٠ میلیاردی کشاورزی فارس از سیل و سرمازدگی

هم افزایی دستگاه های اجرایی باعث کاهش خسارات بلایای طبیعی می شود

تصویب سیاست ترغیب بازنشستگی و بازخرید کردن کارکنان شهرداری

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در شیراز معرفی شدند

سومین دوره فوتسال وزارت کشور در شیراز برگزار می شود

زیپ لاین پیست «پولاد کف» پلمب شده بود/ تشکیل پرونده تخلف

بدون افق بلند مدت برای فارس تصمیم گیری نمی شود

معرفی رئیس جدید حوزه هنری فارس

دهمین کنگره دندانپزشکی پارسه در شیراز برگزار شد

طرح زمستانه پلیس فارس آغاز شد

صدور 285 مجوز گردشگری با سرمایه گذاری 20 هزار میلیاردی در فارس

هزینه های دندانپزشکی کاهش می یابد/ایجاد صندوق بیمه دندانپزشکی

بزرگداشت مهین متاله در شیراز

رفع خطر از گنبد مرکزی کاخ جهانی سروستان در دست اقدام است

ایجاد ارزش افزوده درآمد سرانه را افزایش می دهند

دستگیری عامل اصلی آتش سوزی یکی از بانک های شیراز

کتاب به دست افراد نوسواد برسد

نوسوادان فارس مخاطب طرح سفیر کتاب خواهند شد

سامانه بارشی وارد فارس شد/ بارندگی در جنوب و مرکز استان

اگر من را نمایید انتخاب، دردها درمان کنم

سانحه رانندگی در محور فیروزآباد 6 مصدوم برجا گذاشت

«مهر کاشان» میزبان دو اثر نمایشی از هنرمندان تئاتر مرودشت شد

حریق در مسکن مهر مرودشت/ ٨ نفر مصدوم شدند

نوزدهمین جشنواره استانی تئاتر پسامهر در ایستگاه پایانی

لزوم تقویت حوزه صادرات نرم افزار در استان فارس

استاد برجسته و پیشکسوت هنر قلمزنی درگذشت

فارس در حوزه پژوهش استان برتر کشور شد

احتمال گرفتن میزبانی جشنواره منطقه ای «سروناز» از شیراز

بحران زمین برای ساخت فضای آموزشی در شیراز

پژوهش های کاربردی گره های مشکلات فارس را باز کند

دانشجویان سازوکار علمی برای پاسخگویی نمایندگان ومسئولان ایجادکنند

برگزاری گردهمایی بزرگ سادات و یادواره شهیدان مداح در لامرد

زمانبندی ثبت نام مسکن ملی در 23 استان باقی‌مانده

سند نقشه راه کشاورزی و منابع طبیعی فارس رونمایی می شود

ورود سامانه جدید بارشی به فارس ازروز سه شنبه/ کاهش دما در راه است

مدیریت و کنترل مصرف اولویت سیاست‌گذاری منابع آبی فارس است

نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز، ظرفیتی برای معرفی توریسم

نمایشگاه گردشگری پارس هفته آخر آذرماه در شیراز برگزار می‌شود

مدارس کوهرنگ و فارسان، امروز تعطیل است

ایسنا یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است

١٣٠ مراجعه کننده طی روز آخر ثبت نام از کاندیداهای مجلس شیراز

چهره هایی که در روز آخر آمدند

پایان ماراتن ثبت نام انتخابات در فارس با نام نویسی ٨٠٠ نفر

ایسنا از رویش‌های انقلاب اسلامی است