پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند گفتگو

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس قرار است برگزار شود که مسئولان فرهنگی استان، نوید برگزاری65 ویژه برنامه کلان و 2200 برنامه مرتبط با کتاب و کتابخوانی دادند.

نشست خبری هفته کتاب فارس دوشنبه 14 آبان ماه با حضور مدیران کل کتابخانه های عمومی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدیر سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در کتابخانه عمومی حافظیه شیراز برگزار شد.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد فارس در این نشست با بیان اینکه کتابخوانی و ترویج آن مورد عنایت دستگاه‌های فرهنگی کشور است، بیان داشت: هفته کتاب و کتابخوانی همه ساله با رویکرد ترویج فرهنگ کتابخوانی برنامه های متنوعی را اجرا می‌کند و در این میان نقش دستگاه های متولی حوزه فرهنگ و هنر با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی با وحدت رویه و هم افزایی بسیار است.
** استان فارس در انتظار کسب عنوان پایتختی کتاب
صابر سهرابی عنوان کرد: استان فارس در پی کسب عنوان پایتختی کتاب در سال جاری است و تاکنون در این راستا اقدامات مطلوبی را صورت داده است که با هم افزایی دستگاها و نهادهای مختلف، شهرهای شیراز، اوز، صدرا، آباده، جهرم، داراب، لار و لامرد برنامه های ویژه ای را تدارک دیده اند.
وی بیان کرد: افزون بر این، بیش از 60 روستا در استان فارس به صورت هدفمند در مسیر توسعه کتابخوانی گام برداشته اند که فعالیت آنان با مدیریت سه دستگاه اداره کل کتابخانه های عمومی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر امور روستایی پیگیری می‌شود.
سهرابی افزود: امسال برای اولین بار هم افزایی مثال زدنی میان دستگاه های فرهنگی استان در هفته کتاب شکل گرفته که این نشست خبری مشترک نمونه ای از این همکاری همه جانبه در مسیر توسعه کتابخوانی در استان است.
 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه به تشریح برخی برنامه های فرهنگی هفته کتاب که توسط این اداره کل اجرا می شود پرداخت.
وی بیان داشت: آیین بزرگداشت استاد منوچهر کیانی ناشر، پژوهشگر و نویسنده استان فارس برگزار و نشان مفاخر فارس نخستین برنامه هفته کتاب است که از روز شنبه 19 آبان ماه ساعت 16 در تالار حافظ برگزار می شود.
وی افزود: از چهارشنبه 23 آبان ماه برنامه کتابخانه ای به وسعت شهر در سطح شهر با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار خواهد شد.
سهرابی با اشاره به اینکه نمایشگاه عکس "حال خوش خواندن" از پنجشنبه 24 آبان ماه ساعت 10 با عکس هایی از آثار عکاسان شیراز با محوریت مطالعه کتاب و ترویج کتابخوانی برپا خواهد شد، افزود: بعد از ظهر همین روزبرنامه پیاده روی با کتاب با همراهی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و اداره کل کتابخانه ها در پیاده راه سلامت شیراز برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: شنبه 26 آبان ماه ساعت 10 برنامه 40 شهر 40 نویسنده برگزار خواهد شد. در این برنامه که یک طرح ملی است، یکی از نویسندگان شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان در شیراز در جمع باشگاه های کتابخوانی فعال شیراز حاضر خواه1د شد.
سخنرانی نویسنده، داستان خوانی، قصه گویی و جشن کتابخوانی از برنامه های این طرح است.
وی افزود: از دیگر برنامه های این روز برگزاری برنامه "همزادِ داستان" با همراهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس اجرا می شود. در این برنامه، کارنامه داستان نویسی قاسم شکری مرور می شود و از وی به خاطر دریافت جایزه ادبی «واو» برای رمان همزاد، تقدیر خواهد شد.
سهرابی با اعلام اینکه یکشنبه 27 آبان ماه جشن امضاء کتاب و دفتر شعر "از سر تا شصت می شمارمت" و "بی آبروداری" اثر یاسمن جم پوری برگزار می شود.
دوشنبه 28 آبان ماه شبکه صنعتگران دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار می کند، مدیرکل ارشاد فارس درخصوص این برنامه گفت: برای ایجاد بسترهای لازم و حرکت هماهنگ به منظور تروبج کتــابخوانی با باورِ عمیق به اثر مــهم و بی بدیلِ این موضوع در زندگی بهترِ شهروندان، این شبکه با امضای میثاق نامه راه اندازی می شود و جمعی از صنعتگران شیراز متعهد می شوند با انجام مواد میثاق نامه در توسعه فرهنگ کتابخوانی در واحد صنعتی خود همت گمارند.
دیگر برنامه دوشنبه 28 آبان ماه، اهدای نشان سفیر کتاب شیراز در صحن علنی شورای شهر به سه نخبه علمی، هنری و ورزشی شیراز خواهد بود.
وی برگزاری نشست تخصصی فصل نقد با خوانش کتاب رویای شط بیدار نوشته حسین رحیمی سه شنبه 29 آبان در خانه سنتی نیایش در محله سنگ سیاه را یادآور شد و افزود: و طاق مشیر، نشست تخصصی فصلِ نقد برگزار و کتاب چهارشنبه نیز برنامه "جشن تکلیف کتابخوانی" در دبستان فرشتگان شیراز اجرا می شود.
سهرابی گفت: در این برنامه میثاق نامه کتابخوانی توسط دانش آموزان پایه دوم قرائت خواهد شد و سرود هفته کتاب با عنوان حال خوش خواندن برای نخستین بار اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: در ادامه برنامه های همین روز در برنامه ای با عنوان "کتاب سیزدهم"، سیزدهمین اثر پژوهشی استاد جمال زیانی شیرازشناسِ پیشکسوت با عنوان "آفرین ها و نفرین ها" رونمایی خواهد شد.
سهرابی افزود: در هفته کتاب امسال اجرای پرفورمنس "با کتاب" توسط فعالان تئاتر با محوریت ترویج کتابخوانی در مسیر رفت و برگشت مترو شیراز اجرا خواهد شد؛ همچنین در این هفته با همراهی مجموعه هنرشهر آفتاب نشست تخصصی فیلم های اقتباسی از کتاب های فارسی نیز برگزار می شود.
به گزارش ایرنا همچنین رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در این نشست عنوان کرد: بسیاری از فرهنگ سراهای شهرداری مجهز به کتابخانه هایی است که برخی از آنها بیش از هزار نفر عضو دارد.
ابراهیم گشتاسبی راد افزود: از آنجا که فرهنگ سراها با مردم ارتباطی تنگاتنگ دارد، با بررسی نیاز مردم کتاب‌هایی جدید خریداری شده است و طرح جایگزینی کتابهای فرسوده با کتاب نو صورت می گیرد.
وی افزود: ایجاد پاتوق کتاب در پیاده راه های سلامت با حضور نویسندگان، فرش قرمز کتاب و مسابقه کتابخوانی از 23 تا 8 آذر از دیگر برنامه های شهرداری است.
** پاکبانان کتابخوان صاحب شبکه کتابخوانی می شوند
گشتاسبی راد با بیان اینکه نشست پاکبانان کتابخوان در روز 23 آبانماه برگزار می شود، اضافه کرد: بسیاری از پاکبانان اهل دانش هستند و ایجاد شبکه پاکبانان کتابخوان برای خدمت رسانی بیشتر در عرصه فرهنگ به این عزیزان صورت خواهد گرفت.
وی همچنین به ایجاد انجمن مادران حامی کتابخوان شیراز در همین روز اشاره کرد و افزود: افزون بر این برنامه ها تور بازدید از کتابخانه های تخصصی کودک و نوجوان برای مدارس برگزار می شود.
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز ادامه داد: نمایشگاه "دوست من کتاب" نیز در هفته کتاب در سطح شهر شیراز برگزار خواهد شد که طرح تعویض کاغذ باطله با کتاب در آن صورت می گیرد.
گشتاسبی راد همچنین به ایجاد میز احسان و اهدای کتاب در فرهنگسراهای مهربانی، برگزاری کارگاه‌های مهارت مطالعه و تندخوانی در پنج فرهنگ سرا ویژه دانش آموزان و دانشجویان، برگزاری کارگاه سواد رسانه ای ویژه عموم مردم و نشست تخصصی "یار مهربان قصه ها" برای کودکان اشاره کرد.
از دیگر برنامه های شایان توجه این سازمان برگزاری برنامه های ارمغان دانایی است که با هدف آموزش خط بریل برای نابینایان اجرا می شود؛ همچنین تور گردشگری نابینایان مدرسه شوریده شیراز به مدرسه طبیعت و کافه کتاب صورت می گیرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس نیز در این نشست ضمن تاکید بر هم افزایی دستگاه های فرهنگی با بیان اینکه این اداره کل در هفته کتاب 1832 برنامه خرد و کلان اجرا می کند، گفت: این برنامه ها از 19 تا 30 آبان ماه برگزار خواهد شد و بسیاری از آن ها از دیروز آغاز شده است.
روح الله منوچهری به برگزاری کارگاه های ارتقای مهارت ها، نشست کتاب درمانی و نیز حلقه های گفت و گو برای کتابداران اشاره کرد.
** سه شهر فارس صاحب کتابخانه می شوند
وی با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین تعداد شهرهای فاقد کتابخانه در کشور را داراست، نوید افتتاح سه کتابخانه عمومی را در استان فارس داد و افزود: کتابخانه خیرساز شهر دبیران از توابع زرین دشت داراب با عنوان خیام و کتابخانه خیرساز ام الخیر اوز لامرد و همچنین کتابخانه خرد روستای جریان نوبندگان فسا نیز افتتاح می شود.
منوچهری ادامه داد: یک باب کتابخانه عمومی نیز در شهر نوبندگان فسا کلنگ زنی خواهد شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس ابراز داشت: ویژه برنامه کتاب، دانش آموز، معلم با همکاری آموزش و پرورش فارس در یکی از دبیرستان های شهر شیراز اجرا خواهد شد؛ همچنین با همکاری اداره زندان ها مسابقه کتابخوانی "بند" برای زندانیان برگزار می شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ایجاد کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان بیش از نیم قرن فعالیت می‌کند، افزود: این کانون براساس فعالیت های 42 گانه خود، در همه برنامه های فرهنگی و هنری کودکان را با آشنا می کند.
** 202 روستا از خدمات کانون در هفته کتاب بهره مند می شوند
زهرا افتخاری ادامه داد: برگزاری کارگاه های آموزشی، نشستهای نقد کتاب با حضور نویسندگان مطرح کشور و استان و نیز فعالیت های فرهنگی واحد های سیار در روستاها از اهم برنامه های کانون فارس است که در آن علاوه بر مراکز شهری به 202 روستا نیز خدمات رسانی می شود.
وی به تقدیر از مربیان و کتابداران کتاب محور با عنوان "خانه تکانی فرهنگی"، افتتاح انجمن شعر و کتاب کانون، برنامه خلاصه گویی کتاب، اجرای دو نمایش عروسکی "گل اومد بهار اومد" و "خروس و روباه" و پخش فیلم های مناسب در 22 سینماکانون در این هفته اشاره کرد.
در این نشست از پوستر استانی هفته کتابخوانی نیز رونمایی شد.
7375 /1876


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield