پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

شمارش معکوس برای پایان ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل استان فارس گفتگو

شمارش معکوس برای پایان ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل استان فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - کمتر از پنج ماه دیگر تا پایان مراحل ساخت یک هزار و 983 واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده از سیل سال جاری در مناطق مختلف استان فارس باقی مانده ، شمارش معکوس برای رسیدن به سرپناه امن برای شهروندان در مناطق سیل زده فارس شروع شده و همه مراحل اجرایی کار بازسازی و نوسازی نوید بخش بهره‌مندی این خانوارها تا پایان سال از مسکن مناسب و امن است.

برای اجرای طرح بازسازی و احداث واحد های آسیب دیده از سیل در شیراز و دیگر شهرستان های استان فارس همه سازمان‌ها ، نهادها و دستگاه‌های اجرایی پای کار آمدند و آستین همت بالا زدند ، هر چند سیل سال 98 خاطراتی تلخ در اذهان شهروندان بر جای گذاشت و موجب جان باختن 21 شهروند شیرازی و بی خانمانی شمار زیادی از هموطنان در سایر شهرستان های استان فارس شد اما همت جمعی برای ایجاد سرپناه مناسب و اتمام عملیات اجرایی ساخت واحد های آسیب دیده طعم خدمت را در کام شهروندان استان فارس شیرین خواهد شاخت.
سیل روزهای پنجم و ششم فروردین ماه امسال در شیراز و برخی از شهرستان های فارس ، جامعه ما را با جان باختن 21 نفر از هموطنان سوگوار کرد و ضمن آن که زمینه ساز جلوه های مهربانی و میهمان نوازی با سیل زدگان شد، درس های بسیاری را با خود به همراه داشت.
حجم زیاد بارش ها در ماه نخست سال 98 مناطق مختلفی از کشور را درگیر سیل کرد و سیل دروازه قرآن و شهرک سعدی شیراز هرچند به گفته کارشناسان، حدود یک درصد حجم آب در سیل گلستان و یا خوزستان را روانه شهر کرد اما با جان سپردن 21 نفر از هموطنان، غم انگیزترین رخداد سیل در کشور لقب گرفت.
برای جبران خسارت ها در قالب تسهیلات احداث و تعمیرات مسکن، و کمکهای معیشتی و کمک های بلاعوض به آسیب دیدگان بنیاد مسکن استان فارس کار ارزیابی خسارت ها و برآورد هزینه ها و همچنین پیگیری تامین اعتبارات جبران خسارت را انجام داد و با بهره گیری از منابع دولتی و با همکاری بانکهای عامل پرداخت هزینه های خسارت و وام های بازسازی و نوسازی واحد ها را کلید زد .
معاون بنیاد مسکن فارس : 3800 واحد تعمیری و 1983 واحد احداثی در سیل فارس ارزیابی و تعیین خسارت شدند
3800 واحد تعمیری ، 1983 واحد احداثی
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان فارس روز سه شنبه در گفت و گویی با تشریح مراحل پرداخت وام ها و تسهیلات جبران خسارت در قالب تسهیلات احداث و تعمیرات مسکن، و کمکهای معیشتی و کمک های بلاعوض به آسیب دیدگان اظهار داشت : بر اساس ارزیابی های انجام شده 3800 واحد در شیراز و سایر شهرستان های فارس در قالب واحد های تعمیری و 1983 واحد دراین مناطق در قالب واحد های نیازمند احداث مجدد مورد ارزیابی و شناسایی قرار گرفت .
مهندس فرج الله نصیری با بیان اینکه کار تعمیرات واحد های تعمیری تا پایاین شهریور ماه گذشته به پایان رسید افزود: بیش از 300 میلیارد ریال برای اتمام عملیات تعمیر 3 هزار و 800 واحد شهری و روستایی آسیب دیده از سیل در شهرستان های مختلف استان فارس در قالب تسهیلات و وام پرداخت شده است .
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد : برای اجرای عملیات احداث واحد هایی که نیازمند ساخت مجدد بوده اند نیز تا کنون بیش از 500 میلیارد ریال تسهیلات و وام پرداخت شده و پیش بینی می شود تا پایان امسال عملیات ساخت این واحد ها به اتمام برسد .
این مقام مسوول خاطر نشان کرد : بنیاد مسکن با مشارکت بانکهای عامل در قالب تسهیلات بازسازی تعمیرات تا سقف 15 میلیون تومان وام تعمیرات برای واحد های شهری و روستایی ، 40 میلیون تومان وام احداث واحد های روستایی ، 50 میلیون تومان وام احداث واحد های شهری ، تا سقف 15 میلیون تومان وام تامین وسایل و مایحتاج زندگی در قالب وام معیشتی برای هر واحد پرداخت کرده است.
وی اضافه کرد : علاوه بر این وام ها که با نرخ بهره اندک حداکثر 4 درصد تصویب و پرداخت شده برای واحدهای خسارت دیده احداثی و تعمیری وام های بلا عوض نیز بین سه تا 5 میلیون تومان برای هر واحد پرداخت شده است.
توزیع سیمان رایگان به واحدهای خسارت دیده
نصیری همچنین از اعطای سیمان رایگان برای واحد های احداثی و تعمیری در شهرستان های استان فارس در قالب هدیه مقام معظم رهبری با عاملیت بنیاد مستضعفان و با مشارکت بنیاد مسکن خبر داد و گفت: برای واحد هایی که نیاز به احداث مجدد دارند 16 کیسه سیمان 50 کیلوگرمی رایگان و برا ی واحدهای تعمیری نیز به میزان لازم سیمان رایگان تامین و توزیع شده است. تا کنون 125 محموله سیمان در قالب 68 هزار پاکت به افراد تحویل داده شده است و خط تولید سیمان نهاوند به صورت اختصاصی برای واحد های آسیب دیده از سیل استان فارس سیمان تولید می کند .
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان فارس همچنین در ادامه گفت: از مجموع واحد هایی که نیاز به احداث مجدد دارند تا کنون یک هزار و 844 واحد برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اند ، بانک با یک هزار و 213 واحد عقد قرار داد کرده ، برای یک هزار و 409 واحد عملیات احداث آغاز شده و 470 واحد در مرحله دیوار چینی و 242 واحد در مرحله سقف زنی است .
مهندس نصیری همچنین با بیان اینکه وام های معیشتی و بلا عوض برای جبران خسارت های سیل در شیراز و سایر شهرستان ها پرداخت شده است گفت: به 3800 واحد نیازمند تعمیرات 10 میلیارد و 470 میلیون تومان وام بلا عوض تعمیری ، به 3 هزار و 351 متقاضی وام معیشتی به مبلغ 11 میلیارد و 933 میلیون تومان و به 686 متقاضی واحد های احداثی مبلغ 5 میلیارد و 346 میلیون تومان وام بلا عوض احداثی پرداخت شده است .
سیل پنجم فروردین ماه دروازه قرآن شیراز جان 21 نفر را گرفت، افزون بر یکصد نفر را مصدوم کرد و موجب انباشته شدن 300 خودرو بر روی یکدیگر و خسارات مالی بسیار شد. این سیلاب در برخی دیگر از شهرستان های فارس نیز زیان هایی بر جای گذاشت.
سیل ششم فروردین ماه شیرازهمچنین باعث خسارت هایی به منازل شهروندان در برخی مناطق این شهر شد که در این میان، وضعیت محله سعدی وخیم تر از سایر نقاط بود.
علاوه بر شیراز شهرستان‌های رستم ، ممسنی ، اقلید ، بوانات ، فسا و داراب و زرین دشت نیز در جریان سیل سال جاری شیراز دچاز خسارت و زیان شدند .
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شمال غربی و غرب استان فارس سه شنبه بارانی است

آنفلوآنزا در استان فارس 12 قربانی گرفت

15 میلیارد ریال به خانه جوان در ناآرامی شیراز خسارت وارد شد

توزیع داروی تقلبی در شیراز و پیگیری قضایی

هفته فیلم لهستان با نمایش 7 فیلم برگزار می شود

دستگاه های فارس آماده بارش های فصل سرما هستند

2 شکارچی غیرمجاز خارجی در فرودگاه شیراز دستگیر شدند

آزادراه شیراز- اصفهان 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سرما بازهم وضعیت گوجه‌فرنگی را قرمز کرد

لزوم توقف ارابه های مرگ در جاده های فارس

آغاز به کار همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور در شیراز

شمارش معکوس برای پایان ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل استان فارس

رئیس هیات ژیمناستیک فارس: توجه نکردن به این رشته، عمر ورزش قهرمانی را کوتاه می‌کند

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند

طرح جامع مدیریت سیلاب شیراز در دست تهیه است

گاز منواکسیدکربن، جان دو نفر را در خفر گرفت

قربانیان قاتل خاموش و ناپیدا در فارس

بیش از 300 هزار راس دام عشایر فارس بیمه می‌شود

مردم از بخاری‌های استاندارد درست استفاده کنند

شبکه‌های محلی، امواجی فراتر از تبلیغ

فارس از بعدازظهر شنبه بارانی می‌شود

بارش‌های رگباری مهمان نواحی شمالی فارس می‌شود

راه انار ایج استهبان به بازار باز شد

پدافند غیرعامل در ساخت هتل آسمان شیراز نادیده انگاشته‌ شد

65 درصد از جرائم فارس در کلانشهر شیراز اتفاق می‌افتد

7 مصدوم حادثه اتوبوس زائران کربلا همچنان در شیراز بستری هستند

ارتباط نوسانات شاخص بورس به تغییر قوانین بازار پایه، بی‌اساس است

تشدید نظارت بر عرصه‌های طبیعی در روستای قلات

افزایش 2.5 برابری زائران استان فارسی در اربعین 98

تاکید بر جابه جایی یک روستای داراب

شهرستان آباده از تک‌بخش بودن خارج شد

نرخ‌گذاری فرم مدارس برعهده اتحادیه پوشاک است

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های جنوب فارس طی دو روز آینده

سی و چهارمین شب شعر عاشورا در شیراز برگزار می‌شود

برپایی 18 موکب از فارس در مسیر پیاده روی اربعین

1500 بسیجی در رزمایش الی بیت المقدس در فسا شرکت کردند

تخریب 176 ساخت و ساز غیر مجاز در شیراز

تندرستی بانوان شاغل در قالب بسته سلامت پایش می‌شود

60 پروژه ورزشی فارس آماده بهره‌برداری است

مناسب‌سازی مزار شهید در کازرون، تخریب جلوه داده شد

کشاورزان استهبان، سبزی با طعم واقعی کاشتند

کشف 204 هزار قرص مخدر در یکی از خیابان‌های شیراز

بخاری نفتی در 83 هزار کلاس درس!

آغاز پویش دانش آموزی «هم شاگردی سلام» در استان فارس

800 بسته تحصیلی میان دانش آموزان شیرازی توزیع شد

حرم شاهچراغ (ع) در کانون برنامه‌های هفته دفاع‌مقدس در فارس

مدرسه و درمانگاه در پروژه‌های مسکن مهر فارس احداث می‌شود

توقیف اموال کارگران روغن نباتی شیراز ، یکی به میخ یکی به نعل

ارائه خدمات مطلوبتر اورژانس نیاز به همکاری مردم دارد

اضافه شدن 300 کلاس درس به فارس/ فارس مدرسه کپری ندارد