پیام فارس

آخرين مطالب

معاون انجمن علمی حشره شناسی ایران :

رویکردهای سنتی پاسخگوی مبارزه با حشرات برای ریشه کنی بیماری‌ها نیست سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - معاون انجمن علمی حشره شناسی ایران با بیان اینکه رویکردهای سنتی پاسخگوی مبارزه با حشرات برای ریشه کنی بیماری‌ها نیست گفت: بیماری‌های مختلفی مانند مالاریا، لیشمانیوز، تب دانگ، تب زرد، زیکا و بیماری خواب از حشرات منتقل می‌شود و برای ریشه کنی این بیماری‌ها باید از رویکردهای نوین بهره برد.

دکتر حسن وطن دوست روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار دومین کنگره بین‌المللی بیماری‌های ناقل زاد و تغییرات اقلیمی و چهارمین کنگره ملی حشره شناسی پزشکی ایران در شیراز اظهار داشت : نقاط بسیاری از دنیا با این بیماری‌ها درگیر هستند، تمام کشورها از این نظر مورد تهدید قرار دارند و به روش های مختلفی با این موارد مبارزه می شود.
وی اضافه کرد: در گذشته از روش هایی سنتی مانند سم پاشی برای از بین رفتن این بیماری ها استفاده می شد، اما امروزه روش‌های سنتی جوابگو نیست و روش های جدیدی وجود دارد و در بسیاری از نقاطی که مالاریا وجود دارد از پشه بندها استفاده می شود تا به ویژه برای کودکان و مادران باردار استفاده شود.
دکتر وطن دوست افزود: یکی دیگر از روش های جدید در این زمینه به کار برده می شود ، روش تغییرات ژنتیکی در حشرات است تا جلوی زاد و ولد حشرات گرفته شود، به تازگی نیز یک سری سموم برای مبارزه با لیشمانیا به جونده ها داده می شود که این سموم وارد خون حشرات می شود و زمانی که پشه خون این جونده ها را می خورد از بین می رود، همچنین روش های نوین دیگری وجود دارد که در دنیا مورد استفاد قرار می گیرد.
معاون انجمن علمی حشره شناسی ایران اضافه کرد: بیشترین فراوانی بیماری های قابل انتقال از حشرات در قاره آفریقا است؛ منطقه خاورمیانه نیز در زمینه این گونه بیماری ها فراوانی زیادی دارد، در ایران از سوی وزارت بهداشت سیستم مانیتورینگ و پایش بیماری ها به خوبی انجام می شود و بیماری هایی که ممکن است از کشورهای همسایه وارد ایران شود بررسی و رصد می شود.
دکتر وطن دوست همچنین از برگزاری نشست ها و کارگاه های آموزشی بین المللی برای کشورهای همسایه سخن گفت و اضافه کرد: تاکنون 500 نفر از کشورهای مختلف در ایران آموزش دیده اند تا در زمینه کنترل بیماری ها در کشورهای های خود اقدام کنند.
او برآیند برگزاری این کنگره را حضور اساتید و اندیشمندان داخلی و خارجی برای انتقال و به اشتراک گذاشتن تجربیات مختلف و همکاری های مشترک در درازمدت عنوان کرد.
10 میهمان خارجی در کنگره حشره شناسی پزشکی
دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی بیماری های ناقل زاد و تغییرات اقلیمی و چهارمین کنگره بین المللی حشره شناسی پزشکی ایران نیز گفت: در این کنگره بیش از 350 نفر نام نویسی کردند که در عناوین مختلف به صورت سخنرانی های کلیدی، ارایه های شفاهی و ارایه به صورت پوستر در کنگره حضور دارند.
دکتر ابوذر سلطانی با اشاره به حضور 10 مهمان خارجی از هشت کشور در این کنگره اضافه کرد: تلاش این بوده است که کنگره به صورت کنگره سبز برگزار شود و ارایه پوسترها به صورت الکترونیک انجام می شود؛ پوسترهای کاغذی حذف شده اند تا هزینه چاپ و موضوع دوستدار محیط زیست رعایت شود تا کنگره ای داشته باشیم که به صورت سبز برگزار می شود.
دبیر اجرایی کنگره بیان کرد: در این کنگره از تمام حشره شناسان و سایر رشته های مرتبط با علم حشره شناسی پزشکی مانند انگل شناسان، اپیدمیولوژیست ها و متخصصان بیماری های عفونی از دانشگاه های سراسر کشور دعوت شده است که استقبال بسیار خوبی برای حضور در کنگره داشتند.
تاکید بر شناخت بیولوژیک حشرات
دکتر کوروش عزیزی دبیر علمی این کنگره نیز با بیان اینکه بیماری های ناقل زاد حشرات عامل آنها هستند گفت: حشرات علاوه بر اینکه می توانند یک سری از بیماری ها را انتقال دهند، می توانند خطرآفرین باشند و حتی باعث مرگ شوند، همچنین تعدادی از حشرات نیز آفت کشاورزی، آفت بهداشتی و آفت شهری هستند و ارتباطات مختلفی با انسان دارند، بنابراین ممکن است منافع اقتصادی و بهداشتی انسان ها را مورد هجوم و خطر قرار دهند.
عزیزی اضافه کرد: به همین دلیل لازم است شیوه های کنترلی مناسبی برای مهار این حشرات تنظیم شود، تدوین شیوه های کنترلی نیازمند شناخت بیولوژی حشرات است، بنابراین باید حشره و نوع زندگی آن را به خوبی بشناسیم تا متناسب با آن شیوه های کنترلی را به کار بگیریم.
وی گفت: به همین دلیل فراخوانی ارایه شد و بیش از 300 میهمان داخلی و 10 مهمان خارجی از کشورهایی مانند ایتالیا، ترکیه، هند، افغانستان، سنگال، کنیا، غنا و بنگلادش که دانشمندان و صاحب نظران علم حشره شناسی هستند در این رویداد علمی حضور یافتند تا مسایل مختلف این حوزه را بررسی کنند.
او افزود: از بیش از 350 مقاله ای که به دبیرخانه ارسال شده 49 مقاله به صورت برنامه های سخنرانی و 262 مقاله نیز به صورت پوستر پذیرفته شده است.
دبیر علمی کنگره حشره شناسی پزشکی محورهای اصلی این کنگره را شامل هفت محور با عناوین لیشمانیوزها شامل سالک و سایر بیماری ها، مالاریا، بیماری های ویروسی، آفات شهری، کنترل آفات و مقاومت به سموم، بندپایان سمی و زهرآگین و حشره شناسی قانونی عنوان کرد که با حضور دانشمندان و محققان علم حشره شناسی، در هفت میزگرد علمی مورد تبادل نظر قرار می گیرد.
عزیزی با اشاره به جایگاه برتر دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه تحقیقات علمی در کشور، اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران دومین دانشگاه کشور است که رشته حشره شناسی پزشکی را در مقاطع ارشد و PHD راه اندازی کرده است و اساتید این حوزه نیز پژوهش های بسیار موثر و با کیفیتی انجام می دهند که در مجله های علمی معتبر دنیا چاپ می شود و قابل مشاهده است.
این عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی دانشگاه افزود: در شیراز دیدگاهی وجود دارد که مسایل علمی باید برای جامعه نیز مفید و کاربردی باشد و ارتباط مناسبی بین گروه حشره شناسی پزشکی و معاونت بهداشت دانشگاه در زمینه کنترل بیماری های ناقل زاد مانند مالاریا، سالک، تب دانگی و کنترل عقرب و شپش سر وجود دارد.
این کنگره سه روزه، از 22تا 24 آبان در مجتمع فرهنگی رفاهی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در حال برگزاری است.
برچسب‌ها
بیماری های غیرواگیر علوم پزشکی حشرات بهداشت و درمان بیماری های واگیردار علمی بهداشت و سلامت


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احیای 30 واحد تعاونی در لرستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: خط قرمز ما صیانت از ارباب رجوع و همکاران است

تجاری سازی و ایجاد فناوری های جدید در منطقه آزاد کیش

ماجرای طلسم درختان پارک لاله تهران چه بود؟

حمله فرهاد مجیدی به سازمان لیگ، وزارت بهداشت، پارس جم و ...

تست کرونا گرفتن از اعضای خانواده بازیکنان استقلال

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی

«فرهنگ بزرگ گویش اوزی» در بازار نشر کتاب

تحت پوشش بودن بیش از 1700 خانوار به علت زندانی بودن سرپرست

هنر آلاچیق‌بافی در سپیدان فارس احیا شد

محبیان: گویی وزیر خارجه دشمن در مجلس حضور داشت

پیش‌بینی و اجرای 10 طرح شاخص عمران شهری برای لار

انتقال آب از رودخانه بشار و شش پیر و جبران کمبود آب در شیراز

تدابیر قضایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در جهرم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: محلات یکی از تعاون شهرهای فعال در کشور است

افزایش 45 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان رضوی

کبیری : توانمندسازی تعاونی‌ها 12 برابر افزایش یافت

مدیرکل سازمان بین المللی کار: تعاونی ها در بحران کرونا در بومی سازی مجدد اقتصاد نقش حیاتی ایفا کردند

شریعتمداری: تعاونی‌ها بهترین شکل تحقق اقتصاد سبز هستند

شرایط حاد کرونا،‌ محدودیت‌هایی برای اهالی روستای مزایجان فارس ایجاد کرد

14 بیمار مبتلا به کرونا در فارس جان باختند

ماه و خورشید هم این آینه می‌گردانند

گام‌های فارس در تولید انرژی خورشیدی با تکیه بر توان داخلی

اصنافی که درکرونادیده نشدند/ هزینه ها روبه افزایش ودرآمدی که نیست

30 هزار شغل ره آورد دولت تدبیر و امید برای خانه‌نشینان مازندران

مدیرکل فنی و حرفه ای البرز: صدا و سیمای استان البرز بستری مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی است

بازرسی از 1200 کارگاه در هرمزگان با هدف رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط های کارگری

سمنان پایلوت زیر سامانه بیمه بیکاری در سامانه جامع روابط کار

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض «بالابان» در همدان

پایان رکود صنعت ساختمان عامل اصلی رونق اقتصادی

ارائه خدمات حضوری کتابخانه های عمومی تا 22 تیر متوقف شد

مدیرکل بهزیستی زنجان خبر داد: ایجاد صندوق‌های خرد محلی برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی

منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم

واگذاری خدمات گردشگری سه منطقه طبیعی درخراسان رضوی

توسعه فناوری‌های حفاظت از محیط‌زیست با کمک دانش‌بنیان‌ها

افزایش 33 درصدی خرید گندم در فارس

پرداخت یارانه سود تسهیلات به پروژه‌های گردشگری فارس

ایجاد 80 فرصت دوره پسادکتری در فارس

اجرای همزمان 800 میلیارد ریال پروژه تا پایان امسال

تساوی فجر در بازی خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بیش از دو هزار پرونده تسهیلات کرونا در ایلام تکمیل شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: رونق اقتصادی با سرعت بخشیدن به امر تولید و رفع موانع امکان پذیر است

اختصاص 2هزار و 868 میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

بازگشت زندگی به نگین فیروزه‌ای ایران / چرا به این روز‌های خوش دریاچه ارومیه توجهی نمی شود؟!

توسعه گردشگری پایدار در منطقه حفاظت شده نئور

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی/ تولید روزانه 58 هزار تن پسماند در کشور

مرور روزنامه‌های 17 تیر شیراز؛ مسائل اقتصادی در صدر خبرها

ماجرای مرمت دیواره تخت جمشید با آجر و سیمان چیست؟

هنرمند خاتم‌ساز شیرازی درگذشت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: تقویت و ‌توسعه تعاونی های مسکن منجر به توانمندسازی بخش تعاون می شود