پیام فارس

آخرين مطالب

جشن میلاد پیامبر همراه با جشن شهرستان شدن اوز سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مردم شهرستان اوز در جنوب استان فارس 23 مهر 98 شهرستان شدن این منطقه را که بعد از چند دهه انتظار در دولت تدبیر و امید محقق شد همراه با میلاد پیامبر نور، جشن گرفتند.

مردم مسلمان اهل سنت شهرستان اوز شامگاه 17 ربیع الاول، شب میلاد پیامبر اعظم را برای جشن مردمی شهرستان شدن خود برگزیدند.
از عصر پنجشنبه کارناوال‌های مردمی در سطح شهر اوز متشکل از افراد پیاده،خودرو سواران و اسب سواران زن و مرد به راه افتاد و با گذر از مسیرها و خیابان‌ها بر این جمعیت افزوده می شد که در نهایت دهها هزار نفر از مردم این منطقه و مسئولان در شب میلاد پیامبر اعظم در ورزشگاه این شهر گرد هم آمدند و شهرستان شدن اوز را جشن گرفتند.

کاروناوال شادی شهرستان شدن
در مسیر حرکت کاروان شادی متشکل از اهالی شهر اوز پارچه نویسی‌هایی که روی آن ابراز شادی کسبه و اهالی از شهرستان شدن این شهر نشان می داد بر در و دیوار شهر و سر در مغازه‌ها نیز خودنمایی می کرد.
بخش 70 ساله
بخشدار اوز در حاشیه برگزاری جشن مردمی شهرستان شدن اوز در جمع خبرنگاران گفت: ارتقای بخش کهن و 70 ساله اوز به شهرستان در تاریخ دهم مهرماه 98 با مصوبه هیات دولت به وقوع پیوست و با پیگیری های مردم و مسئولین و همه دولتمردان تدبیر و امید آرزوی دیرینه مردم این دیار تحقق یافت.
محمدحسین آتش فراز افزود: شهرستان اوز شامل دو بخش مرکزی به مرکزیت شهر اوز و بخش بیدشهر به مرکزیت کوره است.
وی ادامه داد: 11 روستا در حریم این شهرستان در قالب چهار مرکز دهستان با نام های قلات،بیدشهر،فیشور و اوز واقع شده است.
بخشدار اوز: ثابت شد که خدمت به شیعه و سنی برای نظام فرقی ندارد
بخشدار اوز عنوان کرد: حمایت های رهبر معظم انقلاب، ریاست جمهوری،هیات دولت ،وزیر کشور،استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان برای شهرستان شدن اوز موجب شد دل مردم اهل تسنن این منطقه عمیقا شاد شود و به مردم اهل سنت منطقه ثابت شد که خدمت به شیعه و سنی برای نظام جمهوری اسلامی ایران تفاوتی ندارد و در ادامه نیز همه در کنار هم با وحدت و همدلی حرکت خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: در فرمایش های رهبر معظم انقلاب در سفر به منطقه لارستان از سوی ایشان عنوان شد که وحدت و همدلی مردم شیعه و سنی این منطقه مثال زدنی است.
آتش فراز با بیان اینکه در جشن مردمی که به مناسبت شهرستان شدن اوز در شامگاه 23 آبانماه 98 در ورزشگاه این شهر برگزار شد مسئولان و مردم از سراسر کشور در این جشن شرکت کردند گفت: این حضور دهها هزار نفری امروز در ورزشگاه اوز نشان دهنده همدلی مردم منطقه است.
بخشدار اوز افزود: خیرین و مردم اوز و منطقه برای برگزاری این جشن و همچنین ایجاد زیرساخت های مورد نیاز شهرستان شدن اوز مانند تامین ساختمان و تجهیزات مورد نیاز استقرار ادارات، ارگان ها و نهادهای مختلف اعلام آمادگی کردند که امیدوارم با همدلی و صمیمیت این امر نیز محقق شود.
آرزوی محقق شده
رئیس شورای اسلامی شهر اوز نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: شورای اسلامی اوز از سال 77 که همزمان با سایر شهرهای کشور در اوز نیز ایجاد شد همواره از اولین دوره این شورا تا پنجمین آن در این بخش تلاش کردند که زیرساخت مورد نیاز برای شهرستان شدن در اوز ایجاد شود.
محمود محبی افزود: شهرستان شدن اوز آرزوی دیرینه مردم این منطقه کهن بوده که از 50 سال پیش رویای آن را داشتند و بالاخره اکنون محقق شد.
دهم مهر در خاطر مردم اوز حک شد
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید ارتقای شهرستان اوز بالاخره بعد از 50 سال انتظار محقق شد،گفت: در دور اول ریاست جمهوری حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی،پرونده شهرستان شدن اوز از استانداری فارس به وزارت کشور ارجاع داده شد و در دور دوم ریاست جمهوری روحانی بالاخره این اتفاق مبارک به نتیجه رسید و دهم مهر 98 به دلیل اعلام این خبر برای همیشه در یاد و خاطر مردم اوز ماندگار شد.
محبی اضافه کرد: از زمان شورای اسلامی چهارم اوز به دلیل هماهنگی بیشتر در خصوص تحقق ارتقا و شهرستان شدن این بخش،کارگروه ارتقای شهرستان شدن با حضور 11 نفر از مسئولان ، معتمدین و خیرین محلی تشکیل شد که اقدامات و پیگیری‌ها هدفمندتر انجام شود.
رئیس شورای اسلامی شهر اوز با بیان اینکه مسئولانی از جمله وزیر اطلاعات ،استانداران اخیر و فعلی فارس در دولت تدبیر و امید در تحقق این هدف موثر عمل کردند،گفت: جمعیت کنونی شهرستان اوز حدود 43 هزار نفر است.
صبوری مردم و ایجاد نشاط عمومی
ابراهیم احمدی،عضو کارگروه ارتقای بخش اوز نیز در حاشیه جشن مردمی شهرستان شدن اوز به خبرنگاران گفت: اوز سالها است که به دلیل بهرمندی از خیرین بسیار و ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی،درمانی،ورزشی،خدماتی و ... ظرفیت شهرستان شدن را داشت.
احمدی عنوان کرد: صبوری و فرهنگ مردم شهرستان اوز در سالیان اخیر نسبت به طی روند شهرستان شدن به مسئولان نیز اثبات شده تا اینکه بالاخره با همت دولت تدبیر و امید این موضوع به نتیجه رسید.
مردم و خیرین فرمانداری را ایجاد کردند
وی ادامه داد: با کمک خیرین محلی هم اکنون ساختمان فرمانداری شهرستان اوز نیز ساخته و تجهیز شده و آماده استقرار فرماندار این شهرستان است.
وی اضافه کرد: اعلام شهرستان شدن اوز از سوی هیات دولت امیدی تازه در میان اهل سنت این منطقه ایجاد کرد و انگیزه آنها برای مشارکت در توسعه پایدار این منطقه را فزونی بخشید.
رئیس ستاد نکوداشت ارتقای بخش اوز به شهرستان و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی این شهر، گفت: پس از اینکه دهم مهرماه 98 هیات دولت ارتقای بخش اوز به اتفاق شش بخش دیگر در استان فارس را به شهرستان تصویب و ابلاغ کرد،شور و شوق غیر قابل وصفی در بین مردم این منطقه ایجاد و برنامه ریزی لازم در حوزه انتظامات،اطلاع رسانی،تشریفات ،تدارکات و مالی برای برگزاری جشنی مردمی توسط اهالی برای 23 آبانماه انجام شد.
عبدالعزیز خضری افزود: اوز در سال 1328 به بخش ارتقا پیدا کرده بود و مردم این خطه به دلیل زیرساختهای مناسبی که در این شهرستان ایجاد شده بود از 50 سال پیش تاکنون انتظار ارتقای این منطقه به شهرستان را می کشیدند که تا قبل از مهرماه 98 این مهم محقق نشده بود اما با مساعدت دولتمردان این امر مهم در 10 مهرماه امسال محقق شد.
وی همچنین اقتدار دولت جمهوری اسلامی در اعلام همزمان 7 بخش به شهرستان در یک استان را امر بسیار مهم و تاریخی دانست.

مردم محلی دنبال ارتقا بودند نه انتزاع
احمد حضری،عضو کارگروه ارتقای شهرستان اوز گفت: قبل از انقلاب اسلامی بحث شهرستان شدن اوز به دلیل وجود زیرساخت لازم در این منطقه مطرح بود.
وی اظهار داشت: مردم شهرستان اوز در 50 سال گذشته ارتقا می خواستند و هرگز به دنبال انتزاع نبودند و اهالی این شهرستان همچنان با مردم لار دوست و همدل هستند.
وی با بیان اینکه باید اتحاد و همدلی در این منطقه همیشه در اوج باشد،گفت: وحودت و همدلی مردم جنوب استان فارس همچنان ادامه دارد و اوز مرکز وحدت در این منطقه است.
وی ادامه داد: در جنوب استان فارس چهار منادی وحدت از جمله آیت الله آیت اللهی امام جمعه فقید لار،آیت الله مجتبی موسوی لاری نماینده ولی فقیه در لارستان، حاج شیخ محمد فقیهی مفتی اهل سنت جنوب و امام جمعه اوز و عبدالرزاق ابونجمی امام جمعه خنج وجود دارد که این چهار فرد تاثیرگذار با رفتار و کردار خود بگونه ای عمل کردند که مردم منطقه همیشه به این افراد علاقه مند بوده و نسبت به همه آنها ارادت خاصی دارند.
صدای وحدت شنیده می شود
وی با بیان اینکه در این منطقه تفاوتی بین شیعه و سنی وجود ندارد و مردم در کنار یکدیگر زندگی می کنند،گفت: روزی که اوز شهرستان شد علیرغم بعضی شایعات و فضا سازی منفی برای برهم زدن اتحاد مردم منطقه،بیشترین پیام تبریک از سوی مردم لار به اهالی شهرستان اوز ارسال شد.
خضری اضافه کرد: اعلام شهرستان شدن اوز کام مردم جنوب استان فارس و جنوب کشور و اهل سنت این منطقه را شیرین کرد.
وی گفت: اکنون مردم این منطقه از صمیم قلب از دولت تدبیر و امید تشکر می کنند که بالاخره با گذشت 7 دهه این خواسته مردم را عملی کرد.

رونمایی از تابلو فرمانداری اوز و کتاب فرهنگنامه گویش اوز به همراه نورافشانی ،قرائت پیام امام جمعه اوز و برگزاری آیین‌های فرهنگی و هنری از جمله برنامه های این جشن مردمی بود.
همنوازی سرود ای ایران توسط مردم سنی و شیعه منطقه و مسئولان پایان بخش این جشن مردمی بود.
اوز ، پیش از شهرستان شدن از توابع شهرستان لارستان به مرکزیت شهر لار بود.
استان فارس اینک 36 شهرستان دارد.
بخش اوز در فاصله 40 کیلومتری شمال غرب لار و 345 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.
برچسب‌ها
وحدت ملی اتحاد شیعه و سنی تقسیمات کشوری اوز فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احیای 30 واحد تعاونی در لرستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: خط قرمز ما صیانت از ارباب رجوع و همکاران است

تجاری سازی و ایجاد فناوری های جدید در منطقه آزاد کیش

ماجرای طلسم درختان پارک لاله تهران چه بود؟

حمله فرهاد مجیدی به سازمان لیگ، وزارت بهداشت، پارس جم و ...

تست کرونا گرفتن از اعضای خانواده بازیکنان استقلال

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی

«فرهنگ بزرگ گویش اوزی» در بازار نشر کتاب

تحت پوشش بودن بیش از 1700 خانوار به علت زندانی بودن سرپرست

هنر آلاچیق‌بافی در سپیدان فارس احیا شد

محبیان: گویی وزیر خارجه دشمن در مجلس حضور داشت

پیش‌بینی و اجرای 10 طرح شاخص عمران شهری برای لار

انتقال آب از رودخانه بشار و شش پیر و جبران کمبود آب در شیراز

تدابیر قضایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در جهرم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: محلات یکی از تعاون شهرهای فعال در کشور است

افزایش 45 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان رضوی

کبیری : توانمندسازی تعاونی‌ها 12 برابر افزایش یافت

مدیرکل سازمان بین المللی کار: تعاونی ها در بحران کرونا در بومی سازی مجدد اقتصاد نقش حیاتی ایفا کردند

شریعتمداری: تعاونی‌ها بهترین شکل تحقق اقتصاد سبز هستند

شرایط حاد کرونا،‌ محدودیت‌هایی برای اهالی روستای مزایجان فارس ایجاد کرد

14 بیمار مبتلا به کرونا در فارس جان باختند

ماه و خورشید هم این آینه می‌گردانند

گام‌های فارس در تولید انرژی خورشیدی با تکیه بر توان داخلی

اصنافی که درکرونادیده نشدند/ هزینه ها روبه افزایش ودرآمدی که نیست

30 هزار شغل ره آورد دولت تدبیر و امید برای خانه‌نشینان مازندران

مدیرکل فنی و حرفه ای البرز: صدا و سیمای استان البرز بستری مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی است

بازرسی از 1200 کارگاه در هرمزگان با هدف رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط های کارگری

سمنان پایلوت زیر سامانه بیمه بیکاری در سامانه جامع روابط کار

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض «بالابان» در همدان

پایان رکود صنعت ساختمان عامل اصلی رونق اقتصادی

ارائه خدمات حضوری کتابخانه های عمومی تا 22 تیر متوقف شد

مدیرکل بهزیستی زنجان خبر داد: ایجاد صندوق‌های خرد محلی برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی

منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم

واگذاری خدمات گردشگری سه منطقه طبیعی درخراسان رضوی

توسعه فناوری‌های حفاظت از محیط‌زیست با کمک دانش‌بنیان‌ها

افزایش 33 درصدی خرید گندم در فارس

پرداخت یارانه سود تسهیلات به پروژه‌های گردشگری فارس

ایجاد 80 فرصت دوره پسادکتری در فارس

اجرای همزمان 800 میلیارد ریال پروژه تا پایان امسال

تساوی فجر در بازی خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بیش از دو هزار پرونده تسهیلات کرونا در ایلام تکمیل شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: رونق اقتصادی با سرعت بخشیدن به امر تولید و رفع موانع امکان پذیر است

اختصاص 2هزار و 868 میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

بازگشت زندگی به نگین فیروزه‌ای ایران / چرا به این روز‌های خوش دریاچه ارومیه توجهی نمی شود؟!

توسعه گردشگری پایدار در منطقه حفاظت شده نئور

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی/ تولید روزانه 58 هزار تن پسماند در کشور

مرور روزنامه‌های 17 تیر شیراز؛ مسائل اقتصادی در صدر خبرها

ماجرای مرمت دیواره تخت جمشید با آجر و سیمان چیست؟

هنرمند خاتم‌ساز شیرازی درگذشت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: تقویت و ‌توسعه تعاونی های مسکن منجر به توانمندسازی بخش تعاون می شود