پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

تحلیل‌های 30 آبان‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه سياسي

تحلیل‌های 30 آبان‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- روزنامه‌های شیراز در سرمقاله‌ها و یادداشت‌های پنجشنبه خود به بررسی برخی مسائل روز و تحولات مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پرداختند.

روزنامه‌های خبرجنوب، عصرمردم، سبحان، تماشا، طلوع، افسانه، نیم نگاه و شیرازنوین نشریات روزانه شهر شیراز هستند.
در این مطلب، مروری بر برگزیده تحلیل‌ها و یادداشت‌های این نشریات خواهیم داشت.
بهای امنیت
روزنامه عصرمردم در شماره 6777 سرمقاله‌ای با عنوان " بهای امنیت" منتشر کرد. این مطلب به قلم محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه است که در بخشی از آن آمده است: درک شرایط اقتصادی کشور که حدود 40 سال است در تحریم و تهدید نظامی و سیاسی است برای همه مردم ایران از هر قشر و جمعیت و صنف گرچه آسان است اما پی‌بردن به ریشه‌ها و عمق آن مانند کوه یخی است که نادیدنی آن بسیار بزرگتر است.
جهان امروز جهانی استعمارزده سرمایه‌دارانی است که از حمایت دولت‌های به اصطلاح لیبرال برخوردارند. همین کشور هنگ‌کنگ که بعد از سالیانی از زیر استعمار دولت انگلیس بیرون آمده و به ظاهر راه‌های پیشرفت اقتصادی را طی کرده و از آزادی‌های مدنی برخوردار است اکثریت قریب به اتفاق مردمانش در یک مکان 12 الی 20 متری به زندگی مشغولند. در برج‌های بزرگ 50 تا 100 طبقه و بیش از 10 ساعت در روز همانند ماشین در یک سیستم اداری، صنعتی، خدماتی پیچیده کار می‌کنند و وقتی به هر دلیل دست به اعتراض بزنند همانند جلیقه‌زردهای فرانسوی با شدت عمل پلیس مواجه می‌شوند. هرچند تقاضاهای مشروع به به اصطلاح قانونی داشته باشند.
برای کشورفرانسه، چین، هنگ‌کنگ، آمریکا، استرالیا و کانادا و دیگر کشورهای هم ردیف هیچ رسانه خارجی با زبان خودشان به صورت شبانه‌روز ی بر علیه دولت و حاکمیتشان توسط مزدوران آمریکایی – انگلیسی و عربی لجن‌پراکنی نمی‌شود و هیچ چینی، فرانسوی یا انگلیسی در خدمت آمریکا و کشورهای مخالف معاند درنیامده است.
انتشار اخبار مربوط به شورای اداری استان از دیگر مطالب است که روزنامه عصر مردم به آن پرداخته است.
هجوم آفت
روزنامه خبر جنوب در شماره 11249 در ستون یادداشت روز، مطلبی با عنوان "هجوم آفت" منتشر کرد. در بخشی از این مطلب به قلم محمد جلالی آمده است: هنور چند ماهی از پایان هجوم ملخ‌های دریایی به استان فارس نگذشته است که بار دیگر توسط سازمان بین‌المللی فائو و مسئولان جهاد کاورزی هشدار داده شده که همه باید به هوش باشند.
کارشناسان می‌گویند بر اساس گزارش‌های دریافتی با توجه به شرایط اقلیمی مطلوب برای تکثیر ملخ‌های دریایی در کشورهای پاکستان، شبه قاره هند و شبه جزیره عربستان مجددا آنها در سه ماه آخر سال جاری با حملات گسترده سطح بسیاری از مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
هجوم ملخ‌ها به ایران حدود 10 استان را دربر می‌گیردکه فارس هم یکی از آنهاست که اگر همانند هجوم قبلی باشد 14 شهر را درگیر خود می‌کند.
متاسفانه آنچه که در پیش‌بینی‌ها اعلام شده در برگیری مزارع فارس این بار بیشتر خواهد بود و 60 هکتار از مزارع این استان را درگیر خواهد کرد. این در حالی است که در حمله سال گذشته 447 هکتار از مزارع فارس درگیر حمله ملخ‌ها بوده است.
آب و برق تا پایان سال گران نمی‌شود
روزنامه طلوع نیز در شماره 2662 خود با انتشار تیتر "آب و برق تا پایان سال گران نمی‌شود" به نقل از وزیر نیرو، به تحلیل این خبر پرداخت.
در این مطلب آمده است: اگر منظور وزیر نیرو این بوده که گرانی در چند ماه باقیمانده تا پایان سال جاری را نفی کند که اقدام قهرمانانه‌ای نیست چرا که به قول خودشان در اردیبهشت سال جاری یکبار این گرانی اعمال شده است. مگر قرار است که از این به بعد دوبار در سال قیمت حامل‌های انرژی از جمله قیمت آب و برق افزایش یابد؟
گران کردن هرسال، فشار و اجحاف به مردم است حال اگر بخواهد بدعت جدید باب شود که به جای یکبار، 2 بار در سال قیمت خدمات دولتی افزایش یابد دیگر چه توقعی از بخش خصوصی دارند و چرا دائم دم از مبارزه با افزایش قیمت‌ها و گرانی می‌زنند؟
مردم امید داشتند که در چند دهه گذشته سال به سال شرایط اقتصادی بهتر شود و در یک نقطه، دیگر حرفی از گرانی نباشد، حال چرا هر کدام از مسئولان سنگ نومیدی به سینه مردم می‌زنند و خبرهایی منتشر می‌کنند که پیشاپیش به معنای موج جدید گرانی در سال آینده است؟
اینکه تا پایان سال قیمت آب و برق گران نمی‌شود آیا به این معناست که سال آینده دوباره باید گران شود؟ بالاخره مسئولان باید برای مردم مشخص کنند که این گرانی تنفرآور، کی به خط پایان می‌رسد؟ جسم و روان مردم در پرتو استرس‌ها و فشارهای دائمی گرانی، فرسوده و بیمار شده و همگی آرزوی یک زندگی بی‌دغدغه و آرامش‌بخش را دارند. همانطور که ذکر خدا آرامش‌بخش قلب‌هاست، عملکرد مسئولان نیز در این مسیر به مردم آرامش قلبی بدهد.
ساماندهی اهدای کلیه از فرد زنده راهی برای مقابله با دلالان کلیه
روزنامه سبحان نیز در شماره 5024 خود یادداشتی به قلم سمیه رعیتی با عنوان "ساماندهی اهدای کلیه از فرد زنده راهی برای مقابله با دلالان کلیه " منتشر کرده است.
در بخشی از این یادداشت آمده است: در سال‌های اخیر که وضعیت اقتصادی جامعه چندان روبه‌راه نیست و تورم، گرانی و تحریم‌ها و مشکلات معیشتی فشارهای فراوانی را بر گرده مردم وارد کرده است، عده‌ای از سرناچاری و از رنج روزگار و برای بازکردن گره مشکلات مالی‌شان چاره‌ای جز تن دادن به تجارت سیاه کلیه فروشی نداشتند از طرفی نیز بیمارانی بودند که چشم امیدشان به دلالان این تجارت سیاه بود تا به هر طریقی شه با یافتن یک پیوند مناسب چند صباحی بیشتر در کنار عزیزان خود زندگی را سپری کنند و از همین رو عده‌ای سودجو که همواره به دنبال کسب مال بیشتر هستند بدون توجه به مشروع بودن این مال، تجارت قابل توجه و پرسودی را برای خود دست و پا کرده و برای یافتن این گونه افراد نیازمند به هر طریقی متوسل می‌شوند، یک روز دیوارهای شهر جولانگاه تراکت‌هایشان بود و یک روز سایت‌های اینترنتی را برای رونق تجارتی سیاه انتخاب می‌کردند و با سوء استفاده از رنج مردم، سودهایی کلان به جیب می‌زدند.
البته این نکته حائز اهمیت است که نظارت اندک مسئولان و عدم توانایی اقدام علیه کلیه فروش‌ها موجب افزایش روزافزون این افراد شده بود تا جایی که برخی از آنها با ارتباط گرفتن با یکی از افرادی که در بیمارستان‌ها مشغول به کار هستند به راحتی به برخی پرونده‌های نیازمند پیوند کلیه اطلاعات شخصی آنان دسترسی پیداکرده تا به تجارت سیاه خود رونقی دوچندان دهند.
برچسب‌ها
مطبوعات شیراز فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسئولان دانشگاه ها باید به تشکل های دانشجویی میدان بدهند

انتقادهایی که تشکل‌های دانشجویی از مدیریت دانشگاه شیراز کردند

ایجاد فضاهای فرهنگی و تفریحی، نیاز اصلی بانوان فسایی است

بخش دیالیز بیمارستان قائمیه به بهره‌برداری رسید

نجات جان راننده خودرو گرفتار در سیلاب رودخانه کازرون

سه نفر از عاملان ارتباط با شبکه‌های معاند در فارس دستگیر شدند

پزشک قلابی در اقلید به دام افتاد

روحانی درگذشت مادر شهیدان فرصتیان را تسلیت گفت

تاکید اتحادیه اروپا بر اجرای کامل برجام

چراغ سبز آمریکا به دیدار میانجی‌ گرایانه آبه و روحانی

پروژه غنی‌سازی 220 هکتار از جنگل‌های پاسارگاد آغاز شد

بیش از 3میلیون واجدشرایط رای دهی درفارس/ ٩١٢ داوطلب ثبت نام کردند

پیش‌بینی 6 هزار و 600 صندوق رای برای انتخابات دوم اسفند در فارس

افزون بر 2 هزار چاه غیرمجاز در فارس امسال پُر می شود

استاندار: عملکرد فارس در پُرکردن چاه‌های غیر مجاز قابل دفاع است

وزارت کشور در مورد هیئت اجرایی انتخابات شیراز تصمیم می‌گیرد

انتخابات مجلس 98 در فارس/ چهره‌های شاخصی که نام نوشتند

برنامه دارای نقص بهتر از بی برنامه بودن است

ترامپ ضمن تشکر از ایران: می‌ توانیم توافق کنیم

ثبت‌ نام فائزه هاشمی تکذیب شد

حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان مجلس در شیراز

اطمینان‌بخشی مسؤولان درباره ذخایر کافی داروی آنفلوآنزا در فارس

روز شلوغ ستاد انتخابات شیراز/ مراجعه 130 داوطلب

ثبت نام 800 داوطلب در فارس برای مجلس یازدهم

سهم اندک فارس از تسهیلات نوآوری و امیدبخشی مسوولان

تیم‌های برتر رقابت‌های دوچرخه سواری استان فارس معرفی شدند

داروی آنفلوآنزا هست ، جای نگرانی نیست

کشور با کمبود داروی آنفلوآنزا مواجه نیست

شفافیت شاخصه ایسنا است

رتبه دوم اهدای عضو در کشور به شهرستان فسا رسید

سهم اندک فارس از تسهیلات صندوق شکوفایی و نوآوری و امید بخشی مسوولان به بهبود وضعیت

حمله‌ افراد ناشناس به دفتر مقتدی صدر در نجف

ایسنا بدون حب و بغض فعالیت کرده است

لاوروف: تحریم‌ های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است

همکاری سازمان جهانی گردشگری با ایران توسعه می‌یابد

15 لیدر اغتشاشات ممسنی دستگیر شدند

نقد، مطالبه دانشگاه

استاندار فارس: فضای دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی

وزیر بهداشت: نیازمند شنیدن صدای حق طلبانه دانشجویان هستیم

اختصاص 50 درصد لیست‌ ائتلاف نیروهای انقلاب به بانوان و جوانان

آماده برگزاری انتخاباتی سالم و امن در فارس هستیم

شهردار جهرم:‌ شهر را با مشارکت شهروندان آباد می‌کنیم

سرپرست باشگاه فجر سپاسی:با بازیکن شاکی تسویه حساب می‌کنیم

2.3 میلیارد جریمه فرجام قاچاقچی لپ تاپ در فارس

الجبیر: تجاوزهای ایران دیگر قابل تحمل نیست

امسال 16 آذر رئیس‌ جمهور ندارد؛ رئیسی می‌ آید

شهردار جهرم:‌ شهر را با مشارکت جهرمی‌ها آباد کنیم

زنبورداران فسا و نیاز آنان به صنایع تبدیلی

استقرار یک تیم پزشکی برای خدمت به بیماران کم‌برخوردار در فارس

روسیه: همه خواهان حفظ برجام هستیم