پیام فارس

آخرين مطالب

تحلیل‌های 30 آبان‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- روزنامه‌های شیراز در سرمقاله‌ها و یادداشت‌های پنجشنبه خود به بررسی برخی مسائل روز و تحولات مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پرداختند.

روزنامه‌های خبرجنوب، عصرمردم، سبحان، تماشا، طلوع، افسانه، نیم نگاه و شیرازنوین نشریات روزانه شهر شیراز هستند.
در این مطلب، مروری بر برگزیده تحلیل‌ها و یادداشت‌های این نشریات خواهیم داشت.
بهای امنیت
روزنامه عصرمردم در شماره 6777 سرمقاله‌ای با عنوان " بهای امنیت" منتشر کرد. این مطلب به قلم محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه است که در بخشی از آن آمده است: درک شرایط اقتصادی کشور که حدود 40 سال است در تحریم و تهدید نظامی و سیاسی است برای همه مردم ایران از هر قشر و جمعیت و صنف گرچه آسان است اما پی‌بردن به ریشه‌ها و عمق آن مانند کوه یخی است که نادیدنی آن بسیار بزرگتر است.
جهان امروز جهانی استعمارزده سرمایه‌دارانی است که از حمایت دولت‌های به اصطلاح لیبرال برخوردارند. همین کشور هنگ‌کنگ که بعد از سالیانی از زیر استعمار دولت انگلیس بیرون آمده و به ظاهر راه‌های پیشرفت اقتصادی را طی کرده و از آزادی‌های مدنی برخوردار است اکثریت قریب به اتفاق مردمانش در یک مکان 12 الی 20 متری به زندگی مشغولند. در برج‌های بزرگ 50 تا 100 طبقه و بیش از 10 ساعت در روز همانند ماشین در یک سیستم اداری، صنعتی، خدماتی پیچیده کار می‌کنند و وقتی به هر دلیل دست به اعتراض بزنند همانند جلیقه‌زردهای فرانسوی با شدت عمل پلیس مواجه می‌شوند. هرچند تقاضاهای مشروع به به اصطلاح قانونی داشته باشند.
برای کشورفرانسه، چین، هنگ‌کنگ، آمریکا، استرالیا و کانادا و دیگر کشورهای هم ردیف هیچ رسانه خارجی با زبان خودشان به صورت شبانه‌روز ی بر علیه دولت و حاکمیتشان توسط مزدوران آمریکایی – انگلیسی و عربی لجن‌پراکنی نمی‌شود و هیچ چینی، فرانسوی یا انگلیسی در خدمت آمریکا و کشورهای مخالف معاند درنیامده است.
انتشار اخبار مربوط به شورای اداری استان از دیگر مطالب است که روزنامه عصر مردم به آن پرداخته است.
هجوم آفت
روزنامه خبر جنوب در شماره 11249 در ستون یادداشت روز، مطلبی با عنوان "هجوم آفت" منتشر کرد. در بخشی از این مطلب به قلم محمد جلالی آمده است: هنور چند ماهی از پایان هجوم ملخ‌های دریایی به استان فارس نگذشته است که بار دیگر توسط سازمان بین‌المللی فائو و مسئولان جهاد کاورزی هشدار داده شده که همه باید به هوش باشند.
کارشناسان می‌گویند بر اساس گزارش‌های دریافتی با توجه به شرایط اقلیمی مطلوب برای تکثیر ملخ‌های دریایی در کشورهای پاکستان، شبه قاره هند و شبه جزیره عربستان مجددا آنها در سه ماه آخر سال جاری با حملات گسترده سطح بسیاری از مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
هجوم ملخ‌ها به ایران حدود 10 استان را دربر می‌گیردکه فارس هم یکی از آنهاست که اگر همانند هجوم قبلی باشد 14 شهر را درگیر خود می‌کند.
متاسفانه آنچه که در پیش‌بینی‌ها اعلام شده در برگیری مزارع فارس این بار بیشتر خواهد بود و 60 هکتار از مزارع این استان را درگیر خواهد کرد. این در حالی است که در حمله سال گذشته 447 هکتار از مزارع فارس درگیر حمله ملخ‌ها بوده است.
آب و برق تا پایان سال گران نمی‌شود
روزنامه طلوع نیز در شماره 2662 خود با انتشار تیتر "آب و برق تا پایان سال گران نمی‌شود" به نقل از وزیر نیرو، به تحلیل این خبر پرداخت.
در این مطلب آمده است: اگر منظور وزیر نیرو این بوده که گرانی در چند ماه باقیمانده تا پایان سال جاری را نفی کند که اقدام قهرمانانه‌ای نیست چرا که به قول خودشان در اردیبهشت سال جاری یکبار این گرانی اعمال شده است. مگر قرار است که از این به بعد دوبار در سال قیمت حامل‌های انرژی از جمله قیمت آب و برق افزایش یابد؟
گران کردن هرسال، فشار و اجحاف به مردم است حال اگر بخواهد بدعت جدید باب شود که به جای یکبار، 2 بار در سال قیمت خدمات دولتی افزایش یابد دیگر چه توقعی از بخش خصوصی دارند و چرا دائم دم از مبارزه با افزایش قیمت‌ها و گرانی می‌زنند؟
مردم امید داشتند که در چند دهه گذشته سال به سال شرایط اقتصادی بهتر شود و در یک نقطه، دیگر حرفی از گرانی نباشد، حال چرا هر کدام از مسئولان سنگ نومیدی به سینه مردم می‌زنند و خبرهایی منتشر می‌کنند که پیشاپیش به معنای موج جدید گرانی در سال آینده است؟
اینکه تا پایان سال قیمت آب و برق گران نمی‌شود آیا به این معناست که سال آینده دوباره باید گران شود؟ بالاخره مسئولان باید برای مردم مشخص کنند که این گرانی تنفرآور، کی به خط پایان می‌رسد؟ جسم و روان مردم در پرتو استرس‌ها و فشارهای دائمی گرانی، فرسوده و بیمار شده و همگی آرزوی یک زندگی بی‌دغدغه و آرامش‌بخش را دارند. همانطور که ذکر خدا آرامش‌بخش قلب‌هاست، عملکرد مسئولان نیز در این مسیر به مردم آرامش قلبی بدهد.
ساماندهی اهدای کلیه از فرد زنده راهی برای مقابله با دلالان کلیه
روزنامه سبحان نیز در شماره 5024 خود یادداشتی به قلم سمیه رعیتی با عنوان "ساماندهی اهدای کلیه از فرد زنده راهی برای مقابله با دلالان کلیه " منتشر کرده است.
در بخشی از این یادداشت آمده است: در سال‌های اخیر که وضعیت اقتصادی جامعه چندان روبه‌راه نیست و تورم، گرانی و تحریم‌ها و مشکلات معیشتی فشارهای فراوانی را بر گرده مردم وارد کرده است، عده‌ای از سرناچاری و از رنج روزگار و برای بازکردن گره مشکلات مالی‌شان چاره‌ای جز تن دادن به تجارت سیاه کلیه فروشی نداشتند از طرفی نیز بیمارانی بودند که چشم امیدشان به دلالان این تجارت سیاه بود تا به هر طریقی شه با یافتن یک پیوند مناسب چند صباحی بیشتر در کنار عزیزان خود زندگی را سپری کنند و از همین رو عده‌ای سودجو که همواره به دنبال کسب مال بیشتر هستند بدون توجه به مشروع بودن این مال، تجارت قابل توجه و پرسودی را برای خود دست و پا کرده و برای یافتن این گونه افراد نیازمند به هر طریقی متوسل می‌شوند، یک روز دیوارهای شهر جولانگاه تراکت‌هایشان بود و یک روز سایت‌های اینترنتی را برای رونق تجارتی سیاه انتخاب می‌کردند و با سوء استفاده از رنج مردم، سودهایی کلان به جیب می‌زدند.
البته این نکته حائز اهمیت است که نظارت اندک مسئولان و عدم توانایی اقدام علیه کلیه فروش‌ها موجب افزایش روزافزون این افراد شده بود تا جایی که برخی از آنها با ارتباط گرفتن با یکی از افرادی که در بیمارستان‌ها مشغول به کار هستند به راحتی به برخی پرونده‌های نیازمند پیوند کلیه اطلاعات شخصی آنان دسترسی پیداکرده تا به تجارت سیاه خود رونقی دوچندان دهند.
برچسب‌ها
مطبوعات شیراز فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احیای 30 واحد تعاونی در لرستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: خط قرمز ما صیانت از ارباب رجوع و همکاران است

تجاری سازی و ایجاد فناوری های جدید در منطقه آزاد کیش

ماجرای طلسم درختان پارک لاله تهران چه بود؟

حمله فرهاد مجیدی به سازمان لیگ، وزارت بهداشت، پارس جم و ...

تست کرونا گرفتن از اعضای خانواده بازیکنان استقلال

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی

«فرهنگ بزرگ گویش اوزی» در بازار نشر کتاب

تحت پوشش بودن بیش از 1700 خانوار به علت زندانی بودن سرپرست

هنر آلاچیق‌بافی در سپیدان فارس احیا شد

محبیان: گویی وزیر خارجه دشمن در مجلس حضور داشت

پیش‌بینی و اجرای 10 طرح شاخص عمران شهری برای لار

انتقال آب از رودخانه بشار و شش پیر و جبران کمبود آب در شیراز

تدابیر قضایی برای پیشگیری از شیوع کرونا در جهرم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: محلات یکی از تعاون شهرهای فعال در کشور است

افزایش 45 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در خراسان رضوی

کبیری : توانمندسازی تعاونی‌ها 12 برابر افزایش یافت

مدیرکل سازمان بین المللی کار: تعاونی ها در بحران کرونا در بومی سازی مجدد اقتصاد نقش حیاتی ایفا کردند

شریعتمداری: تعاونی‌ها بهترین شکل تحقق اقتصاد سبز هستند

شرایط حاد کرونا،‌ محدودیت‌هایی برای اهالی روستای مزایجان فارس ایجاد کرد

14 بیمار مبتلا به کرونا در فارس جان باختند

ماه و خورشید هم این آینه می‌گردانند

گام‌های فارس در تولید انرژی خورشیدی با تکیه بر توان داخلی

اصنافی که درکرونادیده نشدند/ هزینه ها روبه افزایش ودرآمدی که نیست

30 هزار شغل ره آورد دولت تدبیر و امید برای خانه‌نشینان مازندران

مدیرکل فنی و حرفه ای البرز: صدا و سیمای استان البرز بستری مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی است

بازرسی از 1200 کارگاه در هرمزگان با هدف رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط های کارگری

سمنان پایلوت زیر سامانه بیمه بیکاری در سامانه جامع روابط کار

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض «بالابان» در همدان

پایان رکود صنعت ساختمان عامل اصلی رونق اقتصادی

ارائه خدمات حضوری کتابخانه های عمومی تا 22 تیر متوقف شد

مدیرکل بهزیستی زنجان خبر داد: ایجاد صندوق‌های خرد محلی برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی

منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم

واگذاری خدمات گردشگری سه منطقه طبیعی درخراسان رضوی

توسعه فناوری‌های حفاظت از محیط‌زیست با کمک دانش‌بنیان‌ها

افزایش 33 درصدی خرید گندم در فارس

پرداخت یارانه سود تسهیلات به پروژه‌های گردشگری فارس

ایجاد 80 فرصت دوره پسادکتری در فارس

اجرای همزمان 800 میلیارد ریال پروژه تا پایان امسال

تساوی فجر در بازی خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بیش از دو هزار پرونده تسهیلات کرونا در ایلام تکمیل شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: رونق اقتصادی با سرعت بخشیدن به امر تولید و رفع موانع امکان پذیر است

اختصاص 2هزار و 868 میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

بازگشت زندگی به نگین فیروزه‌ای ایران / چرا به این روز‌های خوش دریاچه ارومیه توجهی نمی شود؟!

توسعه گردشگری پایدار در منطقه حفاظت شده نئور

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی/ تولید روزانه 58 هزار تن پسماند در کشور

مرور روزنامه‌های 17 تیر شیراز؛ مسائل اقتصادی در صدر خبرها

ماجرای مرمت دیواره تخت جمشید با آجر و سیمان چیست؟

هنرمند خاتم‌ساز شیرازی درگذشت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: تقویت و ‌توسعه تعاونی های مسکن منجر به توانمندسازی بخش تعاون می شود