پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آیا کارتن خوابی دانشجویان گره از مشکل بی خانمان ها می گشاید گفتگو

آیا کارتن خوابی دانشجویان گره از مشکل بی خانمان ها می گشاید
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- کشف جسد زنی کارتن‌خواب موسوم به «گل بس» که در 6 دیماه جاری در بازارچه فیل واقع در جنوب شرق شیراز جان داده بود، واکنش‌های بسیاری را در پی داشت که دامنه آن از فضای مجازی آغاز شد و شامگاه سه شنبه در قالب کارتن خوابی شماری از دانشجویان در شیراز ادامه یافت.
 شماری از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز با انتشار بیانیه‌ای فوری خبر از خوابیدن در مقابل شورای شهر دادند و اعلام کردند تا رفع مشکل کارتن‌خواب‌ها، شب‌ را در مقابل ساختمان شورای شهر شیراز می‌گذرانند.
لیلا دودمان نائب رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز به همراه محمدرضا محمدحسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز شامگاه سه شنبه در بین این دانشجویان معترض حاضر شدند و به آنان اطمینان دادند که در جلسه‌ای که امروز چهارشنبه با حضور اعضای بسیج دانشجویی برگزار شود، در زمینه وضعیت کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر به گفت‌و‌گو بپردازند.
کسب اطلاع حاکی از آن است که این جلسه برگزار و درباره گره گشایی از مشکلات بی خانمان ها تبادل نظر شده است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز ظهر چهارشنبه در این باره به خبرنگار ما گفت: در نشست با شماری از اعضای شورای شهر شیراز موضوع افزایش ظرفیت گرم خانه ها ویژه کارتن خواب ها را مطرح کردیم و بر این باور هستیم که ظرفیت کنونی گرم خانه ها برای پاسخ به حجم نیازهای معتادان و کارتن خواب ها در شیراز اندک است.
احسان زیارتی افزود: ساعت 13 امروز چهارشنبه نیز جلسه ای با مسئولان در استانداری فارس خواهیم داشت که اگر نتیجه بخش نباشد، به برنامه خود در ابراز همدردی با کارتن خواب ها ادامه خواهیم داد.
** پس لرزه های مجازی
و اما در یک هفته گذشته، مرگ گلبس پس لرزه های در فضای مجازی داشت و گام های عملی مسئولان برای بهبود وضعیت بی خانمان ها در شهر شیراز را در پی داشت.
پس از اعلام این خبر هشتگ گرمخانه برای گل بس توسط یک سازمان مردم نهاد به نام بنیاد صلح پارس به راه افتاد که با همراهی اصحاب رسانه و دیگر گروه‌های مردم، این موضوع را در کانون توجه فعالان فضای مجازی قرار داد.
در ادامه این اتفاق، ضرورت ایجاد گرم‌خانه‌ها به مثابه پناهگاه هایی موقت برای بی خانمان ها در کلان‌شهر شیراز مشهود شد.
** اقدام هایی در عمل
رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز پیش از این در گفت‌و‌گو با ایرنا، وعده آماده‌سازی فوری را داد که یکی از آن‌ها در شامگاه 15 دی‌ماه آماده‌سازی شد؛ هرچند مختص مردان کارتن‌خواب بود و گرمخانه‌ای که بتواند به زنان پناه دهد، همچنان در دست تجهیز است.
در پی این رویداد‌ها نه‌تنها مردم از مطالبات خود دست نکشیدند که فشار‌ها برای ایجاد گرمخانه و چرایی نبود مرکز ماده 16 زنان (ترک اعتیاد اجباری) بحث‌برانگیز شد.
** شورای شهر اقدام کرد اما ...
همچنین عضو شورای اسلامی شهر شیراز به ایرنا گفت: براساس آمار، 110زن معتاد متجاهر در شیراز زندگی می کنند و به همین سبب موضوع ایجاد مرکز ماده 16 زنان در این شهر را با ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور مطرح کردیم اما این رقم از سوی برخی مسئولان فارس تکذیب و راه اندازی این مرکز متوقف شد.
به گفته لیلا دودمان، ساختمانی در مرکز سلامی 2 به کمپ ترک اعتیاد زنان اختصاص داده شده است؛ اما با وجود تجهیز این ساختمان، بهزیستی اعلام کرده است که به دلیل کمبود اعتبار قادر به راه‌اندازی آن نیست زیرا بودجه کافی از طریق ستاد مبارزه با مواد مخدر به این کار اختصاص داده نشده است.
وی بیان کرد: با دعوت از مدیرکل پشتیبانی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به شیراز و با مذاکراتی که در این زمینه صورت گرفت، با افزایش ظرفیت مرکز ماده 16مردان موافقت شد و تفاهم‌نامه آن به امضا رسید‌ اما متاسفانه این موضوع برای زنان محقق نشد.
دودمان اظهار داشت: در صورت لزوم تصویر تک تک این زنان را در شبکه مجازی پخش خواهم کرد و به ازای هر تصویر از مسئولان استان خواهم پرسید که چرا با وجود جلب موافقت اولیه برای ایجاد مرکز ماده 16زنان و برچیدن نازیبایی‌های شهر و ساماندهی زنان متجاهر و انسان‌هایی که حق و حقوقی دارند، اقدامات لازم صورت نگرفته است.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز، همچنین در باره وضعیت احداث گرمخانه‌ها در این شهر گفت: طبق توافقی که پیش از این با ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور صورت گرفته است، مقرر شد چهار گرمخانه در شهر شیراز دایر شود که ایجاد و تجهیز دو گرمخانه بر عهده شهرداری و دو گرمخانه بر عهده بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
وی اضافه کرد: نیازمند ایجاد دو گرمخانه کاملا مجهز هستیم که شاخص‌های لازم را برای نگهداری و تامین ضروریات داشته باشد که اعتبار ایجاد این گرمخانه برای سال 98 در نظر گرفته شده و امیدواریم که در سال آتی این امر محقق شود.
** بیانیه بسیج دانشجویی در حمایت از کارتن خواب‌ها
بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در پی این رخداد با انتشار بیانیه‌ای خطاب به شهردار شیراز، مدیرکل بهزیستی فارس و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس اعلام کرد: مساله کارتن‌خواب‌ها، حاشیه‌ شهر، جمع‌آوری معتادان و متکدیان، راه‌اندازی گرم‌خانه‌ها و... موضوعاتی است که بارها و بارها مورد مطالبه جریان دانشجویی در سال‌های گذشته بوده است، اما امسال و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در روزهای ابتدای چله زمستان سرد سومین حرم اهل‌بیت (ع) به‌جای شنیدن خبرهای خوب از به بار نشستن آرمان‌های امام راحل مبنی بر خدمت به محرومین و مستضعفین باید گفت: جامه مشکی پوشید و اعلام عزا کنید.
در ادامه این بیانیه آمده است: امروز شما که بر مسند ریاست تکیه زده‌اید و در حوزه جغرافیای شما یک زن به دلیل سرمازدگی و کارتن‌خوابی فوت می‌کند، باید در مشروعیت جایگاه خود شک کرده و اگر از شنیدن این خبر توانستید در کنار خانواده خودسر به بالین گذاشته و شب را راحت بخوابید، در مسلمان بودن خود نیز شک کنید، این را نیز بدانید با توجه به عملکرد تبلیغاتی شما در خدمت به محرومین و مستضعفین با سر زدن‌های رسانه‌ای و تبلیغی، این مسئله سردراز خواهد داشت و مثل گذشته این اولین مورد نبوده و آخرین هم نخواهد بود.
در این بیانیه خطاب به مدیرکل بهزیستی استان فارس آمده است: سال گذشته مرکز ماده 16 با بیش از 8 میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری معتادان متجاهر یا خیابانی، در محل دهکده سلامی راه‌اندازی شد؛ اما بهزیستی به بهانه نبود اعتبار خود را فقط مسؤول نگهداری 240 معتاد دانسته و در همین راستا برای نگهداری معتادان زن در شیراز مرکزی تجهیز شد که شما از پذیرش آنان خودداری کرده‌اید، اگر این خبر صحت داشته باشد، شما در فوت این زن مقصر هستید و باید در این دنیا و آن دنیا پاسخگو باشید.
** پاسخ مدیرکل بهزیستی فارس
مدیرکل بهزیستی فارس نیز در پاسخ به این بیانیه در متنی که در اختیار ایرنا گذاشته شد، اعلام کرد: سازمان بهزیستی استان فارس از سال 1381 زمانی که هیچ‌یک از سازمان ها و نهاد ها حتی به فکر بیماران زن و مرد بی خانمان شهر شیراز نبودند، اقدام به راه اندازی مراکز گذری و سرپناه شبانه در محلات پر آسیب شهر شیراز کرد.
سید مرتضی موسوی افزود: متاسفانه به دلیل برخی فشارهایی که برخی از نهادها با همکاری برخی از اعضای شورای شهر وقت شیراز کردند در سال 1393 مردم محلی که از حمایت این نهاد ها سود می‌بردند، اقدام به تخریب و پلمب غیر قانونی و بستن مراکز کاهش آسیب این محلات کردند. وی افزود: هم اکنون این سازمان تنها سازمانی است که در سطح استان دارای سرپناه شبانه زنان و مردان در محلات پر آسیب (به غیر از سنگ سیاه) است و سرپناه شبانه زنان ولی عصر واقع در دروازه سعدی پشت پارک ولی عصر (ع) هر شب تعداد زیادی از زنان معتاد بی خانمان را می‌پذیرد و نیز چهار مرکز سرپناه شبانه مردان نیز در محلات پر آسیب شهر شیراز وجود دارد.
مدیر کل بهزیستی فارس با انتقاد از برخورد هیجانی غیر علمی و دلسوزانه، گفت: در سال 1393 که مراکز کاهش آسیب در بافت قدیم شیراز محله سنگ سیاه توسط گروهی خودسر تعطیل شد، هیچ یک از تشکل های دانشجویی حتی اطلاعیه‌ای یک خطی هم صادر نکرد که هم اکنون به دفاع تمام قد از معتادان بی خانمان برخاسته است.
وی ادامه داد: جهت اطلاع کسانی که مشخص نیست از کجا خط می گیرند، فوت یک زن معتاد بی خانمان گرچه برای هرانسانی تالم برانگیز است، امری عادی است و برخی این اتفاق را که هر سال در تمام شهرهای ایران می افتد، بی نهایت بزرگ کرده اند.
موسوی گفت: در تمام طول شب مرکز سرپناه شبانه زنان معتاد بی خانمان شهر شیراز از این افراد در یک مکان امن مراقبت می نماید و هم اکنون افراد و نهادهایی باید پاسخگو باشند که درزمستان 1393 اقدام به ضرب وشتم پرسنل مراکز کاهش آسیب و پلمب غیرقانونی این مراکز دراین محله کردند.
مدیرکل بهزیستی فارس افزود: ای کاش تشکل بسیج دانشجویی به جای صدور اطلاعیه آن هم با عجله، ابتدا علت مرگ برایشان مسجل می شد؛ زیرا اعلام موضع بدون بررسی دقیق جوانب ماجرا بیشتر شایبه سیاسی کاری را دامن می زند تا حساسیت به مسائل اجتماعی.
** هدیه استان های همجوار به فارس
این در حالی است که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس علت مرگ زنی موسوم به گل بس را تزریق و مصرف هروئین، شیشه و تریاک عنوان کرده است.
محمدرضا ابراهیمی اظهار داشت: ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در مرکز ماده 16 حدود 400 نفر بوده که سهم استان فارس 240 نفر است و با نشستی که در چهارم دی‌ماه جاری با حضور کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی به ریاست رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیرکل ستاد مبارز با مواد مخدر کشور و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار و مصوب شد سهمیه نگهداری در این مرکز از 240 نفر به 400 نفر مرد و 50 نفر زن کارتن‌خواب در قالب تبصره 2 ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر تغییر کند.
وی همچنین افزود: بسیاری از معتادان متجاهر و کارتن‌خواب که دراستان فارس ساکن هستند فارسی نیستند و در این راستا با هماهنگی مسئولان قضایی مقرر شد این افراد به استان‌های خودشان ارجاع داده شوند.
گذشته از این مباحث، موضوع ساماندهی کارتن خواب ها در استان فارس به ویژه شهر شیراز به مطالبه ای عمومی تبدیل شده است و در مسیر حل ریشه ای این آسیب اجتماعی، امروز بیش از هر زمان دیگری، اقدام ریشه ای و ماندگار مدنظر شهروندان است.
باید منتظر ماند و دید، در این مسیر، دستگاه های متولی برای حل همیشگی این معضل به راهکار همه جانبه و سازوکار همکاری مستمر خواهند رسید یا خیر.
7375 / 2027


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

100 مسافر گرفتار در کولاک اقلید اسکان یافتند

افزایش 3.5 درصدی مصدومان حوادث رانندگی در فارس

آغازبارش های استان فارس از چهارشنبه / یخبندان در راه است

فارس بارانی می‌شود

پرداخت افزون بر پنج هزار و 900 میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان فارس

پخت روزانه 6 هزار پرس غذای گرم در مناطق سیل زده

بهبود یافتگان سو مصرف مواد مخدر به دیدن تئاتر رفتند

پیکر یکی از شهدای سقوط هواپیما در شیراز به خاک سپرده شد

ارسال بسته‌های غذایی از فارس به مناطق سیلزده جنوب

20 تُن ترشی غیر بهداشتی در شهرستان زرقان نابود شد

پروانه برای واحدهای مستقر در شهرک‌های کشاورزی رایگان صادر می‌شود

تخریب‌کننده دستگاه‌های خودپرداز در داراب بازداشت شد

توجه ویژه به پیش دبستانی‌ها در اجرای سند تحول بنیادین

شهید سلیمانی الگوی نسل چهارم و پنجم انقلاب اسلامی

دختر دارابی، نوشته خود را به سردار شهید سلیمانی تقدیم کرد

بارندگی در جنوب فارس تشدید می‌شود

مرگ مشکوک به خودکشی مرد 58 ساله در شیراز

10.7درصد زنان فارس از همسرانشان بزرگتر هستند

واژگونی خودرو در شیراز 16 مصدوم به همراه داشت

تعیین تکلیف همه زندانیان فارس

محور جهرم به لار بازهم قربانی گرفت

کشف 825 کیلو مواد مخدر در استان فارس

بازسازی تاسیسات آبرسانی روستاهای خسارت دیده از سیل در لامرد

حادثه برای پراید حامل دانش‌آموز در شیراز/ 5 نفر مصدوم شدند

تحویل 90 هزار قطعه کارت سوخت در فارس

مدارس اقلید به علت بارش باران تعطیل شد

تعهدات بیمه برای انجیرستان‌های استهبان افزایش یافت

شروع ثبت‌نام طرح ملی مسکن از 26 آذر در فارس

جمع آوری انشعابات غیر مجاز برق در گویم شهرستان شیراز

شهردار شیراز برکنار نمی شود

بارش برف و باران شش روزه در 31 استان

تخصیص 22.5 میلیارد تومان برای تامین آب عشایر فارس

یک آپارتمان مسکن مهر مرودشت دچار آتش سوزی شد

آیا کارتن خوابی دانشجویان گره از مشکل بی خانمان ها می گشاید

شمال غربی و غرب استان فارس سه شنبه بارانی است

آنفلوآنزا در استان فارس 12 قربانی گرفت

15 میلیارد ریال به خانه جوان در ناآرامی شیراز خسارت وارد شد

توزیع داروی تقلبی در شیراز و پیگیری قضایی

هفته فیلم لهستان با نمایش 7 فیلم برگزار می شود

دستگاه های فارس آماده بارش های فصل سرما هستند

2 شکارچی غیرمجاز خارجی در فرودگاه شیراز دستگیر شدند

آزادراه شیراز- اصفهان 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

سرما بازهم وضعیت گوجه‌فرنگی را قرمز کرد

لزوم توقف ارابه های مرگ در جاده های فارس

آغاز به کار همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور در شیراز

شمارش معکوس برای پایان ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل استان فارس

رئیس هیات ژیمناستیک فارس: توجه نکردن به این رشته، عمر ورزش قهرمانی را کوتاه می‌کند

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند

طرح جامع مدیریت سیلاب شیراز در دست تهیه است

گاز منواکسیدکربن، جان دو نفر را در خفر گرفت