پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

سایه گرانی بر یلدای فارس مقالات

سایه گرانی بر یلدای فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- پیوند درازنای شب با سپیدی پگاه به زایش جشنی به همین نام (یلدا )انجامیده و این آیین با دورهم بودن و گفتن و شنیدن و سرود و جشن و میوه‌های رنگین آمیحته است؛ پیوندی که گرانی اقلام در بازار فارس در کمین گسست آن است.

شبی که معنای زایش دارد و ایرانیان عصر حاضر را به نیاکانشان پیوند می دهد و رابطی بین کوتاهی و بلندی طول روز و شب است.
نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز را یلدا و شب چله می خوانند و براساس نقوش و کتبه‌های کشف شده باستانی و نظرات باستان شناسان می توان آیین شب یلدا را تا 7000 سال پیش نیز رصد کرد.
یلدا و آنگونه که برخی ایرانیان آن را شب چله نامیده اند، درازترین شب سال است که ایرانیان از دیرباز آن را نکو داشته اند و در این شب آیین های گوناگونی به جا می آورند و می‌کوشند شب را تا پگاه به دورهمی بگذرانند.
خوراکی،آجیل و میوه یکی از الزامات دورهمی‌های طولانی ترین شب سال و دروازه ورود به فصل زمستان است.
یلدا و بیم موج گرانی
قیمت برخی از این محصولات در روزهای اخیر با نوسان و افزایش مواجه شده که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، این میزان گرانی توان بسیاری از خانواده‌ها را برای خرید کاسته است.
براساس اعلام اتحادیه صنف فروشندگان صنف میوه و تره بار شیراز در هفته جاری هر کیلوگرم هندوانه باید با قیمت 2 تا 3 هزار تومان ،پرتقال دو هزار و 500 تا سه هزار و 500 تومان، انار 4هزار تا 6 هزار و 500 تومان و سیب درختی سفید و قرمز و نارنگی 3 تا 5 هزار تومان در سطح میدان به فروش برسد و بر همین اساس نیز فروشندگان میوه و تره بار سطح شهر شیراز نیز می تواند 5 درصد به این نرخ افزوده و کالا را به مشتری بفروشند.
اما در حال حاضر هر کیلوگرم هندوانه تا حدود 4 هزار تومان، انار با قیمت 8 هزار تومان و پرتقال و سیب نیز با حدود 7 هزار تومان در سطح شهر شیراز به دست مصرف کننده می رسد و این در حالی است که هنوز 4 روز تا فرارسیدن شب چله زمان باقی است و احتمال افزایش نرخ ها بیش از این میزان نیز وجود دارد.
مشکلی نیست، فراوانی هست
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: هیچگونه مشکلی در تولید و تامین میوه و تره بار بازار شب یلدای امسال وجود ندارد.
صمد رنجبری افزود: تمامی محصولات کشاورزی مورد نیاز بازار شب یلدا در سال جاری به اندازه کافی و حتی بیش از نیاز فارس در این استان تولید شده است.
وی به محصول انار،سیب و انگور امسال اشاره کرد و تولید این اقلام را در این استان بیش از نیاز بازار داخلی فارس عنوان کرد و گفت: نیاز این استان به این اقلام بر حسب سرانه تامین و در این اقلام در سال جاری مازاد نیاز بازار داخلی نیز تولید شده است که بصورت مدیریت شده به سایر استانهای کشور و خارج از ایران نیز صادر شد.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس افزود: در سال جاری حدود 450 هزار تن هندوانه، 300 هزار تن انار، 390 هزار تن سیب و 312 هزار تن پرتقال در استان فارس تولید شده است.
رنجبری بیان کرد: دولت تنها در زمان های ضروری و یا بحرانی برای عرضه محصولات کشاورزی و تنظیم بازار اقدام می کند اما برای شب یلدای امسال هنوز هیچ نیازی احساس نشده زیرا تولید به اندازه کافی بوده و قیمت ها نیز افزایش زیادی نداشته که نیاز باشد تنظیم بازار جهاد کشاورزی به موضوع وارد شود.
وی ادامه داد: دولت در حوزه نرخ گذاری کالاهای اساسی از جمله گوشت،مرغ،تخم مرغ،روغن،شکر و برنج ورود پیدا می کند و قیمت سایر اقلام و خصوصا میوه و تره بار را دولت تعیین نمی کند و نرخ گذاری میوه و تره بار هر هفته یکبار توسط اتحادیه بار فروشان تعیین می شود.
گرانی هندوانه در شب یلدا طبیعی است
زمانی که از او در خصوص علت گرانی هندوانه در آستانه شب یلدا سوال شد اینگونه پاسخ داد: محصول هندوانه در حال حاضر و در آستانه شب یلدا،خارج از فصل و زمان تولید به بازار عرضه می شود و اغلب اکنون این محصول کشاورزی در چابهار برداشت می شود و به همین دلیل ممکن است کمی در حوزه قیمت دارای نوسان باشد که طبیعی است زیرا میوه ای خارج از فصل و تولید آن نیز محدود است.
رنجبری موضوع گران فروشی و نرخ گذاری میوه و تره بار و بازار شب یلدا را مربوط به بخش بازرسی و نظارت اداره کل صمت و تعزیرات حکومتی دانست و گفت: این دو بخش مسوول رسیدگی به گران فروشی در بازار هستند و عملا کنترل و نظارت را بر عهده دارند.
وی گفت: در سال جاری به دلیل تولید محصولات کشاورزی به اندازه کافی،هیچ ضرورتی برای اقدام جهاد کشاورزی در زمینه تنظیم بازار میوه شب یلدا وجود ندارد.
گرانی بازار و بیپاسخی صنعت و معدن و تجارت فارس
علی رغم برقراری ده ها تماس و پیامک توسط خبرنگار ایرنا با محمدابراهیم صداقت،معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان فارس در روز گذشته وی حاضر به گفت و گو درباره علت گرانی‌ها در آستان شب یلدا در سطح کلانشهر شیراز نشد.
وضعیت نظارت بر بازارچه های شهرداری
مدیر عامل سازمان مشاغل شهری شهرداری شیراز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان کرد: در آستانه شب یلدا و از چهارشنبه 27 آذرماه 98 نظارت بر قیمت گذاری میوه و تره بار در غرفه های واقع در بازارچه های شهرداری شیراز شدت خواهد گرفت.
محمدرسول عباسی افزود: 28 بازارچه شهرداری شیراز در سطح این کلانشهر وجود دارد که از امروز نظارت بر قیمت‌گذاری‌ها و همچنین کیفیت خدمات واحدهای میوه فروشی این بازارچه ها شدت گرفته است.
وی با بیان اینکه نظارت این غرفه ها در طول سال نیز انجام می شود اما در آستانه مناسبت های مختلف از جمله شب یلدا و نوروز با شدت بیشتری پیگیری می شود،گفت: هرگونه تخلفی نظیر گران فروشی در بازارچه های شهرداری قابل پیگیری است و شهروندان می توانند از طریق سامانه تلفنی 137 این موارد تخلفی را گزارش کنند.
مدیر عامل سازمان مشاغل شهری شهرداری شیراز ادامه داد: نرخ گذاری میوه و تره بار یکشنبه هر هفته توسط اتحادیه بارفروشان شیراز انجام می‌شود و میوه فروشی های بازارچه های شهرداری شهر شیراز مجاز هستند با لحاظ سود 5 درصد نسبت به فروش محصولات اقدام کنند.
وی عنوان کرد: 8 ناظر و مدیر بازارچه را تعیین کرده ایم که از امروز با شدت بیشتری بر نرخ گذاری قیمت های واحدهای میوه فروشی نظارت می کنند.
او اضافه کرد: در حال حاضر 7 مدیر بازارچه و یک نفر ناظر روزانه بر قیمت واحدهای میوه و تره بار فروشی 28 بازارچه شهرداری شیراز نظارت می کنند.
عباسی اظهار داشت: نصب برچسب قیمت، پوشیدن روپوش توسط عوامل فروش میوه و تره بار و همچنین تمیز بودن غرفه از جمله موارد دیگری است که همه واحدها ملزم به رعایت آن هستند و بصورت روزانه تمام این موارد کنترل می شود.
بازرسان مشغول کارند
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس ضمن تاکید بر تشدید بازرسی های مقابله با گران فروشی در هفته جاری و در آستانه شب چله،گفت: از اواخر آبان ماه امسال تاکنون 348 اکیپ بازرسی این اداره‌کل در سطح استان فعال بوده و این تیم ها بصورت ویژه نظارت بر بازار در آستانه شب یلدا را در دستور کار دارند.
علی مبشری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حدود یکماه گذشته 6 هزار و 300 مورد بازرسی از واحدهای صنفی صورت گرفته که از این تعداد به 2 هزار و 600 واحد صنفی تذکر داده شده است.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی صنعت و معدن تنظیم بازار تعزیرات حکومتی شیراز شب یلدا تورم فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهرم با افزایش تولید مواد ضدعفونی به مقابله با کرونا آمد

اعلام رضایت پزشکان فارس از اقدامات بموقع مقابله با کرونا

منتخب شیراز: اختصاص بودجه برای مهار کرونا ضروری بود

تکذیب شایعه‌ حضور تجار عراقی در بازار میوه شیراز

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

جهش تولید با تسهیل در سرمایه گذاری محقق می‌شود

تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا پایان فروردین

ثبت ٢١ هزار درخواست بیمه بیکاری در شیراز

شناسایی 65 مورد جدید ابتلا به کرونا در فارس

اختصاص بودجه 100 هزار میلیاردی به کرونا ضروری است

منتخب شیراز: اختصاص بودجه 100 هزار میلیارد ریالی مهار کرونا ضروری بود

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

شایعه‌ای دیگر پیرامون حضور تجار عراقی در بازار میوه شیراز

جریمه 1.3 میلیاردی متهم پرونده قاچاق لوازم یدکی در فارس

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

تحقق جهش تولید نیازمند همکاری سه قوه است

مشورت با متخصصان در اقدامات مقابله‌ای با کرونا اثرگذار بوده است

حضور تجار عراقی در میدان میوه و تره بار شیراز صحت ندارد

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

پزشکان فارس از اقدامات بموقع مقابله با کرونا رضایت دارند

فارس و تشکیل اتاق فکر اقتصادی پساکرونا

فارس و نیمه پرباران سالی که گذشت

نوزاد 9ماهه فسایی به کرونا مبتلا شد

توزیع رایگان 164 هزار ماسک N95 در فارس

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

اعمال قانون ، در انتظار خودروهای متخلف در طرح فاصله گذاری اجتماعی

جهرم با افزایش تولید ماسک و مواد ضد عفونی به مقابله با کرونا آمد

آغاز توزیع رایگان بیست هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

تقدیر از اقدامات موثر بیمارستان کیش در راستای پیشگیری از ویروس کرونا

اجرای نمایش اینترنتی ، سهم کارگردان شیرازی در مهار کرونا

توزیع رایگان 164 هزار ماسک در مراکز بهداشتی و درمانی فارس

برنامه ریزی برای چالش‌های دوران پساکرونا در اقتصاد فارس

اعمال قانون برای 920 خودرو در فارس / پلمب 916 واحد صنفی متخلف

کدام کارکنان ادارات فارس باید در روزهای کرونایی در محل کار باشند؟

نمایشگاه کارت‌پستال های مجازی در شیراز برپا می‌شود

تعطیلی کتابخانه‌های عمومی فارس تا 22 فروردین ماه

سقوط مرگبار از پل در شیراز 2 کشته به دنبال داشت

خسارت میلیاردی کرونا به بخش کشاورزی مرودشت

مرگ 86 نفر براثر مسمومیت الکلی در فارس

مراکز بهزیستی تحت کنترل و مراقبت است

راه عبور از بحران‌ها اعتماد به مردم است

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

دعوت کارگردان شیرازی برای تماشای تئاتر اینترنتی

پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی

وزیر کشور از تلاش مسوولان فارس در مقابله با کرونا تشکر کرد

معاون استاندار فارس : ستاد ملی در باره طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تصمیم می‌گیرد

پزشکان فوق تخصص ریه در دارالشفای حرم شاهچراغ (ع) مستقر می‌شوند

دخل‌های خالی و دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز