پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی مقالات

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی
  بزرگنمايي:

پیام فارس - استان‌ها- شماری از دانشجویان و مردم در شهرهای مختلف با حضور در دانشگاه‌ها و خیابان‌ها به یاد جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شمع روشن کرده و با خانواده آنها ابراز همدردی کردند.

یک فروند هواپیمای بوئینگ 800-737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت VR-PSR که با شماره پرواز 752 در ساعت 6 و 12 دقیقه روز چهارشنبه 18 دی ماه از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف پرواز خود را آغاز کرد که پس از قطع ارتباط با بخش کنترل ترافیک، در ساعت 6 و 18 دقیقه در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.
این هواپیما دارای 167 مسافر و 9 نفر خدمه پروازی بود. بیش از 31 دانش‌آموخته دانشگاه‌ های مختلف کشور ازجمله صنعتی شریف، امیرکبیر، ‌ علم و صنعت و خواجه نصیرالدین طوسی در این حادثه جان خود را از دست دادند.
صبح روز شنبه 21 دی ماه ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است؛ این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.
پس از آن رییس جمهوری ضمن ابراز تاسف از خطای انسانی رخ داده که منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد، در بیانیه‌ای اعلام داشت: مسببان این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد.
همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیروهای مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای تکرار نشدن چنین سانحه‌ای کردند.
به دنبال انتشار این بیانیه و توضیحات فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این خصوص و پذیرفتن مسوولیت این اشتباه جمعی از دانشجویان به یاد جان باختگان این حادثه با حضور محل دانشگاه های خود در شهرهای مختلف شمع روشن کردند و خواستار برخورد قاطع با مسببان شدند.
تهران
شماری از مردم تهران و دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، شریف و تهران نیز به یاد هم‌کلاسی های خود در سانحه سقوط هواپیما با در دست داشتن عکس مسافران جان باخته شمع یادبود روشن کردند و ضمن همدردی با خانواده های آنها یاد و خاطره دانش آموختگان را گرامی داشتند.
جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی و عده‌ای از بستگان جانباختگان در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی نیز در مراسم دانشکده مکانیک این دانشگاه شرکت کردند و یاد و خاطره این عزیزان سفر کرده را گرامی داشتند و با نوشتن یادداشت‌هایی خواستار پیگیری مسوولان ذیربط شدند.

شیراز
برخی افراد در شیراز نیز شامگاه شنبه با روشن کردن شمع یاد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در هجدهم دی‌ماه جاری را گرامی داشتند این افراد در خیابان ملاصدرای شیراز در سکوت و فضای آرام به یاد جانباختگان شمع برافروختند.

مازندران
جمعی از دانشجویان دانشگاه مازندران واقع در بابلسر نیز شنبه شب با روشن کردن شمع در جلوی در ورودی دانشگاه یاد و خاطره جان باختگان هواپیمای بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی اوکراین را که بیشترشان دانشجویان دانشگاه های مختلف ایران بودند، گرامی داشتند.
این دانشجویان همچنین با نصب پارچه مشکی و پارچه نوشته های دیگر و عکس هایی از دانشجویان جان باخته ، به خانواده های آنان تسلیت گفتند.
همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل نیز با روشن کردن شمع و گذاشتن گل و عکس دانشجویان و دانش آموختگان جان باخته همدردی خود را با خانواده های آنان اعلام کردند.
بر اساس گزارش خبرنگاران ایرنا مراسم ابراز همدردی مشابهی نیز با روشن کردن شمع ، گذاشتن عکس تعدادی از جان باختگان و آویزان کردن پارچه مشکی در آرامش کامل در بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی دیگر مازندران نیز برگزار شد.
اصفهان
جمعی از دانشجویان و مردم اصفهان شنبه‌شب به یاد جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراین با روشن کردن شمع با خانواده‌های آنان ابراز همدردی کردند.
این افراد با حضور در ضلع جنوبی سی و سه پل با روشن کردن شمع، یاد و خاطره جان باختگان هواپیمای بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی اوکراین را که بیشترشان دانشجویان دانشگاه های مختلف ایران بودند را گرامی داشتند.
این دانشجویان همچنین با در دست داشتن شاخه گل و عکس های از جانباختگان، همدردی خود را با خانواده های آنان اعلام کردند و خواستار رسیدگی فوری علل این حادثه شدند.

رشت
همچنین جمعی از مردم شهرهای لاهیجان و رشت نیز روز گذشته به یاد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در خیابان های گلسار و میدان شهرداری این شهر تجمع کرده و با روشن کردن شمع ضمن گرامی داشت یاد و خاطره جان باختگان این سانحه هوایی نسبت به نحوه اعلام و اطلاع رسانی نکردن به موقع در زمینه علت سقوط که منجر به کشته شدن مسافران و خدمه این پرواز شد، اعتراض کردند.
در این تجمع برخی در طول این خیابان ضمن طی مسیر با شعارهای "عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، ایرانی با غیرت صاحب عزاست امروز " با خانواده جانباختگان این حادثه همدردی کرده و اعتراض خود را از تاخیر در اعلام علت حادثه اعلام کردند.
در لاهیجان هم شرکت کنندگان ضمن همدردی با خانواده جانباختگان به همنوا با هم سرود "ای ایران" را خواندند و معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان در این زمینه گفت : این تجمع‌ها با حضور نیروی انتظامی و در آرامش برگزار شد و مشکل خاصی نداشتیم .
یزد
نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه یزد به همراه مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان نیز با حضور در منزل خانواده امیرحسین قربانی یکی از جان باختگان حادثه هواپیمای اوکراینی و دانشجوی رشته بیوشیمی در مقطع دکتری ایالت وینیپگ کانادا، از آنها دلجویی کرد.
آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در این دیدار با تسلیت به خانواده های عزادار این حادثه، صبر در مقابل تقدیر الهی را نشانه انسان مؤمن و با تقوا دانست و افزود: این امتحان الهی است که خداوند بندگان خود را به این وسیله در معرض آزمون قرار می‌دهد.
همدان
گروهی از دانشجویان و شهروندان همدان نیز شب گذشته در اعتراض به اعلام دیرهنگام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی که منجر به جان باختن جمعی از هموطنان شد، مقابل دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی تجمع کردند.
شرکت کنندگان در مراسم یادبود جان باختگان سانحه سقوط هواپیما در شهرهای مختلف همچنین نسبت به اعلام دیرهنگام دلیل این حادثه اعتراض کردند و در تهران مقابل دانشگاه‌های اصلی از جمله امیرکبیر، شریف و تهران در خیابان‌های حافظ، انقلاب و آزادی تجمع کردند و در این میان برخی با برهم زدن این تجمع قصد ناآرام کردن فضا و ایجاد تنش را داشتند که با حضور نیروی انتظامی پراکنده شدند.
 
 
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شیراز و سنگی که به هوا می‌رود

نگاهی به عناوین مطبوعات 28 دی‌ماه شیراز

پیگیری قانونی، خواسته تنها بازمانده خانواده حادثه هواپیمای اوکراینی

زیر و بم بیمارستان زینبیه شیراز

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

شیرازی‌ها انتظار مترو فراگیر را می‌کشند

وداع با شکوه با سردار دل‌ها در آینه روزنامه‌های شیراز درخشید

جولان فرشته مرگ در باغشهرهای شیراز

سلیمانی، سردار صلح و فراجناحی بود

روزنامه لبنانی:ترور سردار سلیمانی نقض اصول دیپلماتیک است

ایل قشقایی در سوگ هویت‌بخش موسیقی نواحی نشست

ترکیبات ضد میکروبی، انواع و مشخصات آن‌ها

نقش پر رنگ رسانه در رفتارهای انتخاباتی مردم/ لزوم عملکرد فراجناحی

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

سرما و چالش تامین کپسول‌های گاز مایع در فارس

ترک سیگار مهمترین عامل کاهش مرگ براثر بیماری‌های قلبی است

تحلیل‌های سوم دی‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

پولدارهای شیرازی خانه را با کوچه اش صاحب شدند/ ورود غریبه ممنوع

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

سیلی که هر سال به لامردی ها سرمی زند/ وقتی پل جوابگوی حجم آب نیست

سایه گرانی بر یلدای فارس

چرا غزل حافظ برای آواز ایرانی جذاب است؟

موریانه‌های عصر تکنولوژی کرانه رودخانه‌های فارس را به یغما می‌برند

آلاینده های یک پتروشیمی از زمین و آسمان/ هشدار مشکل را حل نکرد

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

رویای شیرین سودهای چند میلیونی که سراب شد/روزگار سیاه سپرده گذاران فرشتگان

تحلیل‌های 19 آذرماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

نگاهی به ثبت نام های انتخاباتی در فارس/ کارناوال های حاشیه ساز

گرمخانه، مطالبه‌ای زمستانی در کلانشهر شیراز

آنفلوآنزا در آخرین روزهای پاییز

مادران کوچک، رنج‌های بزرگ و پویش مقابله با کودک‌همسری در شیراز

تن تشنه زمین فروریخت

سایه زوال بر سر آبخوان‌های فارس

مرکز معلولان نرجس شیراز، جولانگاه اشک و لبخند

حکایت فروشگاه های اینترنتی با تخفیف های تخیلی/ نظارت ها ناقص است

خانه‌ای برای ساکنان خیابان

دغدغه‌های معلولان فارس و پاسخ مسئولان

خسارت وارده به شیراز در ناآرامی‌های اخیر

شعر حافظ موجی که فرو نخواهد نشست/ عطر حقیقت در شعرلسان الغیب

کینوا خاویار گیاهان

سوار بر بال عشق

دوندگان نابینا: ما را ببینید

یک ملت در انتظار تشخیص مصلحتِ 2 لایحه

زخم‌های ناجور بر پیکر اژدها

شورای فرهنگ عمومی فارس و ماموریت‌ تدوین نظریه‌ راهبردی

تحلیل‌های 12 آبان‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

نه به مرگ خاموش با چند اقدام ساده

نرخ بیکاری 25 استان کاهشی شد

تالاب بختگان چشم انتظار حق آبه

خُردهای اعصاب خُردکن