پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس شورای شیراز:

امنیت شغلی نیروهای شهرداری را تامین می‌کنیم/ شرکتی‌ها قراردادی می‌شوند اجتماعي

امنیت شغلی نیروهای شهرداری را تامین می‌کنیم/ شرکتی‌ها قراردادی می‌شوند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - ایسنا/فارس رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، تامین امنیت نیروهای شاغل در شهرداری این شهر، اعم از شرکتی، قراردادی، پیمانی و رسمی را وظیفه تلقی کرد.

سید عبدالرزاق موسوی سه‌شنبه 24 دیماه در جمع خبرنگاران گفت: به زودی و طی یک فرآیند عادلانه و منطقی، شماری از نیروهای شرکتی شاغل در شهرداری به قرارداد موقت تبدیل وضعیت داده می‌شوند.
او با بیان اینکه در آینده نزدیک 400 نیروی تخصصی از طریق برگزاری آزمون جذب شهرداری شیراز خواهند شد، گفت: تعدد نیروهای شرکتی در هیچ یک از شهرداری‌های کشور مانند شهرداری شیراز نیست.
وی این موضوع را دارای چند اشکال عمده دانست و تصریح کرد: اگر هر یک از این مشکلات را از جایگاه ویژه خودش نگاه نکنیم در تحلیل‌ها دچار مشکل می‌شویم.
موسوی با بیان این که نادیده گرفتن برخی مشکلات نیز با منافع عمومی در تعارض است، گفت: این مسئله در حالی است که در عالم واقعیت اتفاقات دیگری نیز خواهد افتاد، یعنی شهرداری نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.
وی اذعان کرد: این به این معناست که شهرداری بودجه‌ای از سوی دولت ندارد و به دلیل عدم وجود درآمدهای پایدار کافی، در حال حاضر تنها درآمد شهرداری از محل عوارض دریافتی از مردم است.
مصالح عمومی باید اولویت شهرداری باشد
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شهرداری باید مصالح و منافع مردم را در نظر بگیرد و در این میان امکان دارد در رعایت این مصالح، برخی افراد نیز ناراحت شوند، افزود: در حال حاضر بخش عمده‌ای از درآمدهای شهرداری صرف پرداخت حقوق و دستمزد می‌شود، که شامل یک سوم بودجه است و از محل عوارض پرداختی از سوی شهروندان تأمین می‌شود.
موسوی با اشاره به این که عوارض دریافتی از مردم توسط شهرداری در حال حاضر در حدود هزار و پانصد میلیارد تومان است که حدود هزار میلیارد تومان آن باید بابت دستمزد و حقوق پرداخت شود، اظهار داشت: نکته نگران‌کننده آنجاست که این عدد در سال آینده به هزار و چهارصد میلیارد تومان می‌رسد.
وی افزود: این در حالی است که ما منابع مالی محدودی داریم اما در سوی مقابل نرخ خدمات و هزینه‌های شهر نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است؛ ضمن اینکه در همین حال حقوق نیروی انسانی نیز حداقل 40 درصد افزایش داشته است.
موسوی با اشاره به موضوع تحریم‌ها و کمبود سرمایه‌گذاری‌ها، با بیان اینکه کنترل تورم در اختیار ما نیست و قیمت برخی از مواد همچون آسفالت، دستمزد کارگر، مواد اولیه و نگهداری پارک‌ها و فضای سبز و غیره افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: همزمان حجم تقاضاها و انتظارات شهروندان در شرایط دشوار فعلی نیز به صورت طبیعی افزایش پیدا کرده است. شورای شهر باید در چنین فضای پرچالشی تصمیماتی بگیرد. شهروندان عزیز می‌دانند که حل چنین معادله‌ی چند وجهی با این اصل که شرط رعایت مصالح و منافع عمومی استوار باشد، آسان نیست.
جذب 4 هزار نفر نیروی شرکتی در دوره‌های گذشته شهرداری
رئیس شورای شهر شیراز بیشترین مشکلات مدیریت فعلی این شهر را در حوزه نیروی انسانی دانست و گفت: از سال 82 تاکنون حدود چهار هزار نفر در قالب نیروی شرکتی و بدون آزمون جذب شهرداری شده‌اند. این تعداد تا سال 90 شامل 650 نفر و طی سال‌های 90 تا 96 حدود 3800 نفر بوده است. این موضوع در حالی است که در این دوره از شورا، تنها 230 نفر به نیروهای انسانی افزوده شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این است که شهرداری ملزم به تأمین حقوق نیروهای شرکتی است و از سوی دیگر تقاضا برای ورود نیروی کار به بدنه شهرداری هم بسیار زیاد است.
حفظ تمام نیروهای شرکتی شهرداری شیراز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: در زمان بررسی مشکلات متوجه شدیم که برخی راهکارهای اصولی و کارشناسی که برای حل این مشکل می‌توانیم ارائه دهیم، ممکن است واکنش‌هایی به دنبال داشته باشد و بر همین اساس هم علاقمندان چندانی نداشت.
موسوی در عین حال تأکید کرد: از آنجا که گویا دغدغه‌ای برای نیروهای شرکتی ایجاد شده است باید بگویم که تمام نیروهای شرکتی حفظ شده یا تبدیل به قرارداد موقت می‌شوند.
شرایط تبدیل وضعیت شرکتی به قرارداد موقت
موسوی با بیان اینکه بهترین راه‌حل‌هایی که ما برای این چالش برگزیده‌ایم این است که بر اساس بخشنامه وزارت کشور عمل کنیم، گفت: در این راستا آن دسته از نیروهای شرکتی که دارای مدارک لیسانس و بالاتر هستند تبدیل وضعیت شده تا قراردادهای پایدارتری با شهرداری داشته باشند و سایر نیروهای شرکتی نیز در کار خود ابقا شده و نباید در زمینه امنیت شغلی، نگرانی خاصی داشته باشند.
وی با تشریح این مطلب که شاخص‌های این تغییر وضعیت، معیارهایی است که از طریق وزارت کشور مشخص و ابلاغ می‌شود گفت: نیروهای شرکتی که از طریق این طرح قرادادی می‌شوند از مجموع 1700 نفر که مدارج علمی بالای لیسانس دارند، حدود 850 نفر است که همگی از طریق مصاحبه و بررسی سوابق و ارتباط رشته تحصیلی با سمتی که در آن فعالیت می‌کنند گزینش می‌شوند و در این راستا مجوزهای لازم گرفته شده که به زودی اعلام می‌شود.
رئیس شورای شهر شیراز حفظ مصالح عمومی مردم را بهترین میزان برای هرگونه تصمیم‌گیری در شرایط کنونی دانست و گفت: مصالح عمومی به ما حکم می‌کند که نباید در مرحله گذار از مشکل، از هزینه‌های اساسی شهر کاسته شده و صرف تحقق اموری مثل پرداخت حقوق کارکنان مازاد شود.
او یادآور شد که ضمن تاکید بر حفظ امنیت شغلی نیروهای کنونی، باید زمینه برای ورود نیروهای تخصصی و تامین نیاز شهرداری فراهم شود، از برگزاری آزمون برای جذب نیروهای متخصص خبر داد و گفت: شرایط شرکت در آزمون و رشته‌های مورد نیاز برای جذب 400 نیروی تخصصی در شهرداری به زودی اعلام می‌شود.
رئیس شورای شهر شیراز در واکنش به اینکه جذب نیروهای جدید در شهرداری می‌تواند بار مالی مضاعفی به این مجموعه تحمیل کند، با تأکید بر اینکه تقویت توان تخصصی شهرداری شیراز از اهداف جدی شورای پنجم است، گفت: وقتی گروه جدیدی از متخصصان وارد بدنه شهرداری شوند، خون گرم و جنبش و انرژی مضاعفی در رگ‌های شهرداری تزریق خواهند کرد و این توان تخصصی در مجموع زمینه‌ساز کاهش مشکلات خواهد شد.
موسوی اضافه کرد: استفاده از نیروهای تخصصی و توانمند، نه‌تنها موجب افزایش هزینه نخواهد بود بلکه این افراد سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند هم بر کاهش هزینه‌ها، هم در افزایش درآمدها و هم در مصرف بهینه منابع انسانی و مالی به شهرداری کمک کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برخورد مرگبار پژو 206 با گاردریل در بزرگراه نیایش

تصادف در فارس روزانه 4 قربانی می‌گیرد

مرگ 25 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین

یک بی‌احتیاطی 3 کشته برجای گذاشت

عملیات برف روبی در شیراز انجام شد

کمک رسانی به 169 حادثه دیده برف و کولاک در فارس

عملیات برف روبی مناطق 6 و 10 شیراز با سه 400 نفره

سرقت منزل ویلایی توسط مطرب معروف

زن هزار چهره در دام کارآگاهان پلیس

ورود موج بی‌ سابقه سرما به کشور تکذیب شد

احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی فارس

سرنوشت زنی که عاشق مرد متاهل شد!

وزیر بهداشت: با خیال راحت لبنیات مصرف کنید

اولین برف زمستانی در شیراز به زمین نشست/ آماده‌باش دستگاه‌های اجرایی

مدارس قزوین و ادارات زنجان تعطیل شدند

تصادف در محور فیروزآباد-جم سه کشته برجاگذاشت

شیراز صدر نشین بارش در فارس است

پیشنهاد افزایش 33 درصدی بودجه 99 شهرداری شیراز

فارس میزبان سومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی است

ثبت 200 میلیون تردد در جاده‌های فارس طی 9 ماه

محموله کمک‌های مردمی توسط خانه خیرین فارس به سیستان و بلوچستان ارسال شد

تشدید بارش‌ها در مرکز و نیمه شمالی فارس طی ساعات آینده

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه

کودکان 12 درصد جانباختگان حوادث ترافیکی را تشکیل می‌دهند

تصادفات دغدغه جدی دولت نیست/خسارت 34 میلیارد دلاری تصادفات در سال

فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید

جمعه ناجوانمردانه سرد است!

آماده باش تمامی دستگاه های اجرایی و امدادی استان فارس

رکوردزنی حفاری تونل‌های خط 2 مترو شیراز

خیرین فارس بسته‌های تامین نیازهای ضروری به سیستان و بلوچستان ارسال کردند

کودکان 12 درصد جانباختگان حوادث ترافیکی

اعتبار مورد نیاز بازگشت به تحصیل بالغ بر یک میلیارد تومان است

وقوع 65 درصد تصادفات در 30 کیلومتری مقصد/ انسان عامل 92 درصد تصادفات

وقوع 65 درصد تصادفات رانندگی در 30 کیلومتری مقصد/ انسان عامل 92 درصد تصادفات

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

گازوییل‌ توزیعی در فارس برخی مواقع استانداردهای لازم را ندارد

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

گاهی اوقات گازوییل‌ توزیعی در فارس استانداردهای لازم را ندارد

تصفیه‌خانه شماره 2 فاضلاب شیراز چشم انتظار روبان و قیچی

آغاز پویش سیل مهربانی در مدارس فارس

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

افزایش مراکز یادگیری محلی سواد آموزی فارس به 40 مرکز در سال 98

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

توجه به مشکلات مردم در بررسی لایحه بودجه 99 شهرداری شیراز

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

شورای شهر شیراز،کمک مالی به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان را تصویب کرد

تأثیر مهم سواد و افزایش آگاهی افراد در پیشگیری از وقوع جرم

توضیح درباره ممنوعیت برف‌ بازی در پارک آب و آتش