پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس شورای شیراز:

امنیت شغلی نیروهای شهرداری را تامین می‌کنیم/ شرکتی‌ها قراردادی می‌شوند اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - ایسنا/فارس رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، تامین امنیت نیروهای شاغل در شهرداری این شهر، اعم از شرکتی، قراردادی، پیمانی و رسمی را وظیفه تلقی کرد.

سید عبدالرزاق موسوی سه‌شنبه 24 دیماه در جمع خبرنگاران گفت: به زودی و طی یک فرآیند عادلانه و منطقی، شماری از نیروهای شرکتی شاغل در شهرداری به قرارداد موقت تبدیل وضعیت داده می‌شوند.
او با بیان اینکه در آینده نزدیک 400 نیروی تخصصی از طریق برگزاری آزمون جذب شهرداری شیراز خواهند شد، گفت: تعدد نیروهای شرکتی در هیچ یک از شهرداری‌های کشور مانند شهرداری شیراز نیست.
وی این موضوع را دارای چند اشکال عمده دانست و تصریح کرد: اگر هر یک از این مشکلات را از جایگاه ویژه خودش نگاه نکنیم در تحلیل‌ها دچار مشکل می‌شویم.
موسوی با بیان این که نادیده گرفتن برخی مشکلات نیز با منافع عمومی در تعارض است، گفت: این مسئله در حالی است که در عالم واقعیت اتفاقات دیگری نیز خواهد افتاد، یعنی شهرداری نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.
وی اذعان کرد: این به این معناست که شهرداری بودجه‌ای از سوی دولت ندارد و به دلیل عدم وجود درآمدهای پایدار کافی، در حال حاضر تنها درآمد شهرداری از محل عوارض دریافتی از مردم است.
مصالح عمومی باید اولویت شهرداری باشد
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شهرداری باید مصالح و منافع مردم را در نظر بگیرد و در این میان امکان دارد در رعایت این مصالح، برخی افراد نیز ناراحت شوند، افزود: در حال حاضر بخش عمده‌ای از درآمدهای شهرداری صرف پرداخت حقوق و دستمزد می‌شود، که شامل یک سوم بودجه است و از محل عوارض پرداختی از سوی شهروندان تأمین می‌شود.
موسوی با اشاره به این که عوارض دریافتی از مردم توسط شهرداری در حال حاضر در حدود هزار و پانصد میلیارد تومان است که حدود هزار میلیارد تومان آن باید بابت دستمزد و حقوق پرداخت شود، اظهار داشت: نکته نگران‌کننده آنجاست که این عدد در سال آینده به هزار و چهارصد میلیارد تومان می‌رسد.
وی افزود: این در حالی است که ما منابع مالی محدودی داریم اما در سوی مقابل نرخ خدمات و هزینه‌های شهر نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است؛ ضمن اینکه در همین حال حقوق نیروی انسانی نیز حداقل 40 درصد افزایش داشته است.
موسوی با اشاره به موضوع تحریم‌ها و کمبود سرمایه‌گذاری‌ها، با بیان اینکه کنترل تورم در اختیار ما نیست و قیمت برخی از مواد همچون آسفالت، دستمزد کارگر، مواد اولیه و نگهداری پارک‌ها و فضای سبز و غیره افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: همزمان حجم تقاضاها و انتظارات شهروندان در شرایط دشوار فعلی نیز به صورت طبیعی افزایش پیدا کرده است. شورای شهر باید در چنین فضای پرچالشی تصمیماتی بگیرد. شهروندان عزیز می‌دانند که حل چنین معادله‌ی چند وجهی با این اصل که شرط رعایت مصالح و منافع عمومی استوار باشد، آسان نیست.
جذب 4 هزار نفر نیروی شرکتی در دوره‌های گذشته شهرداری
رئیس شورای شهر شیراز بیشترین مشکلات مدیریت فعلی این شهر را در حوزه نیروی انسانی دانست و گفت: از سال 82 تاکنون حدود چهار هزار نفر در قالب نیروی شرکتی و بدون آزمون جذب شهرداری شده‌اند. این تعداد تا سال 90 شامل 650 نفر و طی سال‌های 90 تا 96 حدود 3800 نفر بوده است. این موضوع در حالی است که در این دوره از شورا، تنها 230 نفر به نیروهای انسانی افزوده شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این است که شهرداری ملزم به تأمین حقوق نیروهای شرکتی است و از سوی دیگر تقاضا برای ورود نیروی کار به بدنه شهرداری هم بسیار زیاد است.
حفظ تمام نیروهای شرکتی شهرداری شیراز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: در زمان بررسی مشکلات متوجه شدیم که برخی راهکارهای اصولی و کارشناسی که برای حل این مشکل می‌توانیم ارائه دهیم، ممکن است واکنش‌هایی به دنبال داشته باشد و بر همین اساس هم علاقمندان چندانی نداشت.
موسوی در عین حال تأکید کرد: از آنجا که گویا دغدغه‌ای برای نیروهای شرکتی ایجاد شده است باید بگویم که تمام نیروهای شرکتی حفظ شده یا تبدیل به قرارداد موقت می‌شوند.
شرایط تبدیل وضعیت شرکتی به قرارداد موقت
موسوی با بیان اینکه بهترین راه‌حل‌هایی که ما برای این چالش برگزیده‌ایم این است که بر اساس بخشنامه وزارت کشور عمل کنیم، گفت: در این راستا آن دسته از نیروهای شرکتی که دارای مدارک لیسانس و بالاتر هستند تبدیل وضعیت شده تا قراردادهای پایدارتری با شهرداری داشته باشند و سایر نیروهای شرکتی نیز در کار خود ابقا شده و نباید در زمینه امنیت شغلی، نگرانی خاصی داشته باشند.
وی با تشریح این مطلب که شاخص‌های این تغییر وضعیت، معیارهایی است که از طریق وزارت کشور مشخص و ابلاغ می‌شود گفت: نیروهای شرکتی که از طریق این طرح قرادادی می‌شوند از مجموع 1700 نفر که مدارج علمی بالای لیسانس دارند، حدود 850 نفر است که همگی از طریق مصاحبه و بررسی سوابق و ارتباط رشته تحصیلی با سمتی که در آن فعالیت می‌کنند گزینش می‌شوند و در این راستا مجوزهای لازم گرفته شده که به زودی اعلام می‌شود.
رئیس شورای شهر شیراز حفظ مصالح عمومی مردم را بهترین میزان برای هرگونه تصمیم‌گیری در شرایط کنونی دانست و گفت: مصالح عمومی به ما حکم می‌کند که نباید در مرحله گذار از مشکل، از هزینه‌های اساسی شهر کاسته شده و صرف تحقق اموری مثل پرداخت حقوق کارکنان مازاد شود.
او یادآور شد که ضمن تاکید بر حفظ امنیت شغلی نیروهای کنونی، باید زمینه برای ورود نیروهای تخصصی و تامین نیاز شهرداری فراهم شود، از برگزاری آزمون برای جذب نیروهای متخصص خبر داد و گفت: شرایط شرکت در آزمون و رشته‌های مورد نیاز برای جذب 400 نیروی تخصصی در شهرداری به زودی اعلام می‌شود.
رئیس شورای شهر شیراز در واکنش به اینکه جذب نیروهای جدید در شهرداری می‌تواند بار مالی مضاعفی به این مجموعه تحمیل کند، با تأکید بر اینکه تقویت توان تخصصی شهرداری شیراز از اهداف جدی شورای پنجم است، گفت: وقتی گروه جدیدی از متخصصان وارد بدنه شهرداری شوند، خون گرم و جنبش و انرژی مضاعفی در رگ‌های شهرداری تزریق خواهند کرد و این توان تخصصی در مجموع زمینه‌ساز کاهش مشکلات خواهد شد.
موسوی اضافه کرد: استفاده از نیروهای تخصصی و توانمند، نه‌تنها موجب افزایش هزینه نخواهد بود بلکه این افراد سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند هم بر کاهش هزینه‌ها، هم در افزایش درآمدها و هم در مصرف بهینه منابع انسانی و مالی به شهرداری کمک کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت خسارت مجتمع تجاری پردیس یک توسط شرکت ایران معین

اولویت، حفظ ایمنی شهروندان است

فعال اقتصادی: روند ثبت شرکت از معضلات شرکت‌های دانش بنیان است

شناسایی 200 کانون تجمع زباله گردهای پایتخت

آمار مبتلایان به کرونا در تهران افزایش می‌ یابد

15 واحد صنفی متخلف از پروتکل کرونا در فسا تعطیل شدند

درخواست شهرداری برای برخورد با بازار غیر قانونی فروش حیوانات

افتتاح 186 پروژه اقتصادی تا پایان سال در فارس

بخشیدن بدهی اجاره‌نشینان شهرداری شیراز

​تصویب افزایش حق مسکن کارگری در کمیسیون اقتصادی دولت

تحولات ورزشی پسا کرونا، استراتژی اصلی سازمان منطقه آزاد کیش

مهار آتش در بیمارستان نفت در خیابان حافظ + عکس

مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 20 مرداد 99

تازه‌ ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

شهرآفتاب تخصصی می شود

52 درصد اعتبارات عمرانی فارس تخصیص یافته است

تدفین 50درصد متوفیان کرونایی در بهشت زهرا

بوستان ابریشم؛ 10 میلیارد تومان از تملک تا اجرا

برخی نیروهای شرکتی علوم پزشکی شیراز خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود شدند

اوج گرفتن شمار قربانیان کرونا در فارس/ ماسک بزنیم

برگزیدگان جشنواره آوا و نمای نابینایان فارس معرفی شدند

92 درصد از نوزادان استان فارس در چالش کرونا غربالگری شدند

19 نفر دیگر در فارس جان باختند/ 100 بیمار در بخش مراقبت های ویژه

بسیج همه دستمایه‌های بهداشتی فارس برای برگزاری بهینه آزمون سراسری در دوران کرونا

خرید گندم در لارستان 61 درصد افزایش یافت

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

آمادگی نخبگان بسیجی فارس برای پاکسازی آب‌های بیروت

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

غربالگری 92 درصد نوزادان در فارس برای شناسایی بیماران متابولیکی

عضو شورای شهر شیراز: رسانه حرفه‌ای به اخلاق پایبند است

افزایش تعداد حوزه‌های امتحان دانش‌آموزان فارس برای شهریور

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

حبیبی: خبرنگاران نقش حساسی در امنیت دارند

فعال سیاسی:‌ همه مشکلات متوجه دولت نیست

آغاز صید ماهیان گرمابی درون قفس در قیر وکارزین

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

پروژه آزادراه شیراز به اصفهان مشکل اعتباری ندارد

جزئیات جشنواره فرهنگی و هنری علوی اعلام شد

کتابخوانی مجازی «کتابستانه» در فارس آغاز می‌شود

بروکراسی مشکل ثبت شرکت‌های دانش بنیان در فارس است

حفظ سلامت عزاداران محرم اولویت هیات‌های مذهبی فارس

انتقال بازار گل محلاتی در انتظار ابلاغ شورای تامین