پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

ساخت 6 مدرسه در جزیره کیش منطقه آزاد کیش

ساخت 6 مدرسه در جزیره کیش
  بزرگنمايي:

پیام فارس - طی امضای تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان منطقه آزاد کیش و با حضور معاون وزیر، عملیات اجرایی ساخت 6 مدرسه در جزیره کیش آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزادکیش، با تاکید و دستور غلامحسین مظفری و توجه بر ارتقا شاخص ها و استانداردهای سرانه‌های آموزشی، کلنگ عملیات ساخت و نوسازی شش مدرسه در دهه فجر بر زمین زده خواهد شد و با سرعت عملیات ساخت آن انجام خواهد شد .
غلامحسین مظفری با تاکید بر لزوم برداشته شدن قدم‌های عملیاتی گفت: در دوره‌های پیشین هم به خیلی از این موارد پرداخته شده اما آنچه مورد اهمیت است؛ اجرایی و فاصله گرفتن عقب‌ماندگی‌های فیزیکی و سخت‌افزاری است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه هیچ بودجه‌ای از دولت شامل این سازمان نمی‌شود؛ گفت: بدون همکاری وزارت آموزش و پرورش، امکان به روز کردن مجموعه‌ها در حد شاخصه‌های ملی وجود ندارد.
مظفری تاکید کرد: از هم‌اکنون باید برای نوسازی، بازسازی و به روز کردن مدارس کیش برای سال جدید تحصیلی اقدام و برنامه‌ریزی کرد و اماکنی را که قابلیت تغییر کاربری دارند، شناسایی کرد.
وی با طرح ایده‌ی آماده کردن خودروی ویژه برای کودکان استثنایی با بهره‌گیری از مربیان و آموزش آنان، از لزوم افزایش دانش کودکان و حمایت از خانواده‌های آنان سخن گفت و اظهارکرد: ما در کیش آمادگی طراحی و اجرای این ایده به عنوان پایلوت کشوری را داریم.
مظفری با تاکید بر لزوم کم کردن فاصله بین آموزش عالی و آموزش و پرورش در کیش، مرکز نوآوری را از جمله مجموعه‌هایی دانست که به ارتقای فضای دانش‌آموزی کمکخواهد کرد و در این میان با نام بردن از اعضای شورای راهبردی این مجموعه تصریح کرد: تلاش و خواسته سازمان منطقه آزادکیش بر این است که در این مرکز و شرکت‌های دانش‌بنیان، آموزش‌های عمومی داده شود.
مظفری در پایان تاکید کرد: باید از بحث‌های مقدماتی و سخت‌افزاری مدارس عبور کرد و به فکر ارتقای مباحث و شاخص‌های کیفی باشیم.
وی با اشاره به نقش آموزش در توسعه کیش گفت: بر اساس سرانه های استاندارد و مطالعاتی شده، زمین مورد نیاز به صورت 99ساله برای واگذاری با کاربری آموزشی در کیش پیش‌بینی شده است.
مظفری همچنین برای میزبانی دائمی موزه‌های ملی و فرهنگی و فراهم آوردن امکانات لازم، اعلام آمادگی کرد.
سعید پورزادی، مدیر فنی و عمران شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که بهترین فرصت همراه با منعطف ترین راه حل های ممکن امروز در سازمان برای ارتقا و بهبود نظام آموزشی در کیش وجود دارد و با توکل بر خداوند متعال در مسیر تحقق سیاست ها تلاش های زیادی برای عملیاتی شدن ساخت این مدارس شده است افزود:از برنامه های عمرانی سازمان برای توسعه فضاهای آموزشی نوسازی مدرسه هاجر در منطقه میرمهنا است که بالای سی‌سال قدمت دارد؛ زمین این مدرسه با متراژ 4000 مترمربع تحویل سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور شده و تخریب بنا از هفته آینده توسط شرکت عمران، آب و خدمات کیش آغاز خواهد شد.
وی یادآور شد:این مدرسه در مقطع دبستان جز مدارس سبز و بر اساس فناوری های نوین بهینه سازی انرژی طراحی خواهد شد .فضای سبز با رویکرد آموزش سبز ،آشنایی دانش آموزان با محیط زیست ، آب و حفاظت از زمین با آزمایشگاهها و کتب در اختیار از ویژگی این مدارس خواهد بود .
مدیر فنی و عمران شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: در کنار این مدرسه، زمینی به مساحت 3هزار متر مربع برای ساخت مدرسه دوازده کلاسه در هفته آتی در شهرک میرمهنا تحویل خیری که توسط حجت الاسلام حسن زاده امام جمعه کیش معرفی شده، خواهد شد.همچنین دو قطعه زمین هرکدام به مساحت 4 هزار و 335 متر مربع در فاز 7 شهرک صدف برای ساخت دو باب مدرسه دیگر به آموزش و پرورش کیش در حال تحویل است،که بعد از ساخت مدارسی که بافت فرسوده دارند به این مکان جدید منتقل میگردنند .
پورزادی افزود: مدرسه‌ 18 کلاسه، در منطقه نوبنیاد در زمینی به مساحت 5300 متر مربع تماما توسط سازمان منطقه آزاد کیش و با همت شرکت عمران و آب و خدمات ساخته خواهدشد و پیمانکار ساخت مدرسه در مرحله تجهیز کارگاه می باشد .
مدیر فنی و عمران شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: با ساخت این تعداد مدرسه، شاخص فضای آموزشی مدارس کیش به شاخص های بین المللی فضای آموزشی نزدیک می شود .
سیدجواد قوامی‌نژاد رئیس آموزش و پرورش کیش نیز که در این نشست حضور داشت؛ اظهار داشت: با موافقت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش یک قطعه زمین به مساحت 1500 مترمربع جهت ساخت مجتمع آموزش استثنایی در منطقه میرمهنا کیش به آموزش و پرورش اختصاص خواهد یافت .
سیدجواد حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشوراظهار داشت: آموزش و پرورش استثنائی در کل کشور 153 هزار دانش‌آموز دارد که هشتاد و سه هزار نفر از آنان در 1600 مدرسه خاص استثنائی و در هفت طیف ناتوانی و بقیه در دوره‌های فراگیر مشغول به تحصیل هستند.
معاون وزیر آموزش پرورش ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش استثنائی در سیاست اصلی خود به تحصیل این دانش‌آموزان درآموزش‌های فراگیرمی‌اندیشدکه این میزان درمدت اخیر82 برابرافزایش پیداکرده است و در سیاست دوم، "مناسب‌سازی" خدمات در بعدهای مختلف: فضا، تجهیزات، نیروهای انسانی و محتوای کتب درسی، مورد توجه است.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی کشور افزود: حدود ده هزار دانش‌آموز در جزیره کیش مشغول به تحصیل هستند اما متاسفانه علی‌رغم امکانات خوب جزیره، از فضای آموزشی کافی برخوردار نیستند.
حسینی خاطرنشان کرد: به دلیل سرعت رشد تعداد دانش‌آموزان در کیش، سرانه فضای آموزشی با همان سرعت رشد جمعیت، پیش نرفته و در نتیجه از شاخص فضای آموزشی کشور که پنج و دو دهم متر مربع به ازای هر دانش آموز است، عقب مانده و در حال حاضر فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز 4.4 متر مربع است.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی کشور تاکید کرد: با دستور ساخت 6مدرسه این سرانه به 8.3 متر مربع که شاخص جهانی است می‌رسد.
وی با اشاره به یکی از این مدارس که کاربری آموزش استثنایی خواهد داشت گفت: نیازهای این دانش‌آموزان در زمینه‌های اقتصادی، فضا و نیروی انسانی پنج برابر افراد عادی است و در نتیجه شاخص جهانی برای فضای آموزشی به ازای هرکودک استثنایی 22.5 متر مربع است که این عدد در ایران ده متر مربع می‌باشد.
معاون وزیر آموزش پرورش افزود: با ساخت این مجتمع در کیش، با توجه به تعداد کم معلولین ذهنی و حرکتی در کیش، در کل کشور به شاخص جهانی نزدیک خواهیم شد.
معاون وزیر آموزش و پرورش کشور تصریح کرد: همه تعالیم مربوط به دانش‌آموزان استثنائی، خاص و نیازمند نیروهای توانبخشی است که این 864 نیرو تا پیش از این، درطرح رتبه‌بندی قرار نمی‌گرفتند اما خوشبختانه در طرح ممیزی روز گذشته مقرر شد که این نیروهای زحمتکش نیز مشمول طرح رتبه‌بندی شوند.
حسینی "ایاب و ذهاب" را از دیگر معضلات خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند برشمرد و گفت: "روز گذشته 90میلیارد ریال اعتبار به استان‌ها ابلاغ شد." و شهرداری‌ها و شوراهای شهر استان‌های مختلف، کمک شایانی در این زمینه کرده و می‌کنند و از کمک پنجاه درصدی سازمان منطقه آزاد کیش برای تامین هزینه کامل ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنائی کیش خبر داد.
حسینی تاکید کرد:این سرویس‌های رفت و آمد باید با گزینش و تربیت مربی و راننده مخصوص، به کلاس سیار تبدیل شده و با فراگیری مهارت‌های ارتباطی و فنی، به افزایش ضریب تعیلم و تربیت کمک کند.
اگر نظام تشکیلاتی و ساختاری آموزش و پرورش در مناطق آزاد به شکل مستقیم با وزارت باشد، قطعا در مسیر ارتقا آموزش می‌توانند مسیرهای مشترک و محکم‌تری بردارند.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: بخش "مدیرکل شورا و مناطق آزاد" در وزارت ایجاد شده است که می‌تواند به استاندارد این مناطق کمک کند.
حسینی ادامه داد:تا سال 1401 با "ریزش منفی" یعنی تفاوت مشهود تعداد رشد دانش‌آموز و بازنشستگی معلمین روبه‌رو هستیم و این مورد تا سال 1406 ملایم‌تر شده و بعد به ثبات می‌رسد.
در پایان این نشست، ضمن امضای تفاهم‌نامه ساخت 6 مدرسه در کیش، معاون وزیر آموزش با تاکید بر اهمیت زبان اشاره در فضای عمومی و آموزش و اشاره به نمونه بودن فعالیت‌های دکتر مظفری در سراسر کشور، برای فرستادن مربی و آموزش زبان اشاره و توانایی ارتباط با این معلولین به کیش اعلام آمادگی کرد.
حسینی، شهر درست را؛ شهر دوستدار انسان، شهر دوستدار کودک، شهر دوستدار معلول و شهر دوستدار کتاب دانست و گفت: یادگیری زبان اشاره از ملزومات این شهر است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گشایش دفتر انجمن بین‌المللی روسای دانشگاه‌های خاورمیانه در کیش

تدابیر لازم برای پیشگیری از شیوع کرونا در فرودگاه کیش

تکذیب خبر منتشر شده در شبکه مجازی «راه بلد»

سنگ و آهن و چوب در دست هنرمندان‌

سخنگوی شورای‌ سلامت تعیین شد

مرمت چاه‌های دستکند تاسیسات بندرگاهی شهر تاریخی حریره

تکذیب خبر منشر شده در شبکه مجازی «راه بلد»

نمایشگاه آثار تجسمی نقطه سر خط در کیش برپا می‌شود

ارتباط تنگاتنگ مطالعات فرهنگی با حوزه گردشگری

مصوبات جلسه شورای عالی سلامت جزیره کیش ابلاغ شد

رونمایی از طرح های برتر رویداد جذب ایده تفریحات دریایی کیش

تشکیل جلسه شورای عالی سلامت کیش در راستای حفظ سلامت کیشوندان و گردشگران

برنامه‌‌ها و نشست‌های هنری در جزیره کیش تعطیل اعلام شد

کیش میزبان رویدادهای فرهنگی اتریش

یازده هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد

برگزاری مسابقان بدمینتون ویژه مادران در کیش

تشکیل ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کیش

شب تبادل فرهنگی ایران و اتریش در کیش

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

نقد و بررسی کتاب آنیمای متن در کیش

ارائه گزارش عملکرد مرکز نوآوری کیش

برگزاری همایش بازخوانی اندیشه و گفتار ابن بطوطه در کیش

هنرمندان جزیره کیش در کارگاه مجسمه سازی آثار هنری خلق می کنند

برگزاری نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با معاونین 13دانشگاه برتر کشور

رونمایی از کتاب و آثارعکاسان بدرقه سردار در کیش

وضعیت نقشه راه اپراتور تلفن همراه تله کیش بررسی شد

رونمایی از شبیه ساز حریق موتور هواپیما در فرودگاه کیش

وضعیت نقشه راه تلفن همراه تله کیش بررسی شد

پنجاه درصد هزینه شرکت های دانش بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

نصب تابلوهای تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس در جزیره کیش

سهام کیش ایر در بورس عرضه می شود

پنجاه درصد هزینه شرکت های بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

تغییر در زمان برگزاری مسابقات شتاب بانوان

شمارش معکوس برای برگزاری نمایشگاه و همایش تخصصی ....

دومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش به پایان رسید

میزبانی کیش از نمایشگاه عکس بدرقه سردار

پایان مسابقات فوتسال جام سردار شهید قاسم سلیمانی با معرفی تیم قهرمان

برگزاری ششمین نشست از سلسله سمینارهای میراث فرهنگی کیش

جایزه ادبی کیش با گرایش داستان کوتاه جنوب در سطح منطقه ای و ملی برگزار می شود "سیب"

گشایش دبیرخانه دائمی همایش‌ها و نمایشگاه‌های نفت و پتروشیمی در کیش

طرح مقاوم سازی و مرمت کاخ مرجان و کیش الیت ابلاغ شد

معرفی نفرات برتر مسابقه بدنسازی قدرتی بانوان کیش

برگزاری همایش بازخوانی اندیشه و گفتار در کیش

تلاش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد نوروزی کیش برای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران با تولید محتوای مناسب و استفاده ازفناوری های نوین

پتروشیمی صنعتی پیشتاز در توسعه کشور

تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه

حمایت از صنعت پتروشیمی کشور با امضا تفاهم نامه همکاری پنج گانه در کیش

تبدیل جزیره کیش به هاب نفت و گاز در منطقه

آئین گشایش همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش

بازگشایی استخر المپیک کیش از اوایل اسفند