پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

در نخستین رویداد مجسمه و طبیعت جزیره کیش

سنگ و آهن و چوب در دست هنرمندان‌ منطقه آزاد کیش

سنگ و آهن و چوب در دست هنرمندان‌
  بزرگنمايي:

پیام فارس - این روزها کیش میزبان نخستین رویداد مجسمه و طبیعت است. این رویداد که با هدف تولید آثار با کیفیت مجسمه در جزیره کیش و نصب آنها و توجه به هویت شهری برگزار می‌شود، میزبان 12 هنرمند مجسمه‌ساز از سراسر ایران است.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، رویداد مجسمه و طبیعت با همت سازمان منطقه آزاد کیش و سازمان عمران، آب و خدمات این جزیره از تاریخ 26 بهمن تا 10اسفند در حال برگزاری است.
احسان گرایلی دبیر نخستین رویداد مجسمه و طبیعت درباره نحوه برگزاری آن گفت: این رویداد نخستین رویداد از نوع خودش در جزیره کیش است. ما برای این رویداد سایتی را طراحی کردیم و از 12 هنرمند مجسمه‌سازی ایران دعوت شد تا در 12 روز، 12 اثر برای نصب در جزیره کیش تولید شود. بین دعوت‌شدگان، هم جوانان بااستعداد و خوش‌قریحه و خوش‌نام هستند و هم استادان دانشگاه از سه دانشگاه مطرح حوزه مجسمه‌سازی ایران حضور دارند. در انتخاب هنرمندان نیز سعی کرده‌ایم دعوت همه بخش‌های مختلف را دربربگیرد. هنرمندان حاضر در این رویداد کارهای امضادار منحصربه‌فرد و نصب شده در ایران دارند. این هنرمندان عبارتند از کوروش گلناری، رضا قره‌باغی، محمود محرومی، مهدی رنگچی، حسین علی عسگری، محمد بهرامی، حمید شیری، حمید رضا فتوحی، پیمان بخشی، زهرا رحیمی، ندا آیتی و فرزانه عبدلی.
دبیر این رویداد در ادامه گفت: مسأله‌ دیگری که در این رویداد برای ما اهمیت داشت این بود که 12 هنرمند در ساخت آثار کمک می‌کنند. مجموعاً یک تیم چهل نفره در جزیره مشغول کار هستند که همه تیم فارغ‌التحصیل و دانشگاه‌رفته رشته مجسمه‌سازی‌اند.
دبیر رویداد مجسمه و طبیعت باتوجه به‌نام این رویداد و دلیل انتخاب آن گفت: هنرمندانی که در این رویداد حضور دارند کارهای امضادار خودشان را با تلفیقی از مفهوم طبیعت اعم از درخت، گل و عناصر طبیعت در اثر خود ایجاد کنند و این آثار در کیش بازتولید شود. هنرمندان سه طرح پیشنهادی به رویداد ارائه کردند که توسط تیم کارشناسی یک اثر از میان آثار ارائه شده انتخاب شده و توسط هنرمندان در جزیره کیش درحال ساخت و اجراست.
گرایلی با اشاره به اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی در جزیره کیش و توجه مسئولان جزیره به برپا شدن این حرکت‌ها گفت: حضور آقای مجید ملانوروزی در سمت معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش فرصت مغتنمی است. به‌دلیل اشراف ایشان به حوزه هنرهای تجسمی‌ای که در کشور دارند سعی کردیم از این فرصت استفاده کنیم و از مشورت و راهنمایی‌های ایشان در برگزاری و انتخاب آثار و هنرمندان استفاده کنیم. همچنین نگاه مثبت آقای علی مقدس‌زاده مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش به هویت بصری شهری این حرکت در جزیره آغاز شده است که امیدواریم با همین نگاه مسئولان جزیره کیش به ادامه‌دار شدن چنین برنامه‌هایی در جزیره کمک کنند.
دبیر رویداد مجسمه و طبیعت درباره پتانسیل‌های جزیره کیش برای برگزاری چنین رویدادهایی بااشاره به ساختار گردشگری جزیره و همچنین بافت شهری آن گفت: فکر می‌کنم با‌توجه به اهمیت حوزه گردشگری جزیره کیش، یکی از مباحثی که می‌تواند ارزش‌افزوده ایجاد کند، فعالیت‌ در حوزه هنرهای تجسمی و بخصوص مجسمه است که برخورد مستقیم گردشگر و مخاطب را با خود به‌همراه دارد و همچنین می‌تواند از نظر بصری و مبلمان شهری ظرفیت‌های تازه‌ای برای جزیره ایجاد کند. نصب آثار هم برای کیشوندان و هم برای گردشگران جذابیت دارد. از نظر فرهنگی حضور چنین تیم‌هایی در جزیره به ارتقای سواد هنری و بصری علاقه‌مندان حوزه تجسمی جزیره کمک خواهد کرد. تعاملی که این هنرمندان در زمان حضور در جزیره با اهالی هنر جزیره دارند در ارتقای سطح هنری جزیره تأثیر مثبتی خواهد داشت.
او درباره ادامه‌دار بودن چنین رویدادهایی نیز گفت: امیدوارم چنین برنامه‌هایی در جزیره ادامه داشته باشد. اینها سرمایه‌های کیش هستند و می‌تواند کیش را به مقصد جذاب‌تری برای گردشگری در سراسر دنیا تبدیل کند.
حمید شیری مجسمه‌ساز و دبیر اجرایی و هنری رویداد مجسمه و طبیعت کیش این رویداد را یک اتفاق کم‌نظیر در سطح کشور ارزیابی کرد و گفت: خصوصیت مهم این رویداد که در نوع خودش کم‌نظیر و نادر است، این است که از چندین متریال در این رویداد استفاده کرده‌ایم. آهن، چوب، ترکیب چوب و آهن، فایبرگلاس، بتن مستقیم و... در کارها استفاده شده‌اند. این درحالی است که سمپوزیوم‌های کشور ما معمولاً با یک متریال مانند سنگ، آهن و... برگزار می‌شود. همین مسأله دشواری کار برای استفاده هنرمندان از ابزار، تجهیزات و متریال را سخت کرد اما نقطه لذت‌بخش و هیجان‌بخش آن هم برای هنرمندان حاضر این است که اتفاق متفاوتی در جزیره کیش به وقوع پیوسته است که همه هنرمندان از این جهت خوشحال هستند.
او درباره آماده‌سازی آثار در جزیره کیش نیز گفت: در مورد کارها، تم و مضمون را به هنرمندان منتخب اعلام کردیم و برهمین اساس کارها طراحی شد. چند کار تقریباً آماده است و هنرمندان مجسمه‌ساز مشغول جانمایی آثار خود در جزیره کیش هستند. به تناوب کارها تمام و برای نصب در محل آماده می‌شود.
این هنرمند مجسمه‌ساز یکی از نکات مثبت این رویداد را جانمایی آثار قلمداد کرد و گفت: نکته مثبت این رویداد هم همین جانمایی آن‌هاست که آنها را نمی‌گذاریم تا شش یا هفت ماه بعد جانمایی و نصب شود بلکه یک بخش از جانمایی را پیش از رویداد انجام دادیم و بخشی را هم در هنگام برگزاری پیش بردیم تا در روزهای پیش رو کارها در جزیره کیش نصب شود تا نتیجه نهایی را کیشوندان و گردشگران در سطح شهر ببینند و مورد استفاده قرار بگیرد. سمپوزیوم‌های دیگر بعد از اتمام کار ماه‌ها صرف جانمایی می‌شود و کارها هنگام جابه‌جایی آسیب می‌بیند بنابراین بخشی از هنرمندان به‌صورت تعاملی کارشان را در محل نصب و همچنین در سایت ساخت مجسمه انجام می‌دهند که مردم هم می‌توانند نهایی شدن کارها را در محل نصب مجسمه‌ها ببینند.
شیری از دشواری‌های پیش روی هنرمندان در این رویداد نیز سخن گفت: این درحالی است که کار کردن در کیش از چند منظر سخت است. هم در تأمین مواد و متریال ما گستردگی شهرهای بزرگ را نداریم بنابراین برای سفارش آنها زمان بیشتری را صرف کردیم و همچنین آب و هوای کیش که باید در تولید آثار در نظر گرفته شود. با این‌وجود 12 مجسمه در این رویداد درحال ساخت است که چهره کیش را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد.
دبیر هنری رویداد مجسمه و طبیعت درباره همکاران خود گفت: مدیر فنی سایت مهدی سیفی و مسئول هماهنگی تجهیزات فنی سایت بابک جوانمرد است که این دوستان چندین مجسمه و حضور در سمپوزیوم‌های خارجی را در کارنامه خود دارند.‌ هامین شادمانی هم به‌عنوان مدیر تدارکات و پشتیبانی در کنار دوستان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خسارت تگرگ و طوفان به باغ‌های جهرم

خسارت سرما به کشاورزی فارس 6 هزار و 400 میلیارد ریال برآورد شد

فعالیت جهادی 27 هزار بسیجی فارس با ماموریت مهار کرونا

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

کشف محموله‌های الکل و تجهیزات بهداشتی توسط سربازان گمنام امام زمان در فارس

چراغ اضافی خاموش؛ شیرازی‌ها به پویش جهانی ساعت زمین بپیوندند

نتیجه آزمایش ابتلا به کرونای کودک جهرمی مثبت اعلام شد

معاون استاندار فارس:کاهش مسافر نشانگر همراهی مردم با مدیریت کرونا در استان است

شهردار نانجینگ چین: شیراز بزودی بر کرونا غلبه می‌کند

پروژه‌های عمرانی بعد از کرونا تکمیل می‌شود

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

شناسایی 29 مورد جدید ابتلاء به کروناویروس در استان فارس

سیزده بدر امسال به مناطق زیست محیطی فارس نیایید

ورودی پارک‌ها و باغشهرهای جهرم را برای مقابله با کرونا بستند

عامل توزیع ماسک‌های تقلبی در شیراز دستگیر شد

پروژه‌های عمرانی بعد از کرونا تکمیل میشود

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

سهم پزشک شیرازی در مهار کرونا ، خرید دستگاه تنفس 1.5 میلیارد ریالی

کمک 150 میلیون تومانی پزشک شیرازی برای درمان کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس به 669 نفر افزایش یافت

حوادث رانندگی در فارس 42 درصد کاهش داشته است

عملیات ضدعفونی معابر روستایی لامرد توسط گروه جهادی شهید سلیمانی

انجام اقدامات بهداشتی و ضدعفونی کردن معابر صدرا

بسته‌های بهداشتی خیریه در بیمارستان مطهری جهرم توزیع شد

نیروهای شهرداری در 100 نقطه سیل‌خیز شیراز مستقر شدند

نقش هدایت و راهبری اتحادیه‌ها تقویت می‌شود

خسارت 1400 میلیارد ریالی باران و تگرگ به کشاورزی جهرم

الزام باشگاه‌های ورزشی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

بارش‌های بهاری و توفان 140میلیارد ریال به کشاورزی جهرم خسارت زد

آمادگی کامل شیراز برای بارش‌های بهاری

برگزاری جشنواره بهاری نوروز 99 شیراز به صورت مجازی

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

تشدید نظارت بر فعالیت مشاغل و صنوف در شیراز

خسارت 6400 میلیارد ریالی سرما به کشاورزی فارس

اجرای فاصله گذاری اجتماعی به معنی بحرانی بودن وضعیت نیست

اجرای قاطعانه طرح فاصله گذاری اجتماعی در فارس/ مشاغل ضروری تعطیل نیست

رییس اتاق اصناف فارس: ماندن در خانه، قدردانی از مبارزان با کرونا است

ورود به پارک‌های شهر جهرم ممنوع شد

خسارت 23 میلیاردی سیل به زیرساخت ها و منازل گله دار

دریاچه های مهارلو و بختگان همچنان جاریست

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

21 واحد صنفی بی‌توجه به قطع زنجیره کرونا در فسا تعطیل شدند

20 واحد صنفی بی‌توجه به قطع زنجیره کرونا در زرقان پلمب شدند

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با قاطعیت در فارس ادامه دارد

ساعت طرح ترافیک جدید اعلام شد

همزمان با گسترش ویروس کرونا، دوچرخه‌سواری در جهان افزایش می‌یابد

21 واحد صنفی بی‌توجه به کرونا در فسا تعطیل شدند

روایتی از جزئیات خسارت سیل به بخش کشاورزی فارس

روند ابتلا به کرونا در فارس نزولی شد؛ همچنان در خانه بمانید