پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

جهرم با افزایش تولید ماسک و مواد ضد عفونی به مقابله با کرونا آمد سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- با توجه به نیاز مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین شهروندان به مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده، الکل، ماسک، دستکش و لباس یک‌بار مصرف بیمارستانی، تمام امکانات صنعتی و کارگاهی در شهرستان جهرم برای تولید این اقلام به کار گرفته شده و با افزایش ظرفیت از حداکثر توان مراکز تولیدی جهرم برای تهیه وتولید این اقلام استفاده می‌شود.

پس از ورود ویروس کرونا به کشور همه تلاش کردند تا برای پیشگیری و تأمین نیازهای آحاد مردم اقدامات مؤثری انجام شود تا بتوانند از گسترش هر چه بیشتر این بیماری جلوگیری شود.شهرستان جهرم نیز از این امر مستثنی نبود و امور مختلفی به همت محققان، دستگاه‌های خدمات‌رسان و مردم برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع این بیماری در جهرم انجام شده یا در حال انجام است.
گذشته از همدلی مردم در تهیه اقلام بهداشتی برای کادر درمانی و بیماران بستری، برخی مؤسسات خیریه نیز کمک‌های قابل توجهی در زمینه توزیع اقلام بهداشتی و بسته‌های حمایتی و غذا و... به طبقات کم‌بضاعتی که به دلیل کرونا از کار بیکار شده بودند، انجام دادند.
تهیه الکل و مواد ضدعفونی
ویروس کرونا با همه بدی‌هایش برخی دستاوردهای مثبت تولیدی نیز در شهرستان جهرم داشته است، مثلاً کارخانه الکل زکریای جهرم که نیمه فعال بود، به دلیل بیماری کرونا و تقاضای بازار برای الکل ضدعفونی، چرخه تولید خود را بالا برد و روزانه نزدیک چهار و نیم تن الکل ضدعفونی(اتانول)، صنعتی(متانول)، زیراکول و... تولید می‌کند.
مسئولان این واحد ظرفیت تولید روزانه این واحد را در برخی اوقات از چهار هزار لیتر به پنج هزار لیتر افزایش داده‌اند.
الکل 120 سی‌سی زراکول شرکت زکریا جهرم به قیمت مصرف‌کننده علاوه بر داروخانه‌های سطح شهر به شیراز و شهرهای هم‌جوار نیز ارسال می‌شود. بیشتر تولید این کارخانه، الکل طبی است که به مواد ضدعفونی‌کننده تبدیل می‌شود.
رییس مرکز رشد و فناوری جهرم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: براساس اقدامات صورت‌گرفته برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، روزانه بیش از 2هزار لیتر محلول ضدعفونی در شرکت برج و بارو در مرکز رشد فناوری جهرم تولید و تحویل دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان می‌شود.
تهیه البسه بیمارستانی
تولید لباس‌های محافظتی یکی دیگر از اقدامات یگان نیروی مخصوص المهدی است که این روزها در جهرم انجام می‌َشود.
جانشین فرماندهی تیپ نیرو مخصوص 33 المهدی(عج) گفت: در راستای رفع نیازهای لباس‌های محافظتی مراکز درمانی این یگان اقدام به تغییر خط تولید خود کرده است.
سرهنگ سرور افزود: خط تولید این واحد با تهیه 50 دست لباس محافظتی آغاز و به دانشگاه علوم پزشکی جهرم تحویل داده شد که این تعداد طی چند روز اخیر به 300 دست رسید.
در هفته اول نوروز پیش از این 200پزشکیار تیپ المهدی(عج) جهرم برای پایش مسافران به کمک کادر پزشکی جهرم آمده بودند. همچنین تجهیزات و ادوات ماشینی این نیرو نیز برای ضدعفونی شهر به کار می‌رود.
ابداع دستگاه مه‌ساز در جهرم
در ادامه فعالیت های جهادی تیپ المهدی(عج) در مقابله با ویروس کرونا، دستگاه مه‌ساز توسط گردان مهندسی تیپ نیروی مخصوص 33 المهدی (عج) طراحی و تولید شد.
این دستگاه توانایی پاشش مواد جهت گندزدایی معابر و خیابان‌ها را دارد که از توانایی‌های آن استفاده بهینه از مواد ضدعفونی‌کننده، مصرف سوخت کمتر و گندزدایی مسافت زیادتر است.
اجرای رزمایش دفاع بیولوژیک برای نخستین بار در جهرم
رزمایش سراسری دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی شهدای مدافع سلامت نیروی زمینی سپاه نیز در این ایام برای نخستین بار در جهرم برگزار شد.
این رزمایش با هدف ضدعفونی و رفع آلودگی اماکن و معابر عمومی و تمرین اقدامات مربوط به پدافند بیولوژیک و ارتقای سطح روحیه مردم در جهرم برگزار ‌شد.
تهیه ماسک
فرمانده تیپ المهدی(عج) جهرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: کارکنان نیروی مخصوص تیپ 33 المهدی(عج) جهرم نیز با تهیه پارچه، خط تولید و تعمیر چتر نجات را به تولید ماسک تغییر داده‌اند و روزانه 500 ماسک بهداشتی در این کارگاه تولید می‌شود.
سردار سرتیپ سید نورالله حسینی افزود: این ماسک‌ها در همین مرکز تهیه، استریل و بسته‌بندی می‌شود و به صورت رایگان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی این شهر قرار می‌گیرد.
یک شرکت دانش‌بنیان نیز خط تولید جدید ماسک سه‌لایه استریل قابل شست‌وشو به میزان روزانه 5هزار عدد را در جهرم راه‌اندازی کرد. تولیدات این کارخانه با نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی جهرم بین داروخانه‌ها و تجهیزات پزشکی سطح شهر به نرخ مصوب توزیع می‌شد.
مدیر کانون فرهنگی و هنری منتظران نور جهرم نیز گفت: در مرحله نخست با ایجاد یک کارگاه تولیدی ماسک به همت خواهران عضو این کانون، کار تولید ماسک های پارچه ای آغاز و برنامه ریزی برای تولید بیشتر نیز در دستور کار قرار گرفت.
رضا نیکجو بیان کرد: در همان ابتدا، حدود 200 ماسک تولید و پس از استریل شدن توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهت استفاده به مسئولان بیمارستان پیمانیه این شهرستان تحویل داده شد.
وی اظهار کرد: تولید بیش از یک هزار عدد ماسک توسط خواهران عضو این کانون فرهنگی و هنری ادامه دارد که پس از آماده و استریل شدن به مراکز درمانی تحویل داده می شود.
همچنین بررسی‌های لازم برای استفاده از ظرفیت و امکانات واحد تولید البسه بیمارستانی شرکت نادرطب‌گستران جهرم به منظور تولید ماسک بهداشتی با عنایت به نیاز امروز جامعه به ماسک انجام شده و قرار است این شرکت نیز خط تولید خود را به تهیه ماسک بیمارستانی تغییر دهد.
راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در جهرم
رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: مجوز ایجاد آزمایشگاه تشخیص کرونا در جهرم با توافق با وزیر بهداشت اخذ شده و این آزمایشگاه در جهرم ایجاد می‌َشود.
دکتر محمد رحمانیان افزود: امیدواریم با شروع به کار این آزمایشگاه از هفته آینده تست نمونه‌های کرونا در جهرم انجام شود.
وی تصریح کرد: با توجه به مراجعه بیماران از شهرستان‌های همجوار برای تشخیص این بیماری به مراکز درمانی جهرم، ضرورت وجود این آزمایشگاه را در جهرم ضروری می‌سازد.
ایجاد نقاهتگاه برای بیماران کرونایی
نقاهتگاه بیماران کرونایی جهرم با 150 تخت، در مجتمع ورزشی دانشگاه غیر انتفاعی اندیشه جهرم در حال خدمت‌رسانی است. بیمارانی که دوره درمانشان در بیمارستان به پایان می‌رسد، اما شرایط قرنطینه خانگی را ندارند و یا بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارند، در نقاهتگاه نگهداری می‌شوند. از ابتدای شروع همه گیری کرونا، ایجاد نقاهتگاه از جمله برنامه های مهمی بود که مد نظر قرار داشت؛ اما روند افزایشی تعداد بیماران مبتلا به کرونا در روزهای اخیر، ما را برآن داشت تا با رعایت جانب احتیاط هر چه زودتر آن را راه‌اندازی کنیم.
بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، نقاهتگاه برای آن دسته از بیماران بهبود یافته از کرونا ویروس است که دوره درمان خود را در بیمارستان سپری کرده‌اند اما دارای شرایط قرنطینه خانگی نیستند؛ همچنین برای بیمارانی که نمونه آنها مثبت شده یا دارای علائم هستند، اما شرایطشان به گونه‌ای است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند.
هدف از نگهداری بیماران در نقاهتگاه، جدا سازی و اطمینان از سلامتی آن‌ها تا زمانی است که احتمال انتقال بیماری از آنها به فرد دیگر به صفر رسد. تجهیز این مکان با همکاری تیپ 33 المهدی (عج) جهرم و دانشگاه غیرانتفاعی اندیشه صورت گرفته است.
شهرستان جهرم در فاصله 193 کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا جهرم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بهداشت و سلامت
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 نفر مصدوم داشت

دستگیری عامل اصلی یک باند موادمخدر در شیراز

تصادف 2 اتوبوس در شیراز/ مصدومیت 10 مسافر

استاندار: دستگاه‌های اجرایی فارس، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت کنند

65 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس شناسایی شد

پیش‌بینی برداشت 50 هزار تن گندم از مزارع شهرستان فسا

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت

کمک‌های مومنانه پلیس‌ فارس به آسیب دیدگان از کرونا

مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

تامین برق نقش بسزایی در ارتقاء امنیت اجتماعی دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری: کارگروه‌های تخصصی حقوق کودک در فارس تشکیل می‌شود

آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه پهن فارس پس از 72 ساعت مهار شد

23 خدمت در قالب رزمایش مواسات در نی ریز ارائه شد

باند قاچاق مواد مخدر در شیراز متلاشی شد

تعطیلی دانشگاه‌ها مانع بیمه شدن دانشجویان نیست

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

رویای جست و جوگران گنج در خنج بر باد رفت

آغاز عملیات مرمت جداره‌های بافت تاریخی روستایی نوبندگان فسا

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند بیمه شوند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در استان فارس با توزیع 800 بسته

مسئول حراست کانون پرورش فارس مقام برتر را کسب کرد

‌خانه‌های لاکچری تهران مقصد آثار تاریخی شیراز

تسلیت وزیر ارتباطات به مناسبت در گذشت آیت‌الله محجوب جهرمی

استادان فیزیک و شیمی دانشگاه شیراز در فهرست سرآمدان علمی ایران

بزرگراه شیراز – گهکم، فارس را به سه استان کشور متصل می‌کند

مرمت خانه تاریخی فاتح در نی‌ریز فارس

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند ییمه شوند

بازگشایی اماکن تاریخی و گردشگری کازرون

نمایندگان مجلس در دسترس و مسئولیت‌پذیر باشند

مردم ایران اصل انسانیت را در کمک‎های مومنانه به نمایش گذاشتند

توجه ویژه فعالان حوزه کودک به ارتقاء تاب آوری کودکان

بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند

ترفندهایی برای افزایش سود از راه دود

پرداخت حدود 190 میلیارد بابت خسارت سیل به کشاورزان قیروکارزین

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: حضور آگاهانه و تاثیرگذار در فضای مجازی داشته باشیم

مشکلات بخش تعاون خراسان جنوبی در حوزه کاری صنعت، معدن و تجارت بررسی می شود

سامانه اشتغال مهارت محور اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز راه اندازی شد

قدردانی مرتضی بانک از مدیریت و تیم راه اندازی درگاه خدماتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی میهماندار هواپیمایی

پرداخت بیش از 191 میلیارد ریال خسارت سیل در قیروکارزین

درخشش دانشگاه شیراز در فدراسیون سرآمدان علمی ایران

95 درصد آتش سوزی جنگل‌های بهبهان کنترل شد

پیام تسلیت رییس سازمان محیط زیست در پی شهادت پاسدار احسان عزیزی

شعار روز جهانی محیط زیست: تنوع زیستی؛ فراخوان اقدام به مقابله با انقراض فزاینده گونه ها و تخریب طبیعت