پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

کلاف سردرگم تولید و توزیع ماسک در فارس/نیازی که تامین نشد اقتصادي

کلاف سردرگم تولید و توزیع ماسک در فارس/نیازی که تامین نشد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- با طولانی شدن روند مبارزه با کرونا و نیاز عامه مردم به استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده در راستای مقابله با این ویروس، نبود این اقلام مشکلاتی را در استان فارس ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، پرتکرارترین سوالی که مدتی است در اغلب تعاملات اجتماعی افراد شنیده می‌شود؛ این است که «آیا محلی برای عرضه ماسک یا مواد ضدعفونی کننده سراغ دارید؟» که پاسخ آن منفی است.
اما به راستی ماسک‌هایی که در استان و کشور توسط بخش‌های مختلف در حال تولید است چه فرایندی برای عرضه طی می‌کند و جامعه هدف عرضه ماسک‌های تولید شده، کدام بخش اجتماعی است؟
در پاسخ به سوالات فوق اینگونه می‌توان بیان کرد که اصلی‌ترین مکانیزمی که برای عرضه محصولات تولیدی در نظر گرفته شده، بر اساس نیاز موجود در مراکز درمانی و پوشش نیازهای این بخش اجتماع است، داروخانه‌ها نیز به تعداد محدود نسبت به عرضه ماسک اقدام خواهند کرد و این در حالی است که برآیند صحبت مسئولان نشان می‌دهد که هدف از عرضه نیز در جایگاه نخست بیماران و کادر درمانی است و پس از آن نسبت به پوشش نیازهای عامه مردم اقدام خواهد شد.
بر اساس آماری که در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفته است بیش از 800 واحد داروخانه در سطح استان فارس فعالیت می‌کنند و اگر روزانه به هریک از داروخانه‌های مستقر در استان تنها 100 واحد ماسک داده شود، روزانه در استان فارس باید بیش از 80 هزار ماسک تولید شود تا تنها پوشش دهنده نیاز 800 واحد داروخانه مستقر در سراسر استان باشد این در حالی است که در این فرآیند نیاز واحدهای درمانی و بیمارستان‌ها لحاظ نشده است.
این موضوع برای مواد ضدعفونی کننده حادتر است و با توجه به اینکه مواد پیش‌نیاز تولید مواد ضدعفونی کننده دست، غالباً از الکل است و با توجه به افزایش تقاضا برای خرید الکل در جامعه، گاهی دیده شده که شرکت‌های تولید کننده ماده ضدعفونی کننده دست که با توجه به مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت اقدام به تغییر خط کرده‌اند در تولید این ماده ضد عفونی کننده ناتوان مانده‌اند.

پیام فارس


هدف تولید روزانه 200 هزار ماسک است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر در استان فارس روزانه بیش از 80 هزار ماسک تولید می‌شود و هدف گذاری در تولید ماسک این است که به مرز تولید 200 هزار عدد در روز برسیم.
حمیدرضا ایزدی با بیان اینکه تمامی ماسک‌های تولید شده در واحدهای تولیدی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد، افزود: یکی از اهدافی که توزیع ماسک در سطح استان دنبال می‌کند، برطرف کردن نیاز واحدهای درمانی و بیمارستان‌ها است به گونه‌ای که محصولات تولید شده در واحدهای تولیدی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد و در میان بیمارستان‌ها و سایر مراکز درمانی توزیع می‌شود.
وی افزود: برطرف کردن نیازهای عموم مردم نیز یکی دیگر از اهدافی است که سازمان صمت به دنبال آن است؛ از این رو می‌توان گفت که چشم‌انداز تولید ماسک در فارس برطرف کردن نیازهای واحدهای درمانی و پس از آن نیاز عامه مردم است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در مورد تکمیل زنجیره تولید نیز خاطرنشان کرد: 14 کارخانه به تجهیزات لازم مجهز شده‌اند تا امکان تولید ماسک در استان افزایش قابل توجهی داشته باشد و این کارخانه‌ها با تغییر خط نسبت به تولید ماسک اقدام می‌کنند.
وی یادآور شد: تولید مواد ضدعفونی کننده و ماسک توسط واحدهای صنعتی انجام می‌شود و در بسیاری از واحدها با دریافت مجوز این امکان در راستای تکمیل زنجیره تولید ماسک فراهم شده تا قطع کننده زنجیر انتقال ویروس در استان و شهر شیراز باشیم اما توزیع محصولات تولید شده در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است و تمام محصولات برای توزیع در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد.

پیام فارس


صف‌های طولانی برای خرید ماسک
بر اساس مشاهدات خبرنگار مهر ، خرید ماسک به قدری سخت شده که افراد برای تهیه ماسک روزانه باید ساعت‌ها در صف بایستند و برخی از داروخانه‌ها نیز از ارائه ماسک به افراد امتناع کرده‌اند و عده‌ای دیگر نیز تنها در ساعت‌های محدودی نسبت به عرضه ماسک که اقدام می‌کنند.
این در حالی است که با توجه به گفته‌های مسئولان استانی شاهد هستیم که تولید ماسک در فارس بیش از پیش رونق گرفته و اکنون فارس در مرحله برطرف کردن نیازهای افراد در این زمینه است با این حال بعد از ظهرهای هر روز شاهد هستیم که در مقابل داروخانه صف‌های مختلفی برای خرید ماسک آن هم به صورت تک واحدی ایجاد می‌شود البته نباید این نکته را فراموش کرد که برخی از هایپر مارکت های سطح شهر نیز نسبت به عرضه ماسک آن هم بدون هیچ گونه حفاظ محافظت‌کننده اقدام می‌کنند.
توزیع 2.5 میلیون ماسک در فارس
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: بیش از 2 میلیون و 500 هزار ماسک از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان فارس میان مراکز درمانی توزیع شده است.
مهرزاد لطفی با بیان اینکه ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کشور از سوی وزارت بهداشت تأمین می‌شود، گفت: از ابتدای شیوع کروناویروس در استان و افزایش نیاز به اقلام بهداشتی از جمله ماسک، 2.5 میلیون ماسک در داروخانه‌ها و بخش‌های مختلف استان فارس توزیع شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از توزیع حدود 500 هزار ماسک در سازمان‌های خدمات رسان دولتی و خصوصی خبر داد و اظهار کرد: بقیه موارد در مراکز بهداشتی درمانی خصوصی و دولتی استان توزیع شده که در راستای پیشگیری از شیوع کروناویروس نقش بسزایی داشته است.
لطفی با اشاره به ارائه حدود 800 هزار ماسک ارسال شده از سوی وزارت بهداشت در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان، یادآور شد: از اقدامات مهم ستاد مقابله با کروناویروس در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نظارت مستمر بر نحوه توزیع ماسک در داروخانه‌ها و دیگر بخش‌ها بوده که به صورت شبانه روزی صورت گرفته است.
با توجه به اینکه جمعیت استان فارس بر اساس آخرین سرشماری، بالغ بر 5 میلیون نفر برآورد شده و روزانه نیز در فارس بالغ بر 80 هزار ماسک تولید می‌شود برای اینکه تمامی افرادی که در فارس زندگی می‌کنند حداقل یک ماسک داشته باشند باید 62 روز تمامی تولیدکنندگان ماسک در استان نسبت به تولید اقدام کنند تا این نیاز تأمین شود.
این در حالی است که از دوم اسفند 98 که موضوع کرونا در جامعه مطرح شد تاکنون بیش از 50 روز گذشته و اگر روزانه 80 هزار ماسک در فارس تولید می‌شد اکنون باید 4 میلیون ماسک در استان فارس تولید و مصرف شده بود پس حتی با وجود تاکید مدیران هنوز کلاف سردرگم تهیه ماسک در فارس وجود دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وسعت آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خاییز هنوز قابل محاسبه نیست

تدوین برنامه پیشگیری و کنترل هاری در حیات وحش کشور

سکته مغزی، جوانان مصرف کننده قلیان را تهدید می‌کند

برای کاهش آسیب‌های کرونا نیازمند برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی هستیم

رحماندوست: برهم زدن کلیشه‌های سنتی برای نسل جدید قصه‌گویان ضروری است

امام جمعه شیراز: 15خرداد نه موضوعی سیاسی، بلکه ادای بدهکاری به نسل انقلابی است

"رد پای درختان" فیلمی کوتاه از شیراز با الهام از آثار یک شاعر و 2 نقاش

برنامه‌های ارتحال امام خمینی(ره) در کانون‌های فرهنگی مساجد فارس مجازی برگزار می‌شود

چالش‌های تحقق جهش تولید در شهرک‌های صنعتی فارس

فردی در شیراز به اعضای خانواده‌اش اسید پاشید

دانشجوی دانشگاه جهرم، نفر اول مسابقه ترم کرونایی شد

فضای مَجازی محور اجرای برنامه‌های سالروز رحلت امام(ره) است

آغاز ثبت نام مقطع کاردانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

برگزاری مراسم 15 خرداد یک بدهکاری به نسل‌ متدین و انقلابی است

پیش‌بینی خرید تضمینی 390 هزار تن گندم در فارس

جمع‌آوری 22 میلیارد تومان زکات فطره در فارس

ماسک در پایانه‌های اتوبوس و مترو شیراز عرضه می‌شود

آغاز پیش ثبت نام پایه اول ابتدایی از 31 خرداد

تشدید کنترل‌های بهداشتی در شهرستان‌های پرخطر فارس

اسیدپاشی پسر بر سر و روی پدر و مادر

دختر تالشی قربانی خانواده پدرسالار

وضعیت عمومی مصدومان اسیدپاشی در شیراز مطلوب است

اجرای4 هزار برنامه در سالروز رحلت امام(ره) در فارس

نذر محبت در شیراز/ تعظیم مشکلات در پیشگاه محبت مردم فارس

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

بام سبز شیراز در تاریکی کرونا

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ارزیابی جمعی از مدیران فارس توسط جهاددانشگاهی

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی

برنامه ریزی دقیق اقتصادی برای دوران پساکرونا

هفته محیط زیست در فارس مجازی برگزار می‌شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در "خنج" استان فارس

هلال‌احمر: زلزله 4.7 ریشتری خنج خسارت جزئی داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 نفر مصدوم داشت

دستگیری عامل اصلی یک باند موادمخدر در شیراز

تصادف 2 اتوبوس در شیراز/ مصدومیت 10 مسافر

استاندار: دستگاه‌های اجرایی فارس، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت کنند

65 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس شناسایی شد

پیش‌بینی برداشت 50 هزار تن گندم از مزارع شهرستان فسا

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت

کمک‌های مومنانه پلیس‌ فارس به آسیب دیدگان از کرونا

مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

تامین برق نقش بسزایی در ارتقاء امنیت اجتماعی دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری: کارگروه‌های تخصصی حقوق کودک در فارس تشکیل می‌شود