پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آیا قطار فارس از ایستگاه‌های انتظار می‌گذرد؟ مقالات

آیا قطار فارس از ایستگاه‌های انتظار می‌گذرد؟
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- اهالی فارس، هشت دهه انتظار کشیدند تا راه‌آهن به این استان بیاید؛یک دهه از ورود آن به این دیار می‌گذرد اما چنانکه از سخنان مقامات مربوط و شواهد آشکار است، هنوز این ناوگان حمل و نقل مهم نتوانسته آنگونه که انتظارش می‌رفت نقش پررنگی در توسعه منطقه داشته باشد.

فارس پهناور و غنی از ظرفیت‌های مختلف بیش از 80 سال از زمانی که قطار و راه آهن به ایران آمد، هیچ عایدی از ورود آن نداشت و با ایجاد زیرساخت این ناوگان در این استان نیز هنوز هم قطار سهم قابل ملاحظه ای از توسعه این دیار را به خود اختصاص نداده است.
توسعه نیافتن خطوط ریلی در نقاط مختلف فارس موجب رشد فزآینده استفاده از خودرو برای حمل نقل و در پی آن سکانداری این استان طی سالیان متمادی در جدول تلفات سالانه جاده ای شده است.
مقامات مربوط در فارس نوید روزهای روشن و بهتر برای راه افتادن قطارهای بیشتر در مسیرهای متنوع داده اند و از سخنان آنان همچنین شواهد چنین استنباط می شود که باز هم باید منتظر ماند این بار برای رسیدن قطار و افتادن آن بر ریل توسعه.
سهم ما هیچ، سهم ما نگاه
برای نخستین بار در سال 1305 فکر ساخت و ایجاد لوکوموتیو سراسری در مجلس شورای ملی ایران شکل گرفت و در 27 مرداد ماه 1317 با اتصال دو خط شمال و جنوب بسیاری از شهرهای ایران به ریل متصل شدند که سهم فارس از این زیرساخت مهم هیچ بود.بسیاری از کلانشهرهای ایران از دهه 20 تا 60 رفته رفته به شبکه ریلی ایران متصل شدند اما استان پهناور فارس با دارا بودن ظرفیت های اقتصادی،کشاورزی و صنعتی بسیار کماکان تا اواخر دهه 80 از این زیرساخت بسیار ضروری در توسعه بهره مند نبود که پاسخ آن را باید از مدیران ملی و مدیران این استان در دوران گذشته جویا شد.
تاثیر بی بهره بودن فارس از شبکه ریلی در طول سالیان گذشته به نسبت سایر استان‌های کشور بر توسعه صنعت این استان به وضوح قابل مشاهده است زیرا دارا بودن شبکه ریلی نقش بسیار مهمی در رونق صنعتی و اقتصادی هر منطقه دارد.
تا سالهای اخیر شنیدن این جمله که شیراز و فارس با دارا بودن نیمی از ظرفیت های گردشگری جهانی بی بهره از ریل است ، برای بسیاری از گردشگران خارجی و ساکنین دیگر استان های کشور عجیب و باور نکردنی بود.
حدود 61 سال پیش این آرزوی اهالی فارس را به صورت مکتوب در نوشته ای از مرحوم محمد ابراهیم باستانی پاریزی تاریخ‌نگار شوخ طبع کرمانی می توان سراغ گرفت.
وی درمقاله ای که مربوط به اول خرداد 1337 است و در کتاب «زیراین هفت آسمان» درج شده ، این آرزوی اهالی فارس را بازتاب داده است.
سرانجام در خرداد 1388 سوت قطار در ایستگاه راه آهن شیراز شنیده شد و انتظار 80 ساله اهالی پایان یافت هرچند که در ابتدای ورود این ناوگان به فارس حرف و حدیث های فراوانی در زمینه استاندارد پایین خط ریلی ایجاد شده در فارس در زبان ها افتاده بود. 
طی 10 سال گذشته حدود 500 کیلومتر ریل آهن در این استان به بهره برداری رسیده که ظرفیت حمل حدود 500 هزار مسافر و 356 هزار تن بار در سال را دارد.
در حال حاضر راه آهن فارس از مبدا شیراز به دو مقصد پایتخت و مشهد مقدس قطار دارد و هنوز مسیر حرکت لوکوموتیو از این استان به مقاصد جنوبی کشور که اهمیت زیادی در حمل بار صنعتی و تجاری دارند، باز نشده است.
از اوایل دهه 90 تاکنون چندین پروژه ریلی مهم در استان فارس آغاز شده که هنوز به نتیجه نرسیده است و در بعضی مقاطع حرکت این طرح ها که می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه این استان داشته باشد کند و یا متوقف شده است.
مسیرهای در حال احداث ریلی استان فارس از جمله گل گهر-شیراز، راه آهن شیراز-عسلویه-بوشهر و اقلید-یزد از جمله طرح‌های کلان در دست اجرای ریلی این استان به شمار می رود که بهره برداری از این طرح‌های عمرانی که نیازمند منابع مالی ملی است می‌تواند زمینه رشد و توسعه این استان را محقق کند.
طلوع از شرق ؛ راه آهن گل گهر - شیراز
معاون معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا پروژه های ریلی شاخص و کلان این استان را برشمرد و گفت: خط ریلی گل گهر-شیراز از پروژه های کلانی است که ساخت آن حوالی سال 1390 آغاز شده است.
محمود رضایی افزود: این خط ریلی از ایستگاه راه آهن گل گهر سیرجان در استان کرمان واقع در محور راه آهن بافق - بندرعباس انشعاب گرفته و در ادامه از قطروئیه شهرستان نی ریز، استهبان، فسا و سروستان عبور خواهد کرد و در نهایت با خط ریلی در حال احداث شیراز-عسلویه-بوشهر متصل می شود.
وی طول این خط ریلی در حال ساخت را 345 کیلومتر عنوان کرد و گفت: ساخت این مسیر به لحاظ جابه جایی مسافر و حمل کالا و بارهایی از جمله سنگ آهن کارخانه گل گهر سیرجان و انتقال آن به کارخانه فولاد خوزستان و بندرعباس بسیار اهمیت دارد.
ریل‌گذاری برای کاهش تلفات و تامین سنگ آهن
وی ادامه داد: با راه اندازی خط آهن گل گهر-شیراز حجم زیادی از عبور و مرور خودروهای سنگین در این مسیر مواصلاتی کاهش و در نتیجه آن سوانح ترافیکی نیز روند نزولی پیدا خواهد کرد و در کنار آن سنگ آهن و اقلام مورد نیاز کارخانه های فولاد استان فارس نیز با احداث این مسیر تامین خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه 30 کیلومتر از این خط ریلی در حال ساخت در استان کرمان و 315 کیلومتر از طول این مسیر در استان فارس واقع شده،گفت: این پروژه یک خطه است که ساخت آن در 4 قطعه تعریف شده که قطعه 3 و 4 آن به طول 190 کیلومتر حدفاصل شهرستان های نی ریز،استهبان، فسا و سروستان و شیراز است که ساخت این مسیر عملیاتی شده و پیشرفت فیزیکی قطعات 3 و 4 این طرح عمرانی حدود 65 درصد است.
وی با اشاره به اینکه قطعه 1 و 2 این مسیر از شهرستان نی ریز تا گل گهر سیرجان به طول 155 کیلومتر امتداد دارد،افزود: کل پروژه در حال احداث راه آهن شیراز-گل گهر 34 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
رضایی بیان کرد: با احداث این خط ریلی ،انشعاباتی از آن برای شهرستان‌های داراب،جهرم ، زرین دشت و فسا نیز گرفته می شود این مناطق تحت پوشش شبکه ریلی کشور قرار خواهند گرفت.
وی اظهار داشت: پروژه ریلی اتصال داراب - زادمحمود به راه آهن شیراز-گل گهر نیز در یک فاز به طول 27 کیلومتر آغاز شده که اکنون 71 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
کار پیش نمی رود زیرا
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس عنوان کرد: کار ساخت قطعه 1 و 2 پروژه راه آهن شیراز-گل گهر که حدفاصل شهرستان نی ریز تا گل گهر سیرجان را پوشش خواهد داد و طول آن 155 کیلومتر است هنوز آغاز نشده است.
وی ادامه داد: کل اعتبار مورد نیاز برای ساخت راه آهن شیراز گل گهر حدود پنج هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که با توجه به عدم ساخت بیش از نیمی از طول این مسیر حدود 3 هزار میلیارد تومان برای اتمام این پروژه اعتبار نیاز است.
رضایی ساخت این خط ریلی را از پروژه های کلان ملی دانست و گفت: ساخت این مسیر در قطعه 1 و 2 با مشکلاتی از جمله اراضی معارض در مسیر بخصوص در منطقه حفاظت شده بهرام گور شهرستان نی ریز مواجه شده که رفع این مشکل با مذاکره و رایزنی با سازمان حفاظت از محیط زیست در حال پیگیری است.
وی عنوان کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست تاکنون مجوز ساخت این شبکه ریلی در بخش هایی از اراضی را که معارض داشته صادر کرده و مجوز بخش هایی نیز مانده که در حال رایزنی برای اخذ آن هستیم.
وی اضافه کرد: امیدواریم که اعتبارات ملی مورد نیاز این طرح تامین شود و یقینا به تناسب تخصیص این منابع مالی کار نیز به پیش خواهد رفت.

پیام فارس

نوید اتصال فارس از مسیری جدید به شبکه ریلی کشور
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه ساخت طرح های ریلی جملگی با اعتبارات ملی انجام می شود،گفت: پروژه ریلی گل گهر-شیراز یکی از طرح های اثرگذار جنوب کشور محسوب می شود که در حمل بار بین استان هرمزگان،کرمان و فارس نقش کلیدی دارد و با اجرای این پروژه فارس از مسیری دیگر به شبکه ریلی ایران نیز متصل خواهد شد.
وی راه اندازی هر یک از پروژه های ریلی در حال احداث فارس را دارای مزیت هایی دانست و افزود: اتمام طرح های ریلی این استان در کاهش ترددها در سطح جاده و در پی آن کاستن از سوانح جاده ای تاثیر بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد: به جز جابه جایی ایمن مسافر،گسترش راه آهن نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی و توسعه صنعتی منطقه دارد که به واسطه آن می توان مواد خام صنایع این استان را تامین و تولیدات را با استفاده از آن ارزان‌تر حمل کرد.
جنوب استراتژیک با راه‌آهن شیراز - علسویه - بوشهر
رضایی بیان کرد: راه آهن شیراز-عسلویه-بوشهر نیز یکی دیگر از پروژه های در حال احداث فارس است که با هدف جابه جایی مسافر و کالا در حال ساخت است.
وی با تاکید بر اهمیت تکمیل این پروژه ریلی گفت: با توجه به توسعه استراتژیک منطقه عسلویه و بوشهر،ترانزیت کالا ،وجود تجهیزات و منابع نفت و گاز در این منطقه و اتصال به بندرها، ایجاد ارتباط ریلی بین استان فارس و استان بوشهر بسیار مهم است. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: پیش بینی می شود در سال اول بهره برداری از راه آهن شیراز-بوشهر 800 هزار مسافر و 3 میلیون تن کالا جابه جا شود و در سال بیستم نیز 2 میلیون نفر مسافر جابه جا و 6 میلیون تن کالا از این مسیر و با استفاده از ریل حمل شود.
او اظهار داشت: طول مسیر راه آهن شیراز-بوشهر 437 کیلومتر است که 310 کیلومتر آن در فارس و مابقی در استان بوشهر قرار دارد.
رضایی با بیان اینکه این مسیر ریلی از بوشهر به سمت عسلویه با طول 205 کیلومتر تداوم خواهد داشت،گفت: این مسیر ریلی در استان فارس از راه آهن مرودشت شروع می شود و در ادامه از ایستگاه های رحمت آباد،ایزدخواست، فتح آباد، کوار، فیروزآباد، فراشبند، اهرم (Ahram) به بوشهر منتهی خواهد شد.
وی ادامه داد: محور اهرم به سمت عسلویه بصورت شاخه ای منشعب و عملیات اجرایی این طرح از چند مسیر آغاز شده و در مجموع این مسیر به 13 قطعه تقسیم شده که کار ساخت در 5 قطعه آن به طول 225 کیلومتر شروع و پیشرفت فیزیکی کل پروژه حدود 9 درصد است.
وی اضافه کرد: بخش هایی از کار احداث این مسیر در استان فارس و قسمت هایی در استان بوشهر آغاز شده است و ساخت پروژه راه آهن شیراز-بوشهر از طریق فاینانس خارجی دنبال خواهد شد.
نوید برای شمال فارس؛ بهره‌برداری از راه آهن اقلید- یزد تا پایان سال 99
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین گفت: پروژه دیگر ریلی در حال ساخت این استان مسیر اقلید-یزد است که این طرح نیز جز طرح های عمرانی اثرگذار فارس است.
وی ادامه داد: این پروژه براساس برنامه زمان بندی ارایه شده و با توجه به حساسیت دولت و اهمیت این موضوع، تا پایان سال 99 به بهره برداری خواهد رسید.
رضایی اضافه کرد: با اجرای پروژه راه آهن اقلید-یزد نیز کار جابه جایی مسافر و حمل بار و کالا از طریق این مسیر ریلی انجام خواهد شد که عملیات اجرایی این طرح در مراحل پایانی قرار دارد که تا آخر سال جاری نیز بطور کامل به بهره برداری می رسد.
زیستگاه‌ها و ایستگاه‌ها
رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: مسیر پیش‌بینی شده برای ساخت راه آهن گل گهر شیراز از سه محل با اهمیت محیط زیستی مانند پناهگاه حفاظت شده حیات وحش بختگان،منطقه حفاظت شده بهرام گور و منطقه شکار ممنوع مهارلو عبور می کند.
سیاوش محمدی افزود: گزارش ارزیابی اولیه محیط زیستی این پروژه با هدف همکاری برای رشد و توسعه استان و شهرستان های مورد مسیر انجام شد و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست چندین مرتبه بازدید میدانی از این منطقه داشتند و در مواردی اصلاح مسیر ریلی نیز انجام شد.
وی با بیان اینکه توافقات اولیه برای ساخت راه آهن گل گهر-شیراز با اداره کل حفاظت محیط زیست فارس انجام شده،گفت: مقرر شد که توافقات اولیه به دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان ارجاع شود و به تایید این دفتر برسد که گویا هنوز اقدامی از طرف سازندگان این مسیر انجام نگرفته و این موضوع پیگیری نشده است.
رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: این اداره کل برای نشان دادن حسن نظر خود اجازه ساخت بخش هایی از این مسیر را داده که از جمله آن می توان به ساخت این مسیر ریلی از حاشیه پناهگاه حیات وحش بختگان اشاره کرد که ریل گذاری در این منطقه و حوزه استحفاظی شهرستان استهبان تا نزدیکی شیراز انجام شده است.

پیام فارس

گذر ریل از دل زیستگاه اصلی گورخر ایرانی
وی اضافه کرد: پیمانکار سازنده این مسیر شیطنت هایی نیز در حین اجرای پروژه از جمله برداشت منابع قرضه (برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه) انجام داد اما در مجموع ساخت این مسیر ریلی در این منطقه به اتمام رسیده است.
محمدی با اشاره به اینکه کار ساخت این مسیر ریلی در اراضی منطقه حفاظت شده بهرام گور هنوز باقی مانده و انجام نشده،گفت: سازندگان، مسیر ریلی را پیشنهاد داده بودند که از بهترین زیستگاه گورخر ایرانی در این منطقه عبور می کرد که این موضوع با مخالفت شدید اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفت و پیشنهاد این اداره کل ،ساخت این مسیر ریلی از محلی دیگر در حاشیه این منطقه و جایی که ارزش زیستگاهی کمتری دارد و حداقل خسارت را دارد، بود.
منطقه بهرام گور واقع در شهرستان نی ریز استان فارس اصلی ترین زیستگاه گورخر ایرانی بشمار می رود.
تکلیف را مشخص کنید
جعفر قادری منتخب مردم شیراز و زرقان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر نامه‌ای خطاب به استاندار فارس نوشته که در این نامه آمده است: در حالی که خط 3 و چهار مسیر ریلی شیراز-گل گهر که در چهار قطعه تعریف شده است، به مرحله اجرا در آمده اما صرفاً به خاطر عدم حل مشکلات زیست محیطی،دو قطعه 1 و 2 حتی مورد مطالعه قرار نگرفته است.
قادری در این نامه نوشته: با توجه به اینکه این خط برای استان فارس یک خط حیاتی و ضروری است، نیاز است که سریعتر تعیین تکلیف شود و در این رابطه شایسته است که در اسرع وقت جلسه ای با حضور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور و با حضور منتخبین استان برگزار و نسبت به تعیین تکلیف این خط اقدام شود.
این منتخب مردم شیراز و زرقان در ادامه آورده: اگر چنین کاری صورت نگیرد به بهانه عدم حل مشکلات زیست‌محیطی، قطعات سوم و چهارم این خط هم که سرمایه‌گذاری وسیعی روی آن انجام شده بلاتکلیف مانده و بهانه خوبی برای وزارت راه و شهرسازی و راه آهن است که این دو قطعه را تکمیل نکرده و استان فارس را از داشتن خط ریلی شیراز گل گهر برای سالهای متمادی محروم کنند.
قادری نوشت:در صورتی که این خط سریعتر تعیین تکلیف شود بحث فاینانس و یا استفاده از منابع دولتی برای تکمیل طرح به صورت جدی مورد پیگیری نمایندگان قرار خواهد گرفت.

پیام فارس

دستاوردهای کنونی ریل برای فارس
ساخت مسیرها ملی، تکمیل طرح ها استانی است
مدیرکل راه آهن استان فارس در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: پیگیری ساخت مسیرهای ریلی با شرکت ساخت راه آهن جمهوری اسلامی است اما در استان نیز تلاش های وسیعی برای تکمیل طرح‌های ریلی فارس انجام می‌شود.
مهرداد انصاری افزود: تکمیل طرح‌های ریلی در حال احداث این استان یکی از مهمترین ضروریات و پیش نیاز توسعه فارس است.
وی ادامه داد: از ابتدای ایجاد راه آهن در این استان تاکنون بیش از 500 کیلومتر ریل آهن و 23 ایستگاه قطار ایجاد شده و ظرفیت جابه جایی بیش از 500 هزار نفر مسافر در سال نیز وجود دارد.
انصاری با تاکید بر رشد حمل بار طی یکسال گذشته از طریق ریل در این استان،افزود: تا سال 96 ظرفیت حمل بار از طریق ریل در فارس حدود 80 هزار تن در سال بوده که این رقم در سال 98 به بیش از 356 هزار تن افزایش پیدا کرده است.
انصاری بیان کرد: عمده بارهای جابه جا شده در راه آهن فارس شامل سنگ آهن، خاک نسوز، محمولات پتروشیمی، گندم، خودرو و ... است.
وی ادامه داد: فراهم آوردن امکانات و زیرساخت های ریلی برای حمل محموله های تولیدی استان و انتقال مواد اولیه به منظور تولید از جمله مهمترین برنامه های این اداره کل است که با برنامه ریزی انجام شده در سال جاری به رشد چند برابری در زمینه بارگیری خواهیم رسید.
وی ادامه داد: در زمینه جابه جایی مسافر نیز در سال 98 قریب 512 هزار نفر مسافر در مسیرهای تهران و مشهد و ایستگاه های بین راهی از قطارهای فارس استفاده کردند که نسبت به سال 97 افزایش یک درصدی داشته است.

پیام فارس

پتروشیمی شیراز به ریل متصل می شود
مدیرکل راه آهن استان فارس همچنین گفت: به منظور فراهم کردن زمینه مناسب برای بارگیری و تخلیه فرآورده های پتروشیمی شیراز عملیات ساخت خط فرعی بارگیری و تخلیه فرآورده‌های پتروشیمی شیراز در مسیر شیراز - مرودشت و در نزدیکی ایستگاه راه آهن مرودشت آغاز شده است.
مدیرکل راه‌آهن استان فارس اضافه کرد: این عملیات در فاز نخست با نصب 2 دستگاه سوزن چپ و راست با شعاع 300 متر در خط اصلی و همچنین نصب خط فرعی به موازات خط اصلی اجرایی می‌شود.
وی ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به بهره برداری برسد و با احداث این خط فرعی، قابلیت ایجاد بارانداز ریلی در اراضی ایستگاه آتی گار زرقان ، قابلیت بارگیری و تخلیه سایر بارهای معدنی و فرآورده های نفتی و گازی و همچنین پایانه کانتینری با استفاده از حمل ترکیبی و دستیابی به شبکه ریلی میسر شود.
انصاری گفت: شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ایران در فاصله 45 کیلومتری شهر شیراز و در نزدیکی مرودشت واقع شده است که سالیانه قابلیت انتقال حدود یک میلیون تن بار از طریق خطوط ریلی فارس به مقصد بندر شهید رجایی بندرعباس برای صادرات به خارج از کشور دارد.
گزارش از محمدامین افشارپور
برچسب‌ها
توسعه صادرات شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران شیراز فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

استاندار فارس: از ‌ظرفیت نمایندگان استان برای توسعه استفاده شود

رونمایی و بهره‌برداری از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال کشور

باند 5 نفره سرقت منازل شیراز متلاشی شد

124 تبعه خارجی در فارس به کرونا مبتلا شدند

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

عدالت محوری مهمترین نتیجه احداث خط 2 مترو در شیراز است

عملیات اجرایی خط سه متروی شیراز به زودی آغاز می‌شود

نگرانی کارگران کارخانه روغن نباتی شیراز از نبود امنیت شغلی

هوا فروشی احتمالی در پمپ بنزین‌های فارس را به 09627 اطلاع دهید

تکمیل ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن کلید خورد

امکان دریافت تسهیلات را به دلیل بدهکاری نداریم

تسری مهارت آموزی نیازمند فرهنگسازی است

اطلس عشایر 12 شهرستان استان فارس تهیه می شود

امام جمعه شیراز:‌ درک صحیح از عدالت اسلامی برای پاسخ به شبهات لازم است

پزشک متخصص:‌ کشیدن دود، کشیدن کرونا به بدن است

ثبت 108 هزار سند در سامانه الکترونیک دفاتر اسناد رسمی فارس

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

زیباکلام: برخی افراد پرداختن به معضلات اجتماعی را سیاه نمایی می‌دانند

پول نقد از سیستم حمل و نقل شهر شیراز حذف شد

پول نقد از کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز حذف شد

پرداخت کرایه حمل‌ونقل عمومی در شیراز الکترونیکی می‌شود

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

مردان در فارس بیشتر کرونا می‌گیرند

استاندار فارس: از شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با آتش‌سوزی کمک گرفته شود

18 هزار چاه غیرمجاز رمق سفره‌های آب فارس را می مکند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: اعتمادسازی اساس و بنیان کار روابط عمومی هاست

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل اعلام شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کار در حوزه سلامت اداری موجب ارتقاء سیستم ، تغییر نگاه و نگرش مردم می شود

پرداخت 143 میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی های گلستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خبر داد: تحقق 12 هزار و 500 فرصت شغلی در استان مرکزی تکلیف شد

در کارگروه تخصصی اشتغال در اردبیل عنوان شد: هدف‌گذاری دو اصل مهم برای گشایش اشتغال در اردبیل

سرپرست ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی 3 استان منصوب شدند

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان برای دریافت وام ازدواج از اول فروردین 98 محاسبه می شود

پیام رهبر انقلاب به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

شریعتمداری : همکاران درشرکت ملی نفتکش و کشتیرانی خط شکن دریاها درمقابله با قلدری نظام سلطه هستند

تولید 27 برنامه آموزشی با موضوع امتحانات کتبی نهایی پایه 12

مساجد امن ترین مکان برای جوانان و نوجوانان است

46 مبتلای جدید به کرونا در استان فارس شناسایی شد

شیوه نامه صادرات انجیر در استان فارس تهیه شود

مجلس باید برای مشکلات اقتصادی برنامه ریزی کند

کشف 4 هزار کیلو مواد غذایی غیر بهداشتی ازابتدای شیوع کرونا درجهرم

بیمارستان های خصوصی شیراز درخواست های بیمه سلامت را قبول نمی کنند

چاپ دوم رمان «کدامین گل به غم بسرشته تر» منتشر شد