پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

«وعده»چرخ اقتصادفارس رانمی چرخاند/ سازوکار مبهم مشوق های کرونایی مقالات

«وعده»چرخ اقتصادفارس رانمی چرخاند/ سازوکار مبهم مشوق های کرونایی
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- ادامه شیوع کرونا در جامعه فعالیت‌های اقتصادی در کشور را دچار مشکل کرده اما باید در نظر داشت با وعده ارائه مشوق و بدون داشتن سازوکار دقیق چرخ اقتصاد فارس نمی چرخد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کارگران روز مزد، کسبه و بازاریان و… جزو افرادی هستند که با گسترش ویروس کرونا در سطح جامعه کسب و کار آنان با مشکل مواجه شده و اکنون برخی از آنان به وعده‌هایی که بخش‌های مختلف در راستای حمایت از این بخش‌ها داده‌اند دل خوش کرده‌اند و این در حالی است که تاکنون این حمایت‌ها محقق نشده است.
عدم تحقق وعده‌های حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی باعث شده تا روند به‌کارگیری افراد در مشاغل با مشکلات مختلفی مواجه شود برخی از کارفرمایان به دنبال این هستند که با توجه به افزایش هزینه‌های اشتغال افراد میزان اشتغال واحد اقتصادی مربوطه را کاهش دهند و برخی دیگر نیز فرصت استفاده از بیمه بیکاری را به کارمندان خود پیشنهاد می‌دهند تا از این طریق هزینه‌های مربوط به هر اشتغال را در آن واحد اقتصادی کاهش دهند.
دو طرح حمایتی برای بنگاه‌های اقتصادی
مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص طرح‌های حمایتی از واحدهای اقتصادی گفت: پس از شیوع بیماری کرونا و در راستای حمایت دولت از بخش‌های مختلف اقتصادی دو طرح پیش روی فعالان اقتصادی قرار گرفت تا این افراد با انتخاب یکی از این دو طرح نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند.
ابراهیم کشاورز اضافه کرد: در این طرح‌ها کارفرما باید نسبت به انتخاب یکی از این طرح‌ها اقدام کرده تا از تسهیلات دولتی بهره مند شود که طرح اول طرح پرداخت بیمه بیکاری به اعضای مشغول به کار در آن واحد اقتصادی است و طرح دوم نیز طرحی است که به ازای هر کارگر در هر واحد اقتصادی بالغ بر 16 میلیون تومان تسهیلات توسط دولت پرداخت می‌شود.

پیام فارس


وی افزود: کارفرمایان برای دریافت این تسهیلات باید با مراجعه به سامانه کارا نسبت به ثبت نام در این سامانه ارائه مدارک مورد نیاز که در این سامانه قرار داده شده است اقدام کنند.
مدیرکل تأمین اجتماعی فارس نیز در خصوص بیمه بیکاری نیز تاکید کرد: افراد واجد شرایطی که در استان فارس نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام کرده‌اند شناسایی شده و افراد پس از تأیید نهایی تا انتهای اردیبهشت حقوق بیکاری آنان به حسابی که مشخص کرده‌اند واریز خواهد شد.
تسهیلات یا بیمه بیکاری؛ مسئله این است
در این میان ارائه طرح‌های حمایتی از طرف دولت به بخش اقتصادی کشور یک مسئله را پیش روی فعالین اقتصادی ایجاد می‌کند و آن مسئله پرداخت بیمه‌بیکاری یا ارائه تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی است.
از طرفی بسیاری از بنگاه‌ها با توجه به کاهش فعالیت‌های اقتصادی خود شاهد تعدیل نیروی کار هستند و این نیروی کار نیز در راستای تأمین معیشت خود نسبت به ثبت نام در طرح بیمه بیکاری اقدام کرده، این در حالی است که با توجه به تسهیلاتی که دولت از طریق ثبت نام واحدهای اقتصادی در سامانه کارا به آنان می‌دهند کارفرما را ملزم به انتخاب یکی از دو طرح پرداخت بیمه بیکاری به افراد تعدیل شده یا ارائه تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی کرده است.
موضوعی که پس از طرح این مسئله در ذهن مخاطب ایجاد می‌گردد این است که آیا ضمانت اجرایی وجود دارد که صاحبان مشاغل پس از جذب تسهیلات افراد تعدیل شده را باز هم دعوت به کار کنند؟
در صورت تعدیل نیرو آیا میزان اشتغال زایی در کشور و استان فارس به گونه‌ای است که افرادی که از محل کار خود تعدیل شده‌اند و تسهیلات بیمه بیکاری دریافت کردند اکنون بتوانند شغلی مناسب برای خود پیدا کنند؟
جراحی اقتصادی نیاز اقتصاد فارس
استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: شرایط اقتصادی استان به تبع شرایط اقتصادی کشور و جراحی اقتصادی می‌تواند نقش مؤثری در کنترل و بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.
علی حقیقت با بیان اینکه اقتصاد موضوعی است که مؤلفه‌های مختلفی بر آن تأثیرگذارند، تصریح کرد: از جمله موضوعاتی که می‌تواند اقتصاد استان و کشور را مورد تأثیر قرار دهد بهبود فضای کسب و کار در استان و کشور است و این مؤلف زمانی ایجاد می‌شود که نسبت به جذب سرمایه‌گذاری در تولید اقدام گردد.
این استاد دانشگاه معتقد است: سرعت خلق پول در اقتصاد استان فارس با توجه به فعالیت‌هایی که در جریان است بسیار بیشتر از سرعت خلق پول در راستای تولید و صنعت بوده و تا زمانی که این نسبت تغییر در آن ایجاد نشود بهبود فضای کسب و کار ایجاد نخواهد شد.

پیام فارس


وی اضافه کرد: بر اساس آمار نرخ بیکاری در فارس به گونه‌ای بوده است که استان جایگاه بهتری نسبت به گذشته پیدا کرده و نسبت بیکاری در فارس به 9.8 درصد رسیده است این در حالی است که در طی این مدت روند کاهشی‬ نرخ بیکاری در کشور همچون استان فارس بوده است.
این استاد دانشگاه در خصوص ایجاد صنایع مادر تخصصی در فارس و تأثیر آن در بیکاری نیز متذکر شد: ایجاد صنایع مادر در کنار ایجاد زیر صنایع می‌تواند در صورت بکارگیری نیروهای بومی منجر به کاهش چشمگیر بیکاری در استان فارس گردد.
حقیقت در خصوص کارایی طرح‌های حمایتی دولت نیز معتقد است: مشاوره‌های اقتصادی زمانی کار خواهند بود که این مشاوره‌ها به جامعه هدف ارائه شود و این در حالیست که با مشوق‌هایی که تعیین می‌شود، اگر مشوق‌ها به جامعه هدف دولت اختصاص داده نشود نه تنها منجر به بهبود نمی‌شود بلکه اثرات زیانباری نیز بر اقتصاد استان و کشور خواهد داشت.
مشخص این است که نمی‌توان اقتصاد را با وعده‌هایی که هنوز عملیاتی نشده‌اند کنترل کرد و اگر برنامه‌ریزی برای اقتصاد وجود ندارد باید نسبت به برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اقدام شود
بیکاری در استان بر اساس آمار 10 درصد است که اگر برنامه‌ریزی برای کنترل بیکاری در دوران پسا کرونا در فارس وجود نداشته باشد شاهد خواهیم بود که نسبت انفجاری بیکاری در فارس بیش از هر زمانی رخ خواهد داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حرم شاهچراغ (ع) در اولین روز بازگشایی

استقبال وزیر نیرو از سخنان امام جمعه شیراز درباره شایسته‌گزینی

سرمربی تیم فجر سپاسی: بازیکنان تیم ابتدا باید آزمایش کرونا بدهند

وزیر نیرو در نامه‌ای به امام جمعه شیراز بر ضرورت شایسته‌گزینی تاکید کرد

تصادف در داراب 2 کشته داشت

نشستن بر مسند خدمت مرهون ایثار شهداست

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

9 کشته و زخمی بر اثر تصادف در محور داراب به جنت شهر

74 مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان فارس شناسایی شد

60 واحد صنفی غیر مجاز در شیراز تعطیل شدند

ملاقات نوجوان سیمکان جهرم با وزیر برای پیگیری مشکلات اینترنت

تعطیلی 60 واحد صنفی غیرمجاز در شیراز

نامه وزیر نیرو به نماینده ولی فقیه در استان فارس

درهای حرم مطهر شاهچراغ (ع) به روی مردم گشوده شد

پایان 70 روز چشم انتظاری / وصال محبوب از باب الرضا

رعایت نکردن فاصله اجتماعی، 60 واحد صنفی در شیراز را به تعطیلی کشاند

توقف طرح توزیع کتب درسی توسط دولت در سال تحصیلی جدید

19 فقره جهیزیه به زوج‌های نیازمند داراب اهدا شد

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

حرم‌های مطهر از پنجم خرداد بازگشایی می‌شوند

نخستین رویداد هنری چهل سالگی انقلاب در فارس کلید خورد

موفقیت فوتو تئاتر «سیزده کرونایی» در جشنواره ملی «تئاتر+خانه»

پیام مشترک تولیت‌های آستان‌های مقدس در خصوص بازگشایی حرم‌های مطهر

مردم با وحدت و یکپارچگی کشور را از آسیب ها مصون نگه می دارند

پرداخت فطریه به دو روش حضوری و غیرحضوری در جهرم

54 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در استان فارس شناسایی شد

لزوم توجه دستگاه‌ها به توزیع عادلانه خدمات در محلات کم برخوردار

نماز عید سعید فطر در 62 شهر استان فارس اقامه شد

حرم‌های مطهر از پنجم خردادبازگشایی می‌شوند

نماز عید فطر با رعایت نکات بهداشتی در فارس اقامه شد

گمرک منطقه ویژه اقتصادی کازرون آغاز به کار کرد

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

مسئول روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تغییر کرد

ابتلای معاون پرورشی دبستان دخترانه فیض به کووید 19 در شیراز

غار تاریخی سنگ‌اشکن جهرم حصارکشی شد

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

آزادراه شیراز - اصفهان در پیچ‌وخم وعده‌ها/ انتظار 10 ساله شد

پلمپ یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

وحدت، همدلی و انسجام یکی از ویژگی اصلی مقاومت در مقابل دشمنان ایران

راه اندازی لنج بادبانی چوبی در آب های جزیره کیش

سه نفر در فارس به دلیل غرق شدگی جان باختند

سه سالن ورزشی در فسا پلمب شد

بازگشت بیدودها به خیابان‌های شیراز

توزیع 37 هزار بسته بهداشتی بین بیماران خاص در فارس

فرهنگ سازی رعایت ضوابط بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

108 نفر مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان فارس شناسایی شدند

رونمایی از خودروهای سوخت‌رسان سیار در شیراز

2 منتخب فارس داوطلب هیات رییسه مجلس یازدهم می‌شوند

اضافه شدن 300 هزار مترمربع به فضای ورزشی فارس