پیام فارس

آخرين مطالب

آخرین وضعیت یک پروژه مهم ملی؛

آزادراه شیراز - اصفهان در پیچ‌وخم وعده‌ها/ انتظار 10 ساله شد فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - آزادراه شیراز- اصفهان یکی از مهم‌ترین پروژه‌ های ملی به شمار می‌ رود که کلنگ احداث آن در سال 89 به زمین خورد اما با وجود گذشت یک دهه، هنوز خبری از بهره‌ برداری این پروژه مهم نیست.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: استان فارس با مساحتی معادل 122 هزار و 608 کیلومترمربع چهارمین استان بزرگ کشور به شمار می‌رود و بر اساس اعلام مرکز آمار، سهمی معادل هفت‌درصدی از کل جمعیت کشور را در خود جای‌داده است.
این آمار نشان‌دهنده موقعیت مهم استان فارس ازلحاظ مساحتی و جمعیتی در کشور است ضمن اینکه استان فارس به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در کریدور ارتباطی جنوب با مرکز و شمال کشور قرارگرفته و این موقعیت به‌طورقطع محورهای این استان را به یکی از پرترددترین جاده‌های کشور تبدیل کرده است.
به‌رغم شرایط و موقعیت یادشده، این استان هنوز یک آزادراه ندارد و ازنظر زیرساخت‌های جاده‌ای نسبت به استان‌های کوچک‌تر با وضعیت بسیار بدی در این زمینه مواجه است.

پیام فارس


در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی برای احداث یک آزادراه در این استان انجام شد و حتی پروژه تعریف‌شده هم بزرگ‌ترین پروژه ملی استان فارس طی چند سال گذشته بود.
در ابتدا قرار بود این آزادراه، اوایل دهه 90 افتتاح و بهره برداری شود اما پس از گذشت نزدیک به 10 سال از کلنگ‌زنی آن، مردم هر روز شاهد وعده و وعیدهای جدید از افتتاح آزادراه هستند
این پروژه که طرح مطالعاتی آن مربوط به 40 سال پیش است، حدود 225 کیلومتر طول دارد و عملیات احداث آن از سال 89 آغازشده است.
در ابتدا قرار بود این آزادراه، اوایل دهه 90 افتتاح و بهره‌برداری شود اما پس از گذشت نزدیک به 10 سال از کلنگ زنی آن، مردم هرروز شاهد وعده‌ووعیدهای جدید برای افتتاح آزادراه هستند.
اهمیت پروژه آزاده اصفهان - شیراز در اتصال این دو شهر گردشگر پذیر به یکدیگر خلاصه نمی‌شود، مسیر ترانزیتی شمال به جنوب کشور از خط اتصال این دو کلان‌شهر می‌گذرد و بهره‌برداری از این آزادراه می‌تواند علاوه بر کوتاه کردن مسیر سفر از شمال به جنوب کشور، مصرف سوخت را کاهش داده و آمار تصادفات ناشی از تردد در جاده کنونی مواصلاتی میان دو استان اصفهان و فارس را نیز کاهش دهد.
آخرین وعده افتتاح؛ سال 1400
اما این پروژه حرکت لاک‌پشتی دارد و هر بار وعده‌های جدیدی برای زمان افتتاح آن می‌دهند، یک‌بار پایان سال مالی 97 را زمان افتتاح پروژه اعلام می‌کنند و بار دیگر سال 98 و حال قرار است تا سال 1400 به بهره‌برداری برسد.

پیام فارس

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس در مورد آخرین وضعیت آزادراه شیراز - اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این آزادراه در هفت قطعه با 222 هکتار در حال اجرا بوده و تاکنون 79 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
محمود رضایی کوچی با اشاره به جزئیات 21 درصد باقی‌مانده از این پروژه بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال مالی 99 آزادراه شیراز - اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد.
مشکل تأمین اعتبار عامل اصلی تأخیر در اجرای پروژه
وی در مورد علت تأخیر در اجرای این پروژه بیان کرد: برای تأمین اعتبار این پروژه با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که خوشبختانه در اعتبارات دولتی سال 98 و 99 آزادراه شیراز - اصفهان دیده شد و بر اساس آخرین پیگیری‌ها به شرکت عمران شهرهای جدید سپرده‌شده و به‌طور حتم با این اقدام و تأمین اعتبار، عملیات اجرایی آن تسریع می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس افزود: به‌طور حتم با تأمین مالی این پروژه در سال‌های 99 و 1400 به بهره‌برداری می‌رسد البته عملیات اجرایی قطعه هشت که اتصال آن به شیراز و دروازه‌های این شهر است، نیاز به اعتبار دارد که در صورت تأمین اعتبار عملیاتی می‌شود.
نیاز به 1,200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آزادراه شیراز- اصفهان
رضایی در مورد میزان اعتبار موردنیاز برای این پروژه گفت: این پروژه به اعتباری بالغ‌بر یک هزار و 200 میلیارد تومان نیاز دارد و در صورت تأمین و مشارکت سرمایه‌گذار، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این پروژه از پروژه‌های مهم ملی به شمار می‌رود، افزود: پروژه پس از بهره‌برداری، حدود 110 کیلومتر مسیر شیراز- اصفهان را کاهش می‌دهد و زمان سفر وسایل نقلیه به‌طور میانگین 120 دقیقه کاهش می‌یابد.

پیام فارس


نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این آزادراه با مشارکت وزارت دفاع و دولت در حال انجام است که بر اساس آخرین برآورد حدود هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
جعفر قادری ادامه داد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته قرار شد که از این میزان، 400 میلیارد تومان را شرکت عمران صدرا و بقیه را دولت و وزارت دفاع تأمین کنند.
وی با اشاره به اینکه آزادراه تاکنون حدود 78 تا 79 درصد پیشرفت داشته است، افزود: دولت به دنبال این است که تا قبل از پایان کار دولت در سال 1400 این پروژه به بهره‌برداری برسد که امیدواریم این اقدام صورت گیرد.
استمداد از دو شرکت پیمانکار برای تسریع در اجرای پروژه
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر قطعه یک تا هفت در حال انجام است و قطعه هشت از قلات تا بزرگراه حسینی الهاشمی شیراز نیز در حال پیگیری است که به دلیل اختلافی که بین دو شرکت بوده تاکنون عملیاتی نشده است.
اجرای آزادراه، مسیر شیراز تا اصفهان را بالغ بر 135 کیلومتر کاهش می‌دهد و این به‌معنای 250 میلیون لیتر صرفه‌جویی سوخت در سال و کاهش زمان سفر و کاهش سایر هزینه‌ها خواهد بود
قادری با اشاره به اینکه احداث قطعه هشت آزادراه شیراز - اصفهان نسبت به سایر قطعات از اولویت بیشتری برخوردار بوده و تأثیر قابل‌توجهی بر رفع مشکل ترافیک در محدوده گویم (ورودی شمال غرب شیراز) دارد، از شرکت‌های پارس گستر و جهاد نصر، تقاضا کرد که با همراهی و تعامل و پذیرش مدل‌های ارائه‌شده برای همکاری، در مسیر تسریع احداث این قطعه از پروژه یادشده، تلاش کنند.
قادری در مورد مزایای راه‌اندازی این آزادراه عنوان کرد: اجرای این آزادراه مسیر شیراز تا اصفهان را بالغ‌بر 135 کیلومتر کاهش می‌دهد و این به معنای 250 میلیون لیتر صرفه‌جویی سوخت در سال و کاهش زمان سفر و کاهش سایر هزینه‌ها خواهد بود.
به نظر می‌رسد با توجه به موقعیت مهم استان فارس به لحاظ جغرافیایی و گردشگری از یک‌سو و میزان صرفه‌جویی در سوخت و زمان از سوی دیگر، همچنین آثار و پیامدهای مطلوبی که احداث یک آزادراه در کاهش تصادفات منجر به فوت دارد، پیگیری برای تسریع در احداث آزادراه شیراز- اصفهان باید به شکل جدی‌تر در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : زندگی همراه با آرامش و بی دغدغه حق بازنشستگان است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به عضویت افتخاری جمعیت هلال احمر کیش درآمد.

نحوه محاسبه بیمه کارگران در ایام کرونا با کاهش ساعات کاری

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

ثبت 1 مرگ براثر کرونا هر 2 ساعت در فارس/ ماسک بزنید

روزانه 100 تن پسماند بیمارستانی جمع و امحاء می شود

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

در پایش شبانه، 18 واحد آلاینده در مشهد اخطار گرفتند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

14 سری جهیزیه به زوج های جوان جهرمی اهدا شد

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

بهشت زهرا تا 5 سال دیگر پر می شود

روزانه 50 تا 70 هزار نفر به بهشت زهرا تردد می کنند

رسیدگی به 800 پرونده تخلف بهداشتی در فارس

«تا پلاک 140» معرفی شد

پرداخت 112 میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در گلستان

13 هزار واحد تولیدی خراسان رضوی تسهیلات می‌گیرند

نخستین جشنواره قصه‌گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل‌ بردار نیست

جزئیات پروژه های شرکت خاکریز آب در غرب تهران

واگذاری اراضی ملی خسارت دیده از آتش‌سوزی ممنوع شد

بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس طی 43 هفته در فارس

برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره "محله از نگاه من" در ناحیه 2 منطقه 10 پایتخت

پروتکل بهداشتی محدودیت ورود به ورزشگاه پارس شیراز رعایت نشد

شهرداری تهران با سفارت اتریش همکاری می کند

مجمع سالانه مترو به ریاست شهردار تهران برگزار شد

منطقه 14 در تعداد پروانه های صادر شده میان مناطق 22 گانه رتبه دوم را کسب کرد

احداث 2 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

آغاز فراخوان جشنواره مَجازی "شمیم عفاف"

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

قیمت رهن آپارتمان‌ های زیر 60 متر در تهران

زیباکلام: اصرار بر فعالیت‌ هسته‌ ای ما را بدبخت کرد

آیا سیلی کرونا صورت فارس را سرخ می‌کند؟

کرونا در استان فارس به کارگران بیشتر از سایر مشاغل آسیب زد

جوادی یگانه: منتظر ابلاغ دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری هستیم

‌ ‌ تست سلامت کارکنان شهرداری منطقه 6

نواقص روشنایی 14 پل مواصلاتی جنوب شهر رفع شد

علف زنی درختان شمال شرق پایتخت برای پیشگیری از آتش سوزی های احتمالی

ایمن سازی بدنه معابر منطقه2 با احداث دیوار سنگی

اجرای 3000 برنامه ویژه چهل سالگی دفاع مقدس در فارس

حدود 32 درصد از تست‌های کرونا روزانه در فارس مثبت می‌شود

اقدام انجمن سبزاندیشان شهر خور لارستان، آبشخوری برای حیات وحش

فاز نخست گالری باغ موزه دفاع مقدس شیراز به بهره برداری می رسد