پیام فارس

آخرين مطالب

پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا در فارس آغاز شد سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به واحدهای آسیب دیده از شیوع کرونا در این استان آغاز شد.

روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، پنجشنبه به نقل از سهراب مختاری افزود: پرداخت این تسهیلات شامل 2 دسته شغلی است، دسته اول بنگاه‌هایی هستند که به دستور دولت تعطیل شدند و دسته دوم بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی که به دلیل ماهیت خدمات و حفظ سلامت کارکنان، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به ضرورت ثبت‌نام همه واحدهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در این استان گفت: با توجه به شناور بودن جذب این تسهیلات برای تمام استان ها، واحدهای آسیب دیده واجد شرایط برای بهره‌مندی از تسهیلات حمایتی هر چه سریع‌تر به سامانه کارا به نشانی الکترونیکی http://kara.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.
مختاری بیان کرد: از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 14 رسته شغلی که از شیوع کرونا آسیب دیده و مشمول برخورداری از تسهیلات حمایتی دولت هستند، اعلام شده است.
او اظهار داشت: این مشاغل شامل مجوزهای صادر شده توسط سازمان‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حج و زیارت با رسته‌های مراکز گردشگری (هتل، مهمان‌پذیر و ...)، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی، تولید، توزیع و فروش صنایع دستی است.
به گفته مختاری، همچنین مجوزهای صادر شده توسط وزارت راه و شهرسازی با رسته‌های حمل و نقل عمومی، مسافر برون شهری، هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی، مجوزهای صادر شده از وزارت کشور با رسته‌های حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری، مجوزهای صادر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با رسته‌های تولید و توزیع غذاهای آماده، تولید و توزیع کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی‌ها، بستنی و آبمیوه فروشی، آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها ، سالن‌های زیبایی و گرمابه در زمره این 14 رسته شغلی قرار دارند،
وی اضافه کرد: این رسته‌های شغلی همچنین شامل مجوزهای صادر شده توسط وزارت ورزش و جوانان با رسته‌های باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رسته‌های مراکز فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای کتابفروشان، ناشران، موزعان (کتاب، کتاب‌های هنری، پوستر) و کارت‌پستال فروشان هست. 
این مقام مسوول ادامه داد: مجوزهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رسته‌های موسسه‌های خصوصی درمانی، آزمایشگاهی و پاراکلینیکی، مجوزهای وزارت جهاد کشاورزی (واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادر گوشتی، مراکز تولید محصولات گلخانه‌ای سبزی و صیفی صادراتی و مراکز تولید و عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی) و همچنین مراکز سازمان بهزیستی شامل مهدهای کودک نیز مشمول دریافت این تسهیلات هستند.
شرایط برخورداری از تسهیلات
مختاری اظهار داشت: متقاضیان با توجه به شرایط اعلام شده، از جمله قرار داشتن در رسته‌های 14 گانه نام برده، دارا بودن لیست بیمه و کُد کارگاهی تامین اجتماعی، فعال بودن در سال 98 (به جز کسب و کارهای تعطیل شده با دستور دولت)، عدم بهره‌مندی از بیمه بیکاری، عدم تعدیل نیروی کار از دوازدهم فروردین 98 (بر مبنای اطلاعات بیمه تامین اجتماعی)، تعهد به بازگشت نیروی کار در صورت تعدیل بر اساس متوسط نیروی کار آبان، آذر و دی‌ماه 98، عقد قرارداد با نیروی کار بر اساس متوسط نیروی کار آبان، آذر و دی ماه 98 و تعهد حفظ آن حداقل تا پایان 99 می‌توانند برای پیگیری و دریافت این تسهیلات مراجعه کنند.
میزان تسهیلات قابل پرداخت و نحوه بازپرداخت آن
وی، در مورد میزان و کارمزد این تسهیلات گفت: کسب و کارهای آسیب دیده تعطیل شده با دستور دولت مانند رستوران‌ها به ازای هر بیمه شده 16میلیون تومان و کسب و کارهایی مانند تولیدی پوشاک و... به ازای هر بیمه شده 12 میلیون تومان با نرخ تسهیلات 12 درصد دریافت خواهند کرد.
او بیان کرد: همه واحدهایی که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شدند نیز باید در سامانه کارا ثبت‌نام کنند که مبلغ تخصیصی به این کسب و کارها 16 میلیون تومان به ازای هر فرد بیمه شده خواهد بود.
وی اضافه کرد: همچنین همه تسهیلات حمایتی شامل دوره تنفس سه ماهه و بازپرداخت تسهیلات نیز از مهرماه 99 به مدت 24 ماه است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در مورد چگونگی پرداخت این تسهیلات به کارفرمایان اظهار داشت: بعد از ثبت نام متقاضی در سامانه کارا و پس از بررسی و تایید دستگاه اجرایی صادر کننده مجوز، متقاضی می‌تواند با ارایه مدارک و تضامین به 18 بانک پرداخت کننده این تسهیلات که در این استان مشخص شده مراجعه و نسبت به دریافت تسهیلات اقدام ‌کند.
مختاری ادامه داد: اعتبار اختصاص داده شده در 2 بخش شامل، هزینه دستمزد و هزینه‌های عملیاتی، پیش‌بینی شده است که بر این اساس کسب و کارهای آسیب دیده تعطیل شده با دستور دولت (مانند رستوران‌ها) از 16میلیون تومان دریافتی بابت هر بیمه شده باید 50 درصد آن را ‌برای هزینه دستمزد و 50 درصد مابقی را برای هزینه‌های عملیاتی اختصاص دهند.
به گفته وی، سایر کسب و کارهای آسیب دیده نیز مانند تولیدی پوشاک باید از 12 میلیون تومان دریافتی بابت هر بیمه شده، 70 درصد را برای هزینه دستمزد و 30 درصد مابقی را برای هزینه‌های عملیاتی خود تخصیص دهند.
مختاری در مورد بروز هر گونه تخلف از سوی کارفرمایانی که پس از دریافت تسهیلات نیروی کار خود را حفظ کنند، گفت: در صورت عدم رعایت و پایبندی به موارد تعهد شده، محرومیت 2 ساله از دریافت هر گونه خدمات بانکی شامل (تسهیلات، ضمانت‌نامه، اعتبارات اسنادی و ...) الزام به بازپرداخت تسهیلات با نرخ 24 درصد (18 درصد مصوبه شورای پول و اعتبار به اضافه 6 درصد جریمه) برای متخلفان در نظر گرفته شده است.
مختاری بیان کرد: همچنین در سامانه کارا امکان ثبت اعتراض و رسیدگی به افرادی که مشمول دریافت تسهیلات حمایتی نشده‌اند نیز وجود دارد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در قسمت دیگری از مطالب خود با اشاره به حمایت از دستفروشان و کارگران آسیب دیده از شیوع کرونا گفت: مطابق دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا که در نشست بیست و هشتم اسفند 98 هیات وزیران مورد تصویب قرار گرفت، مقرر شد به اقشار آسیب‌پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی‌بوس و کرایه‌های بین شهری، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد، به خانوارهای یک نفره به میزان یک میلیون تومان و برای سایر خانوارها 2 میلیون تومان پرداخت شود.
مختاری افزود: جزییات این طرح جدا از تسهیلات حمایتی کرونا بوده و در حال اجراست که به محض اعلام از سوی دولت از طریق تارنمای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی، تعداد خانوار یارانه‌بگیر در استان فارس را یک میلیون و 436 هزار و 138 خانوار اعلام و بیان کرد: از این تعداد، یک میلیون و 48 هزار خانوار معیشت‌ بگیر و 991 هزار و 875 خانوار دریافت کننده تسهیلات هستند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا تولید داخلی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پلمب 4 واحد صنفی بی‌توجه به هشدارهای کرونایی در جهرم

پاسخ به یک غفلت 15 ساله | علی حیدری

ائمه جمعه شهرستان‌های فارس: پیشگیری از کرونا عین تقوا است

امام جمعه شیراز: بروکراسی اداری از عوامل اصلی عقب‌ماندگی اقتصاد کشور است

دنیا را پررنگتر از آخرت کرده‌ایم/تحول تولید راه حل مشکلات است

672 فعالیت هنری در کانون پرورش فکری فارس اجرا شد

محدودیت های کرونا در فارس یک هفته دیگر تمدید شد

جهش تولید نابودکننده تورم است/نباید آخرت فراموش شود

جهش تولید نابودکننده تورم است/تحول‌خواهی مورد تاکید اسلام است

پنج هزار میلیارد ریال اعتبار به پروژه‌های عمرانی فارس تخصیص ‌یافت

فرماندار شیراز: همه مدارس شهرستان مرداد امسال به اینترنت پرسرعت مجهز می‌شوند

17 فوتی «کرونا» در یک روز در هرمزگان

خبر اعدام مجرم مشهدی، تقطیع شده است

تغییر کاربری آموزشی منوط به مجوز شورای آموزش و پرورش است

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت + عکس

محدودیت‌های تازه در البرز و مازندران و تهران در پی شیوع مجدد کرونا

نخستین آزمون استخدامی حضوری پس از شیوع کرونا در فارس

تعطیلی یک‌ هفته‌ای طلافروشان کازرون برای پیشگیری از کرونا

دستگیری زن و شوهر کلاهبردار

ورود افراد بدون ماسک به ادارات ممنوع شد

ماجرای اعدام خبرساز یک جوان در مشهد

هم‌اندیشی خیرین و مدیران برای کاهش 70 کیلومتری فاصله اوز تا شیراز

فرماندار ممسنی: اثربخشی طرح تحول سلامت در مدیریت کرونا نمایان است

گام‌های فارس در مسیر تکمیل زنجیره صنعت فولاد

پرسپولیس با 4 غایب مقابل ماشین سازی

حمله اراذل و اوباش به قهرمان بوکس ایران در حضور همسر و دخترش

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس درگذشت یدالله طارمی را تسلیت گفت

یدالله طارمی شاعر شیرازی‌سرا چشم از جهان فروبست

یدالله طارمی شاعر شیرازی دیده از جهان فروبست

استاد یدالله طارمی شاعر شیرازی دیده از جهان فروبست

آمریکا با برخورد سیاسی در بحران کرونا مردود شد

نماینده مجلس: برخی از قوانین مانع مشارکت خیران در امور عمرانی است

فرماندار: توسعه صنعت فولاد کوار در رفع محرومیت از این منطقه اثرگذار است

محدودیت‌های کرونایی در فارس یک هفته دیگر تمدید شد

500 کیلوگرم مرغ فاسد در نوبندگان فسا معدوم شد

معاون وزیر ورزش: برای موفقیت جوانان نباید تنها به دولت اتکا داشت

رفع تصرف از 600 هکتار اراضی ملی و وقفی شیراز

استاندار: تسهیل در امور اجرایی صنعت فولاد فارس در دستور کار است

رقابت بیش از 18 هزار دانش‌آموز برای ورود به پایه دهم مدارس نمونه

برگزاری اولین جشنواره دانش‌آموزی «جوانه‌های راه» در مدارس فارس

223 میلیارد ریال اعتبار به دستگاه‌های اجرایی مُهر اختصاص یافت

رکوردشکنی جدید فوتی‌ های کرونا در ایران: 221 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/19

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/19

معرفی مدیرکل جدید ورزش و جوانان فارس

برگزاری جلسه هیات امنای شاهچراغ برای تودیع و معارفه تولیت این آستان

الزام بیمارستان‌ ها به پذیرش مبتلایان به کرونا

آیت‌الله دژکام موقتا به تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) منصوب شد

پیام معنادار 32 هزار میلیارد تومانی | محمد شریعتمداری _ وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

قتل هولناک «ژیار» پنج ساله توسط نامادری

رونمایی از سامانه الکترونیکی رأی‌دهی در شورای شهر شیراز