پیام فارس

آخرين مطالب

بی‌گدار به آب می‌زنند مقالات

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- گرمای هوا و لذت خنکای آب بالا آمده رودخانه و نهرهای فارس در پی بارش‌های خوب امسال برخی را بر این داشته که بی‌گدار به آب بزنند و موجبات افزایش بیش از دو برابری تعداد غرق شدگان این استان را رقم بزنند.

در گذشته که می‌خواستند از رودخانه‌ای رد شوند، باید کلی بررسی کرده و گدار (معبر) می‌زدند تا از آن رودخانه عبور کنند،چرا که جریان یا عمق آب در برخی نقاط رودخانه زیاد بود و اگر کسی بی‌گدار به آب می‌زد، احتمال غرق شدنش زیاد بود.
برخی که از نظر خودشان شهامت داشتند و یا جان و کالای باارزشی به همراه نداشتند، بدون گدار زدن و با اتکا به شانس و اقبال، به دل آب و رودخانه می زدند که یا غرق می‌شدند و یا از رود عبور می کردند و زنده می‌ماندند.
فرار از گرما،بعضی خانواده‌های فارسی را خصوصا در روزهای تعطیل برای تفریح روانه طبیعت و یا حاشیه سدها کرده و برخی نیز در این تفریحات،هوای آبتنی به سرشان زده و تنی به آب می زنند در صورتی که شنا کردن در این مناطق می‌تواند خطرناک باشد و جان آنها را نیز تهدید کند.
افزایش 140 درصدی غرق شدگی در فارس
شیوع کرونا موجب کاهش سفر در این استان شد به گونه‌ای که اهالی فارس در ایام تعطیلات نوروز و اوایل بهار 99 کمتر از منازل خود خارج شدند و به همین دلیل تعداد سوانح غرق شدگی در فروردین امسال کاهش 61درصدی را نشان می دهد اما با گرمای هوا از نیمه اردیبهشت گذشته و بازگشت روال عادی زندگی علیرغم وجود کرونا بسیاری طبیعت کنار رودها و نهرها را برای تفریح مناسب دیده و روانه این مناطق شدند به نحوی که به گفته مسولان مربوطه آمار فوتی‌های ناشی از غرق شدگی در اردیبهشت امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل در استان فارس 140 درصد افزایش داشته است.
آمار بالای غرق شدن افراد در آبگیرها و رودخانه‌های استان فارس و شهرستان شیراز بیانگر بی توجهی افراد در هنگامه تفریح و سفر است امری که نیازمند توجه شهروندان برای کاهش آمار افراد غرق شده است.
بارندگی‌های یکسال گذشته و خصوصا بهار 99 باعث جاری شدن آب در بستر رودخانه‌ها و جان گرفتن تالاب و دریاچه‌های استان فارس شده است.
در یکماه گذشته هفته ای نبوده که خبر غرق شدن چندین نفر از شهروندان و اهالی این دیار در رسانه ها منعکس نشود.

پیام فارس

37 حادثه غرق شدگی طی 70 روز
رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای سال 99 تاکنون 37 مورد غرق شدگی در سطح این استان گزارش شده که 27 مورد آن فوت و 9 مورد توسط تیم های امدادی به مراکز درمانی فارس منتقل شده و یک مورد نیز پس از اقدامات درمانی بصورت سرپایی در محل درمان شده است.
محمد جواد مرادیان، افزود: براساس اطلاعات موجود در اردیبهشت امسال 140 درصد افزایش موارد غرق شدگی به نسبت مدت مشابه سال 98 در فارس رخ داده است.
وی ادامه داد: در فروردین ماه 99 نیز 61 درصد موارد غرق شدگی به نسبت مدت مشابه سال گذشته در فارس کاهش داشته است.
رود شوخی بردار نیست
رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس در ادامه بیان کرد: در پی بارش‌های خوب سال گذشته و بهار امسال قنات ،نهرها، برکه‌ها و رودخانه‌های این استان پر آب شده که از این جهت اهالی فارس نباید به هیچ وجه در محیط‌هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا و یا شوخی‌های خطرناک کنند.
وی اضافه کرد: شهروندان حتما باید توجه داشته باشند که اگر با فردی در حال غرق شدن مواجه شدند و با فنون شنا نیز آشنایی ندارند ابتدا با اورژانس تماس برقرار کنند و بعد تنها با استفاده از چوب ،طناب و یا پوشیدن جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به کمک وی بروند.
رئیس اورژانس فارس با اشاره به وجود 5 فروند بالگرد در این استان گفت: اگر افراد در مکان‌های صعب‌العبور دچار حادثه شدند نیز با روشن کردن آتش و حرکت دادن پارچه های رنگی سرنشینان بالگردهای اورژانس را از محل حادثه باخبر کنند تا بتوان سریعتر امدادرسانی به حادثه‌دیدگان را انجام داد.
کودکان و غرق شدگی
رییس سازمان آتش نشانی شیراز نیز در این باره گفت: بهار سال جاری در اغلب نقاط کشور از جمله استان فارس شاهد بارندگی های چشمگیری بودیم که این امر سبب پر آب شدن مناطق آبی درآب گیرها و رودخانه های سطح استان شد.
محمدهادی قانع افزود: غرق شدگی از جمله مشکلات جدی فصل تابستان به شمار می رود چرا که تعطیلی مدارس از یک سو و افزایش مسافرت های هموطنان و رفتن به مناطق تفریحی از سوی دیگر آمارغرق شدگی در این فصل را به نوعی افزایش می دهد به نحوی که در ایران سالانه بین هزار تا هزار و 200 مرگ ناشی از غرق شدگی وجود دارد و تعداد کل برآورد غرق شدگی در دنیا 388 هزار نفر است که سومین مرگ ناشی از صدمات غیر عمدی بعد از سوانح ترافیکی و سقوط محسوب می شود.
قانع ادامه داد: غرق شدگی در میان کودکان یکی از مسائل جدی است که به دلایل تحرک بیش از حد کودکان ،کنجکاوی آنها و عدم درک صحیح از مخاطراتی که آنها را تهدید می کند بیش از سایر گروه های سنی مشاهده می شود ،همچنین عدم مراقبت و نظارت صحیح والدین از فرزندان یکی ازمهمترین عوامل غرق شدگی در میان کودکان است.
وی بیان کرد: از ابتدای فروردین ماه سال جاری ( 1399) تاکنون تعداد 2 عملیات مربوط به غرق شدگی به ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی شیراز اعلام شد که از این تعداد متاسفانه 3 نفر در این شهرستان فوت کردند.
رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شیراز گفت: شهروندان و بخصوص جوانان و نوجوانان از شنا کردن در مناطق ممنوعه خودداری کنند و اشرافیت کامل به منطقه تفریحی داشته باشند و در صورتی که آشنایی لازم با فنون شنا ندارند جدا از حضور در نقاط عمیق رودخانه‌ها و تالاب‌ها خودداری کنند.

پیام فارس

شنا ممنوع!
شنا در محل های خطرناک
مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس نیز در این رابطه هشدار داد و گفت: شنا در مخازن سدها، بندهای انحرافی و سایر تاسیسات آبی بسیار خطرناک و خطر غرق شدگی در این مکان‌ها بسیار بالاست.
محمدرضا ارجمند افزود: باتوجه به اینکه احداث سدها و تاسیسات آبی در بستر طبیعی و کوه‌ها و ارتفاعات منشعب از آنها صورت می‌پذیرد و با جمع شدن آب در پشت آنها، پستی و بلندی‌های طبیعی نمایان نیستند خطر غرق شدگی دراین تاسیسات بسیار جدی است و افراد زیادی به خاطر علاقه‌مندی به شنا در این مکان‌ها قربانی شرایطی شده‌اند که تصور آن را هم نمی‌کردند.
وی ادامه داد: شنا در مخازن سدها، بندهای انحرافی و سایر تاسیسات آبی بسیارخطرناک است و باتوجه به اینکه احداث سدها و تاسیسات آبی در بستر طبیعی و کوه‌ها و ارتفاعات منشعب از آنها صورت می‌پذیرد و با جمع شدن آب در پشت آنها، پستی و بلندی‌های طبیعی نمایان نیستند خطر غرق شدگی در این تاسیسات بسیار جدی است و افراد زیادی به خاطر علاقه‌مندی به شنا در این مکان‌ها قربانی شرایطی شده‌اند که تصور آن را هم نمی‌کردند.
مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: نبود آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن این تاسیسات، حتی شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده است.
ارجمند ادامه داد: ورود و شنا کردن در مخازن سدها و بندهای انحرافی و تاسیسات آبی ممنوع است و از مردم عزیز خواشمندم از شنا در این اماکن پرهیز نمایند و عواقب ناشی ازآن به عهده شخص خاطی است.
برچسب‌ها
آتش‌نشانی سازمان اورژانس کشور شیراز رودخانه های کوهستانی فارس سد درودزن


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حضور زنان در پست‌های مدیریتی به افغانستان در پشت سر گذاشتن نگاه طالبانی کمک می‌کند

دیوارنگاری برای قدردانی از کادر درمان در منطقه 5 انجام شد

غبارروبی از مقبره شهدا همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس

تقدیر فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران از مدیریت شهری منطقه 22

از مترو و اتوبوس خسته شدم

همایش "روز جهانی بدون خودرو" امروز در مرکز شهر تهران برگزار می شود

بازرسان سازمان جهانی بهداشت، کیفیت پلاسما در سه شهرستان ایران را بررسی می‌کنند

زعفرانیه در شمال تهران، "محله دوستدار کودک" شد

راه‌اندازی کسب‌وکار محلی هوشمند در قلب تهران

کیش در کانون تعاملات بین المللی با دانشگاه های معتبر جهان

نرخ جدید هر کیلو تخم‌ مرغ مشخص شد

عقب‌ نشینی شاخص بورس در آخرین روز تابستان

رونمایی از مجموعه داستانی "نفس‌های باد" اثر دانش آموز فسایی

نصب تمثال 35 شهید در منطقه 19 همزمان با هفته دفاع مقدس

هفته تهران با نکوداشت شمیران آغاز و با گرامیداشت ری به پایان می رسد

ورود سمن‌ها به فرآیند دادرسی پرونده‌های حقوقی و کیفری

روز جهانی بدون خودرو همراه با فرماندهان بسیج در منطقه 16 رکاب زده شد

7 مبتلای دیگر به کرونا در استان فارس جان باختند/افزایش موج کرونا

آغاز به‌کار اولین هنرستان کشاورزی دخترانه جنوب کشور در فارس

افتتاح 1300 متر مسیر دوچرخه سواری پایدار در منطقه 17

جان جوانان فارس در تیررس کرونا

سفرا پا به رکاب شهردار تهران

وجود بیش از 183 هزار سالمند در شیراز

اجرای طرح کوچه دوستی در محلات منطقه 9

افتتاح 16 هنرستان کشاورزی در راستای بهبود وضعیت کشور

سالمندان شیرازی، کارت اکرام و منزلت دریافت می‌کنند

بیش از 6 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی فسا افزوده شد

فرماندار گراش عهده‌دار مسئولیت فرمانداری ویژه داراب شد

قدرت جمهوری اسلامی در پاسخگویی به تهدیدات باعث ترس دشمنان است

قدرت جمهوری اسلامی در پاسخگوی به تهدیدات باعث ترس دشمنان است

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 مهر 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 مهر 99

مشکل شهرها بکارنگرفتن خرد و پژوهش در اجرای پروژه هاست

اتومبیل خود را در پارکینگ قرار دهید و به روز جهانی بدون خودرو بپیوندید

شهروند و همشهری وارد بورس می شوند

احتمال تغییر ساعات طرح ترافیک وجود دارد

افزایش ابتلای جوانان به کرونا در فارس

نیازی به واکسیناسیون عمومی علیه آنفلوآنزا نیست

شیناانصاری: 50 درصد تهرانی ها از خودروی شخصی استفاده می کنند

50 درصد تهرانی ها از خودروی شخصی استفاده می کنند

استاندار فارس: فرایند صدور مجوز واحدهای تولیدی شتاب گیرد

استاندار فارس خواستار سرعت گرفتن فرایند صدور مجوز واحدهای تولیدی شد

دفاع مقدس، احیا کننده خودباوری مردمی | ابراهیم صادقی فر - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

آموزش غیر حضوری، پایه اصلی آموزش در کیش

ماجرای جسد سلاخی شده در گاری زباله

خط فقر 10 میلیون تومان شد

فاصله 20 میلیونی قیمت پرواز‌ تهران - استانبول!

افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در میان جوانان در فارس

شهردار تهران در صدد احیای هویت شهری است

خانواده‌های دارای سه‌ معلول فارس خدمات مشاوره ژنتیک دریافت کردند