پیام فارس

آخرين مطالب

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- استاد دانشگاه و دبیر هیات اندیشه‌ورز امور اجتماعی استان فارس با بیان اینکه درمجموع مجلس دهم به نسبت موقعیت‌هایی که داشت، موفق نبود، گفت: مجلس دهم با پشتوانه اجتماعی درخور و هماهنگی با دولت و بدون مزاحمت امکان فعالیت داشت اما باوجود این نتوانست از فرصت‌ها به خوبی بهره گیرد و به همدلی و هماهنگی که لازمه توسعه ملی بود، دست نیافت.

ناصر بهمنی، یکشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا، ویژگی مثبت مجلس دهم را پُر رنگ‌تر شدن مشارکت احزاب عنوان کرد و افزود: احزاب در جریان انتخابات مجلس دهم در کلان‌شهرها عرض اندام کردند و تحت عناوین مختلف با هم هماهنگ شدند و برای خود شرایطی ترسیم کردند.
وی ادامه داد: در این میان نمایندگانی که از لحاظ فکری و سیاسی به یکدیگر نزدیک‌تر بودند لیست‌هایی تشکیل دادند که نمونه آن لیست امید بود.
این تحلیلگر اجتماعی، با بیان اینکه مردم در شهرهای بزرگی همچون تهران، شیراز، مشهد و تبریز حتی بدون شناخت از نامزدها با توجه به این لیست رای دادند، اظهار داشت: از آنجا که لیست امید متصل به افراد خوشنامی در عرصه سیاست بود مردم از آنها استقبال کردند.
هدف از تشکیل لیست امید محقق نشد
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت لیست امید باعنوان یک تفکر، جریان و گرایش خاص به مجلس راه ‌یابد، گفت: مجلس محل حضور و اراده مردم است و هر یک از افراد راه‌یافته به آن، نماینده طیفی از مردم هستند که باید منافع عمومی را در جریان تصمیم‌سازی‌ها متبلور کنند و در تمام طول دوران خدمت همواره یادشان باشد حق اظهار نظر فردی ندارند، افزون بر این نمایندگان باید خود را امین خطوط و تفکری بدانند که به واسطه آن به مجلس راه یافته‌اند و بتوانند محل اتصال افکار و آرای طیف حامی به بدنه اجرایی حاکمیت باشند اما این شرایط در مجلس دهعم محقق نشد، هر چند در دوره‌های پیش از آن نیز اینگونه نشد.
دبیر هیات اندیشه ورز امور اجتماعی استان فارس یکی از دلایل این اتفاق را عدم تداوم حضور پُر شور احزاب در دوران پس از انتخابات دانست و گفت: احزاب به ‌صورت مقطعی در دوران انتخابات رشد می‌کنند و هر کسی هم می‌تواند در آن ایام خود را متصل به تشکلی بداند اما بعد از انتخابات غروب می‌کنند و نماینده‌ها هم خود را مقید به آرمان‌های حزب نمی‌دانند.
بدنه احزاب قوی و همگرایی ملی تقویت شود
وی، این موضوع را اشکالی کلی در کشور عنوان کرد و افزود: برای از بین بردن این رویه، باید بدنه احزاب را تقویت کنیم تا همگرایی ملی نیز تقویت شود و افراد بپذیرند اگر خطایی کردند حزب باید بازخواست شود و اگر عملکرد مثبت داشتند باید به‌عنوان دستاورد حزب مطرح شود.
بهمنی از انتخابات به‌مثابه مشخصه نظام‌های مردم‌سالار یاد کرد و بیان داشت: انتخابات خود فرصتی است برای اینکه حاکمیت بتواند مشروعیتش را به دنیا نشان دهد، مقبولیت و تجلی اقتدار ملی را در جامعه حاصل کند و خنثی‌کننده ترفندهای دشمنان باشد.
این استاد دانشگاه با انتقاد از محدودشدن نامزدها و برخی تفکرات گفت: گاه که نمایندگان یا نامزدها تجلی همه افکار مردم نیستند، مردم از انتخابات استقبال نمی‌کنند، از همین رو بهتر است که میدان برای حضور همه تفکرات باز باشد.
وی با قدردانی از نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در این دوره، از سویی در مقایسه با دوره‌های قبل شاهد انسجام بیشتری در مجلس بودیم و مثلا فراکسیون امید در مجلس شکل گرفت که می‌توانست عملکردی یکدست برجای بگذارد اما همین انسجام هم چندان پایدار نبود زیرا در برخی مقاطع که نیاز بود در یک نظرخواهی به وحدت رویه برسند، این اتفاق نمی‌افتاد و حتی برخی مواقع از حداقل‌ هم برخوردار نبودند بنابراین باید گفت با وجود اینکه فرصت مناسبی در مجلس برای فراکسیون‌های مختلف وجود داشت، از آن به‌درستی استفاده نشد.
بهمنی، همچنین از حضور افراد غیرمتخصص در کمیسیون‌های تخصصی مجلس دهم انتقاد و بیان کرد: نمایندگان، بیشتر متقاضی عضویت در کمیسیون‌هایی بودند که برایشان مزایای بیشتری داشت و در نتیجه شاهد حضور افرادی در برخی کمیسیون‌ها بودیم که نه تخصص داشتند و نه مهارت از همین رو برخی کمیسیون‌ها که چندان طرفداری نداشتند کمرنگ شده بودند و از مهارت نیروهای تخصصی نیز در جای خود به‌ درستی استفاده نشد.
این استاد دانشگاه، قهر مردم با صندوق‌های رای را در انتخابات مجلس یازدهم معطوف به نوع عملکرد نمایندگان دوره دهم دانست و گفت: مجلس دهم موفق نشد مردم را از انتخابشان خشنود کند و مطالبات و نظر مردم در قوانین ملاک قرار نگرفت.
نمایندگان باید از موانع با مردم سخن می‌گفتند
دبیر هیات اندیشه‌ورز امور اجتماعی استان فارس ادامه داد: برخی نمایندگان خارج از مجلس اظهار مظلومیت می‌کردند که چندان عرصه برای فعالیت آنان فراهم نبوده است اما چنین اظهاراتی پذیرفته نیست، زیرا اگر موانعی در مسیر نماینده می‌بود باید به ‌راحتی با مردم سخن می‌گفتند و مردم را در جریان امور قرار می‌دادند.
بهمنی، همچنین از بی‌توجهی نمایندگان به ارتباط با حوزه انتخابیه خود انتقاد کرد و گفت: نمایندگان پس از ورود به مجلس نتوانستند به خوبی با بدنه مردمی در ارتباط باشند، برای مثال هیچ یک از نمایندگان فارس از استادان دانشگاه و صاحب‌نظران برای رصد عملکردشان دعوت نکرد و از آنها توصیه‌ای نخواست و کمتر نماینده‌ای از کارگروه مشورتی با استادان دانشگاه برخوردار بود.
فعالیت برخی نماندگان منحصر به رویکردهای بومی بود
وی، همچنین به موضوع بومی‌گرایی نمایندگان اشاره و بیان کرد: فعالیت برخی نمایندگان با رویکردهای محلی محصور شده بود زیرا فرض بر این بود که باید بتوانند برای دور بعد هم رای بیاورند بنابراین توسعه ملی در ارائه و پیگیری طرح‌ها نادیده گرفته می‌شد و پافشاری آنها برای برخی طرح‌ها متناسب با توسعه جامع و فراگیر نبود.
دبیر هیات اندیشه ورز امور اجتماعی استان فارس به عنوان نمونه به طرح‌های مربوط به پتروشیمی این استان اشاره کرد و گفت: هر یک از نمایندگان می‌خواستند دیار خودشان از این طرح منتفع شوند بدون آنکه پیش‌نیازهای لازم و زیرساخت‌ها را در نظر بگیرند.
بهمنی بیان داشت: از همین رو است که طرح‌هایی بدون محاسبه در برخی نقاط اجرا شد و همچنان در حد کلنگ‌زنی باقی‌مانده و به بهره‌برداری نرسیده است.
دبیر هیات اندیشه‌ورز امور اجتماعی استان فارس گفت: ایران با وجود بهره‌مندی از سرمایه‌های اجتماعی ارزشمند و نیز برخورداری از ثروت‌های طبیعی دچار بحران اقتصادی است و این نشان می‌دهد از ظرفیت‌های سازنده و عناصر رونق‌دهنده کشور به خوبی بهره گرفته نشده است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: برخی نمایندگان اظهار می‌کردند که سیاست‌های کلان کشور محدودکننده است، در پاسخ باید گفت همه قوانین و طرح‌ها از مجلس می‌گذرد، اگر مجلس سیاست کلانی را قبول نداشت چرا آن را تغییر ندادند یا اصلاح نکردند.
وی با بیان اینکه نمایندگان نمی‌توانند خود را از اقدامات نادرست و کم‌کاری‌ها مبرا کنند، اظهار داشت: شاید بتوان گفت کنترل کرونا از دست خارج بود اما نوسان قیمت‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت، در کشوری که ثروتمند است چرا باید قیمت‌ها چهار برابر سال قبل شود، آیا با خشکسالی مواجه بودیم یا محصولات زراعی وارداتی بودند یا مواد اولیه خارجی بوده است.؟
بهمنی افزود: این مسائل باعث کاهش اعتماد و سرمایه اجتماعی و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است.
وی ادامه داد: : انتظار داریم نشست‌هایی در استان فارس و شیراز با حضور نمایندگان دوره قبل و کارشناسان برگزار شود و عملکرد آنان تحلیل شود، همچنین نمایندگان یا وزرا از دوران فعالیت خود گزارش کار ارائه دهند تا مبنایی برای قضاوت عملکردشان باشد.
دهمین‌ دوره مجلس شورای اسلامی هشتم خردادماه سال 1395 آغاز به کار کرد و در دوم خردادماه 1399 به کار خود پایان داد. استان فارس با برخورداری از 36 شهرستان دارای 18 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.
برچسب‌ها
مجلس شورای اسلامی فراکسیون امید شیراز انتخابات مجلس شورای اسلامی فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/23

درگذشت یک نماینده مجلس به دلیل ابتلا به کرونا

407 هزار واحد در سامانه کارا ثبت نام کرده اند

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به تداوم پیامدهای کرونا : گردشگری به حمایت های بیشتری نیاز دارد

برگزاری مجمع عمومی شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/23

جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

انتظارات جاده‌ای اهالی صدرا چه زمان محقق می‌شود؟

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : زندگی همراه با آرامش و بی دغدغه حق بازنشستگان است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به عضویت افتخاری جمعیت هلال احمر کیش درآمد.

نحوه محاسبه بیمه کارگران در ایام کرونا با کاهش ساعات کاری

روزگار فلامینگوها در دریاچه بختگان فارس نسبتا خوب است

بیمارستان‌های خصوصی گنجایشی برای پذیرش بیماران کرونا در استان فارس

درخشش بانوان کارآفرین فارس در سال جهش تولید

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

ثبت 1 مرگ براثر کرونا هر 2 ساعت در فارس/ ماسک بزنید

روزانه 100 تن پسماند بیمارستانی جمع و امحاء می شود

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

در پایش شبانه، 18 واحد آلاینده در مشهد اخطار گرفتند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

14 سری جهیزیه به زوج های جوان جهرمی اهدا شد

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

بهشت زهرا تا 5 سال دیگر پر می شود

روزانه 50 تا 70 هزار نفر به بهشت زهرا تردد می کنند

رسیدگی به 800 پرونده تخلف بهداشتی در فارس

«تا پلاک 140» معرفی شد

پرداخت 112 میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در گلستان

13 هزار واحد تولیدی خراسان رضوی تسهیلات می‌گیرند

نخستین جشنواره قصه‌گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل‌ بردار نیست

جزئیات پروژه های شرکت خاکریز آب در غرب تهران

واگذاری اراضی ملی خسارت دیده از آتش‌سوزی ممنوع شد

بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس طی 43 هفته در فارس

برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره "محله از نگاه من" در ناحیه 2 منطقه 10 پایتخت

پروتکل بهداشتی محدودیت ورود به ورزشگاه پارس شیراز رعایت نشد

شهرداری تهران با سفارت اتریش همکاری می کند

مجمع سالانه مترو به ریاست شهردار تهران برگزار شد

منطقه 14 در تعداد پروانه های صادر شده میان مناطق 22 گانه رتبه دوم را کسب کرد

احداث 2 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

آغاز فراخوان جشنواره مَجازی "شمیم عفاف"

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

قیمت رهن آپارتمان‌ های زیر 60 متر در تهران

زیباکلام: اصرار بر فعالیت‌ هسته‌ ای ما را بدبخت کرد