پیام فارس

آخرين مطالب

تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر هموارسازی مسیر جهش تولید اقتصادي

تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر هموارسازی مسیر جهش تولید
  بزرگنمايي:

پیام فارس - ایسنا/فارس ایران به دلیل تنوع اقلیمی، دارای منابع عظیمی برای تولید انرژی است؛ از ذخایر نفت و گاز و معادن گرفته تا خورشید و باد، منابعی که می‌تواند چرخ‌های اقتصاد را به گردش درآورد؛ منابعی که تا 6 سال قبل با اقبال زیادی مواجه نبود؛ حال آنکه تحول در حوزه اقتصاد مهمترین اصل در سیاست‌های کلان نظام محسوب می‌شود و توجه به منابع تجدیدپذیر، یکی از ابزارها برای هموارسازی مسیر تحول اقتصادی و جهش تولید است.

استان فارس به این لحاظ ایران کوچک نامیده می‌شود که به لحاظ برخورداری از اقلیم‌های چهارگانه و دارائی‌های عظیم منابع انرژی، همانند ایران است؛ استانی که در پهنه وسیع آن علاوه بر ذخایر معدنی و نفت و گاز، خورشید و باد را هم دارد که می‌توان از آنها به عنوان منابعی تجدیدپذیر، بیشتری بهره را در تولید برق، به‌عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌های توسعه، گرفت.
به گزارش ایسنا، انرژی خورشیدی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود که میزان تابش آن در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند خورشیدی زمین، از بیشترین میزان تابش برخوردار است.
ایران بـا حدود 1 میلیون و 648 هزار کیلومتـر مربـع وسعت در عرض جغرافیایی 39- 25 درجه شمالی و دارا بودن م بیش از 2900 ساعت آفتابی در سال، علاوه بر قرارگرفتن در محدوده پتانسیل یالای خورشیدی، از پتانسیل کافی برای به‌کارگیری سلول‌های فتوولتائیک و تولید برق پاک با استفاده این سیستم‌ها برخوردار است.
این همه ظرفیت در حالیست که برخی از مناطق به‌دلیل شدت تابش بالاتر، کاهش غبارهای محلی و تسهیل دسترسی به زمین پتانسیل فنی مذکور به پتانسیل فنی و اقتصادی مناسب تبدیل شده است.
مطالعات نشان می‌دهد که نواحی جنوب و مرکز ایران شامل شرق استان بوشهر، جنوب فارس، سراسر استان هرمزگان و جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان، بخش‌هایی از استان‌های یزد و اصفهان، با برخورداری از متوسط تابشی 5.5 کیلووات ساعت بر متر مربع، منابعی مهم از انرژی تجدیدپذیر محسوب می‌شوند.
بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس برابر رقم 84.52 مگاوات است که مشتمل بر 10 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی 67.6 مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت 1.065 مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت 0.66 مگاوات و 2 نیروگاه برق-آبی به ظرفیت 12.25 مگاوات و همچنین تعداد 331 سامانه مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) به ظرفیت تجمعی 2021 کیلووات است.
این در حالیست که نزدیک به 70.52 مگاوات از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده در استان فارس تنها در دولت دوازدهم توسعه یافته است.
آمار کشوری نیروگاه های تجدیدپذیر
در حال حاضر تعداد 131 نیروگاه تجدیدپذیر در مقیاس مگاواتی به ظرفیت مجموع 824 مگاوات در کشور به بهره‌برداری رسیده و 821 مگاوات دیگر نیز در دست احداث است. از این تعداد، 63 نیروگاه آن از نوع خورشیدی به ظرفیت 393 مگاوات و 20 نیروگاه بادی با ظرفیت حدود 302 مگاوات بوده و مابقی نیروگاه‌ها شامل نیروگاه های برق‌آبی کوچک با مجموع ظرفیت 105مگاوات، زیست‌توده با مجموع ظرفیت 10.5 مگاوات و بازیافت تلفات حرارتی از فرایندهای صنعتی با مجموع ظرفیت 13.6 مگاوات است.
همچنین تاکنون تعداد 4038 نیروگاه خورشیدی در مقیاس کیلوواتی و به صورت سامانه های پشت بامی انشعابی با مجموع ظرفیت 45702 کیلووات در سطح کشور به بهره برداری رسیده‌ که بیش از 718 مگاوات از مجموع ظرفیت یاد شده طی سال‌های فعالیت دولت‌های دهم و یازدهم محقق شده است.
همچنین بر اساس قراردادهای مبادله شده و پیشرفت فیزیکی گزارش شده پروژه‌ها، مجموع ظرفیت قابل پیش‌بینی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای بهره‌برداری تا پایان دولت دوازدهم 545.55 مگاوات پیش‌بینی شده است.
توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تا کنون منتج به تولید بیش 4739 میلیون کیلووات‌ساعت برق شده که از این میزان، سهم برق تولیدی متعلق به نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بترتیب 47 و 37 درصد بوده و مابقی مربوط به نیروگاه‌های تولید برق از پسماند و منابع برق‌آبی کوچک است.
با توجه به شرایط اقلیمی و شاخص‌های فنی تابشی خورشیدی و بادی، بیش از 60 درصد برق حاصل از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ماه‌های گرم سال تولید می‌شود، که این موضوع انطباق زیادی با الگوی مصرف برق در کشور داشته و می‌تواند علاوه بر کمک به پیک سائی موجب کاهش حجم سرمایه گذاری کلان در شبکه برق به منظور پاسخگویی به توان مورد نیاز شبکه در ساعات پیک نیز شود.
از سوی دیگر با توجه به امکان تولید و مصرف برق منابع تجدیدپذیر در همان محل، می‌توان با کاهش مسیر انتقال در شبکه های توزیع و فوق توزیع موجب کاهش تلفات شبکه شد. براساس محاسبات انجام شده احداث 824 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور تا کنون توانسته موجب کاهش 65 مگاواتی تلفات در شبکه برق نیز شود.
نیروگاه‌های تجدیدپذیر علاوه بر مزایای اقتصادی و فنی یاد شده دارای مزایای اجتماعی و زیست محیطی فراوانی بوده و در صورت وجود زیرساخت‌های لازم، موجب رونق در منطقه نیز می‌شوند. به نحوی که با بکارگیری نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور تا کنون از انتشارسالانه 3232 هزارتن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای در کشور جلوگیری شده که این امر کمک زیادی به حفظ محیط زیست کشور و کاهش آلودگی هوا کرده است.
از دیگر سو با توجه به چالش‌های ناشی از خشکسالی های پیاپی و تنش‌های آبی در سال‌های اخیر و در نتیجه کاهش منابع آبی تجدیدپذیر کشور احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر توانسته تا این زمان از مصرف 1043 میلیون لیتر آبی که معمولاً در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، جلوگیری کند.
یکی دیگر از مزایای منابع تجدیدپذیر جایگزینی آنها به جای سوخت‌های فسیلی و امکان تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالاتر از سوخت‌های فسیلی‌ست؛ بدین ترتیب احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور توانسته تاکنون از مصرف معادل 1346 میلیون متر مکعب گازطبیعی صرفه‌جویی کند.
ایجاد اشتغال با توجه به جمعیت جوان و متخصص در کشور یکی دیگر از مزایای نیروگاه های تجدیدپذیر به شمار می آید. امروزه مشاغل نیروگاه های تجدیدپذیر در مجموعه مشاغل سبز در جهان محسوب می‌شود که توانسته‌اند استانداردهای ایمنی و امنیتی- بهداشتی در محیط کار را با بالاترین امتیازهای موجود تامین کنند به نحوی که مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر به بهره برداری رسیده در کشور که اغلب آنها در مناطق محروم و کم برخوردار نیز قرار دارند، تا کنون باعث ایجاد مشاغل مستقیم و غیرمستقیم به تعداد 32426 نفر شده‌ است.
توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تا کنون با جذب 143 هزار میلیاردریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سراسر کشور انجام شده است و با حمایت‌های دولت و در راستای ارتقاء توان تولید داخلی، اکنون 160 شرکت خصوصی تولیدکننده تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک نیز در کشور نیز ایجاد شده است؛ این موضوع در سالی که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری سال جهش تولید نام گذاری شده می تواند از دستاوردهای مهم و کلیدی وزارت نیرو در حوزه تجدیدپذیر و بهره وری محسوب شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساختار سازمانی 6 شهرداری تازه تأسیس با رویکرد جدید ابلاغ شد

کاهش 70 درصدی مسافران تاکسی

شهرداری تهران محدودیت های یک هفته ای در پایتخت را اعلام کرد

تصمیم شهرداری در خصوص شورایاری‌ها منوط به ابلاغ دادنامه از دیوان عدالت اداری است

نیاز کلانشهرها به پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

مصرف کنندگان مواد افیونی بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند

مطالبات مربیان ورزشی تا پایان تیرماه پرداخت می شود

فرماندار: معافیت‌های مالیاتی در جهرم اعمال شود

فرماندار: معافیت‌های مالیاتی با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در جهرم اعمال شود

استاندار فارس: فعالیت‌های دولت برای توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی ارزشمند است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/23

درگذشت یک نماینده مجلس به دلیل ابتلا به کرونا

14 سری جهیزیه به زوج‌های نیازمند جهرمی اهدا شد

407 هزار واحد در سامانه کارا ثبت نام کرده اند

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به تداوم پیامدهای کرونا : گردشگری به حمایت های بیشتری نیاز دارد

برگزاری مجمع عمومی شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/23

جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

انتظارات جاده‌ای اهالی صدرا چه زمان محقق می‌شود؟

انتظارات جاده‌ای اهالی صدرا چه زمانی محقق می‌شود؟

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : زندگی همراه با آرامش و بی دغدغه حق بازنشستگان است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به عضویت افتخاری جمعیت هلال احمر کیش درآمد.

نحوه محاسبه بیمه کارگران در ایام کرونا با کاهش ساعات کاری

روزگار فلامینگوها در دریاچه بختگان فارس نسبتا خوب است

بیمارستان‌های خصوصی گنجایشی برای پذیرش بیماران کرونا در استان فارس

درخشش بانوان کارآفرین فارس در سال جهش تولید

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

ثبت 1 مرگ براثر کرونا هر 2 ساعت در فارس/ ماسک بزنید

روزانه 100 تن پسماند بیمارستانی جمع و امحاء می شود

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

در پایش شبانه، 18 واحد آلاینده در مشهد اخطار گرفتند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

14 سری جهیزیه به زوج های جوان جهرمی اهدا شد

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

بهشت زهرا تا 5 سال دیگر پر می شود

روزانه 50 تا 70 هزار نفر به بهشت زهرا تردد می کنند

رسیدگی به 800 پرونده تخلف بهداشتی در فارس

«تا پلاک 140» معرفی شد

پرداخت 112 میلیارد ریال مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در گلستان

13 هزار واحد تولیدی خراسان رضوی تسهیلات می‌گیرند

نخستین جشنواره قصه‌گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل‌ بردار نیست

جزئیات پروژه های شرکت خاکریز آب در غرب تهران