پیام فارس

آخرين مطالب

فرآیند انتخاب مدیر محله چیست شهرداری تهران

فرآیند انتخاب مدیر محله چیست
  بزرگنمايي:

پیام فارس - رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله ضمن ارائه گزارشی از استقرار رویه قانونی و ایجاد سازوکاری منظم، برای انتخاب مدیران محلات گفت: در سازوکار فعلی، فرایند انتخاب مدیر محله شفاف‌تر شده و افراد دارای شایستگی برای تصدی مدیریت محله‌ها برگزیده می‌شوند.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مهدی شیرزاد رئیس دبیرخانه ستاد راهبری مرکزی ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی در محلات شهر تهران در مورد فرایند انتخاب مدیران محلات گفت: پیش از این، انتخاب مدیران محله با بررسی مختصر رزومه گزینه‌های معرفی شده از سوی معاون اجتماعی منطقه در ستاد مدیریت محله و در نهایت با معرفی دو گزینه به هیات امنا، انتخاب مدیر انجام می‌شد.
او افزود: در این دوره مدیریت شهری، با نقد و بررسی فرایند گذشته تلاش شد رویه ضابطه‌مند شود تا از انتخاب‌های سلیقه‌ای و اعمال نفوذ در فرایند انتخاب مدیر محله جلوگیری شود.
ارزیابی داوطلبان در کانون ارزیابی مدیران محله
رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد شفافیت فرایند انتخاب مدیر محله گفت: با اعلام یک فراخوان عمومی در سطح مناطق، این امکان برای تمام افرادی که در خود توانمندی مدیریت محله را می‌دیدند به وجود آمد تا فرصتی برابر برای ارزیابی و کسب این سمت داشته باشند.
در گام بعد، برای برگزاری کانون ارزیابی مدیران محله، با استقرار یک فرایند تخصصی با همکاری شرکت خدمات اداری شهر، نظام شایستگی افراد تبیین شد. چهار شایستگی برای مدیران محله تعریف و بر مبنای آن یک آزمون روان شناختی و دو مصاحبه نیمه‌ساخت‌یافته طراحی شد. این شایستگی‌ها عبارتند از مسئولیت‌پذیری، تفکر تحلیلی و حل مساله، هدف‌گرایی و هدایت عملکرد، و مهارت ارتباطی. با کمک مشاوران متخصص در این زمینه، ذیل هریک از این شایستگی‌های مرکزی شاخص‌ها و نشانه‌های رفتاری مرتبط تدوین شده است.
رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد روش تبیین مولفه‌های شایستگی اظهار کرد: این مولفه‌ها حاصل سه منبع مطالعاتی بوده است. اول مطالعه‌ای که در ارتباط با میزان و کیفیت فعالیت‌های سراهای محله‌ها انجام شده، دوم نظام شایستگی مدیران شهرداری که در شرکت خدمات شهری تدوین شده است و سوم نظرات مدیران سراهای محله‌ها، معاونان اجتماعی مناطق و صاحب‌نظران حوزه اجتماعی.
برای هریک از داوطلبان کارنامه تخصصی و تفصیلی صادر شده است که به دلیل محرمانگی اطلاعات شخصی افراد تنها با تقاضای خودشان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
شیرزاد در مورد تغییرات فرایند اجرا شده برای انتخاب مدیر محله گفت: تغییر اول نسبت به گذشته، شفافیت، و فرصت برابر افراد در ورود به فرایند انتخاب است. داوطلب تصدی سمت مدیریت محله ممکن است از طریق شورایاری معرفی شده باشد یا در سرای محله فعال بوده باشد و یا شهروندی علاقه‌مند به مدیریت در محله باشد. تغییر دوم، مصاحبه بر مبنای یک مدل تخصصی توسط ارزیابان متخصص بود که امکان اعمال سلیقه در آن به حداقل رسیده است و تغییر سوم، این است که بسته به تعداد داوطلبان در هر محله، گزینه‌های بیشتری (بین 3 تا 5 گزینه) به هیات امنا معرفی می‌شوند تا قدرت انتخاب افزایش یابد.
بررسی صلاحیت 3130 نفر برای تصدی پست مدیریت محله
رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد میزان ثبت نام برای مدیریت محله گفت: در این فرایند 3130 نفر در سامانه مرتبط با انتخاب مدیر محله ثبت نام کردند و پس از پایش اولیه توسط کارگروهی در مناطق، حدود هزار نفر از این افراد، شرایط لازم را احراز نکردند و 2130 نفر برای طی فرایند ارزیابی تخصصی توسط مناطق 22گانه معرفی شدند.
با انصراف برخی از افراد و نهایی شدن لیست، 1863 نفر برای مصاحبه دعوت شدند که از این تعداد 299 نفر مدیران فعلی محلات شهر تهران هستند. پس از انصراف برخی از مدیران فعلی محلات، در نهایت 285 نفر از ایشان به همراه 1560 نفر از داوطلبان، مورد ارزیابی قرار گرفتند. البته مدیران فعلی محلات به دلیل احترام به تجارب و زحماتی که در این مدت کشیده اند، بدون طی فرایند ارزیابی اولیه توسط مناطق به کانون ارزیابی دعوت شدند.
شیرزاد در مورد ویژگی‌های افرادی که ثبت نام کردند، گفت: به طور میانگین برای هر محله 8.5 نفر ثبت‌نام کردند که جوان‌ترین فرد حدود 20 سال سن و مسن‌ترین نیز حدود 82 سال سن داشت.
او افزود: مناطق 1 و 5 با توجه به این که بیش ترین تعداد محله را دارند، بیش ترین تعداد داوطلب را نیز داشتند. بالاترین نمره‌ای که در کانون ارزیابی به دست آمد مربوط به داوطلبی در محله جنت‌آباد شمالی در منطقه 5 با نمره 82.5 از 100 بود. میانگین شهرتهران 49 از 100 و بالاترین میانگین منطقه مربوط به منطقه چهار با نمره 52 از 100 بود.
فرایند انتخاب مدیر محله شفاف‌تر شده است
بعد از طی فرایند ارزیابی، بسته به تعداد داوطلبان ثبت نامی، برای هر محله حداکثر 5 نفر به منطقه معرفی می‌شوند. در مرحله اول 3‌ نفر توسط کارگروه «انتخاب مدیر محله» منطقه، برای انتخاب به هیات امنای محله معرفی می‌شوند که در صورت عدم انتخاب از بین این گزینه‌ها در مرحله دوم 2 نفر باقی‌مانده معرفی می‌شوند تا در نهایت، یک نفر با نظر هیات امنا مدیر محله شود.
او افزود: خوشبختانه کار برگزاری کانون­های ارزیابی به پایان رسیده است و نتایج آن مشخص شده است. کسانی را به هیأت امنا معرفی کرده‌ایم که نمره کانون ارزیابی­شان در حد میانگین منطقه یا بالاتر باشد. در مرحله اول، در 171 محله که حداقل سه نفر برای معرفی به هیئت امنا داشتند، افراد را به مناطق 22 گانه معرفی کردیم. 5 محله، سرای محله ندارند که برای آن ها کسی معرفی نمی شود. در این محلات، حدود 60 مدیر محله فعلی نمره لازم برای معرفی به هیأت امنا را کسب نکردند.
در 177 محله باقی مانده که در گام دوم به مناطق معرفی شدند، در هر محله، ما کمتر از 3 نفر که نمره‌ای مساوی یا بالاتر از میانگین منطقه کسب کرده باشند، داریم. برای این محلات، از بانک اطلاعاتی مدیران محله هر منطقه، برای هر کدام از این محله ها بین 3 تا 5 نفر توسط کارگروه انتخاب مدیر محله، به هیأت امنا معرفی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

محور مواصلاتی شرق فارس بازگشایی شد

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

کیلومتر 30 محور نی‌ریز- سیرجان مسدود شد

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

هم‌افزایی در ستاد بازآفرینی بازار وکیل شیراز به تحول در این مجموعه می‌انجامد

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

نظر شورای سلامت در مورد نحوه برگزاری مراسم محرم ملاک عمل باشد

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

ماسک را زیر چانه نکشید!/ وضعیت کرونا در فارس

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

مهمترین چالش شوراها اجرا نشدن قانون است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

بازداشت تمامی عوامل تیراندازی در سعادت‌ آباد

کشف 2 تن گوشت فاسد در جنوب تهران

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

58 درصد مردم فارس روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را برگزیدند

جسد سُها رضانژاد احراز هویت شد

جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌ بندی بنزین

اتخاذ تصمیمات امیدوار کننده برای احیای دریاچه کافتر اقلید فارس

تصمیمات جدید برای احیای دریاچه کافتر اقلید فارس

یکپارچگی جامعه جهانی و رعایت شیوه‌نامه‌ها راهکار عبور از چالش کرونا

کارزار با کرونا نیازمند وحدت جهانی

ترافیک مرکز شهر نتیجه لغو طرح ترافیک است

اتمام عملیات روکش آسفالت 2 هزار نقطه از معابر منطقه 19 تا پایان شهریور

وخامت حال 106 بیمار کرونایی در فارس

لغو طرح ترافیک و دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان تهران تا پایان مرداد

گرانترین و ارزانترین قیمت آپارتمان در ٢٢ منطقه تهران

نشست علمی متخصصان دانشگاه‌های پنسیلوانیا و علوم پزشکی شیراز گشایش یافت

فارس تامین کننده 10 درصد غذای کشور است

اولین مدعی افراد سودجو خود شوراها باید باشند

سود تسهیلات مسکن مهر غیر یارانه‌ای می‌شود

یک متخصص پزشکی : شیوه های نادرست زندگی ، چالش آفرین و بیماری زا است

تجربه روغن بنفشه باید جامعه را بیدار و هشیار کند

متخصص بیهوشی: تجربه روغن بنفشه باید جامعه را بیدار کند

اصلاح هندسی بزرگراه آیت اله «سعیدی»

عالم اهل سنت جنوب فارس: شهدا تبلور عینی ثبات و استقامت هستند

محدودیت‌های کرونایی تا پایان مرداد تمدید می‌شود

پهنه بحرانی بازار املاک