پیام فارس

آخرين مطالب

نیمه پر تولید محتوای مجازی در عصر کرونا مقالات

نیمه پر تولید محتوای مجازی در عصر کرونا
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- بهره‌گیری از فضای مجازی این روزها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر به‌شمار می‌رود، وضعیتی که همه‌گیری بیماری در جهان ایجاد کرد، به ذهن بشر هم نمی‌رسید؛ اما شاید بتوان گفت به‌محض بروز بحرانی در چنین وسعت، فضای مجازی بیش از پیش به یاری انسان‌ آمد.

در ابتدا ارائه اطلاعات و اخبار درباره نحوه مواجهه با شیوع کرونا و دعوت مردم به ماندن در خانه از رهگذر ایجاد پویش‌های مردمی مجازی، جان بسیاری را نجات داد.
در ماه‌های نخست شیوع اخبار ضد و نقیضی درباره چگونگی رفتار ویروس و مقابله آدمی با آن به گوش می‌رسید و به‌تدریج ریگ‌های شایعه از غربال اعتمادسازی که رسانه‌ها و مراجع معتبر پزشکی و اجتماعی ایجاد کردند، رد شد و آنچه ماند بیشتر به واقعیت نزدیک بود.
سواد رسانه‌ای به داد مقابله با کرونا رسید
اندک‌اندک مردم دریافتند که نه داروهای ساختگی سودجویان در این میان راه چاره کروناست و نه ادعاهای بی‌سروته برخی که با جعل نام و نشان‌ رسانه‌های معتبر دست به دست می‌شد؛ به بیان دیگر، باید گفت آنچه در قریب به 6 ماه گذشته در عرصه اطلاع‌رسانی در فضای مجازی شاهد بودیم، سواد رسانه‌ای بسیاری از مردم را افزایش داد، چگونگی شناسایی اخبار سره از ناسره بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت و صفحات معتبر جایگزین صفحات زرد شدند.
امروز دیگر همگان می‌دانند راه مقابله با ویروس چیست، اصول رعایت بهداشت چگونه است و حتی کسانی را که اعتقادی به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ندارند، شماتت و طرد می‌کنند.
فضای مجازی توانست زمینه‌ای برای آگاهی‌بخشی درست و به‌موقع ایجاد کند و در حوزه کرونا، فوایدش بسیار بیش از ضررهایش بود و این مهم، رخ نمی‌داد مگر در پرتو تمایل مردم به دانش و اطلاع‌رسانی صحیح و موثق و نیز برخورد جدی با کسانی که سودجویانه از رهگذر به خطر انداختن سلامت شهروندان درصدد برخورداری از بهره‌های ناپاک بودند.
از منظری دیگر، فضای مجازی در روزهای همه‌گیری کرونا، توانست بخشی از نیازهای جامعه را تامین کند که با خانه‌نشینی و دوری‌گزینی از تجمع‌ها رسالت اجتماعی خود را به جا می آورند.
کودکان، نوجوانان، سالمندان و آنان که در قرنطینه خانگی به سر می‌برند، بیشتر با محتوای فضای مجازی خود را سرگرم می‌کنند؛ چراکه می‌توانند از میان انبوه انتخاب‌هایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، آنچه را که بیشتر دوست دارند برگزینند. اگر هنردوست‌اند گالری‌های مجازی به میدان آمده‌اند، اگر کتاب‌خوان‌اند گروه‌های کتابخوانی مجازی شکل گرفته‌، اگر به حوزه فناوری علاقه‌مندند، متنوع‌ترین داده‌ها در فضای مجازی در قالب‌های گوناگون ارائه می‌شود.
در این مدت، سازمان‌ها و نهادهای متولی اوقات با ایجاد پویش‌های مختلف، زمینه‌ سرگرم‌سازی را مردم را فراهم کردند. در فارس و شیراز برگزاری مسابقات کتابخوانی، تهیه کلیپ با موضوع کرونا و دعوت به در خانه‌ ماندن، اشتراک‌گذاشتن خاطرات و عکس‌هایی از فعالیت‌های مفید و سرگرم‌کننده، ایجاد بازی‌های مجازی، ترتیب‌دادن نمایش خانوادگی با موضوعات مختلف، برگزاری مسابقه‌های هنری و فرهنگی و نیز ادای دین چهره‌های شاخص و شناخته شده به مردم در دعوت آنان به رعایت نکات بهداشتی و اصول ماندن در خانه، بخشی از فعالیت‌های مبتنی بر تولید محتوا در بحران کرونا بود که اجرای آن ها رسانه ای نیز شد.
بیماری طولانی، برنامه‌های مجازی تکراری
با این حال، نباید از یک آسیب مهم غافل شد، آن هم به درازا انجامیدن دوران بیماری است. گرچه 6 ماه از شیوع کرونا می‌گذرد، آمار برخلاف انتظارها فزونی یافته است و هر روز با خیل عظیمی از بیماران گرفتار مواجه می‌شویم. این رویداد ناگوار حاصل آن است که در پی افزایش روزهای بیماری شکیبایی و قرار از برخی دور شده است و شاید عده‌ای به عادی‌انگاری وضعیت روی آورده‌اند.
در چنین شرایطی فضای مجازی بیش از پیش باید به تولید محتوای جدید روی آورد، تا به امروز به قدر کافی از چگونگی مواجهه با بیماری و رعایت اصول سخن رفته است، از امروز به بعد باید مطابق با نیازهای زمان گام برداشت.
تجربه‌های اخیر نشان داده است که مردم به برخی رویدادها به‌ویژه در حوزه فرهنگی، روی خوش نشان می‌دهند؛ مثلا استقبال از پخش کنسرت‌های زنده چه به‌صورت بلیت‌فروشی و چه به‌صورت رایگان، برنامه‌های زنده اینستاگرامی با حضور چهره‌های محبوب مردمی، نمایش فیلم‌های سینمایی در پلت‌فرم‌های تازه و بحث و گفت‌وگو با افراد سرشناس حوزه‌های مختلف که کمتر در دسترس مردم هستند.
هوشمندی، نیازسنجی و آسیب‌شناسی مثلث تولید محتوای مجازی
تولید این برنامه‌ها افزون بر هوشمندی و نیازسنجی به آسیب‌شناسی نیز وابسته است؛ شناخت مخاطب و ارائه برنامه مفید و سالم به اصل هوشمندی، انتخاب بهترین گزینه‌ها برای تولید محتوا به نیازسنجی و تعیین محدودیت‌های سنی برای برخی برنامه‌ها نیز به حوزه آسیب‌شناسی تولید مطالب در فضای مجازی بازمی‌گردد.
حال که نزدیک به نیمی از یک سال را با ویروس کرونا سر کرده‌ایم و ناچاریم اصول فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنیم و به تبع آن، زمان بیشتری را در منزل بمانیم، باید بتوان در ارائه برنامه‌های حوزه فرهنگ خلاقیت بیشتری به خرج داد و مطابق با سلیقه عموم و نیز با هدف بهبود ذائقه فرهنگی جامعه گام برداشت.
برگزاری مسابقه کتابخوانی برخط به‌خودی خود اقدامی نیکو است، اما مسابقه‌ای که بتواند همه گروه‌ها را جذب کند و مردم آن را به یکدیگر پیشنهاد دهند، موفق‌تر است؛ همچنین است درباره دیگر برنامه‌هایی که تدارک آن‌ها باید مدنظر مسئولان باشد.
بخش خصوصی حوزه فرهنگ سرپا می‌شود اگر...
در این میان، نباید از ظرفیت بخش خصوصی نیز غافل شد. بخش خصوصی پیش از این باعنوان مجری یا حامی مالی بسیاری از برنامه‌های هنری و فرهنگی فعالیت می‌کرد و امروز کرونا او را به ورطه ورشکستگی کشانده است، 6 ماه است که بی اغراق سینماهای فارس متاثر از کرونا نفسی نکشیده‌اند و خبر تعطیلی مجموعه‌های فرهنگی و هنری هر روز به گوش می‌رسد. آن‌ها که مانده‌اند هم با ادامه روند بیکاری به‌زودی ناچارند دستکم موقت چراغ حرفه هنری خود را خاموش کنند؛ با توجه به این موضوع، استفاده از توان بخش خصوصی هم رهاوردهای بسیاری از منظر ایجاد خلاقیت در برنامه‌های فضای مجازی خواهد داشت و هم سبب حمایت از هنرمندان و روحیه‌بخشی به آنان خواهد شد.
واگذاری اختیار برگزاری گالری‌ها، کلاس‌ها، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های مجازی، برگزاری کنسرت‌های زنده در شبکه‌های مختلف اجتماعی، ساخت فیلم و کلیپ از سوی هنرمندان و حمایت از آنان می‌تواند تکاپویی برای تولید محتوای سالم در فضای مجازی ایجاد کند؛ افزون بر این مخاطب را نیز جذب می‌کند و روزی که جشن پایان همه‌گیری بیماری را برگزار کنیم، با هنرمندانی مواجه نخواهیم بود که بر اثر بی‌انگیزگی دیگر نایی در توان و جانی در تن ندارند که بخواهند دوباره دست بر زانو بگذارند و بلند شوند.
خلاصه‌ کلام آنکه حمایت از بخش‌ خصوصی، دعوت از برنامه‌گذاران، شناخت درست مخاطب و تهیه برنامه‌های فاخر بر مبنای توانمندی‌های هنرمندان، استفاده از تجربه‌های دیگر کلان‌شهرها، اجرای طرح‌های مورد استقبال مردم و برگزیده و نیز رهایی از کلیشه‌های برنامه‌سازی با سطح نازل می‌تواند فضای مجازی را به جایگاهی مناسب برای ایجاد حال خوب و نیز توسعه برنامه‌های هنری و فرهنگی بدل سازد و این ضرورتی است که باید در شورای فضای مجازی استان فارس مدنظر تصمیم‌گیران قرار گیرد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا گذران اوقات فراغت فضای مجازی
پروندهٔ خبری
خسارت اقتصادی کرونا به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهیافتگان به جشنواره فیلم کوتاه شیراز معرفی شدند

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

11 نفر دیگر در فارس جان باختند/ 35 هزار و 519 نفر مبتلا

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

تیم ملی فوتسال حریفان قدرتمند تدارکاتی می طلبد/ لیگ برتر شروع شود

جشنواره "خانه دوست کجاست" در فارس برگزار می‌شود

آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیکی خاموش شد

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

بازداشت همه مسئولان بندر بیروت

بازگشت کوپن؛ واریز یارانه غیرنقدی به حساب‌ ها

اولین واکنش داماد نعمت‌ زاده به فرارش از کشور

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

پیام تسلیت دکتر عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

پیام دکتر کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت روز خبرنگار

وقتی همه‌گیری، محک خبرنگاری شد

زوج جوان مرودشتی هزینه ازدواج خود را به ساخت مدرسه اختصاص دادند

انتقال انبار نفت موضوع جلسه مشترک وزارت نفت و شورای شهر

برگزاری 40 دوره آموزشی کوتاه مدت در لامرد توسط جهاد دانشگاهی

استاندار بیروت: 300 هزار نفر آواره شدند

سازو کار اخذ مالیات از خانه‌ های خالی تعیین شد

جهادگران عرصه رسانه نیازمند توجه مسئولان هستند

مکاشفه از سیدخندان تا چهارراه قصر

خبرنگاران لامردی تجلیل شدند

چتر حمایتی بیمه روستایی و عشایری برای ١4٧ هزار نفر در فارس

برگزیدگان دومین مهرواره آب در شیراز معرفی شدند

مسابقه «خانه دوست کجاست؟» در شیراز برگزار می شود

آگاه‌سازی مهمترین رکن فعالیت خبرنگاران است

دف نوازی و نورافشانی در برج میلاد

مدارس روستایی شهرستان جهرم به اینترنت رایگان مجهز شدند

روز خبرنگار به قلم مدیران استان فارس

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

فراخوان جذب سرمایه گذار برای راه اندازی هایپر مال پایانه شرق

برترین فیلمسازان موبایلی جشنواره در برج میلاد معرفی شدند

شهریور ماه ، زمانی برای پایان مشکلات توزیع گاز مایع در فارس

شهریور، زمانی برای پایان مشکلات توزیع گاز مایع در فارس

اعطای تسهیلات کرونایی به روستائیان در فارس

توزیع الکترونیکی گاز مایع از ابتدای شهریور در فارس

نماز جمعه فردا در 34 شهر قرمز فارس برگزار نمی‌شود

پیاده‌روی؛ مُد خلاقانه اندیشیدن

بهره مندی بومیان جزیره کیش از بیمه درمانی تکمیلی و بیمه عمر

نظارت حداکثری بر روند ساخت ترمینال جدید فرودگاه بین المللی کیش

کشف چک پول‌های جعلی در کازرون

استاندار فارس: تنها تولید پایان‌نامه کمکی به حل معضلات محیط زیست نمی‌کند

انتصاب سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

آمار قربانیان انفجار بیروت افزایش یافت

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 16 مرداد 99

خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه

اعلام آمادگی شهرداران کلانشهرهای ایران برای کمک‌رسانی به بیروت

برقی کردن اتوبوس ها راهی مقرون به صرفه برای تکمیل شبکه حمل و نقل عمومی