پیام فارس

آخرين مطالب

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود شهرداری تهران

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام فارس - سامانه‌های هشدار سریع، چند ثانیه پیش از آغاز لرزش‌های اصلی اقدامات مؤثری برای جلوگیری از بروز اتفاقات ثانویه و کاهش خسارت انجام می‌دهند و تکمیل این سیستم، نیازمند همکاری تمامی سازمان‌های مربوط است

لحظاتی قبل از اینکه لرزش‌های زمین توسط ساکنان نزدیک به کانون زلزله حس شود، طلایی‌ترین لحظات برای مداخله و کاهش میزان خسارت است. خسارت‌هایی که به‌دلیل وقوع اتفاقات ثانویه رخ می‌دهد و اثراتی همپای لرزش زمین خواهد داشت. انفجار و ترکیدگی لوله‌های گاز، ترکیدگی لوله‌های آب، اخلال و حادثه در حرکت قطارهای مترو و... ازجمله این وقایع است که می‌توان چند ثانیه زودتر، فعالیت و عملکرد آنها را متوقف و از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کرد. اولین بار در سال 1972 محققان ژاپنی طرح سامانه زنگ خطر زمین‌لرزه قوی 10ثانیه قبل از رسیدن امواج مخرب را پیشنهاد کردند و این طرح در قطارهای سریع‌السیر پیاده‌سازی‌ شد. یکی از موفق‌ترین عملکردهای این سامانه در سال 2003 در یکی از شهرهای ژاپن تأثیر خود را نشان داد و توانست با هشدار بموقع از رسیدن قطار به پلی که دچار آسیب بسیار شده بود جلوگیری کند. شهر تهران نیز نخستین بار در سال 1392 صاحب سامانه هشدار سریع شد و به‌صورت پایلوت و آزمایشی 4ایستگاه روی گسل مشا که در 40کیلومتری تهران واقع شده نصب شد و قرار است تعداد آن به‌زودی افزایش یابد.
تکمیل سامانه‌های هشدار سریع تا یک‌ماه آینده
افزایش سامانه‌های هشدار سریع به‌طور حتم از میزان خسارت و تلفات هنگام وقوع زمین‌لرزه خواهد کاست. تهران به‌دلیل گسل‌هایش، تراکم جمعیتش و تاسیسات گسترده زیربنایی‌اش به سامانه‌های بیشتری نیاز دارد تا اقدامات هرچند کوچک، اما بسیار مهم و تأثیرگذار را پیش از احساس لرزش‌های اصلی زلزله به اجرا درآورد. به همین دلیل سال گذشته سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری استانداری تهران 22نقطه دیگر را در محدوده پایتخت شناسایی و به‌عنوان نقاط مورد نظر برای ایستگاه‌های هشدار سریع انتخاب کردند. این ایستگاه‌ها با استان‌های مازندران، قم و سمنان همسایه و همجوار هستند. انتخاب این ایستگاه‌ها و تجهیز آنها کار مهمی بود چرا که باید در نقاطی انجام می‌شد که در معرض کمترین آسیب قرار می‌گرفت و از سرقت نیز در امان می‌بود.
به گفته رضا کرمی‌محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ظرف یک‌ماه تا 45 روز آینده 22 سامانه هشدار سریع در اطراف تهران نصب شده و تعداد این سامانه‌ها به 26 مورد خواهد رسید. اما تنها نصب این سامانه‌ها کافی نبوده و نیازمند همکاری و راه‌اندازی سیستم‌های مداخله‌گر توسط سازمان‌ها و دستگاه‌هایی است که در زمان وقوع زلزله تأثیرگذار خواهند بود. بیمارستان‌ها، اداره گاز، ‌اداره برق، مخابرات، سازمان آتش‌نشانی، شرکت مترو و... ازجمله این دستگاه‌ها محسوب می‌شوند که لازم است قبل از وقوع لرزش‌های اصلی و مخرب، ‌اقدامات و مداخلاتی در عملکرد سیستم‌های خدماتی خود انجام دهند.
کرمی محمدی می‌گوید: «یکی از موضوعاتی که می‌تواند مشکل‌ساز باشد، درهای ایستگاه‌های آتش‌نشانی است. این درها عموما بسته است و در زمان خروج خودروهای آتش‌نشانی باز خواهند شد، اما وقوع زلزله نسبتا شدید می‌تواند عملکرد این درها را مختل کند و اجازه باز شدن آنها را بگیرد تا در نهایت یکی از مهم‌ترین خودروهای امداد امکان حضور بر سر حادثه را نداشته باشد.»
به گفته کرمی‌محمدی سامانه‌های هشدار سریع، این امکان را به ایستگاه‌های آتش‌نشانی می‌دهد که در همان لحظات اولیه و پیش از وقوع لرزش‌های اصلی، در ایستگاه‌ها را باز کرده و از بروز مشکل جلوگیری کند. این سامانه همچنین به ادارات گاز این فرصت را می‌دهد که شیرهای اصلی گاز شهر را قطع کنند؛ در این صورت در زمان وقوع زلزله شدید، خطوط انتقال گاز دچار آتش‌سوزی و بار آوردن خسارات و تلفات شدید ناشی از آن نخواهند شد. 
لزوم همکاری همه دستگاه‌ها
اقداماتی که سازمان مدیریت بحران شهرداری درخصوص نصب این سامانه‌ها انجام می‌دهد بدون همکاری دیگر سازمان‌ها و ادارات و تکمیل عملکرد این چرخه، نتیجه چندانی نخواهد داشت. حدود سه هفته قبل نشست مشترکی با حضور تمامی ارگان‌های مرتبط با موضوع مدیریت بحران برگزار شد و همگی گزارش عملکرد خود درخصوص آمادگی بحران را ارائه کردند. شرکت گاز ازجمله موفق‌ترین این ارگان‌ها برای آمادگی و تکمیل عملکرد سامانه‌های هشدار سریع محسوب می‌شود. آنگونه که کرمی‌محمدی می‌گوید، شرکت گاز نیز این سامانه‌ها را خریداری و نصب کرده و شیرهای کنترل و قطع گاز هم مجهز شده است، اما هنوز سیستم سامانه شرکت گاز به سازمان مدیریت بحران تهران متصل نشده که اگر این اقدام انجام شود، هر دو ارگان عملکرد موفق‌تری خواهند داشت. رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری درخصوص همکاری دیگر ارگان‌ها می‌گوید: «قانونی برای این همکاری نداریم اما هر آنچه انجام می‌دهیم از سر دلسوزی و نگرانی شهری است که در آن زندگی می‌کنیم و باید تلاش کرد تا از میزان آسیب‌ها و خسارت‌های آن کاست. هماهنگی و همکاری با دیگر ارگان‌ها، فرایندی طولانی دارد، اما امیدواریم با حکم وزیر کشور و انتصاب شهردار تهران به‌عنوان فرمانده میدان حادثه و مدیریت بحران در شهر تهران، این هماهنگی و همکاری‌ها بهتر و سریع‌تر انجام شود.» 
ستاد وارد عمل شود
به گزارش شهر به نقل از همشهری، زهرا صدراعظم‌نوری، ‌رئیس کمیسیون سلامت و ‌محیط‌زیست شورای شهر تهران: شورای شهر تمام تلاش خود را برای هماهنگی و همسویی بیشتر سازمان‌ها و ارگان‌های شهر تهران برای تحقق سامانه‌های هشدار سریع زلزله و نصب شتاب‌نگارها به‌کار خواهد گرفت. اما لازم است در این خصوص ستاد مدیریت بحران کشور نیز وارد عمل شده و دستگاه‌های مربوط را الزام به همکاری کند تا هرچه سریع‌تر تجهیزات لازم را نصب کرده و سامانه‌های هوشمند خود را مجهز کنند. اگر این ستاد وارد عمل نشود، همکاری دستگاه‌ها به کندی انجام می‌شود. البته بخشی از کارها و تجهیزات مورد نیاز زیرمجموعه شهرداری تهران همچون سازمان آتش‌نشانی، شرکت مترو و... نیز براساس برنامه و با تامین بودجه در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استقلال تنها با این شرط به مرحله بعد صعود می کند

یک وجب از زمین‌های تحت نظارت محیط‌زیست، بدون مصوبه شورای عالی محیط‌زیست قابل واگذاری نیست

جدول پخش مدرسه تلویزیونی چهارشنبه 29 شهریور در تمام مقاطع تحصیلی

خبری تلخ از وضعیت مایکل شوماخر اسطوره فرمول یک

دفن پسماندهای ویژه بیمارستانی در مکان جدید

جاده آبشار یاسوج در روز جهانی پاکسازی زمین از پسماند پاک می شود

مدرسه گاندو در روستاهای میزبان تمساح پوزه کوتاه تالابی

تملک  اراضی اثر طبیعی- ملی سرو کهنسال ابرکوه توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد

نماینده ولی فقیه در فارس: فرهنگ پوشش در جامعه مدنظر باشد

حیات بر روی زمین وابسته به لایه اوزون است

سقوط یک جوان در چاه

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 28 شهریور 99

با وام مسکن، فقط می‌توان 7متر خانه خرید

پاکسازی خیابان ولی عصر از فیلتر سیگار

دوچرخه سواران برتر فارس شناخته شدند

دستگاه قضا با برهم زنندگان نظم اجتماعی مماشات نکند

ضرورت اصلاح طرح تفصیلی و تغییر برخی کاربری ها در محله هرندی

مرکز بین المللی اسلامی کیش دهه فجر به بهره برداری می رسد

غرق شدن 2 جوان در رودخانه ارمند

توزیع رایگان ماسک و مواد ضدعفونی کننده بین رانندگان تاکسی

عبور سامانه بارشی از نوار شمالی کشور طی هفته آینده

حریرچی: کل کشور در وضعیت قرمز است

غلامحسین پیروانی به هوش آمد

تعیین تکلیف کاربری پایانه شرق در آینده‌ای نزدیک

سند 2030 دروازه‌ استعمار فرانو به شاخص‌های هویت انقلاب اسلامی است

سند 2030 طراحی استکبار برای فرهنگ و نظام های فرهنگی مردم است

علت مخالفت با سند 2030 حفظ استقلال کشور است

سرانجام ساخت مترو پرند

ابلاغ دستورالعمل ارتقای امنیت بانوان در شهر به مناطق 22 گانه تا پایان مهر

تشریح جزئیات مراسم‌های عزاداری بانوان در ایام محرم

ترامپ: 5 کشور عربی دنبال توافق با تل‌آویو هستند

قیمت مصوب تخم‌مرغ، شانه‌ای 26هزار تومان

هدف انقلاب فتح قله‌های پایداری و پارسایی است

سرقت و راه‌بندی  در لامرد تکذیب شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس: هوشمندسازی کشاورزی ضروری است

تناقض در ادعای تعقیب و گریز مانی، کولبر 14ساله

ترامپ باز هم ایران را به حمله شدیدتر تهدید کرد

دمای هوای تهران گرمتر می‌ شود

افزایش موارد ابتلا به کرونا در اغلب استان‌ ها

تسهیلات شهرداری برای تغییر کاربری املاک

جزئیات برنامه استقبال و تشییع پیکر مطهر دو شهید دفاع مقدس

خطر موج همزمان آنفلوانزا و کرونا

کاهش کیفیت هوا در تهران

محور هراز 4 روز یک‌ طرفه می‌ شود

آزمون‌های مهارتی آموزشگاه‌های هنری فارس برگزار شد

عضو شورای شهر شیراز:تصمیم‌گیری‌ مدیران شهری با دیدگاه مردم همراه باشد

فرماندار فسا: اقدام شورای شهر برای واگذاری زمین در فاز دوم غیرقانونی است

معاون جهاد کشاورزی فارس:مشکلات دامداران استان در حال پیگیری است

ممنوعیت حمل سلاح خارج از فصل شکار

ششمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه سمن های محیط زیستی همدان در سال