پیام فارس

آخرين مطالب

نسیم تحول در زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی فارس سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- ارتقای زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی استان فارس از ابتدای دولت تدبیر و امید دستور کار قرار داشته و این استان در چهارراه ارتباطی شمال – جنوب و شرق – غرب کشور کانون اجرای طرح‌های مختلف بوده است.

از ابتدای دولت تدبیر و امید تا پایان سال 98، هفت هزار و 843 پروژه در بخش‌های مختلف استان فارس با اعتباری بیش از 351 هزار و 956 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.
همچنین سه هزار و 37 پروژه نیمه تمام با اعتبار مبادله شده 21 میلیون و 384 هزار و 491 میلیون ریال در استان وجود دارد که آخرین تخصیص صورت گرفته به این پروژه‌ها هفت میلیون و 778 هزار و 579 میلیون ریال بوده است.
درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نیمه تمام استان به این صورت که یک هزار و 118 پروژه تا 10 درصد، یک هزار و 36 پروژه بین 10 تا 30 درصد، 431 پروژه بین 30 تا 50 درصد و 452 پروژه بین 50 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
بنا بر اعلام مسوولان استان فارس، 82 طرح بزرگ و شاخص عمرانی این استان با اعتباری افزون بر 70 هزار میلیارد ریال در سال پایانی فعالیت دولت تدبیر و امید، آماده افتتاح و بهره برداری هستند که بخش مهمی از این طرح‌ها در حوزه زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی است.
زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی در حال احداث
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری چهارشنبه 15 مردادماه جاری در جلسه هیات دولت با اشاره به گزارش وزیر راه و شهرسازی از اقدامات دولت تدبیر و امید گفت:‌ علاوه بر آزادراه‌هایی که ساخته‌ایم تا پایان دولت 518 کیلومتر آزادراه تحویل ملت ایران داده می‌شود.
رییس قوه مجریه اظهار داشت: ما امروز در شرایطی هستیم که وزیر راه اعلام می‌کندغیر از خطوط راه آهن همدان، کرمانشاه، ارومیه، رشت و... که افتتاح شده اند تا پایان این دولت 1400 کیلومتر راه آهن دیگر هم افتتاح می‌کنیم.
برخی از این طرح‌ها که رییس‌جمهوری نوید افتتاح آنها را داده است، در محدوده جغرافیایی استان فارس قرار دارند.
به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، راه و حمل و نقل اعم از ریلی و جاده ای را یکی از مهمترین حوزه های مورد توجه مجموعه دولت و مدیریت اجرایی استان فارس در هفت سال گذشته دانست و گفت: تحولات صورت گرفته در این بخش در دولت تدبیر و امید بی سابقه است.
محمود رضایی کوچی در گفت و گو با ایرنا، راه آهن شیراز- اقلید به طول 270 کیلومتر، آزادراه شیراز- اصفهان به طول حدود 220 کیلومتر، بزرگراه لار، جهرم- بندرعباس ، مسیر شیراز-فیروزآباد ، بهسازی و ارتقای راه اصلی فسا – داراب و نیز اتصال بزرگراه شیراز- قائمیه از طریق تنگ ابوالحیات را از شاخص ترین طرح های قابل افتتاح حوزه حمل و نقل تا پایان سال جاری ذکر کرد.
راه‌آهن فارس به شرق و شمال شرق متصل می‌شود
خط کنونی راه‌آهن، شیراز را به اصفهان و تهران متصل می‌کند و از این رو، اتصال مرکز استان فارس به سایر خطوط ریلی با هدف بهره‌گیری کامل از ظرفیت‌های حمل و نقل ریلی در دستور کار مسئولان امر بوده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس در بخش دیگری از گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه راه آهن شیراز – اقلید- یزد به طول 270 کیلومتر تا پایان سال جاری بهره برداری خواهد شد، گفت: افتتاح این طرح ریلی، جنوب غرب کشور را به شرق و شمال شرق کشور متصل می‌کند.
رضایی یادآور شد: همچنین از اهداف راهبردی این طرح مهم زیرساختی ملی این است که ارتباط استان های فارس، بوشهر، کهگیلویه وبویراحمد را با استان های یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان، هرمزگان و حتی سیستان و بلوچستان برقرار و حلقه مفقوده و در حقیقت شبکه ریلی کشور با این طرح تکمیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه طرح راه آهن شیراز – یزد قابلیت جا به جایی بیش از یک میلیون مسافر و حدود سه میلیون تن بار در سال را دارد، گفت: با بهره برداری از آن نیز بخش عمده ای از صادرات محصولات مواد خام در استان فارس از جمله سنگ آهن کارخانه فولاد و خاک نسوز از این طریق به سایر استان ها صادر خواهد شد.

پیام فارس

بازدید رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیران راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از روند ساخت آزادراه شیراز - اصفهان / تیرماه 99
مسیر شیراز – اصفهان 135 کیلومتر کوتاه تر می‌شود
در سالیان گذشته، نبود حتی یک کیلومتر آزادراه در استان فارس از نقیصه‌های حمل‌ونقل در این استان بوده است اما امروز با پیگیری و اهتمام دولت تدبیر و امید، بنا بر اعلام استاندار فارس این طرح هم اینک افزون بر 80 درصد پیشرفت دارد.
تیرماه امسال، محمدباقر نوبخت معاون رییس‌ جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح چهارشنبه از آزادراه شیراز – اصفهان بازدید کردند.
در این سفر و نیز سفر دو روزه مردادماه رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، تصمیم‌های اثربخشی برای شتاب‌بخشی به احداث این آزادراه گرفته شد.
احداث آزاد راه شیراز - اصفهان در مسیری به طول حدود 220 کیلومتر اوایل دهه 90 آغاز شده و اکنون در حال ساخت است.
از جمله مزایای طرح آزاد راه شیراز - اصفهان می‌توان به کاهش حدود 135 کیلومتری این مسیر ، کاهش 2 ساعته زمان سفر، کاهش مصرف سوخت به میزان 136 میلیون لیتر در سال، کاهش سالانه 180 میلیارد ریال هزینه تصادفات جاده‌ای و کاهش استهلاک خودروهای عبوری اشاره کرد.
برای اجرای این پروژه تاکنون افزون بر یک هزار و 500 میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن بیش از یک هزار و 200 میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است.
نوبخت معاون رییس‌ جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه تیرماه گذشته در جریان بازدید از پروژه آزادراه شیراز – اصفهان گفت: با توجه به مهیا بودن منابع مالی و اراده‌ای که در 2 وزارتخانه راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای اتمام پروژه آزادراه شیراز – اصفهان وجود دارد، هیچ عذر و بهانه‌ای برای تاخیر در اتمام این طرح پذیرفتنی نیست.
عنایت الله رحیمی استاندار فارس پیش از این، آزادراه شیراز- اصفهان را یک پروژه یک پروژه سبز دانست و بیان کرد: این پروژه با توجه به کوتاه شدن مسافت و زمان سفر باعث می‌شود در مصرف مقدار قابل توجهی سوخت فسیلی صرفه‌جویی شود و علاوه بر آن ایمنی حمل نقل جاده‌ای نیز افزایش خواهد یافت.
تیرماه 1400، افق بهره‌برداری از آزادراه شیراز - اصفهان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در تشریح دستاوردهای سفرهای تیرماه گذشته و مردادماه جاری معاون رییس‌جمهوری به این استان گفت: با توجه به اینکه دولت تاکید دارد تا پایان تیرماه 1400 آزادراه شیراز - اصفهان را به بهره‌برداری برساند در این سفر قرار بر این شد دولت 500 میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه تامین منابع کند.
حسن نوروزی ادامه داد: تکمیل این پروژه حدود هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 600 میلیارد تومان آن باید از سوی سازمان برنامه و بودجه و 600 میلیارد تومان نیز توسط وزارت دفاع و نیروهای مسلح تامین شود.
وی اضافه کرد: این پروژه به صورت مشارکتی است که 50 درصد منابع آن از سوی وزارت دفاع و 50 درصد از سوی سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت تامین می‌شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس گفت: 50 درصد سهم دولت حدود 600 میلیارد تومان است که معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در سفر خود تعهد کردند 500 میلیارد تومان در نیمه اول سال جاری تامین کنند و در حال حاضر این تعهد تامین و تخصیص داده شده است.
امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در بازدید تیرماه گذشته خود از روند اجرای این آزادراه گفت: این وزارتخانه به عنوان شریک سرمایه‌گذاری در اجرای پروژه آزادراه شیراز- اصفهان تا پایان شهریورماه امسال 500 میلیارد تومان به این پروژه اختصاص می‌دهد.

پیام فارس

بازدید معاون رییس‌جمهوری از روند احداث بزرگراه شیراز - قائمیه/ مرداد 99
بزرگراهی برای پیوند استان‌های جنوبی
ساخت بزرگراه شیراز – قائمیه از مسیر تنگ ابوالحیات یکی دیگر از طرح های شاخص عمرانی حوزه راهسازی در استان فارس است.
با افتتاح این محور مسیر شیراز- کوه چنار(قائمیه) حدود 22 کیلومتر کاهش خواهد یافت و همچنین استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را به استان فارس وسایر نقاط کشور متصل می کند.
رییس سازمان برنامه و بودجه در سفر هفته گذشته خود به استان فارس از پروژه بزرگراه دشت ارژن – قائمیه بازدید کرد.
مراحل احداث 23 کیلومتر از این پروژه که در محدوده تنگ ابوالحیات قرار دارد با توجه به صعب العبور بودن مسیر کار اجرایی بسیار سنگینی دارد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در این باره گفت: برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه در سال جاری حدود 140 میلیارد تومان منابع نیاز است که در سفر مردادماه نوبخت معاون رییس‌جمهوری، سازمان برنامه و بودجه متعهد شد به شرط اینکه پیمانکار خللی در اجرای کار به وجود نیاورد و قرارگاه خاتم الانبیاء که پیمانکار این پروژه است بتواند با جدیت کار را دنبال کند؛ دولت منابع را تامین و پرداخت می‌کند که امیدوارم این پروژه نیز تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.
برچسب‌ها
دولت تدبیر و امید سازمان برنامه و بودجه وزارت راه و شهرسازی محمدباقر نوبخت شیراز استانداری فارس عنایت الله رحیمی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 29 شهریور در تمام مقاطع تحصیلی

جذب 92 درصدی اسناد خزانه اسلامی در فارس

ارتقای سطح پاسخگویی نظام مند و اصولی به شهروندان منطقه 3

اکثر مشاغل از دست رفته ناشی از شیوع کرونا در فارس احیا شده است

علت افزایش نرخ بلیت ترکیه مشخص شد

دسترسی به خیابان شبنم با تخریب دیوارهای کوچه های صبا

آتش سوزی ارتفاعات شهرستان‌های پاسارگاد و مرودشت مهار شد

رتبه اول پوشش واکسیناسیون در کشور به دانشگاه علوم پزشکی فسا رسید

اجرای خط‌کشی محوری در قلب پایتخت

معاون اشتغال وزارت کار از دو واحد تولیدی استان تهران بازدید کرد

تقدیر نماینده ولی فقیه در لرستان از کمک شریعتمداری به سیل زدگان استان

قول یک ایرانی‌الاصل زرتشتی درباره واکسن کرونا

بارش باران و وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

روحانی: شنیدم بیماریِ خطرناکتر از کرونا شایع شده

برترین‌های پرش با اسب جنوب کشور معرفی شدند

نقد کتاب «نقش آذربایجان در تکوین و پیشبرد حوزه‌های حافظ‌پژوهی»

اهدای 900 ماسک به بیمارستان های منطقه 7

بار مراجعه بیماران کرونا استان‌های همجوار بر دوش مراکز درمانی فارس

تجلیل از مدافعان سلامت فارس در هفته دفاع مقدس

اهدای جایزه 2020 انجمن جهانی پیوند اعضا به پزشک ایرانی و افتخار استان فارس

پروژه های ترافیکی سال 1399 در دستور کار قرار گرفت

آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی سال 99

فرمانده کل سپاه به ترامپ: وعده انتقام قطعی است

بازسازی عملیات فتح المبین و تجلیل از مدافعان سلامت در استان فارس

امسال به 15 هزار پرونده در فارس رسیدگی شده است

پایان شهریور آخرین مهلت شرکت در جشنواره قرآنی وزارت بهداشت

روز جهانی پاکسازی زمین از زباله

مراسم تعزیه روایت شهادت امیرکبیر در مدرسه دارالفنون

حال غلامحسین پیروانی پیشکسوت فوتبال خوب است

متـروکه‌ها سبز می‌شوند

دستگیری قاتل معروف به جعفر کله زرد در تربت‌ جام

کاهش استفاده مردم از ماسک

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 29 شهریور 99

واکنش واعظی به شایعه نفوذ او بر روحانی

برگزاری مراسم روز جهانی پاکسازی زمین در خرم آباد

تشریح وضعیت شیوع کرونا در فارس

بستری 699 بیمار مشکوک و دارای علامت کروناویروس در استان فارس

ساماندهی 6 هزار دستفروش در «سامان بازار»

وجود 18 کانون بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فارس تایید شد

فاز دوم مرمت مسجد صفوی آخوند گراش به پایان رسید

حضور تهران در گزارش رسمی هفته حمل ‌و نقل اروپا

آغاز برنامه‌های هفته دفاع مقدس با رعایت پروتکل های بهداشتی

"جنس دوم" در راه لهستان

کتاب «شیخ کبیر» چاپ می شود/اثری درباره زندگی و آرای ابن خفیف

بهره برداری از طرح جامع مدل سازی اطلاعات ساختمان شیراز

رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها مختص مساجد نباشد

مهلت ثبت‌نام در دانشگاه علمی کاربردی فارس تا 17 مهر تمدید شد

مدیریت یکپارچه تبلیغات شهری در شیراز ایجاد شود

دفاع مقدس رساترین مفاهیم ایستادگی را خلق کرد

نقش امام جمعه مدیریت راهبردی است/ عضو هیچ حزبی نیستم