پیام فارس

آخرين مطالب

تجلیل از مقام شامخ جانباخته مدافع طبیعت فارس زنده یاد محمد جواد مختاری سازمان حفاظت محیط زیست

تجلیل از مقام شامخ جانباخته مدافع طبیعت فارس زنده یاد محمد جواد مختاری
  بزرگنمايي:

پیام فارس - حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در چهلمین روز درگذشت جوان زاگرس نشینی که در مهار آتش سوزی جنگل های بلوط منطقه پل فهلیان در نورآباد ممسنی جان خود را از دست داده بود. از رشادت های این مرد بزرگ و از جان گذشته تجلیل کرد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس به همراه تیمی متشکل از بهمن ایزدی فعال محیط زیست، رئیس اداره محیط زیست ممسنی، مدیر روابط عمومی شبکه تشکل های مردم نهاد فارس، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس، رئیس و کارشناسان روابط عمومی محیط زیست فارس و نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در چهلمین روز درگذشت محمد جواد مختاری جوان برومندی که در مهار آتش سوزی جان برکفانه از انفال الهی دفاع کرده و خود طعمه آتش شد بر مزار او حاضر شده و ضمن تجلیل از فداکاری های او از خانواده این اسطوره دوست دار محیط زیست دلجویی کرد.
در این مراسم بهمن ایزدی فعال اندیشمند عرصه محیط زیست ضمن ستایش صمیمانه پدر و مادر این جوان دلیر و از خود گذشته که با تربیت صحیح و آموزه های انسان دوستانه چنین جوان برنا و شجاعی را تربیت کرده اند گفت: محمد جواد به جای راحت طلبی و مال اندوزی و بالا بردن کرسی‌های مقام ، برای نجات طبیعت و جنگل به دل آتش زد و با همان امکانات ابتدایی مثل شاخ و برگ درختان و ابزار ساده در دسترس با آتش مقابله کرد و هرگز گامی به عقب برنگشت و در لهیب آتشی که جنگل های زاگرس را در بر گرفته بود پرکشید و در آسمان وطن ستاره شد تا نوید بخش صبح و الگوی دفاع از آب و خاک وطن بشود و ثابت کند که اگر جوانان ما هشت سال در جبهه جنگیدند و ایستادند تا از ذره ذره این آب و خاک دفاع کنند و جانشان را در این راه از دست دادند ، هنوز هم راه آنان فراموش نشده است و آن مهربانی ها، مردانگی ها، ایثار و از خودگذشتگی ها هنوز از بین نرفته است ، تا بگویند فرقی نمی کند که اینجا باشی یا هزاران کیلومتر دورتر هرجا که آب و خاک وطن در خطر است ایستاده ایم و قهرمانه از ارزش های زیستی وطن دفاع می‌کنیم.
بهمن ایزدی با اشاره به این مطلب که: از اواخر اردیبهشت ماه تا کنون 7 نفر از جوانان رشید این مرز و بوم را از دست داده‌ایم افزود: محمدجواد مختاری عزیز ما نیز از استان فارس آسمانی شد و جان گرانقدر خود را در این راه از دست داد تا ما همیشه و تا عمر داریم به وجود او به عنوان الگوی آزادگی و ایستادگی مباهات کنیم و نسل آینده نیز به وجود ارزشمند محمد جوادها ببالند.
وی در ادامه گفت: محمدجواد یک شخص نبود یک تفکر بود یک اندیشه بود ، او مسیر و راهی بود که به چکاد مهر‌ می رسید و نشانگر آن بود که ابراز کند هنوز جوانمردی و پهلوانی در این مملکت نمرده است.
وی ضمن انتقاد از بیانات بعضی از مسئولین که جان باختن او را شهید گونه خواندند گفت چرا شهید گونه مگر شهید غیر از این است که از جان شیرین خود برای دفاع از سرزمینش می گذرد.
او شهید است چرا که در دامن پدر و مادر شریفی بزرگ شده بود که ارزش های زیستی را می شناختند و با عمل و کردار خود و فرزندانشان آنرا ثابت کرده اند.
ایزدی با خواندن این بیت شعر از حافظ شیرازی که می‌گوید: فرصت شمار صحبت "کز این دو راهه منزل گر بگذری دیگر نتوان به هم رسیدن" از حاضرین خواست تا فرصت سوزی نکنند و هر کس در هر جایگاهی، در هر مقامی و در هر سمتی که هست از ارزش‌های زیستی مملکت و ارزش های فرهنگی کشور دفاع کند
وی در ادامه خطاب به مسوولین در سطح کلان مملکتی گفت:قسمتان می‌دهم به خدای بزرگ که به فکر حفظ سرمایه های فرهنگی این مملکت، به فکر حفاظت از سرمایه های بی بدیل انسانی کشور ، افرادی مانند محمد جواد ها باشیم و نگذاریم منابع پر ارزش انسانی کشور بیش از این لطمه ببینند و از بین بروند.
این فعال محیط زیست اذعان داشت: به علت بارش های متوالی امسال همه ما می دانستیم که با یک بحران جدی مواجه هستیم و طبعا دولت می بایست آمادگی لازم برای مقابله با آن بحران را فراهم می نمود و با آموزش و تجهیز گروه های دادوطلب مردمی ، آنان را در مقابله با آتش توانمند می کردیم . لذا متناسب با گستردگی مناطق مختلف آتش گرفته زاگرس در راستای مهار آتش ها که رفته رفته تبدیل به بلای هم گیر شد ، لزوم اجرای طرح ملی ضروری بود که مدیریت کلان کشور نسبت به این مهم و حضور همه جانبه و حفاظت از رویشگاه ها و زیستگاه‌ها به حرکت های سازمان نیافته مقطعی و نا پیوسته دست زد ، بنابراین آحاد مردم و سازمان های غیر دولتی در صیانت از رویشگاه ها دست به کار شدند ، لذا با توجه به حجم مناطق آتش گرفته و محدودیت تجهیزات اطفاء حریقِ داوطلبین امداد باید پرسید که مگر توان مردم چقدر است و یا مگر بخش دولتی در استانها چقدر توان دارند.
در طرح ملی بنا بر این است که دولت با تمام توان هزینه و تلاش نماید و مردم نیز با تمامی استعدادشان در کنار هم و با همکاری هم بتوانند با بحران ها ی هستی برانداز مقابله کنند ، مقابله ای که در آن ضریب خسارت جانی و مالی کمتری دیده شود و با کمترین خسارات در برابر بحران موجود مقابله شود به طوری که نه عزیزی را از دست بدهیم و نه رویشگاه‌ها‌ بیش از این از بین برود.
در ادامه مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس و تیم همراه با تقدیم سبد گل و نثار فاتحه یاد این عزیز از دست رفته را گرامی داشتند و لوح تقدیر را به خانواده این قهرمان وطن تقدیم کردند در متن این تقدیر نامه آمده است:
حیف است بلوطی که بسوزد بر و بارش خاکستر خورشید شود سنگ مزارش
خانواده محترم جوان ناکام محمد جواد مختاری
بار دیگر آتش سهل انگاری و بی مهری انسان شعله های سرکش و سوزانش را در دامنه رشته کوه زاگرس بی رحمانه گستراند و امروز یک خانواده نه که یک کشور داغدار شده اند، ما نیز در غم از دست دادن جوان غیور "محمد جواد مختاری"، بی صدا میسوزیم .
اسطوره بی مثالی از خطه بلوط های برافراشته زاگرس که قهرمانانه چون آرش کمانگیر جانفشانی کرد تا سرزمینمان جانی دوباره بگیرد. خوابش را آشفته ی زخم بلوط کرد و با دستان خالی در مقابل کوهی از آتش ایستاد و چون پرنده تا پای جان سوخت اما ققنوس شد و در ذره ذره وجود هر نهال دوباره رویید تا جنگل عشق دوباره به بار بنشیند. اما رخت سبز دامادیش مظلومانه خاکستر شد.
بسی مایه فضیلت است که یاد این مدافع انفال الهی را زنده بداریم تا چراغ راه تبار عاشقان و نوید بخش بشارتی نو برای آیندگان باشد. صبر و بصیرت شما خانواده بزرگوار، بهترین الگوی اخلاق و معنویت برای اقشار مختلف به ویژه دوست داران محیط زیست است، که شایسته تقدیر و سپاس گزاریست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 29 شهریور در تمام مقاطع تحصیلی

جذب 92 درصدی اسناد خزانه اسلامی در فارس

ارتقای سطح پاسخگویی نظام مند و اصولی به شهروندان منطقه 3

اکثر مشاغل از دست رفته ناشی از شیوع کرونا در فارس احیا شده است

علت افزایش نرخ بلیت ترکیه مشخص شد

دسترسی به خیابان شبنم با تخریب دیوارهای کوچه های صبا

آتش سوزی ارتفاعات شهرستان‌های پاسارگاد و مرودشت مهار شد

رتبه اول پوشش واکسیناسیون در کشور به دانشگاه علوم پزشکی فسا رسید

اجرای خط‌کشی محوری در قلب پایتخت

معاون اشتغال وزارت کار از دو واحد تولیدی استان تهران بازدید کرد

تقدیر نماینده ولی فقیه در لرستان از کمک شریعتمداری به سیل زدگان استان

قول یک ایرانی‌الاصل زرتشتی درباره واکسن کرونا

بارش باران و وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

روحانی: شنیدم بیماریِ خطرناکتر از کرونا شایع شده

برترین‌های پرش با اسب جنوب کشور معرفی شدند

نقد کتاب «نقش آذربایجان در تکوین و پیشبرد حوزه‌های حافظ‌پژوهی»

اهدای 900 ماسک به بیمارستان های منطقه 7

بار مراجعه بیماران کرونا استان‌های همجوار بر دوش مراکز درمانی فارس

تجلیل از مدافعان سلامت فارس در هفته دفاع مقدس

اهدای جایزه 2020 انجمن جهانی پیوند اعضا به پزشک ایرانی و افتخار استان فارس

پروژه های ترافیکی سال 1399 در دستور کار قرار گرفت

آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی سال 99

فرمانده کل سپاه به ترامپ: وعده انتقام قطعی است

بازسازی عملیات فتح المبین و تجلیل از مدافعان سلامت در استان فارس

امسال به 15 هزار پرونده در فارس رسیدگی شده است

پایان شهریور آخرین مهلت شرکت در جشنواره قرآنی وزارت بهداشت

روز جهانی پاکسازی زمین از زباله

مراسم تعزیه روایت شهادت امیرکبیر در مدرسه دارالفنون

حال غلامحسین پیروانی پیشکسوت فوتبال خوب است

متـروکه‌ها سبز می‌شوند

دستگیری قاتل معروف به جعفر کله زرد در تربت‌ جام

کاهش استفاده مردم از ماسک

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 29 شهریور 99

واکنش واعظی به شایعه نفوذ او بر روحانی

برگزاری مراسم روز جهانی پاکسازی زمین در خرم آباد

تشریح وضعیت شیوع کرونا در فارس

بستری 699 بیمار مشکوک و دارای علامت کروناویروس در استان فارس

ساماندهی 6 هزار دستفروش در «سامان بازار»

وجود 18 کانون بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فارس تایید شد

فاز دوم مرمت مسجد صفوی آخوند گراش به پایان رسید

حضور تهران در گزارش رسمی هفته حمل ‌و نقل اروپا

آغاز برنامه‌های هفته دفاع مقدس با رعایت پروتکل های بهداشتی

"جنس دوم" در راه لهستان

کتاب «شیخ کبیر» چاپ می شود/اثری درباره زندگی و آرای ابن خفیف

بهره برداری از طرح جامع مدل سازی اطلاعات ساختمان شیراز

رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها مختص مساجد نباشد

مهلت ثبت‌نام در دانشگاه علمی کاربردی فارس تا 17 مهر تمدید شد

مدیریت یکپارچه تبلیغات شهری در شیراز ایجاد شود

دفاع مقدس رساترین مفاهیم ایستادگی را خلق کرد

نقش امام جمعه مدیریت راهبردی است/ عضو هیچ حزبی نیستم