پیام فارس

آخرين مطالب

وجود 18 کانون بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فارس تایید شد سياسي

وجود 18 کانون بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در فارس تایید شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان فارس اعلام کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در 18 کانون این استان فارس تایید شده و بخشی از دام سبک و حیات وحش را به کام مرگ کشانده است.

منصور بستانیان شنبه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در 6 ماه اول سال گذشته 59 کانون تایید شده بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دام روستایی،عشایری و حیات وحش استان فارس شناسایی شد که در سال جاری با انجام واکسیناسیون‌های منظم این رقم به 18 کانون تائید شده کاهش یافت.
وی افزود: طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیماری بومی است که هرساله در این منطقه بروز دارد و ویروسی و مسری است، این بیماری در گوسفند و بز اهلی و نیز در نشخوارکنندگان کوچک وحشی مانند بز کوهی ،گوسفند وحشی،غزال گرمسیری و ... ایجاد بیماری می کند.
او ادامه داد: یکی از راه های کنترل این بیماری انجام واکسیناسیون در دام‌های اهلی است که در استان فارس از سالیان گذشته انجام برنامه واکسیناسیون فراگیر در جمعیت گوسفند و بز اهلی در دستورکار بوده است که علیرغم محدودیت‌های اعتباری با تامین بودجه و نیز واکسن مربوط به صورت کاملا رایگان انجام می شود.

پیام فارس

واکسینه 5 میلیون راس دام سبک فارس
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان فارس اضافه کرد: در سال جاری برنامه واکسیناسیون 5میلیون راس گوسفند و بز در فارس هدف‌گذاری شده است که تاکنون نزدیک به 4 میلیون راس گوسفند و بز واکسینه شده و برنامه واکسینه تا رسیدن به هدف مورد نظر ادامه دارد.
وی اظهار داشت: اگر چه بررسی و مراقبت بیماری در حیات وحش برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است اما اداره کل دامپزشکی استان فارس در اطراف محدوده و مناطق حفاظت شده حیات وحش با حساسیت بیشتری نسبت به رصد و نیز انجام اقدامات کنترلی در دام اهلی می پردازد.
بستانیان معتقد است که آنچه اثربخشی اقدامات محافظتی را تکمیل می کند رعایت نکات امنیت زیستی و نیز جلوگیری از جا به جایی غیر مجاز دام است.
او عنوان کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان بزرگ در سطح کشور ریشه کن شده است.
طاعون نشخوارکنندگان به انسان سرایت نمی کند
وی از دامداران فارس تقاضا کرد که نسبت به انجام واکسیناسیون دام های خود اقدام کنند و گفت: این بیماری به انسان سرایت نمی کند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان فارس افزود: فارس تنها استان کشور است که طرح واکسیناسیون فراگیر طاعون نشخوارکنندگان کوچک در آن اجرا می شود.
وی همچنین با اعلام اینکه بیشترین تعداد دام سبک کشور در استان فارس جای گرفته،گفت: حدود 6 میلیون راس دام سبک در سطح این استان نگهداری می شود.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان فارس در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت پراکندگی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سطح این استان گفت: تقریبا این بیماری در سال جاری در اغلب مناطق و محل‌هایی که تجمع دام بوده دیده شده است و این بیماری مختص به منطقه خاصی از استان نیست.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ارایه آمار دام سبک تلف شده بر اثر این بیماری در فارس طی سال جاری گفت: در حال حاضر آماری در این خصوص جمع بندی نشده است اما امکان اطلاع از آن در آینده وجود دارد.
طاعون نشخوار کنندگان و آسیب پذیری حیات وحش استان فارس
طاعون نشخوارکنندگان کوچک (peste des petits ruminants; PPR)بیماری ویروسی واگیردار مهم گوسفند و بز است که در برخی از پهنه‌های زیست محیطی استان فارس به دلیل ورود حیوانات اهلی به این مناطق ، برخی از گونه های حیات وحش نیز آلوده به ویروس و مبتلا به بیماری شده اند.
شریک شدن دام‌های اهلی در منابع آبی و آبشخورهایی که برای حیات وحش در پهنه های زیست محیطی استان فارس ایجاد شده باعث سرایت این بیماری از دام‌های اهلی به حیات وحش می شود ، بنا بر انچه کارشناسان و مسوولان محیط زیست استان فارس گفته اند ، منشأ این بیماری اغلب دام‌های اهلی هستند. همچنین عدم تزریق واکسن پیش از ابتلا هم که برعهده سازمان دامپزشکی است می‌تواند یکی از دلایل شیوع آن باشد.
راهکار جلوگیری از فراگیری بیشتر طاعون نشخوار کنندگان در مناطق زیست محیطی فارس برای دور ماندن حیات وحش از طاعون بستن راه ورود دام‌ها به پارک‌های ملی و زیستگاه است. با توجه به اینکه تامین واکسن جلوگیری از شیوع این بیماری، نیز به آسانی امکان پذیر نیست به نظر می رسد کنترل و پایش بیشتر مناطق زیستگاهی بهترین روش کنترل این بیماری باشد.
امسال نخستین بار دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از فراگیری طاعون نشخوار کنندگان دراین استان سخن گفت و اعلام کرد: موارد مشکوکی از طاعون نشخوار کنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع توت سیاه این استان مشاهده شده که حیات وحش منطقه را آلوده کرده است.
فربد هومن اعلام کرد : محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در منطقه شکار ممنوع توت سیاه ، حین گشت زنی متوجه لاشه یک راس پازن و یک راس بزغاله بیمار شدند که هر دو سریعا به اداره دامپزشکی بوانات انتقال یافتند.
هومن ادامه داد: شواهد بالینی احتمال شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک را قوت می بخشد و برای اطمینان نمونه جهت تشخیص به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال شده است.
وی آمار تلفات بز و پازن در اوایل تابستان امسال را 3 راس عنوان کرد و افزود: با دستور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ضدعفونی کردن آبشخورها ، گشت زنی و رصد گله ها توسط محیط بانان در دست اقدام است.
منطقه توت سیاه بوانات یکی از مناطق شکارممنوع استان فارس است که در فاصله 30 کیلومتری شهر بوانات در شمال این استان قرار گرفته است.
این منطقه برای اولین بار در سال 1362 به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد ، توت سیاه با وسعت 18 هزار و 380 هکتاری خود در مجاورت مناطق حفاظت شده دیگری قرار گرفته است.
مناطق روشنکوه ، دره باغ از استان فارس و منطقه بوروئیه از استان یزد این منطقه شکار ممنوع را احاطه کرده اند.
مدیر کل محیط زیست استان فارس نیز چندی پیش گفت: تا کنون در منطقه شکار ممنوع توت سیاه بوانات 50 راس کل و بز بر اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک تلف شده اند.
حمید ظهرابی با بیان اینکه آمار خیلی بیشتر از آن چیزی است که اعلام شده افزود: بسیاری از لاشه در نقاط غیز قابل دسترس است و بسیاری هم توسط حیوانات درنده خورده شده اند.
وی با بیان اینکه این بیماری از دام‌های اهلی به حیات وحش منتقل شده گفت: این تلفات سنگین و غیر قابل جبران به سبب بی دقتی در ورود دام آلوده از استان هتی همجوار بوده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه همه 9 آبشخور این منطقه ضد عفونی شده است گفت: همه تلاش محیط بانان از بین بردن لاشه در اطراف آبشخورها و در قله‌ها برای جلوگیری از بیماری است.
بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک با علائمی مثل عفونت، تب، اسهال و مشکلات تنفسی بارز می‌شود و به سبب واکسینه نشدن دام‌های وحشی آن‌ها را تلف می کند.
گزارش هایی از سوی برخی تشکل های زیست محیطی پیرامون آلوده شدن مناطقی از شکارگاههای کوهای اطراف اقلید و صفا شهر و مناطقی از شمال غرب استان فارس به طاعون نشخوار کنندگان نیز رسیده است ، گفته شده حتی قسمتی از زیستگاه‌های شهرستان ابرکوه نیز آلوده به این ویروس خطرناک شده است و می طلبد با تلاش بیشتر زمینه درمان وام های آلوده و بستن مسیرهای منتهی به پهن های زیست محیطی فراهم شود .
برچسب‌ها
سازمان حفاظت محیط زیست سازمان دامپزشکی کشور بیماری های ویروسی دام و طیور فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران به ادعای ارعاب رای‌ دهندگان آمریکایی واکنش نشان داد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور: تعریف 400 رشته‌گرایش برای حوزه کافی نیست

تیم فوتسال ارژن شیراز با نام ایمان سبز در لیگ برتر شرکت می کند

بنیانگذار یونگ مودو: ایران از قطب های اصلی این رشته ورزشی در آسیا است

حوزه انقلابی باید از مجد و عظمت تاریخی و دانشی خود صیانت کند

کشف 3 جسد در لنگرود؛ قاتل دستگیر شد

خرید از کارتخوان‌ های سیار خیابانی ممنوع

معاون وزیر بهداشت: داروهایی جدید برای درمان کرونا به کار گرفته می شود

برگزاری کنگره "سلامت برای صلح"، رسالت جامعه پزشکی است

مدیر حوزه‌های علمیه کشور: ایجاد مجتمع تخصصی حوزوی در فارس مدنظر قرار گیرد

نماینده مجلس: همراهی فارس با کشور در تامین گندم باید جبران شود

آغاز عملیات اجرایی یا افتتاح 11 هزار واحد مسکن مهر و ملی در فارس

راه اندازی مرکز منطقه ای سلامت در جزیره کیش

لزوم رعایت بیشتر ضوابط بهداشتی در کیش

حمله وحشیانه پسر مواد فروش به پدر

ماجرای مرگ خبر سازِ دانش‌ آموز 13ساله در ارومیه

افزایش واردات انسولین در 7 ماه اخیر

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 آبان 99

پلیس: کارِ مقابله با کرونا از ارشاد گذشته است

200 کامیون گوجه‌ فرنگی ایران از عراق برگشت خورد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 آبان 99

پروانه سلحشوری: مردم در 1400 رای نمی‌ دهند

تاجزاده: چه اصراری به حجاب اجباری دارید؟

آقای نمکی، مردم خسته‌ اند، یک کلام: استعفا بدهید

برگزاری نشست هماهنگی و تبادل نظر جهت حفاظت از پلنگ ایرانی و غاز پیشانی سفید کوچک دراستان بوشهر

کرونا سال دشواری برای مدیریت آلودگی هوا رقم زد

خسارت سالانه شش هزار میلیارد تومانی گرد وغبار به پنج استان کشور

تداوم محرومیت 19 شهرستان فارس از اقامه نماز جمعه

بخشی از موقوفات حوزوی فارس بدون درآمد است

مدیران، انتظار غیر موقوفه‌الیه نداشته باشند

موقوفات متصرفی همگی باید در اختیار حوزه باشد

معاون وزیر بهداشت: فارس هم راستای اقدامات جهانی با کرونا مقابله کرده است

14 مبتلای دیگر در استان فارس جان باختند/ میهمانی و سفر ممنوع

وزیر بهداشت از بهبودی پدر پیوند کبد ایران از بیماری کرونا ابراز خرسندی کرد

کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد

توجه به طرح‌های کنترل و بهره‌گیری از روان‌آب‌ها

پروژه آبخیزداری محله سعدی باید اجرا شود

رشد تعلیم و تربیت با کمک وقف/آمادگی حوزه برای همکاری در تدوین برنامه هفتم

احداث "جاده تندرستی" در جزیره کیش

جزئیات طرح پرداخت یارانه 60 تا 120هزار تومانی

استاندار: فارس در زمینه آبخیزداری نیازمند توجه بیشتر است

روزانه بیش از 200 شهروند جنوب شهر آموزش ترافیکی می بینند

تعلیم و تربیت از نهاد دین فاصله ندارد/ تعریف وقف‌های آموزشی و تربیتی

آبخیزداری از فرسایش سالانه 9 تن خاک در هکتار جلوگیری می‌کند

توزیع تجهیزات ورزشی با اولویت مدارس مناطق محروم استان فارس

900 برنامه برای حوزه های علمیه طراحی شده است

برنامه کاهش وزن برای دانش‌آموزان با جدیت پیگیری شود

برنامه جامع کاهش آلودگی هوا دست و پا شکسته اجرا شده است

یاریگران کیش و اجرای جشنواره پیشگیری از اعتیاد

جزئیات خودکشی 3 جوان در نیشابور