پیام فارس

آخرين مطالب

مسوولان فارس "مقاومت" را کلیدواژه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس دانستند سياسي

مسوولان فارس "مقاومت" را کلیدواژه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس دانستند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مسوولان استان فارس در پیام‌های جداگانه‌ای ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد هشت سال دفاع مقدس، از یادگاران جنگ و شهدای آن دوران یاد کرده و بر اهمیت پایداری و مقاومت در برهه‌های مختلف تاریخی و تلاش برای زنده نگاه داشتن یاد شهدا تاکید کردند.

استاندار فارس، یکشنبه در پیامی به مناسبت سی و یکم شهریورماه، سالروز آغاز 8 سال جنگ تحمیلی و پاسداشت هفته دفاع مقدس، بیان کرد: در این تاریخ، جنگی تمام عیار علیه ایران اسلامی آغاز شد، رادمردان عرصه پیکار، به فرمان حضرت امام خمینی (ره) با دفاع جانانه، پرچم پیروزی و افتخار را بر تارک تاریخِ میهن اسلامی، به اهتزاز درآوردند و برگ زرین حماسه هشت سال دفاع مقدس را در دفتر روزگار، جاوید و ماندگار کردند.
در ادامه این پیام آمده است: جنگ تحمیلی به دست توانای مردم اداره شد و به فرموده مقام معظم رهبری"جنگ به وسیله مردم اداره شد. هم ارتش هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هم نیروهای گوناگون، متکی به مردم بودند، به ایمان مردم، به عشق مردم، به صفای مردم. تاریخ به خوبی گواهی می‌دهد که آزاد مردان و شیرزنان پیرو مکتب عاشورا، در جنگ تحمیلی، با پیروی و الگوپذیری از آموزه‌های ارزشمند عاشورا در کمال اقتدار بر بلندای عظمت و افتخار ایستادند و رزمندگان عزیز اسلام، در هفت شهر عشق با طی نمودن هشت بهار لاله‌گون، حماسه‌ای به یادماندنی آفریدند و امروز نیز در آوردگاه‌های مختلف داخلی و خارجی، با لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های کلان نظام، حافظ دستاوردهای آن آرمان‌های بزرگ الهی و انسانی‌اند.
رحیمی، در این پیام ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس از خانواده معظم شهدا، خاصه شهدای جنگ تحمیلی، جانبازان، ایثارگران و آحاد مردم فارس، تقدیر کرد و تقارن این مناسبت را با ایام صفر، سرمشقی برای بهره‌مندی هرچه بیش‌تر، از سیره عملی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش دانست.
دفاع مقدس، استثنایی و بی‌نظیر در تاریخ معاصر
رییس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی نیز در پیامی که روز یکشنبه منتشر شد، دفاع مقدس را در تاریخ پُر فراز و نشیب سرزمین ایران، از برهه‌های استثنایی کشور دانست و گفت: جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق به سرکردگی صدام جنایتکار با حمایت همه جانبه نظام سلطه علیه ملت ایران در سی و یکم شهریور 1359، در حالی به وقوع پیوست که دشمن تا دندان مسلح در برابر نظامی نوپا و متکی به خود، قد علم کرده بود و ناجوانمردانه به مرزهای کشور حمله ور شد.
ابراهیم عزیزی بیان داشت: در این شرایط سخت و دشوار، ملت غیور ایران اسلامی از مرد و زن و پیر و جوان به رهبری امام راحل ، با دست خالی اما اراده‌ای استوار و پولادین برآمده از ایمان قلبی و یقین به نصرت الهی، در برابر این تهاجم ناجوانمردانه به دفاع از جان، مال، ناموس و میهن پرداخته و نگذاشتند حتی یک وجب از این خاک زرخیز به دست بیگانه افتد.
در بخش دیگری این پیام آمده است: مقاومت استثنایی مردم ایران سبب شد در این جنگ ذره‌ای از خاک میهن به دست اجنبی نیفتد و این پیروزی غرورانگیز ناشی از غیرت، صلابت، شجاعت و ایمانی بود که در تک تک رزمندگان ما از ارتشی و سپاهی گرفته تا بسیج مردمی به عینه مشاهده شد، از همین رو مورخان، راویان، استادان تاریخ، نویسندگان و اصحاب رسانه با استناد به اسناد واقعی و زنده دفاع مقدس، باید سال‌های سال قلم بزنند تا شاید گوشه‌ای از دلاوری‌های رزمندگان سرافراز ایران اسلامی در این دفاع جانانه بازگو شود که به راستی شرح این همه غیرت‌‍مندی خود توانی دوچندان می طلبد اما لازم و ضروری است تا نسل جوان ما تاریخ دفاع مقدس و قهرمانان حقیقی کشور را بهتر و بایسته‌تر شناخته و از قِبَل این شناخت، به فرداهایی بهتر دست یازد.
استان فارس دارای 18 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.
بازنمایی دستاوردهای دفاع مقدس در رسانه، هدف شاخص چهلمین سالگرد است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز بر ضرورت بیان دستاوردها و تقویت جلوه‌های هنری دفاع مقدس تاکید و بیان کرد: ارتقای ظرفیت‌ رسانه‌ای با هدف بازنمایی موفقیت‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس و مقابله با موج نفوذ و رخنه رسانه‌ای دشمن، انتشار شایسته اخبار و اطلاعات، مستندسازی و تهیه گزارش‌های خبری از برنامه‌های شاخص چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.
صابر سهرابی، در آستانه چهلمین سالگرد آغاز هشت سال دفاع مقدس، این دوران را فرصتی برای ظهور ارزش‌های ناب ایرانی و اسلامی برشمرد و گفت: نسل جوان، امروز نیازمند آگاهی و شناخت لازم از آرمان‌ها و ارزش‌های والای ایثارگران با رویکردهای فرهنگی هنری است.
وی افزود: ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با هدف هم‌اندیشی، برنامه‌ریزی و هم‌افزایی رویدادهای فرهنگی و هنری و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های گوناگون برنامه‌هایی مجازی برگزار می‌کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با اشاره به اهمیت گرامیداشت و هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن برنامه‌های سالگرد دفاع مقدس اظهار داشت: جهان، ایران را به‌مثابه الگویی برای مردم آزادیخواه و آزاده می‌نگرد از همین رو ضروری است تصویری هنرمندانه از دفاع مقدس ارائه دهیم و زمینه حضور، مشارکت و بهره‌گیری از توان بالقوه آنان را فراهم سازیم.
سهرابی، با بیان اینکه روزهای هفته دفاع مقدس هر کدام با عناوینی نامگذاری شده است، شعار محوری این سال را "ما قوی هستیم" عنوان کرد و اظهار داشت: برنامه‌هایی از قبیل دیدار با خانواده معظم شهدا، رونمایی کتاب ویژه دفاع مقدس، جشنواره بزرگ فرهنگی هنری استان فارس با 10 رشته و بخش ویژه دفاع مقدس، تجلیل از کارکنان و فرزندان ایثارگر حوزه فرهنگ برگزار خواهد شد، همچنین هماهنگی با رسانه‌های مجازی و نوشتاری برای اختصاص ستون و صفحه‌هایی به ‌منظور نشر فعالیت‌ها، ارزش‌ها و مطالب مربوط به چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس در طول این ایام صورت گرفته است.
دفاع مقدس، برشی مهم از تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به شمار می‌رود
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در همین زمینه با بیان اینکه دفاع مقدس، برشی مهم از تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به شمار می‌رود گفت: با توجه به اینکه نسل جوان در این دوران حضور نداشته است، مهمترین وظیفه همه دستگاه‌های متولی، ایجاد احساس تعلق خاطر به این واقعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با استفاده از ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و هنری است.
مرتضی جعفری افزود: ضروری است واقعیات دفاع مقدس برای نسل امروز به دور از شعارزدگی و با استفاده از دلسوزان و افراد آگاه و دغدغه‌مندان جبهه‌های حق علیه باطل بیان شود، به همین سبب روز چهارشنبه هفته جاری (دوم مهرماه 99) نشست تخصصی با عنوان «واقعیات دفاع مقدس» با حضور تعدادی از رزمندگان و ایثارگران شناخته شده شیراز برگزار خواهد شد و این برنامه از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.
وی، اعزام رزمندگان به جبهه را یکی از خاطره‌انگیزترین روزهای دفاع مقدس توصیف کرد و اظهار داشت: روز اول مهرماه 99 نیز در رویدادی با عنوان «دروازه بهشت» با همراهی سپاه ناحیه بقیه‌الله (عج) خاطرات اعزام رزمندگان شیراز از مقابل مجتمع شلمچه بازآفرینی می‌شود.
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، با یادآوری خدمات گسترده شهروندان و به ویژه صنوف شیراز در حمایت از رزمندگان بیان کرد: اصناف شهر شیراز نقش مهمی در پشتیبانی از جبهه‌ها داشتند که کمتر از آنها یاد شده است بنابراین در برنامه‌ای با عنوان «گمنامان دفاع» ضمن بیان خاطرات، از جمعی از آنها به نمایندگی از صنوف دوران دفاع مقدس قدردانی خواهد شد.
جعفری، تقدیر از شهدای شهری را از دیگر برنامه‌های این سازمان اعلام کرد و افزود: بمباران شهر شیراز منجر به شهادت و جانبازی تعدادی از شهروندان شد که امسال از تعداد از این جانبازان و خانواده‌های شهدای این عرصه تکریم می‌شود.
رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اضافه کرد: پزشکان و پرستاران چه در شهرها و چه در بطن جبهه‌ها ایثارگرانه نقش مهمی را ایفا می‌کردند که آنها نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، بنابراین در رویدادی به نام «کلینیک عاشقی» از جمعی از پزشکان و پرستاران تاثیرگذار به نمایندگی تقدیر می‌شود همچنین با توجه به نقش ایثارگرانه آنها در مبازره با کرونا، از سه پزشک و پرستار این عرصه نیز تکریم خواهند شد.
جعفری «چهارمین سوگواره هنر و حماسه»، «اولین نمایشگاه چیدمان» و هنر مفهومی عاشورایی «تماشاگه راز» را از مهمترین برنامه‌های این هفته برشمرد و گفت: نمایشگاهی با استفاده از ظرفیت هنرمندان تجسمی و گرافیست شیراز در خیابان 9 دی و ابتدای کوچه شربتی‌ها که نماد نذر در شیراز نیز هست برگزار خواهد شد، این نمایشگاه ساعت 20 سوم مهرماه افتتاح می‌شود و تا پایان ماه صفر میزبان علاقه مندان به هنر و فرهنگ عاشورا و شهادت خواهد بود.
وی ادامه داد: امسال با توجه به گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس، علاوه بر رویدادهای هفته دفاع مقدس، 8 برنامه مشترک با بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تدارک دیده شده است که تا پایان سال 99 اجرا خواهد شد.
روز سی و یکم شهریوررماه سال 1359، سردمداران رژیم بعث عراق، جنگی را علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی و ملت ایران آغاز کردند که امیدوار بودند حداکثر ظرف یک هفته به پایان برسد لیکن این جنگ هشت سال به طول انجامید و به دلیل رشادت‌های رزمندگان اسلام به دفاع مقدس مشهور شد.
برچسب‌ها
دفاع مقدس رسانه هفته دفاع مقدس چهلمین سالگرد دفاع مقدس فارس
پروندهٔ خبری
چهلمین سال دفاع مقدس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

​تقدیر شریعتمداری از مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران برای حراست از منافع ملی

تکیه بر مشترکات راهکار عملی تحکیم وحدت جامعه اسلامی

آمارهای مبهم بانک مرکزی/ بن بست دولت

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه

محدودیت‌های کرونایی در فارس تشدید می‌شود

فارس من| غیر فعال کردن تعرفه آزاد اینترنت با یک کد دستوری

معنی «یوم التغابن»

فارس من| قیمت پایه اینترنت همراه اول در چند سال اخیر افزایشی نداشته است

دردسر بزرگ استقلال پس از قرارداد با محمد نادری!!

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 8 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

اسکله خور غزاله بندر ماهشهر ثبت ملی شد

یوونتوس 0-2 بارسلونا؛ بیانکونری، اسیر بی تجربگی و تله آفساید

خلاصه ای از زندگانی حضرت محمد(ص) در منابع تاریخی

مسمومیت با کود اوره علت اصلی تلف شدن دام ها

چه کسانی مشمول کوپن می‌شوند؟

آمریکا به اتباع خود در امارات هشدار داد

تشدید محدودیت‌های کرونایی در فارس

گورستان تاریخی دارالسلام شیراز+ تصاویر

کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد، سرچشمه هنر متعهد

این شما و این قصه مرزی ترین باشگاه فوتبال ایران!

بیانیه اهل سنت کرمان در محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر اسلام

رکوردزنی 9 باره کرونا در تهران در مهر

رکوردزنی 9باره کرونا در تهران در مهر

رکوردزنی 9 باره مرگ و میر کرونایی در تهران در مهر ماه!

قطعی چند ساعته آب شرب برخی محلات شهر سی سخت به دلیل تعمیرات

برگزاری مسابقه نقاشی در منطقه 3

اقدامات خدمات شهری در آستانه بارش های پاییزی

سازمان تامین اجتماعی گام های بسیار بلندی برای بهبود محیط کسب و کار برداشته است

زمین برای ساخت درمانگاه تامین اجتماعی در اردل واگذار شد

شکل‌گیری زنجیره تولید کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری ‌است

رویترز: یک هواپیمای ایرانی در ونزوئلا فرود آمد

آتش نشانان؛نجات‌بخش چهار جوان گرفتار در ارتفاعات تنگ سرخ

ادامه اعتصاب غذای اسیران دربند رژیم صهیونیستی

فارس من| استانداردهای ترددی در خطوط راه آهن نیشابور رعایت شده است

نزدیک به پنج هزار واحد بسیج دانش آموزی در مدارس استان فارس فعال هستند

برپایی نمایشگاه توانمندی‌ها و معرفی مراکز تحقیقاتی بسیج دانشجویی در استان فارس

تیم‌های والیبال خاتم و شهداب به مصاف هم می‌روند

تمدید محدودیت‌های کرونایی یک هفته دیگر در استان فارس؛ خدمات‌رسانی اتوبوس و مترو متوقف می‌شود

لزوم استفاده از ظرفیت بسیج دانشجویی برای پیوند پژوهش‌ها

برگزاری مانور مشترک پدافند غیرعامل در لامرد

تشریح برنامه های فرهنگی و هنری ویژه "هفته وحدت" در کیش

قرص برنج 303نفر را به کام مرگ فرستاد

قیمت جدید 5محصول سایپا اعلام شد

پیشرفت 88 درصدی زیرگذر بزرگراه نجفی رستگار در منطقه 15

راه‌اندازی «کاروان گل» به مناسبت میلاد پیامبر

طولانی ترین مسیر دوچرخه جنوب غرب در ایستگاه پایانی

مروری بر زندگی قیصر امین‌پور در پوستر «یاران انقلاب»

نماز جمعه نهم آبان در شیراز و 48 شهر فارس برگزار نمی‌شود

دعوت به گلریزان برای آزادی پنج زن زندانی در خوزستان

راه‌اندازی فروشگاه مجازی دست‌سازه‌های بانوان قزوین