پیام فارس

آخرين مطالب

خروج 69 شهرستان از وضعیت قرمز/ نمره قبولی فارس و کهگیلویه و بویراحمد در مقابله با کرونا اجتماعي

خروج 69 شهرستان از وضعیت قرمز/ نمره قبولی فارس و کهگیلویه و بویراحمد در مقابله با کرونا
  بزرگنمايي:

پیام فارس - تازه ترین ماموریت در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، امروز معاون کل وزارتخانه مرتبط را راهی قزوین و زنجان کرد، ماموریتی که ضمن آن اخبار نویدبخشی را همچون فعالیت مشترک با چند کشور برای تولید واکسن کرونا، اثربخشی محدودیت‌های کرونایی و توزیع کیت های سریع آزمایشگاهی اعلام کرد.
ایرج حریرچی در سفر به قزوین و زنجان، ضمن بازدید از مراکز درمانی و شرکت در نشست‌های استانی، وضعیت شیوع بیماری کووید 19 در این استان‌ها را هم از نزدیک بررسی کرد.
معاون وزیر بهداشت اما در تمامی برنامه‌ها و مصاحبه‌ها، همکاری مسوولانه مردم را برای اجرای محدودیت‌های کرونایی به منظور قطع زنجیره انتقال بیماری مورد تاکید قرار داد.
توزیع سراسری کیت‌های تست سریع
حریرچی که بازدید از مرکز تشخیص کرونا درمانگاه شهید بلندیان قزوین در فهرست برنامه‌هایش قرار داشت، در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: از هفته آینده روزانه 60 هزار کیت تست سریع آزمایشگاهی (رپید) با قابلیت اعلام نتیجه کمتر از 20 دقیقه در اختیار مراکز تشخیص کرونا در کشور قرار می‌گیرد.
حریرچی همچنین ابراز امیدواری کرد که بتوانیم به زودی این ظرفیت را افزایش داده و به روزانه 100 هزار تست برسیم.
وی با بیان اینکه تشخیص زودهنگام بیماران کرونایی و قرنطینه آنها نقش مهمی در کاهش شیوع این ویروس دارد، گفت: برهمین اساس در حال برنامه ریزی برای افزایش حدود پنج برابری مراکز تست گیری و تشخیص کرونا هستیم و تلاش می‌شود تا هزار و 200 مرکز کنونی به پنج هزار مرکز افزایش یابد.
معاون کل وزیر بهداشت در خصوص اهمیت سرعت عمل در مشخص شدن نتیجه تست‌ها گفت: با انجام تست‌های سریع در کمتر از 20 دقیقه تکلیف بیمار روشن می‌شود و قرنطینه زودتر آغاز می‌شود.
به گفته حریرچی، گروه‌های جهادی بهداشتی نیز بر قرنطینه بیماران تست مثبت شده نظارت می‌کنند و توصیه‌های بهداشتی را برای بهبودی آنها و رعایت نکات لازم در دوران قرنطینه انجام می‌دهند.
حریرچی همچنین بر اهمیت عزم ملی برای مهار کرونا و قطع زنجیره انتقال تاکید کرد
حریرچی همچنین ضمن بازدید از بازدید از مرکز تشخیص کرونا درمانگاه شهید بلندیان قزوین افزایش مراکز انجام تست کرونا را ضروری دانست و گفت که این امر می‌تواند به تشخیص زودهنگام بیماران و قرنطینه آنها کمک کرده و شیوع بیماری کووید 19 را کاهش دهد.
وی اظهار داشت: برهمین اساس باید با تلاش و برنامه ریزی مسوولان استانی و دانشگاه علوم پزشکی در قزوین 21 مرکز موجود تست کرونا به 80 تا 100 مرکز افزایش یابد.
نمره قبولی فارس و کهگیلویه و بویراحمد در مقابله با کرونا
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 2 استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد در کاهش میزان بیماران بستری و مرگ و میرها خیلی خوب عمل کرده‌‌اند، افزود: این استان‌ها با افزایش تعداد تست‌های خود و تشخیص زودهنگام بیماران از طریق اختصاص بخشی از منابع خود و خرید کیت‌های تشخیص علاوه بر کیت‌های سهمیه به این موفقیت دست یافته‌‌اند و سایر استان‌ها نیز باید از این الگو پیروی کنند.
حریرچی با بیان اینکه محدودیت‌های کرونایی با هدف حفظ سلامت مردم و کمک به قطع زنجیره انتقال این ویروس اعمال شده‌‌اند، بار دیگر از فرصت استفاده کرد و یادآور شد: رعایت و همراهی مردم بدون شک می‌تواند در هفته‌های آتی آمار مبتلایان و مرگ و میرهای کرونایی را کاهش دهد.
خروج 69 شهرستان از وضعیت قرمز
اما خبر خوشی که معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داد، این بود که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و اجرای طرح‌های مردم محور، 69 شهرستان کشور از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شده‌اند.
حریرچی این خبر را در ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان که در سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، اعلام کرد و افزود: اوایل و اواسط آبان‌ماه 46 شهرستان قرمز و 43 شهرستان قرمز شدید اعلام شد و تعطیلی سطوح شغلی 2، سه و چهار در آنها اعمال گردید که هم اکنون با اجرای طرح‌های مردم محور شاهد بهبود وضعیت آنها هستیم.
وی ادامه داد: ما مطمئن هستیم با اجرای طرح‌هایی مانند طرح ملی شهید حاج قاسم سلیمانی قطعا تعداد بیماران بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا کاهش خواهد یافت.
همکاری مردم و به حداقل رساندن دورهمی‌ها و اجتماعات، موردی است که حریرچی نقطه کلیدی در اجرای همه طرح‌ها دانست و توضیح داد: راه مقابله با این ویروس از بیمارستان نمی‌گذرد بلکه در سطح اجتماع و تغییر رفتار مردم صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اعمال قانون بسیار خوب است ولی باید تداوم یابد تا شاهد تاثیرگذاری آن در جامعه باشیم.
حریرچی تعطیلی‌های موقت اصناف و مشاغل را هم از نظر دور نداشت و در این خصوص گفت: ما حال و وضعیت کسانی را که با دستفروشی، کارگری و مغازه داری کسب درآمد می‌کنند، درک می‌کنیم ولی با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری از دوگانه سلامت و امنیت، اولویت با سلامت مردم است.
وی با بیان اینکه 400 تا 500 نفر روزانه براثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند، افزود: حدود 35 درصد فوتی‌های ما در اکثر استان‌ها بر اثر بیماری کرونا بوده که خیلی دردآور است.
این مسوول گفت: درست است که 75 درصد فوتی‌های کرونا بالای 60 سال هستند ولی باید توجه کنیم که بسیاری از این افراد در این سن به تجربه و بازدهی رسیده اند.
وی اضافه کرد: ما باید اقدامات خود را برای مقابله با کرونا تشدید کنیم و امیدواریم تا آخر بهمن ماه با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی حداقل 40 درصد موارد مرگ و میر و 50 درصد موارد بستری کرونا را کاهش دهیم.
کرونا به غیر از درد و مرگ، هزینه هم دارد
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: درست است که در بیمارستان‌های دولتی 90 درصد هزینه‌های بیماران را پرداخت می‌کنیم، بیماران را روی تخت بیمه می‌کنیم و در مراکز سرپایی تست و دارو رایگان است ولی مبتلایان بعضا برای انجام سی تی اسکن و مراجعه به بخش خصوصی و داروهایی که نادرست تجویز می‌شوند باید هزینه پرداخت کنند بنابراین همه باید کمک کنیم تا کار به بیمارستان نکشد.
حریرچی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی متقارن با روز بسیج برای مقابله با بیماری منحوس کرونا، افزود: این طرح با سایر طرح‌ها یک فرق دارد که اسم شهید سلیمانی روی آن است و باید مثل این سردار بی‌نام و نشان، با تواضع، موثر و کارآمد برای اجرای آن همکاری کرد.
همراهی با چند کشور برای تولید واکسن کرونا
حریرچی امروز در دومین ایستگاه سفرش، زنجان، به خبرنگار ایرنا گفت: ایران با همکاری چند کشور اقدامات اولیه را برای تولید واکسن کرونا انجام داده که این مهم به محض نهایی شدن اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: هم اکنون در حال ساخت واکسن کرونا در کشورمان هستیم که چهار مورد آن طی روزهای اخیر به سازمان جهانی بهداشت ارائه شده بطوری که آنها از پیشرفت‌های محققان و دانشمندان ایرانی شگفت زده شده اند.
وی همچنین یادآوری کرد: اقدامات لازم برای ساخت واکسن کرونای ایرانی در حال انجام است که از هفته‌های آینده وارد فاز انسانی و پس از این مرحله وارد مراحل بعدی خواهد شد.
این مسؤول در خصوص آخرین وضعیت کرونایی کشور نیز گفت: با اقدامات و محدودیتهای انجام گرفته تغییرات قابل توجهی در میزان ترددهای مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی رخ داده بطوری که ترددهای سطح کشور حدود 35 درصد کاهش یافته است.
حریرچی اضافه کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی در مراکز خصوصی حدود 89 درصد و و مراکزدولتی حدود 94 درصد اعلام شده اما برای اینکه اثرات این اقدام در کاهش موارد ابتلا، سرپایی و بستری مشاهده شود به زمان نیاز دارد.
این مسؤول بهترین راهکار برای کنترل ویروس کرونا را همدلی، همکاری مردم به ویژه جلوگیری از دورهمی‌های خانوادگی، عنوان کرد و گفت: در صورت نیاز محدودیت‌ها افزایش و یا کاهش خواهد یافت.
وی در ارتباط با بهبودی وضعیت کادر درمان کشور خاطرنشان کرد: در این راستا اقداماتی برای افزایش حقوق و نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان، نسبت به سال گذشته انجام گرفته اما هنوز به مرحله رضایت بخشی نرسیده ایم.
پیش بینی کاهش چشمگیر موارد ابتلا با طرح شهید سلیمانی
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان زنجان گفت: طبق هدف گذاری انجام شده و با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی طی سه ماه آینده 90 درصد قطع زنجیره انتقال کرونا، 50 درصد تعداد بستری‌ها و 40 درصد موارد فوتی ناشی از این ویروس کاهش خواهد یافت.
دکتر حریرچی با اشاره به محدودیت‌های 2 هفته‌‌ای کرونایی و مشکلات معیشتی مردم افزود: ممکن است پس از اتمام این محدودیت، برای رعایت مسائل معیشتی مردم، ادامه نیابد که در صورت بروز چنین امری، افزایش آگاهی‌های مردم اهمیت بسزایی دارد تا برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، موارد بهداشتی را با حساسیت رعایت و از دورهمی‌های خانوادگی و حضور در تجمعات اجتناب کنند.
این مسؤول ادامه داد: افزایش آگاهی‌ها هم از طریق آموزش و هم از طریق اعمال نظارت‌ها انجام می‌گیرد که در طرح شهید قاسم سلیمانی اختیارات استانی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
حریرچی با اشاره به ابتکارات استانی در زمینه مقابله با کرونا افزود: حمایت‌های بسیج، سپاه و سایر سازمان‌های دولتی متولی امر، سازمانهای مردم نهاد و هلال احمر با توجه به روزهای سخت حاکم شده بر مردم اهمیت ویژه‌‌ای دارد و از طرفی در حال جنگ در 2 جبهه کرونا و تحریم‌های ظالمانه هستیم.
وی با بیان اینکه ویروس کرونا به شدت رشد اقتصادی کشورها را کاهش داده است، اضافه کرد: متاسفانه کشورمان به لحاظ تحریم‌های ظالمانه رشد منفی اقتصادی را تجربه می‌کند که وضعیت معیشتی مردم نیز تحت تاثیر قرار گرفته است و در این میان دولت توان محدودی دارد.
این مسؤول با بیان اینکه تاکنون خیرین زنجانی 33 میلیارد تومان در راستای مقابله با کرونا کمک کرده‌‌اند، ادامه داد: بیماران کرونایی نیازمند حمایت بیشتری هستند تا به دلیل مشکل اقتصادی و معیشتی از خانه بیرون نیایند./ ایرنا
منبع: ایران آنلاین

لینک کوتاه:
http://www.fars-online.ir/Fa/News/161030/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 خصوصیت کلی متولدین ماه بهمن

عناوین روزنامه‌های سیاسی 2 بهمن 99/ افتضاح تاریخی انتقال قدرت در آمریکا +تصاویر

لیگ برتر فوتسال بانوان| جدال مدعیان در اهواز

ورزشکاران ایران در شبکه‌ های اجتماعی/ 1 بهمن 1399

مشهورترین متولدین ماه بهمن

مشخصات کلی متولدین ماه بهمن

عامل عزت شهید سلیمانی گریه‌های بی‌امان او در روضه‌های اهل بیت است

جدول پخش برنامه‌های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری در روز پنج شنبه دوم بهمن 99

قیمت روز گوشی موبایل در 2 بهمن

پیش‌فروش آلبوم حامد بهداد آغاز شد

(ویدیو) خلاصه بازی منچسترسیتی 2 - 0 استون ویلا 1 بهمن 99

مدرک جرمِ مرتضی احمدی در آخر هفته تلویزیون

حباب قیمت خودروهای داخلی چقدر است؟/ سیاسی‌کاری با بورس/ دلار دوباره خیز برداشت

تلویزیون آخر هفته چه فیلم‌هایی پخش می‌کند؟

رونق دوباره گالری‌ها در روزهای نخست بهمن

میزبانی کرمانشاه در رقابت‌های لیگ دسته اول بدمینتون/برگزاری مسابقه‌های چند جانبه‌ی اسلالوم به میزبانی کرمانشاه

اختتامیه جشنواره رسانه‌ای ابوذر هرمزگان 7بهمن برگزار می‌شود

عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 بهمن 99/ ستاره آبی فروخته می‌شود؟! +تصاویر

خصوصیات اخلاقی زن متولد ماه بهمن

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه 2بهمن

تابلو‌های شناور یک نقاش در گالری ایوان/ مجسمه سازی که «از پس سالها» برآمده است

شمار مبتلایان به کرونا در سمنان به 7020 نفر رسید + اینفوگرافیک

شمار مبتلایان به کرونا در سمنان به 21909 نفر رسید + اینفوگرافیک

افتضاح تاریخی انتقال قدرت در آمریکا/ آغاز دوره پساترامپ

برنامه معلمان تلویزیونی در روز 2بهمن

(ویدیو) خلاصه بازی آگزبورگ 0 - 1 بایرن مونیخ 1 بهمن 99

شرایط ترخیص کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی از اول بهمن ماه تغییر کرد

اسیر فلسطینی یک روز پس از تزریق واکسن کرونا به شهادت رسید

(ویدیو) خلاصه بازی یوونتوس 2 - 0 ناپولی + جشن قهرمانی یووه در سوپرجام 1 بهمن 99

خصوصیات اخلاقی مرد متولد ماه بهمن

(ویدیو) خلاصه بازی فولام 1 - 2 منچستریونایتد 1 بهمن 99

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 2 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

معرفی هیئت مدیره جدید پرسپولیس در هفته آینده

مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده

جدول زمانی مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 2 بهمن

خبر 20، چهارشنبه اول بهمن 99

سبک زندگی شهدای شاخص فارس به جوانان معرفی شود

توضیحات پلیس فارس در خصوص انتشار فیلم درگیری در منطقه کوزه‌گری با نیروی انتظامی

تولید سالانه 6800تن تخم مرغ در کردستان

طرز تهیه کیمچی، خوراک جذاب کره‌ای

اعلام جدول زمانی برنامه‌های درسی پنجشنبه 2 بهمن

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنج‌شنبه دوم بهمن در تمام مقاطع تحصیلی

خراسان رضوی رتبه نخست حضور در مسابقات شطرنج کشور را کسب کرد

قیمت ارزان‌ترین موبایل‌های سامسونگ/ 1بهمن 99

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 2بهمن

آتش سوزی در پاساژ لیدوما

بستری 100 بیمار جدید مبتلا به کروناویروس در بیمارستان‌های فارس

پرسپولیس در انتظار جدایی قطعی ترابی

مهم‌ترین خبر‌های جامعه که در یکم بهمن ماه رخ داد

آغاز به کار بزرگ‌ترین نمایشگاه خوشنویسی جهان در مشهد