پیام فارس

آخرين مطالب

خانه‌ای با خشت‌های بهشتی مقالات

خانه‌ای با خشت‌های بهشتی
  بزرگنمايي:

پیام فارس - تا همین دو ماه پیش، پدر خانواده نمی‎دانست اول فصل سرما بدون سرپناه برای اهل و عیالش باید چه‌کار کند. موعد خانه استیجاری به سرآمده بود و برای کرایه کردن یک منزل دیگر، پولی در بساط نداشت.
همسرش با چهار فرزند قدونیم‌قد، حتی خواب داشتن خانه‎ای به نام خودشان به این زودی‌ها را هم نمی‌دید، اما با عنایت امام رئوف و خادمان درگاهش، فقط در مدت دو ماه، دیروز با کلید خود وارد خانه شدند.
به همت مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی، عملیات بازسازی و بهسازی 40 باب منزل مسکونی متعلق به خانواده‎های کم‌بضاعت حاشیه شهر مشهد در قالب طرح «معین‌الضعفا(ع)» و با کمک نیروهای خادمیاری رضوی و گروه‌های جهادی از دیروز آغاز شد.
خانه‌ای مبارک
پدر خانواده هنوز باورش نمی‎شود که کلید را به دستش داده‎اند و با فرستادن چند صلوات وارد خانه خود شده، کلیدی که بر آن نشان‎ آستان مقدس رضوی حک شده است و با خود یمن و برکت نام امام مهربان را هبه خواهد کرد. مادر دم در ورودی، با رویی گشاده و کودک‌به‌بغل، خوشامدگوی مهمانانی از مدیران و خادمان حرم مطهر رضوی است.
خادمان با تقدیم چند شاخه گل نرگس و یک جعبه شیرینی به مادر خانه، کام او را بیش از پیش شیرین می‌کنند و مادر دعا می‌کند هر کس به قدر خشتی در ساختن این سرپناه کمک کرده، از حضرت رضا(ع) اجر و مزد بگیرد. با توجه به روزمزد بودن شغل همسرش و بدون هیچ پس‌اندازی، وقتی اول پاییز صاحبخانه اسباب و اثاثیه‎اش را بیرون ریخت، فکر می‌کرد این زمستان جایی برای زندگی پیدا نکنند.
خادمان چند اسباب بازی هم به دو کودک کم‌سن‌وسال خانواده هدیه می‌دهند و بسته‌ای از هدایای متبرک دیگر از جمله سجاده، عطر و ... را به دست پدر. اما از این همه، در این روزهای خاص، یک هدیه چشمگیرتر است، تابلویی از سردار دل‌ها در لباس خادمی بارگاه حضرت رضا(ع) و چهره‌ای متبسم که بر کاشی‌های پشت سرش، مصرعی حق مطلب را به‌خوبی ادا می‌کند: «مهرش نشست در دل و در دیده جان گرفت» قاب عکس به دست صاحبخانه روی دیوار جای می‌گیرد و همه امیدوارند به یمن نام مبارک امام هشتم و سرباز خدوم ملت، منزلی پرخیروبرکت برای ساکنانش باشد.
معنی‌کردن ساخت‌وساز
اما بهسازی دیگر منازل مشمول این طرح هم چند روزی است که شروع شده است. چند خیابان آن‎طرف‌تر، به سراغ نشانی خانه‌ای قدیمی می‎رویم که دیوارهای شکم‌دار حیاط و سقف چوبی خانه، حکایت از عمر دراز آن دارد.
سرپرست خانواده چند سالی است که به رحمت خدا رفته و همسر و فرزندانش دست تنها و دست خالی مانده‌اند. به‌زحمت امور جاری منزل را رتق و فتق می‌کنند و دیگر پولی برای هزینه‎های جانبی مثل تعمیرات باقی نمی‌ماند. زبان مادر خانواده مرتب به تشکر و شکر می‌گردد از همه خادمان و جهادگرانی که در این سال سخت کرونایی دست به کار شده‌اند و از وقت و نیروی خود می‌زنند تا برای رفاه حال همشهریان نیازمند خود کاری کنند.
چهار خادمیار سخت مشغول تعمیر منزل هستند. یکی گچ‌کاری می‌کند و دیگری کاشی‌کاری. وقتی از احوال آن‌ها جویا می‎شویم، معلوم می‌شود اهل ساخت‌وساز نیستند، ولی به نظر می‌رسد معنی ساختن را بیش از استادان فن شناخته‌اند. سیدمصطفی حسینی همراه دوستش در حال گچ‌کاری است. او طلبه حوزه علمیه و مدیر یک مؤسسه قرآنی است، ولی به قول دوستان جهادگرش، هر کاری از دستش به عنوان کارگر ساختمانی بربیاید، دریغ نمی‌کند. او و دوستانش جزو جامعه مهاجران افغانستانی مقیم مشهد هستند و تا سال پیش، موکبی در مسیر اربعین داشتند. بعد از شیوع کرونا، با مشارکت در طرح
«مهر رضوی»، طور دیگری برای اهل‌بیت(ع) خادمی می‌کنند.
او در کار خیر تازه‌کار نیست. پیش از این طرح هم در ساخت چند منزل دیگر زیر پرچم امام رئوف خدمت کرده است. آقاسید و دوستانش بیش از حرف زدن، اهل عمل‌اند، از آن دسته مؤمنانی که معتقدند باید از همین عالم برای خانه آخرتشان خشت‌ بفرستند و ملات ساختن آن خانه‌ها کار خیر است.
آن‌ها قرار است به جز کارهای صورت‌گرفته از جمله موزاییک‌کاری حیاط و بازسازی چند اتاق فرسوده، سقف منزل را هم عایق کنند تا سرپناه گرم و امنی برای این خانواده در برابر سرمای زمستان باشد.
گام دیگری در مسیر سیره اهل بیت(ع)
مدیر امور مجاورین آستان قدس رضوی با حضور در اجرای این برنامه، سامان گرفتن کاری به دست نوکران دستگاه اهل‌بیت(ع) برای محرومان و نیازمندان جامعه را افتخار خواند و ابراز امیدواری کرد پیرو مشی حاج قاسم سلیمانی، همه به سامان دادن امور این اقشار توجه و حساسیت نشان دهند.
هادی غلامی در گفت‌وگو با آستان‌نیوز به تشریح جزئیات اجرای طرح «معین‌الضعفا(ع)» پرداخت و گفت: پیرو سیره اهل‌بیت(ع) و دستور و تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی بر حمایت از اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد، این طرح در آغاز فصل سرد با هدف بازسازی و بهسازی منازل مسکونی محرومان در حاشیه‌ شهر آغاز شده است.
به گفته این مقام مسئول، عملیات فاز نخست طرح «معین الضعفا(ع)» همزمان با نخستین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برای 40 واحد منزل فرسوده در نظر گرفته شده است.
وی اضافه می‌کند: منازل تحت پوشش طرح توسط کانون‌های خدمت رضوی محله‌ای شناسایی شده و عملیات بازسازی و بهسازی با کمک خادمیاران و گروه‌های جهادی هر منطقه انجام خواهد شد. در این بین، چند باب منزل به صورت کامل در دست ساخت قرار دارد.
غلامی با اشاره به افتتاح نخستین واحد بیان می‎کند: یک باب منزل مسکونی متعلق به خانواده‎ای کم‎بضاعت ساکن منطقه شهید آوینی در مدت حدود سه ماه از آغاز عملیات ساختمانی به صورت کامل ساخته و امروز تحویل صاحبخانه داده شد.
وی عملیات ساختمانی صورت‌گرفته در 40 باب منزل احصاشده را شامل تعمیرات، گچ‌کاری، سیمان‌کاری، کاشی‌کاری و نصب ایزوگام بیان کرد و افزود: منازل 10 منطقه مشهد و حومه مشمول این طرح عمرانی هستند. در برخی از این مناطق، گاهی چند واحد مسکونی به تعمیر و بازسازی نیاز داشته‌اند که در جریان شناسایی محلی، به مشمولان طرح افزوده شده‌اند.
مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در این طرح مانند دیگر طرح‎های حمایتی خود با برداشتن گام نخست و جریان‌سازی، در پی مشارکت نیکوکاران و آحاد مردم در حل مشکلات اقشار نیازمند شهر مشهد است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تسلیت شریعتمداری در پی درگذشت "شیده لالمی" دبیر گروه اجتماعی همشهری

آخرین جزئیات از برگزاری امتحانات پایان ترم مجازی در دانشگاه‌های کشور

رهاسازی آب درودزن به دلیل تاخیر در بارندگی‌ها

توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات در 14 روستای فارس

مشکلات دانش‌آموزان قنات‌باغ برای دسترسی به اینترنت + فیلم

توزیع سه هزار و 300 تن نهاده بین دامداران اقلید

ترخیص موتورسیکلت های رسوبی تا پایان بهمن ماه ادامه دارد

محبت برپایه معیارهای دینی اکسیر گمشده در خانواده‌ها است

دستگیری شکارچی متخلف سابقه‌دار در پارک ملی قطرویه

مهلت شرکت در نظرسنجی معرفتی حاج قاسم سلیمانی تا 12 بهمن‌ماه تمدید شد

قفل ویروسی بر در سینماهای شیراز

10 بهمن آخرین مهلت ثبت‌نام در سامانه سجام برای دارندگان سهام عدالت است

برداشت مصالح ساختمانی از منطقه گاوخونی ممنوع شود

اعلام تقویم آموزشی نیم‌سال دوم دانشگاه چمران اهواز

قیمت انواع میوه، مواد پروتئینی و حبوبات در شیراز؛ دوشنبه 29 دی‌ماه + جدول

ارائه خدمات رایگان به بیماران سرطانی کرمان از اول بهمن در منزل

مشکل اصلی صادرکنندگان تصمیمات دولت است، نه تحریم‌ها/ تکذیب شایعات درباره کشتی کره‌ای/ دستور دولت برای ثبت خاطرات برجام وکرونا!

استاندار فارس:آزادراه شیراز-اصفهان تا پایان دولت به بهره‌برداری می‌رسد

بازار داغ کنسرت‌های 350 هزار تومانی در جزیره/ تنها میزبان کیش است

آغاز خریدحمایتی گوشت قرمز ومرغ مازاد در فارس

دوم و سوم بهمن لیگ تکواندو بانوان برگزار می‌شود

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی بهمن 99 اعلام شد

رخ زرد طبیعت/هفتاد سال تلاش برای آگاهی و دانایی مردمان ایران زمین/راهپیمایی 22 بهمن نمادین خواهد بود

راهپیمایی 22 بهمن امسال نمادین خواهد بود/ شرکت برق زنجان به معذفی کنندگان مراکز استخراج ارز پاداش می‌دهد

اهدای 750 بسته لوازم التحریر به دانش آموزان نیازمند اردکان/ برگزاری 18 کلاس کمک آموزشی

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی بهمن ماه سال 99

محرز: هر نوع واکسن کرونا را باید تزریق کرد

آمادگی برای محدودیت در پرواز‌های کیش و قشم

لژیونر شدن دونده زن کشورمان

توسعه متروی تهران؛ ورودی شرقی مترو کمیل

جزئیات بازگشایی مدارس و شروع آموزش حضوری از اول بهمن ماه

مرکز اوقاف اهل سنت عراق از مجاهدت‌های خالصانه شهید ابومهدی المهندس قدردانی کرد

برپایی نمایشگاه «یاس کبود» توسط پایگاه خواهران ام ابیها(س) دنا+تصاویر و فیلم

گل آسیر ویالیبره به بارسلونا (بارسلونا 2-2 اتلتیک بیلبائو)

سردار آزمون از جنوب خلیج فارس سردرآورد+عکس

بمب نقل و انتقالات پرسپولیس برای نیم فصل

الحشد الشعبی مختص شیعه نیست

آئین تشییع نمادین حضرت زهرا(س) در ورامین برگزار شد

آئین تشییع نمادین حضرت زهرا(س)به صورت خودرویی در ورامین برگزار شد

پیام توییتری ظریف درباره گشت‌زنی بمب‌افکن‌های آمریکا در خلیج فارس

فیدلیتی، خودروی آینده بهمن موتور

حضرت فاطمه (س)، سرّ لیله القدر هستند

آمادگی آب و فاضلاب شیراز برای ایجاد تصفیه‌ خانه‌های محلی

ارائه خدمات اجرایی داوطلبانه انفاق در فارس

طعنه ظریف در واکنش به گشت زنی بمب افکن آمریکایی در خلیج فارس

تمجید مرکز اوقاف اهل سنت عراق از مجاهدت‌های خالصانه شهید ابومهدی المهندس

بلاتکلیفی 8 ساله بیمه زنبورداران / صدور هزار و 647 پروانه ساختمانی مسکن محرومان/ قطع 120 هزار پایانه فروشگاهی فاقد پرونده مالیاتی

فراخوان اعزام به خدمت مشمولان در بهمن ماه 99 اعلام شد

چشم‌های از حدقه بیرون‌زده!

عجیب است که بازار تاریخی کازرون تا امروز آتش نگرفته/ سیم‌کشی‌های ناشیانه برق و بی مسئولیتی نسبت به جان و مال مردم (فیلم)