پیام فارس

آخرين مطالب

نان‌های چرب از روغنی که کمیاب است مقالات

نان‌های چرب از روغنی که کمیاب است
  بزرگنمايي:

پیام فارس- جنبه دیگر ماجرا رفتار مردمی است که عادت دارند غذاهایی بخورند که یک وجب روغن روی آن باشد و راه برآورده کردن نیاز خود به غذاهای چرب را در انباشتن و نگهداری روغن بیش از نیاز در منزل می دانند. 
این مسائل و جنبه های روانی ترس از نایاب شدن این کالا، بازار را تا اندازه ای به سمت آشفتگی برده و نان سودجویان و چرب خورها را هر چند نتیجه اش متفاوت است، در روغن انداخته است. 
این در حالی است که بسیاری افراد در کشورهای دیگر سال هاست که از مصرف و زیاده روی در استفاده از روغن فاصله گرفته اند و برخی گیاهخوار شده اند و برخی غذاهای بخارپز یا آب پز مصرف می کنند.

افسون شدگان کالای چرب
در کشور ما به وفور افرادی دیده می شود که به هیچ وجه نمی توانند بدون غذای چرب زندگی کنند و جای خالی روغن و چربی را در غذا با هیچ چیز دیگر پر نمی کنند.
این اشخاص، کره را به عنوان روغن مصرف می کنند و دنبه را تبدیل به روغن می کنند و دنبال هرنوع روغن چه گیاهی و چه جانوری می گردند و از عواقب آن هراس ندارند و گوششان به حرف هیچکس بدهکار نیست.
شیفتگی به غذای چرب نه تنها قدیمی های کباب چرب و چیلی خور را درگیر خود کرده، بلکه گریبانگیر جوانان فست فود خور نیز شده است.
کارشناسان و متخصصان تغذیه برپایه تحقیقات خود اعلام کرده اند که مصرف این نوع روغن ها و استفاده بیش از حد آن،خط قرمزدر سلامت افراد محسوب می شود.
طبق آمار، مصرف روغن در کشور ما بیش از میزان استانداردهای جهانی است و سرانه مصرف آن برای هر فرد ایرانی هشت کیلوگرم بالاتر از متوسط دنیاست.

سرزنش کنندگان بچه‌های روغن نباتی در صف روغن نباتی  
قدیمی ها برای سرزنش جوانان و توصیف کم بنیه بودن نسل پس از خود به آنان بچه های روغن نباتی می گفتند اما همین سرزنش کنندگان در شرایط کرونایی برای تهیه روغن های نباتی سرو دست می شکنند و ساعت ها در صف می ایستند.
در این میان برخی از قدیمی ها به مصرف دنبه، انواع کره و روغن خوبو(حیوانی) پناه برده اند.
دنبه از آن دست چربی هایی است که طعم و بوی آن برای بیشتر جوان ها قابل تحمل نیست؛یکی از این جوان ها زهره دختر همسایه است. او که هیچ وقت رنگ و رویش را در محوطه مجتمع نمی دیدی حالا از بوی دنبه ای که پدرش مصرف می کند فراری شده و در بیشتر مواقع در حیاط مجتمع پرسه می زند.
زهره می گوید با این که در و پنجره ها را باز می کند و هود آشپزخانه را روشن نگه می دارد اما این بوی بد از خانه شان بیرون نمی رود.

تهدید سلامت انسان با انباشت روغن‌های اشباع در بدن  
دکتر سیاوش باباجعفری متخصص تغذیه، رئیس انجمن تغذیه ایران شاخه فارس، رئیس مرکز تحقیقات تغذیه و مدیر گروه علوم تغدیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به عادت های دیرینه مردم در مصرف غذاهای پرچرب اشاره کرد و گفت: متاسفانه از دهه های گذشته علاقه مندی و استفاده از غذاهای سرخ کردنی و چرب افزایش چشمگیری داشته و انواع روغن و کره گیاهی و حیوانی همچنان با بیشتر خوراکی ها مصرف می شود.
وی افزود: انواع و اقسام روغن ها به دو گروه اصلی اشباع و غیر اشباع تقسم می شود که اکثر روغن های مصرفی دارای درصد بالایی از روغن اشباع است که این نوع روغن زیان بخش است.
باباجعفری با بیان این که پیشنهاد دریافت انرژی روزانه از روغن ها و چربی ها به طور علمی 25 تا35 درصد است افزود: هر چه سن و سال افراد بالاتر می رود باید میزان دریافت انرژی از روغن ها کمترشود در غیر این صورت چربی های مضر در بدن انباشته می شود.
وی با اشاره به این که در اکثر خوراکی ها به طور طبیعی مقداری روغن وجود دارد،اظهار داشت:در انواع مواد غذایی مانند گوشت، سویا و حتی برخی سبزی ها مقداری روغن وجود دارد که در زمان مصرف جذب بدن می شود.
رئیس مرکز تحقیقات تغذیه ای و مدیر گروه علوم تغدیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافغه کرد که میزان روغن مصرفی نباید بیش از حد باشد ،ادامه داد: اکثر چربی های موجود در روغن های مایع و جامد که به صورت گیاهی عرضه می شود بی کفیت و ضعیف و برای سلامتی مضر است.
وی افزود: این روغن ها در جداره رگ های بدن رسوب می کند و باعث بیماری های قلبی و عروقی می شود.
باباجعفری بیان کرد: در صنعت علاوه بر قیمت پایین تربه دلیل این که حمل روغن جامد آسانتر است و معمولا هزینه نگهداری کمتری دارد در انواع غذاهای کنسروی، شیرینی و دیگر محصولات غذاهایی آماده مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات تغذیه ای و مدیر گروه علوم تغدیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر این که روغن های به صورت اشباع بسیار مضر است،ادامه داد: روغن حیوانی نیز داری مقادیر بالایی از این نوع این روغن هاست.این روغن که به روغن خوبو یا کرمانشاهی معروف است از شیر گرفته می شود و چربی مضر بالایی دارد.
وی به دیگر انواع چربی هایی که به عنوان روغن استفاده می شود اشاره کرد و گفت: پی و دنبه از دیگر چربی هایی است که در اطراف بدن حیوانات و احشاء قرار گرفته و بیشتر مردم آن را با حرارت دادن مورد استفاده قرار می دهند.
باباجعفری با اشاره به مشکلات و عوارضی که با مصرف این روغن ها پدیدار می شود،بیان کرد:روغن ها ی با درصد چربی اشباع بالا چه از نوع گیاهی و چه حیوانی موجب افزایش احتمال ابتلا به چربی خون، بیماری های قلبی، کبد چرب و دیگر بیماری های مزمن مثل سرطان می شود.

لزوم تغییر عادت غذایی در مورد چربی‌ها 
رئیس انجمن تغذیه ایران شاخه فارس بیان  کرد:از این رو تا جایی که امکان دارد باید از مصرف این روغن ها کم کرد و استفاده آن را در پخت غذا تا حد امکان پایین آورد.
وی بیان کرد: مصرف متعادل روغن های غیر اشباع که بطور مثال در روغن های کانولا و زیتون دیده می شود برای سلامتی مفید است.
باباجعفری بر مصرف غذاهای کم چرب و انواع سبزی تاکید کرد و افزود:ما باید خودمان را به مصرف غذاهای سالم به صورت بخارپز، جوشانده یا آب پز و کباب شده با حرارت ملایم عادت دهیم تا از ابتلا به بیشتر بیماری ها در امان بمانیم.چراکه املاح ویتامین ها در این روش های پخت غذا کمتر از دست می رود و به میزان بالاتری در غذاها ماندگاری بالاتری دارد.

اقدامات برای رفع کمبود روغن در فارس

مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اعلام کرده اند که قدم های موثری برای رفع کمبود روغن که کالای اساسی است برداشته اند.
این سازمان در این زمینه افزود: نمونه بارز این اقدامات فعال کردن کارخانه نیمه تعطیل در شیراز است که با توان و ظرفیت بالاتری به چرخه تولید آورده شده و خط تولید کارخانه از روغن صنعتی به روغن خوراکی تبدیل شده است.
علاوه بر این ها،نظارت و بازرسی بر توزیع روغن در بازار را گسترش داده تا از احتکار و کم فروشی جلوگیری و آرامش در بازار برقرار شود.
البته کمبود روغن در سطح تولید و عرضه به دلیل وقفه در ترخیص مواد اولیه و چندین علت ریز و درشت مثل تحریم‌ها و عدم امکان نقل و انتقال پول و ارز است چراکه تولید روغن خوراکی در کشور صددرصد وابسته به واردات مواد اولیه از خارج است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اعلام کرد: می‌کوشیم کمبود روغن در بازار استان با افزایش ظرفیت تولید یک کارخانه شیراز رفع شود.
حمیدرضا ایزدی در حاشیه بازدید از کارخانه ها و فروشگاه های تامین و توزیع روغن شیراز گفت: از اواسط پاییز سهم یک هزار و 818 تن این کالا توسط شرکت های پخش و 1212 تن از سوی فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و مابقی با رایزنی های سازمان صمت فارس و وزارتخانه اختصاص یافته است.
وی بیان کرد :از آبان ماه سال جاری تاکنون حدود 7160  تن روغن در فارس توزیع شده است و روزانه افزایش تولید 70 تن داشته ایم.
در این بازدید نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز از اقدامات مسئولان برای تامین روغن مورد نیاز شهروندان قدردانی کرد.
روح الله نجابت گفت: جهت گیری کارخانه های روغن نباتی فارس به سمت بهسازی، نوسازی و افزایش تولید است.
وی بیان کرد: با توجه به کمبود کالاهای اساسی به خصوص روغن، باید اشکالات بوجود آمده به طور اساسی ریشه یابی و رفع شود.
شهروندان می توانند کم فروشی،گران فروشی و احتکار روغن را با سامانه 124 درمیان گذارند.

لینک کوتاه:
http://www.fars-online.ir/Fa/News/171941/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انبار احتکار کالاهای اساسی در فارس کشف شد

عناوین روزنامه‌های ششم بهمن ماه خراسان رضوی

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کازرون افزایش یافت

قالیباف: یکی از سیاست‌های قطعی مجلس یازدهم پایان دادن به مشکلات مردم است

آرزوی دیرینه اردکانی‌ها برآورده شد

قفل مبادلات مالی به مراودات تجاری/ پرواز در دام مدیریت انحصاری

نخستین کنگره ملی شعر و داستان در زنجان برگزار می شود

هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 54 هزار تومان

سلسله محافل قرآنی طرح ملی ایران قوی برگزار می‌شود

بیمه محصولات کشاورزی در کهگیلویه تا 15 بهمن تمدید شد

آخرین وضعیت آب و هوا امروز دوشنبه 6 بهمن

سرخط خبر‌های مهم جهان در 6 بهمن

انقلاب اسلامی فریاد حقانیت است/ توجه به کیفیت کارها

پایبند مسئولیت‌های اجتماعی هستیم

ضمیمه کلیک دوشنبه 5 بهمن منتشر شد (+عکس)

برگزاری مراسم عزاداری سالروز وفات حضرت ام البنین(ع) در مساجد با رعایت پروتکل های بهداشتی

نرخ انواع پرینتر در بازار تهران چند؟ +جدول

فارس من| طرح ساماندهی کارگران میادین در اردبیل/ایجاد بازارچه های موقت و دائمی جهت ساماندهی کارگران

روزنامه‌های دوشنبه، 6 بهمن 1399

صفحه اول روزنامه های امروز دوشنبه 6 بهمن

مرور روزنامه‌های 6 بهمن 99

صرفه جویی ارزی 8 میلیارد دلاری با خودکفایی کشور در تولید بنزین

نمایشگاه مجازی کتاب تهران تمدید شد

شهیدی دیگر از اهل تسنن در استان خراسان شمالی به یاران پرکشیده‌اش پیوست

مرگ 5 کولبر زیر بهمن در مرز ارومیه، اهل روستای کوران (+عکس)

قیمت روز گوشی موبایل در 6 بهمن

در روزهای پایانی تحریم ها هستیم/ مرگ تلخ بزرگترین کوره ریخته گری ایران در شهرستان محروم لردگان

افزایش غلظت و انباشت آلاینده ها در روزهای آینده

نباید مراسم های مناجات‌ تنها به ماه رمضان محدود شود

هواشناسی ایران 99/11/6|افزایش 12 درجه ای دما و هشدار وقوع بهمن/ سامانه بارشی جدید در راه است

مرگ یخی

احتکار 3.5 میلیارد تومانی کالاهای اساسی در استان فارس کشف شد

قیمت لحظه‌ای ارز‌های دیجیتال امروز دوشنبه 6 بهمن ماه 99+ جدول

تصاویر: روزنامه‌های صبح دوشنبه 6 بهمن 99

کشف قطعات موتورسیکلت 10 میلیاردی قاچاق درلارستان

مُهر مردودی بر کارنامه فایزر / توقف تزریق واکسن فایزر با دستور مخفی اتحادیه اروپا

جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی دوشنبه 6 بهمن

شهیدی که نام خود را تغییر داد + عکس

گرفتار شدن 5 کولبر زیر بهمن در مرز ارومیه | تصاویر کولبران گم‌شده را ببینید

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه 6 بهمن ماه

تاکید بر انسجام نیروهای انقلابی در انتخابات 1400/ هیچ انشقاقی در نیروهای انقلاب قابل قبول نیست

خاموشی چاه‌های کشاورزی، خاموشی اقتصاد و معیشت کشاورزان

روح حاکم بر تحول در بودجه 1400 رفع تبعیض است

٨50 هکتار از زمین‌های پاوه مستعد کشت گلخانه‌ای است

حماسه 6 بهمن؛ پایانی برای آرزوی فروپاشی انقلاب/ کمونیست‌ها زیر پای مردم لگدمال شدند

بازخوانی حماسه هزارسنگر؛ روزی که قلب ایران برای آمل تپید

لیفتراک 5 میلیاردی قاچاق در کازرون کشف شد

قتل کارمند شرکت گاز با گلوله در تبریز

توقیف نفتکش ایرانی در آب‌ های ساحلی اندونزی

نشست خبری پنجمین جایزه جهانی خشت طلایی تهران