پیام فارس

آخرين مطالب

از گام‌های کوچک تا ایجاد بزرگ‌ترین زنجیره گیاهان دارویی کشور مقالات

از گام‌های کوچک تا ایجاد بزرگ‌ترین زنجیره گیاهان دارویی کشور
  بزرگنمايي:

پیام فارس - به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، جوان بودند و تحصیل‌کرده، کمر همت را بسته و با توکل به خدا و تبعیت از دستور ولی امر، کسب‌وکاری برای خود راه انداخته و از هیچ به یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های گیاهان دارویی در کشور تبدیل ‌شده‌اند.
با توجه به شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام جهش تولید نام‌گذاری کردند همچنین تأکید ویژه ایشان بر جوان‌گرایی و اعتماد به جوانان که در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به‌ صراحت از آن یادشده، مجموعه اسپاد رایمون پاسارگاد نمونه‌ای از جوانان تحصیل‌کرده، توانمند و دارای دغدغه هستند که این ویژگی‌ها علاوه بر تعدادی از نمایندگان مجلس و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، نماینده ولی‌فقیه در فارس را از شیراز به روستای کمر زرد مرودشت کشانده است تا از نزدیک به مجموعه مذکور آشنا شوند.
به دلیل هزینه‌های بالای زمین و خدمات در شهر مرودشت و روستاهای اطراف آن، روستای کمر زرد را برای کار خود انتخاب کردند و از زمین کوچک مشغول کاشت، برداشت و سایر مراحل کار خود شدند که با لطف خدا و تلاش و همت خود امروز مجموع زمین‌هایشان به 18 هکتار با چندین ساختمان رسیده و بزرگ‌ترین زنجیره گیاهان دارویی کشور شده است.
به همین منظور، راهی روستای کمر زرد شهرستان مرودشت شدیم تا ما نیز از مجموعه اسپاد رایمون پاسارگاد بازدیدی داشته باشیم. مجموعه‌ای که شامل چند گلخانه، کارخانه، ساختمان اداری و جلسات و مکان آموزشی می‌باشد و قبل از رسیدن به روستای کمر زرد خودنمایی می‌کند.
به گفته مدیرعامل جوان شرکت اسپاد رایمون پاسارگاد که به استقبال ما آمده بود، مبنای فعالیت شرکت را بر ایجاد فضای اقتصادی سالم، رفع مشکلات اقتصادی، ایجاد فضای امن سرمایه‌گذاری و معرفی و ارائه محصولات سلامت و ارگانیک به مردم قرار داده‌اند.
از آموزش کشاورزان تا فرآوری محصولات
وی ادامه داد: در این مجتمع از آموزش کشاورزان و کارشناسان کشاورزی تا نقطه نهایی که بحث فرآوری و ارزش‌ افزوده است، صورت می‌گیرد.
علی‌اصغر مصطفوی ایجاد ارزش‌ افزوده بالا برای کشور را هدف خود و دوستانش عنوان کرده که پس از بررسی‌ها متوجه شده که این مهم در حوزه گیاهان دارویی امکان‌پذیر است، حوزه‌ای که در کشور و استان فارس کمتر به آن پرداخته ‌شده است.
این گروه از جوانان مرودشتی علم و تکنولوژی‌ روز را با خود همراه کرده تا بازدهی بالاتری داشته باشند که مدیرعامل شرکت اسپاد رایمون پاسارگاد در این خصوص گفت: عرق‌گیری، اسانس‌گیری، عصاره‌گیری و گرفتن ماده مؤثره گیاهان دارویی در مجموعه ما با بهترین و به روزترین فناوری‌های روز انجام می‌شود که برخی از آن گیاهان تولیدی خودمان بوده و برخی دیگر را از کشاورزانی که آموزش داده‌ایم، خریداری می‌کنیم.
این گروه از جوانان مرودشتی علم و تکنولوژی‌ روز را با خود همراه کرده تا بازدهی بالاتری داشته باشند
وی تصریح کرد: در سال 96 و 97 بیش از هزار کشاورز را در حوزه کشت و کار گیاهان دارویی به‌ صورت رایگان آموزش دادیم و اکنون جهاد کشاورزی برای ترویج آموزش به ما پیشنهاد همکاری داده است.

پیام فارس

گیاهان دارویی ایده‌آل استان فارس
از مزیت گیاهان دارویی برای استان‌هایی همچون فارس در کنار ارزش‌ افزوده بالا این است که می‌تواند کشت جایگزین محصولاتی نظیر برنج و هندوانه باشد که آب بسیاری زیادی را نیاز دارند، به این ترتیب اگر سرمایه‌گذاری بیشتری بر روی گیاهان دارویی صورت پذیرد، ارزش‌ افزوده چند ده برابری و حتی گاهی اوقات چند صد برابری به همراه خواهد داشت.
مصطفوی همچنین گفت: یکی از مشکلات حوزه گیاهان دارویی در استان فارس و حتی کشور این است که خرید تضمینی این گیاهان وجود ندارد و غالب این قبیل محصولات به‌صورت خام از کشور خارج‌ شده و پس از فرآوری در قالب‌هایی همچون محصولات بهداشتی و آرایشی مجدد وارد می‌شوند که ما سعی بر رفع این نقیصه در فارس داریم.
به گفته وی؛ کشوری همچون آلمان در تنها، حوزه گیاهان دارویی سالیانه بیش از فروش نفت ما درآمد دارد و این صنعت در ایران با داشتن اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی که غالب گیاهان دارویی را می‌توان در کشور کاشت، چندان خوب کار نشده و نگاه‌ها به‌طور معمول علمی و تخصصی نبوده است.
به ازای هر هکتار زمین که زیر کشت گیاهان دارویی برود، برای حدود 8 نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود
اسپاد رایمون پاسارگاد در چندین فاز تعریف‌ شد که فاز اول و دوم تجهیز و راه‌اندازی کارخانه و گلخانه‌ها همچنین مراحل عرق‌گیری، اسانس‌گیری، عصاره‌گیری و گرفتن ماده مؤثره گیاهان دارویی عملیاتی شده و در فاز بعد ساخت گیاهان دارویی را دنبال خواهد کرد که شروع آن از سال آینده رقم خواهد خورد.
طبق بررسی‌ صورت گرفته به ازای هر هکتار زمین که زیر کشت گیاهان دارویی برود، حدود 3 نفر مستقیم و 5 نفر غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد داشت پس این حوزه می‌تواند ظرفیت مناسبی برای رفع یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کنونی جامعه، اشتغال باشد.
این فعال حوزه گیاهان دارویی با بیان اینکه با تکمیل فازها و راه‌اندازی همه خطوط برای 400 نفر مستقیم و 5 هزار نفر غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد شد، بیان کرد: برنامه داریم از سایر ظرفیت‌های گیاهان دارویی همچون گردشگری استفاده کرده و با ساخت خانه‌های روستایی در مجموعه، پذیرای گردشگران خارجی و داخلی باشیم که مشتاق بازدید از گیاهان دارویی و پروسه آن هستند.

پیام فارس

توسعه همکاری‌های بین‌المللی و ارزآوری برای کشور
وی با اشاره به سخنان رهبر مبنی بر عدم خام فروشی، خاطرنشان داشت: اگر گیاهان دارویی را به‌ صورت خام صادر کنیم تنها حجمی از گیاهان را فرستاده‌ایم که ارزآوری پایینی دارد اما اگر این گیاهان فرآوری شده سپس صادر شوند، حجم کمتر شده اما ارزآوری بالایی را به همراه خواهد داشت.
مصطفوی اضافه کرد: در ایران بالای هزار نمونه گیاه دارویی وجود دارد و ما 120 نمونه گیاه را شناسایی و در حال حاضر کشت 12 نوع گیاه را دنبال می‌کنیم که از پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی در کل دنیا هستند.
وی پیرامون صادرات محصولات شرکت خود بیان کرد: ما در بحث صادرات، کشورهای حوزه خلیج‌ فارس را اولویت قرار داده‌ایم و در ترکیه و روسیه نیز دفاتر و شرکت‌هایی را به ثبت رسانیده‌ایم. همچنین به دنبال همکاری و نوشتن تفاهم‌نامه با شرکت‌های قدر و بزرگ در حوزه گیاهان دارویی هستیم و بدین‌وسیله حوزه کاری خود را در دنیا گسترش خواهیم داد.
چرا سرمایه‌گذاران از فارس فراری هستند؟
«در ایران می‌توان کار کرد اما کار کردن کمی سخت است به ویژه در استان فارس»
مدیرعامل شرکت اسپاد رایمون پاسارگاد با بیان این جمله پیرامون علت گفت: علت آن بروکراسی و کاغذبازی زیاد در ادارات و همچنین مشکلات زیرساختی می‌باشد که این بروکراسی اداری و طولانی شدن روند اعطای مجوز یکی از مهم‌ترین علل فراری شدن سرمایه‌گذاران از استان فارس می‌باشد.
وی توصیه کرد: اگر ادارات و ارگان‌های مرتبط در استان فارس همراهی بیشتری با سرمایه‌گذاران داشته باشند، شاهد حضور بیشتر سرمایه‌گذاران در استان بوده و اتفاقات بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف اقتصادی رقم خواهد خورد.
روند اعطای مجوز یکی از مهم‌ترین علل فراری شدن سرمایه‌گذاران از استان فارس می‌باشد
این فعال اقتصادی در ارائه راهکار برای نگه‌ داشتن سرمایه‌گذار در استان عنوان کرد: با بررسی افراد و گروه‌ها می‌توان فهمید که قصد انجام کار و سرمایه‌گذاری دارد و یا به نیت سو استفاده آمده سپس در برخورد با سرمایه‌گذار و تولیدکننده واقعی با نگاه نرم‌تر و با سرعت بیشتری به کارشان رسیدگی شود تا ضمن جلوگیری از خستگی سرمایه‌گذار و کارآفرین، آن‌ها را در استان نگه‌ داریم.

پیام فارس

از دیگر مشکلات تولیدکنندگان چه خبر؟!
وی به‌ منظور بهبود اوضاع کسب‌وکار و کاهش مشکلات پیش روی تولیدکننده گفت: مدیران و مسئولان دولتی همچون استاندار و رؤسای سازمان‌ها برای بهبود وضعیت کسب‌وکار باید از نظرات بخش خصوصی استفاده نمایند زیرا بخش خصوصی به‌صورت مستقیم درگیر کار بوده و بهتر نواقص و مشکلات را می‌شناسد.
دیده‌ایم که دستگاه‌های دولتی از بخش خصوصی برای تبلیغ خود استفاده کرده اما پای حمایت که وسط می‌آید، دیگر همراه نیستند
مصطفوی تصریح کرد: دیده‌ایم که دستگاه‌های دولتی از بخش خصوصی برای تبلیغ خود استفاده کرده اما پای حمایت که وسط می‌آید، دیگر همراه نیستند و مجموعه تولیدی را به حال خود رها می‌کنند.
وی در مورد مشکل مهم دیگر تولیدکنندگان بیان کرد: موضوع دیگر عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف همچون سازمان صمت، جهاد کشاورزی، استاندارد و دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد که به ضربه خوردن و متضرر شدن تولیدکننده می‌انجامد، مجوزهای یکپارچه برای هماهنگ شدن با ارگان‌های مختلف نیز باید موردتوجه قرار گیرد که آنگاه تمام دستگاه‌ها امکان همکاری با تولیدکننده را خواهند داشت.
مدیرعامل شرکت اسپاد رایمون پاسارگاد اظهار داشت: به‌ طور قطع هر سازمانی نقاط قوتى دارد اما آنچه بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد، نقاط ضعف است که بخش خصوصی به علت سخت بودن ارتباط‌گیری با مدیران از تریبون رسانه‌ها برای بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود بهره می‌گیرد و اگر ضعفی و موضوعی بیان می‌شود، هیچ‌گونه خصومتی در کار نیست و به‌طور صرف برای بهبود وضعیت تولید و کسب‌وکار در استان فارس می‌باشد.
انتهای پیام/س

لینک کوتاه:
http://www.fars-online.ir/Fa/News/172218/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش 1 تا 100 میلیونی قیمت‌ها در بازار خودرو امروز 5 بهمن 99

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد

عناوین روزنامه‌های سیاسی 5 بهمن 99/ ماجرای سیلی تلخ +تصاویر

5 بهمن روز جمهوری است نه روز بنی‌صدر! / 12 قاب از اولین انتخابات ریاست جمهوری در ایران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 5 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

میرزایی در خراسان جنوبی خبر داد: طرح های اشتغالزا و توسعه اشتغال استان بررسی می شوند

هیأتی از دولت نجات ملی یمن برای مذاکره درباره مبادله اسرا به اردن رسید

روند شیوع کرونا در ایران از 4 دی تا 4 بهمن/اینفوگرافیک

عراقچی: اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده‌ایم

(ویدیو) خلاصه بازی میلان 0 - 3 آتالانتا 4 بهمن 99

عراقچی: ما در هر صورت می‌توانیم بدون برجام زندگی کنیم

سخنرانی مراسم 22بهمن به صورت زنده از صداو سیما پخش می شود

جزئیات برگزاری مراسم 22 بهمن

مراسم 22 بهمن امسال متفاوت از سال های گذشته است

گران‌ترین هارد اکسترنال‌های بازار چند؟

لیگ برتر والیبال تحت تاثیر تصمیمات سلیقه‌ای

رئیسی: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر از بهمن آغاز می شود

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد/دولت تدبیر امید با اقساط بازگشتی مسکن مهر چه کرد؟

عناوین روزنامه‌های ورزشی 5 بهمن 99/ پای استقلال لرزید! +تصاویر

دم خروس و قسم حضرت عباسِ نخست وزیر آمریکایی

میزان همه‌گیری و کشندگی ویروس کرونا افزایش یافته/ جزئیات برگزاری مراسم 22بهمن امسال + فیلم

مسکن مهر چگونه شکل گرفت؟

مهر تایید باشگاه العربی قطر بر جدایی مهدی ترابی + سند

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه 5 بهمن

مذاکرات مبادله اسرا بین دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد/ دولت تدبیر و امید با اقساط بازگشتی مسکن مهر چه کرد؟

مذاکرات مبادله اسرا بین دولت مستعفی و نجات ملی یمن

گفت گو با نابغه پاراشنای ایران: من ایزدیارم نه مایکل فلپس/ هر وقت دلم می‌گرفت به حرم امام رضا (ع) می‌رفتم

ارسال 4 هزار و 281 طرح خلاقانه از کارگران اصفهانی به سی و دومین جشنواره امتنان

با افراد فاقد پروانه وکالت و صلاحیت حقوقی در روند دادرسی اختلافات کارگری و کارفرمایی برخورد می شود

25 درصد اختلافات کارگری خراسان شمالی به سازش انجامید

تعامل با نخبگان دانشگاهی و انجام تحقیقات پژوهشی بستر مناسبی برای ایجاد اشتغال پایدار است

کسب مقام سوم کشوری دو و میدانی کارگری توسط بانوان ایلامی

سفر مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان خراسان جنوبی

47 هزار شغل در استان ایجاد شد

30 گروه همیار اشتغال زنان بد سرپرست در قزوین فعالیت می‌کنند

برگزاری نشست هم اندیشی رؤسای شعب ویژه دادگستری با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان

حساب کاربری جدید وزیر کار در توئیتر آغاز به کار کرد

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان همدان تا چهارم بهمن 99

لایحه بودجه 1400 از 12 بهمن ماه در صحن علنی مجلس

شناسایی دانش آموزان محروم از تحصیل فارس توسط سامانه توکاد

از لزوم تکمیل بیمارستان‌ها تا برتری فارس در اشتغال

مدیران فارس برای فروش اموال مازاد خساست به خرج می‌دهند‌

39 میلیارد ریال قیر رایگان صرف راه‌های روستایی چهارمحال و بختیاری می‌شود‌

با همدلی سپاه فجر استان و آموزش و پرورش توکاد به یاری دانش‌آموزان محروم می‌آید

مهم‌ترین خبر‌های جامعه که در 4 بهمن ماه رخ داد

بهمن‌ماه، بهار انقلاب است

225 میلیارد تومان از ظرفیت تهاتر بدهی‌های فارس استفاده نشده است

بازدید رییس هیات مدیره بانک مهر ایران از شعب استان هرمزگان

پرسپولیس از دوشنبه هر 5 روز یک‌بار بازی می‌کند