پیام فارس

آخرين مطالب

مدارس ابتدایی مناطق آبی استان گیلان از ابتدای بهمن بازگشایی می‌شود فرهنگي

مدارس ابتدایی مناطق آبی استان گیلان از ابتدای بهمن بازگشایی می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام فارس - گروه استان‌ها- مدیرکل آموزش و پرورش گیلان گفت: مدارس ابتدایی مناطق آبی گیلان که تعداد دانش آموز زیر 50 نفر دارند از ابتدای بهمن بازگشایی می‌شوند. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت ، محمد رحمتی شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اولویت آموزش و پرورش جلب مشارکت همه دستگاه‌های همیار، نخبگان، اولیا و همکاران برای توسعه آموزش و پرورش و رفع چالش‌های موجود است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان عنوان داشت: در این دوران کرونایی قطعاً از ظرفیت شوراهای آموزش و پرورش استان گیلان برای حل مشکلات آموزشی که در این دوران شیوع کرونا به‌وجود آمده استفاده می‌کنیم.
دبیر شورای آموزش و پرورش گیلان افزود: شورای آموزش و پرورش به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در آموزش و پرورش هر استان، شهرستان، بخش و منطقه است و می‌تواند در همه موضوعات اثرگذار باشد.
دانش‌آموزان گیلانی به‌صورت مجازی در طرح "یاری‌گران زندگی" مشارکت می‌کنندکمپین "بسیج ملی تغذیه" برای پیشگیری از کرونا در استان گیلان اجرایی شدامکان اشتغال برای 1727 زندانی در استان گیلان فراهم شد رحمتی ابراز داشت: ما در بسیاری از فعالیت‌های اجرایی بعضاً با خلأ قانونی مواجه هستیم که با طرح موضوع در آموزش و پرورش و شورا می‌توانیم با گرفتن تصمیمات محلی با استفاده از قوانین بالادستی آن مشکل را حل کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان تصریح کرد: در سال گذشته 248 جلسه در شورای آموزش و پرورش گیلان تشکیل شده که هزار و 452 مصوبه و 91 درصد تحقق اجرای مصوبات داشته است.
وی گفت: اولیا یکی از ارکان تصمیم‌گیری در آموزش و پرورش هستند و ما در همه زمینه‌ها از مشارکت و توانمندی‌های اولیا استفاده می‌کنیم و اولیاء همه دانش آموزان مجازند که نظرات خود را به دبیرخانه شورا ارائه کنند.
رحمتی افزود: اولیا ضمن نظارت حق نظردهی دارند و این موضوعات و نظرات به شکل دستور کار درآمده و یا در جلسات آموزش و پرورش درباره آن‌ها بحث می‌شود و اگر احیانا کاربرد اجرایی داشت مصوب و اجرا می‌شود.
وی گفت: در مدرسه نهادی به عنوان انجمن اولیا تشکیل می‌شود و این افراد می‌توانند در همه امور مدرسه مشارکت داشته و موضوعات را تجزیه تحلیل کند؛ این موضوعات شامل همه مسائل روند مباحث آموزشی، پرورشی، توسعه فعالیت‌ها و سایر موارد است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان افزود: به عنوان مثال در دوران کرونا بسیاری از مصوبات اجرایی در خصوص نحوه حضور دانش آموزان، زمان حضور، نظارت بر کار معلمان و تولید محتوای آموزشی با مشارکت و نظرات اولیا انجام شده است.
دبیر شورای آموزش و پرورش استان گیلان خاطرنشان کرد: با شیوع بیماری کرونا طرح معلم‌یار برای دانش‌آموزان پابه ابتدائی اجرا شد در حال حاضر این طرح که مذکور با مشارکت مستقیم اولیا در زمینه تدریس انجام می‌شود.
وی گفت: قانون‌های شورای آموزش و پرورش تسهیل کننده بوده و ممکن است در قانون‌های بالادستی خلأها و مشکلاتی وجود داشته باشد که ما در شورای آموزش و پرورش استان این اجازه را داریم که آن قانون را تجزیه تحلیل کرده و راه حلی برای رفع مشکلات آن در استان پیدا کنیم.
رحمتی افزود: در قانون‌های شورای آموزش و پرورش بازنگری صورت نگرفته اما گاهی تبصره‌هایی اصلاح و یا اضافه شده مثلاً در مورد دریافت کمک‌های نقدی از مردم بارها این بند از قانون اصلاح شده که به شکلی داوطلبانه باشد.
وی اظهار داشت: با این وجود قانون اصلاح و بازنگری در حال تهیه بوده و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی برای اجرا ابلاغ می‌شود ولی اکنون بازنگری کلی در قانون شوراهای آموزش و پرورش انجام نشده است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان تصریح کرد: نقش نظارتی اولیا در شورا توسط نمایندگانشان ایفا می‌شود؛ 3 نماینده در شورای آموزش و پرورش شهرستان و 3 نماینده در انجمن اولیا مربیان شهرستان انتخاب می‌شوند.
وی گفت: این نمایندگان در سطح استان بین خودشان 3 نفر را انتخاب کرده و به شورای آموزش و پرورش استان معرفی می‌کنند بدین گونه ارکان تصمیم‌گیری در شورای آموزش و پرورش نمایندگان اولیا از منطقه، شهرستان و استان هستند.
رحمتی افزود: این اولیا اختیار ارائه طرح و نظر را داشته و می‌توانند در جلسات شورای آموزش و پرورش اظهار نظر کنند؛ در جلسات شورای آموزش و پرورش شخص استاندار به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش گیلان از اولیا نظرخواهی می‌کند.
وی گفت: ممکن است در مواقعی یک مصوبه با نظر اولیا از دستور کار خارج شده و یا به‌عنوان یک مصوبه در سطح استان به اجرا در بیاید اما در برخی از مواقع نیز برخی از نظرات در دبیرخانه رأی موافق را کسب نمی‌کند.
رحمتی ابراز داشت: اکنون اختیارات در این حوزه از کشور به شهرستان و مدرسه منتقل شده است و ارکان تصمیم‌گیری، شورای مدرسه است و به‌دلیل مهم بودن نقش اولیا در این زمینه، آموزش اولیا از جایگاه بالایی برخوردار است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان اظهار داشت: به عنوان مثال امسال در ابتدای سال برای مقطع ابتدایی با مشکل مواجه بودیم که نهایتاً طرح معلم یار را در استان اجرا کردیم که معلمان در زمینه نحوه تدریس به اولیا آموزش دادند.
وی گفت: به غیر از مسائل آموزشی برای تدریس، آموزش‌هایی را هم برای خانواده‌ها در خصوص نحوه برخورد با فرزندان، پیشگیری از اعتیاد و دیگر مسائل اجتماعی داریم تا اولیا هم در کنار ما در این امر مشارکت داشته باشند.
رحمتی بیان کرد: سلامت دانش آموزان اولویت مهمی بوده و با شیوع بیماری کرونا، ماندن دانش آموزان در منزل، عدم تحرک و عدم استفاده از فضای ورزشی باعث اضافه وزن در دانش آموزان شده است.
دبیر شورای آموزش و پرورش استان گیلان گفت: در این راستا آموزش و پرورش طرحی را همراه با سراسر کشور تحت عنوان کنترل چاقی و اضافه وزن آغاز کرد و در غربالگری جزو استان‌های برتر بودیم.
رحمتی خاطرنشان کرد: در این حوزه به کمک مربیان تربیت بدنی، مربیان ورزش، مربیان بهداشت و مدیران غربالگری قد و وزن دانش آموزان را انجام دادیم که 98 درصد دانش آموزان استان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی ابراز داشت: این اطلاعات تجزیه تحلیل شده و اکنون در مرحله مداخله هستیم؛ مرحله مداخله به این شکل است که با اولیا و دانش آموزان تماس گرفته و راه‌های ورزش خانگی و شیوه مصرف غذای سالم را به آن‌ها آموزش می‌دهیم.
رحمتی گفت: در اوایل اسفند ماه که مرحله دوم طرح اجرا می‌شود کنترل مجدد انجام شده و اگر دانش آموزی موفق به کاهش ورزنش شده باشد نهالی را تحت عنوان نهال سلامت به آن دانش آموز ارائه می‌دهیم که به عنوان نهال سلامت در محل زندگی و یا مدرسه خود بکارد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه چاقی و اضافه وزن می‌تواند در آینده زمینه مخاطرات بسیاری را فراهم کند لذا با حساسیت استاندار گیلان نیز این طرح با توجه بالایی انجام می‌شود و لازم است که خانواده‌ها نیز با ما همکاری لازم را داشته باشند.
رحمتی عنوان داشت: در استان گیلان از همه ظرفیت‌های شورای آموزش و پرورش استفاده می‌شود و با توجه به اینکه ریاست این نهاد بر عهده شخص استاندار است همه دستگاه‌ها در مصوبات شورا دخیل هستند.
وی گفت: با نظر ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بر این شد که بازگشایی تدریجی مدارس را در دستور کار قرار دهیم بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از اول بهمن ماه در مناطقی که وضعیت آبی دارند مدارس زیر 50 نفر در مقطع ابتدایی باز می‌شوند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان تصریح کرد: در مناطق آبی و زرد پایه‌های اول و دوم ابتدائی باید حضور فیزیکی داشته و با نظر شورای مدرسه به گروه‌های 10 نفره تقسیم شوند و قسمتی از آموزش را به شکل حضوری دریافت کنند.
وی افزود: برای مناطق قرمز و نارنجی هنوز تصمیمی اتخاذ نشده؛ از والدین تقاضا داریم که همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند و ما نیز تعهد می‌کنیم که همه مدارس از اول بهمن ماه ضدعفونی و آماده شوند و بخشنامه آن را نیز به مدارس صادر کردیم.
رحمتی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات دانش آموزان قطعی برق و به تبع قطعی اینترنت است که جای نگرانی نبوده و در این موضوع با اداره برق هماهنگی‌هایی انجام می‌شود تا کمتر شاهد مشکلات این چنین باشیم.
انتهای پیام/614/ ع

لینک کوتاه:
http://www.fars-online.ir/Fa/News/172502/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش 1 تا 100 میلیونی قیمت‌ها در بازار خودرو امروز 5 بهمن 99

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد

عناوین روزنامه‌های سیاسی 5 بهمن 99/ ماجرای سیلی تلخ +تصاویر

5 بهمن روز جمهوری است نه روز بنی‌صدر! / 12 قاب از اولین انتخابات ریاست جمهوری در ایران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 5 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

میرزایی در خراسان جنوبی خبر داد: طرح های اشتغالزا و توسعه اشتغال استان بررسی می شوند

هیأتی از دولت نجات ملی یمن برای مذاکره درباره مبادله اسرا به اردن رسید

روند شیوع کرونا در ایران از 4 دی تا 4 بهمن/اینفوگرافیک

عراقچی: اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده‌ایم

(ویدیو) خلاصه بازی میلان 0 - 3 آتالانتا 4 بهمن 99

عراقچی: ما در هر صورت می‌توانیم بدون برجام زندگی کنیم

سخنرانی مراسم 22بهمن به صورت زنده از صداو سیما پخش می شود

جزئیات برگزاری مراسم 22 بهمن

مراسم 22 بهمن امسال متفاوت از سال های گذشته است

گران‌ترین هارد اکسترنال‌های بازار چند؟

لیگ برتر والیبال تحت تاثیر تصمیمات سلیقه‌ای

رئیسی: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر از بهمن آغاز می شود

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد/دولت تدبیر امید با اقساط بازگشتی مسکن مهر چه کرد؟

عناوین روزنامه‌های ورزشی 5 بهمن 99/ پای استقلال لرزید! +تصاویر

دم خروس و قسم حضرت عباسِ نخست وزیر آمریکایی

میزان همه‌گیری و کشندگی ویروس کرونا افزایش یافته/ جزئیات برگزاری مراسم 22بهمن امسال + فیلم

مسکن مهر چگونه شکل گرفت؟

مهر تایید باشگاه العربی قطر بر جدایی مهدی ترابی + سند

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه 5 بهمن

مذاکرات مبادله اسرا بین دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن

مسکن مهر منجر به جهش تورمی نشد/ دولت تدبیر و امید با اقساط بازگشتی مسکن مهر چه کرد؟

مذاکرات مبادله اسرا بین دولت مستعفی و نجات ملی یمن

گفت گو با نابغه پاراشنای ایران: من ایزدیارم نه مایکل فلپس/ هر وقت دلم می‌گرفت به حرم امام رضا (ع) می‌رفتم

ارسال 4 هزار و 281 طرح خلاقانه از کارگران اصفهانی به سی و دومین جشنواره امتنان

با افراد فاقد پروانه وکالت و صلاحیت حقوقی در روند دادرسی اختلافات کارگری و کارفرمایی برخورد می شود

25 درصد اختلافات کارگری خراسان شمالی به سازش انجامید

تعامل با نخبگان دانشگاهی و انجام تحقیقات پژوهشی بستر مناسبی برای ایجاد اشتغال پایدار است

کسب مقام سوم کشوری دو و میدانی کارگری توسط بانوان ایلامی

سفر مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان خراسان جنوبی

47 هزار شغل در استان ایجاد شد

30 گروه همیار اشتغال زنان بد سرپرست در قزوین فعالیت می‌کنند

برگزاری نشست هم اندیشی رؤسای شعب ویژه دادگستری با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان

حساب کاربری جدید وزیر کار در توئیتر آغاز به کار کرد

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان همدان تا چهارم بهمن 99

لایحه بودجه 1400 از 12 بهمن ماه در صحن علنی مجلس

شناسایی دانش آموزان محروم از تحصیل فارس توسط سامانه توکاد

از لزوم تکمیل بیمارستان‌ها تا برتری فارس در اشتغال

مدیران فارس برای فروش اموال مازاد خساست به خرج می‌دهند‌

39 میلیارد ریال قیر رایگان صرف راه‌های روستایی چهارمحال و بختیاری می‌شود‌

با همدلی سپاه فجر استان و آموزش و پرورش توکاد به یاری دانش‌آموزان محروم می‌آید

مهم‌ترین خبر‌های جامعه که در 4 بهمن ماه رخ داد

بهمن‌ماه، بهار انقلاب است

225 میلیارد تومان از ظرفیت تهاتر بدهی‌های فارس استفاده نشده است

بازدید رییس هیات مدیره بانک مهر ایران از شعب استان هرمزگان

پرسپولیس از دوشنبه هر 5 روز یک‌بار بازی می‌کند