پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه: طرح‌های بلندمدت، مشکل امروز آب شیراز را حل نمی‌کند سياسي

امام جمعه: طرح‌های بلندمدت، مشکل امروز آب شیراز را حل نمی‌کند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به موضوع کمبود آب آشامیدنی و مشکلات مردم کلانشهر شیراز به دلیل قطعی مکرر آب در مناطق مختلف اشاره و بیان داشت: مردم درباره پیگیری این موضوع از نهاد درخواست‌هایی کردند که از طریق استانداری و دیگر دستگاه‌ها پیگیری شده ، برخی طرح‌های تامین آب در بلند مدت به نتیجه می رسد ، این طرح ها مشکل امروز کمبود آب شیراز را حل نمی‌کند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه روز 18 مردادماه با بیان اینکه باید برای تامین آب آشامیدنی شیراز در روزهای گرم تابستان چاره اندیشی کرد افزود: مسئولان باید برای مسائل اجتماعی، استانی، شهری و کشوری دوراندیشانه فکر و تصمیم‌گیری کنند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به طرح‌های آب‌رسانی بلند مدت شیراز، توضیح داد: تامین آب شیراز در گرو دو طرح بلند مدت است،‌ یکی خط دوم انتقال آب از سد درودزن که دنبال شده؛ اما هنوز وارد شبکه آب نشده است و امیدواریم با پیگیری مدیران این امر تسریع شود.
آیت‌الله دژکام از احداث سد تنگ سرخ یاد کرد و ادامه داد:در سد تنگ‌سرخ سهمیه آبی برای شیراز در نظر گرفته شده است؛ اما این سد هنوز احداث نشده و روندی طولانی‌مدت تا حصول آن در پیش است و مدیران باید به فکر پیگیری این پروژه‌ها باشند.
امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه طرح‌های بلندمدت مشکلات امروز ما را حل نمی‌کند، ابراز داشت: در شهر شیراز حدود 180 حلقه چاه وجود دارد که باید آب شهر را از آن‌ها تأمین کنیم؛‌ به ویژه به دلیل مشکلاتی که در اوج مصرف تابستان پیش آمده است.
مالکان، چاه‌های آب شرب را در اختیار مردم قرار دهند
وی برای حل معضل کمبود آب دو راه‌حل ارائه داد و گفت: برخی چاه‌ها در اطراف شیراز هستند که آب آن‌ها آشامیدنی است؛ اما از آن‌ها استفاده کشاورزی و باغداری می‌شود. در شرایطی که مردم در اوج نیاز هستند، از صاحبان چاه‌ها خواهش می‌کنیم ، این چاه‌ها را اجاره دهند و بگذارند مردم از آب‌ آنها استفاده کنند.
آیت‌الله دژکام افزود: شهرداری و بنیاد مستضعفان چاه‌هایشان را در اختیار قرار داده‌اند و از بقیه مدیران و مسئولان و مالکان شخصی نیز تقاضا می‌کنیم که برای رضای خدا چاه‌هایشان را در اختیار قرار دهند تا مردم در این گرما از آب شرب بهره‌مند شوند.
وی نکته دیگر در موضوع تامین آب را صرفه‌جویی مردم دانست و بیان داشت: اگر مردم مصرفشان را مدیریت کنند، از این مسئله عبور می‌کنیم.
به خودتان تکیه کنید نه به قراردادهای انگلیس و فرانسه
امام جمعه شیراز درباب تقدیر معیشتی با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب درباب ضرورت درون‌زا بودن اقتصاد، خاطرنشان کرد: تاکید رهبر انقلاب در موضوع اقتصاد مقاومتی این است که دلتان خوش نباشد به اینکه فرانسه و انگلیس می‌آید قرارداد می‌بندد و کارها درست می‌شود، به خودتان تکیه کنید.
آیت الله دژکام در این زمینه به تولید بنزین در پالایشگاه بنزین بندرعباس که به دست قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) صورت گرفته است، اشاره کرد و تهیه بنزین از میعانات گازی را رویدادی ارزشمند و نمونه توصیف کرد.
امام جمعه شیراز تاکید کرد: هم قاطعانه پتروشیمی ‌را برای فارس می‌خواهیم و هم محکم می‌خواهیم مسئولان استانی و کشوری و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) برای اجرای این پروژه‌ها اقدام جدی کنند.
وی افزود: تولیدی این پالایشگاه به حدی بوده که توانسته‌ افزون‌بر تامین نیازهای داخلی بنزین، آن را در بورس نیز عرضه کند و در یک قلم سه هزار تن بنزین صادر شده است که می‌تواند تا 10هزار تن افزایش یابد. امام جمعه شیراز: اگر حرکت ارزشمند تولید بنزین که در ستاره خلیج فارس صورت گرفته است و استان هرمزگان از آن بهره‌مند شده، در سومین حرم اهل بیت (ع) رخ دهد و روند ساخت پتروشیمی‌های فارس قوت گیرد، اقتصاد استان رونق خواهد گرفت.
نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس خطاب به مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در استان فارس گفت: اگر همین حرکت ارزشمند که در ستاره خلیج فارس صورت گرفته است و استان هرمزگان از آن بهره‌مند شده، در سومین حرم اهل بیت (ع) رخ دهد و روند ساخت پتروشیمی‌های فارس قوت گیرد، اقتصاد استان رونق خواهد گرفت.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه انسان‌ فطرتاً در پی کمال است، لازمه رسیدن به کمال را در گروه سه صفت دین‌شناسی، شکیبایی و برنامه‌ریزی دانست.
آیت‌الله دژکام در توضیح این سه شاخصه تصریح کرد: اولین قدم در دین‌شناسی قرآن‌خواندن و قرآن‌فهم بودن است. زشت است که در مجالس رسمی قرآن را غلط بخوانند، درست نیست که تابستان‌ها می‌گذرند و والدین به فکر هرکلاسی برای بچه‌ها هستند، جز قرآن.
وی درباب برخورداری از صفت صبر از امام حسین (ع) و یارانشان یاد کرد و تاکید کرد که باید صبر را از این اسوه‌های شکیبایی آموخت.
مردم ثابت کردند صبر اولاد زهرا (س) دربرابر تحریم‌ها کم نیست
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا الگوهای صبر هستند، ابراز داشت: مردم ایران که در برابر سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ مثل کوه ایستاده‌اند و هرچه ترامپ می‌کند صبرشان تمام نمی‌شود، نشان دادند صبر اولاد زهرا (س) و ایستادگی‌ها کم نیست.
وی درباره خصیصه برنامه‌ریزی برای اقتصاد و زندگی نیز گفت: بی‌حساب و کتاب‌بودن پولدارترین افراد را خراب می‌کند. حساب و کتاب داشتن در امور زندگی و اقتصادی مهم است.
امام جمعه شیراز: طرح‌های بلندمدت آبرسانی مشکلات امروز ما را حل نمی‌کند. در شهر شیراز حدود 180 حلقه چاه وجود دارد که باید آب شهر را از آن‌ها تأمین کنیم؛‌ به ویژه به دلیل مشکلاتی که در اوج مصرف تابستان پیش آمده است.
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت امام باقر (ع)، موضوع ایمان را یادآور شد و بیان کرد: ایمان به خدا ارزش معنوی است که اساس حرکت انقلاب اسلامی ماست. اگر ایمان در جامعه ما تقویت نشود؛ ولو که ظاهر حکومتمان درست باشد، نه به هدف انقلاب رسیده‌ایم و نه آنچه دلمان می‌خواسته برای بشریت به ارمغان آوریم.
گمشده‌ جهان معاصر در ایران یافت می‌شود
وی با بیان اینکه تلاش ما در گام دوم انقلاب باید این باشد که ایمان را در دل خود و خانواده‌هایمان و در دل مردم و ملتمان رشد دهیم، ابراز داشت: گمشده این جهان معاصر که در دیگر کشورها نیست و در ایران هست، معنویت و ایمان است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه غم چند نوع است، گفت: برخی غم‌ها مذموم است. این‌ها غم دنیایی است. اینکه دنیا تمام می‌شود، غصه ندارد؛ اما اگر آدمی برخی غم‌ها را نداشته باشد، آدم نیست و غصه محرومیت‌ها و مظلومیت‌ها و ناراحتی‌های همنوعان را خوردن از این دست غم‌هاست.
نماینده ولی فقیه در استان فارس تاکید کرد: که می‌تواند کودکان معصوم یمن را ببیند و غصه نداشته باشد؛ اگر نداشته باشد از قماش ترامپ است، آنکه انسان است غصه می‌خورد؛ زیرا غم همنوعان را خوردن و انسان‌دوستی نشانه انسانیت است.
امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه اگر کسی غم آخرت نداشته باشد، از انسانیتش چیزی فاسد شده است، به سخنی از امام باقر (ع) اشاره کرد و گفت: ایشان با آن همه عظمت می‌فرمایند "در دلم غم آخرت است، نگران این هستم که روز قیامت چه می‌شود و فرمودند اگر کسی از حقیقت ایمان بهره‌مند باشد یک گوشه دلش غم آخرت است" و این غم مایه افسردگی و سرافکندگی نیست، مایه افتخار و عظمت انسان است.
شادی و نشاط در نگاه عارفان برخورداری از غم الهی است
وی با بیان اینکه غم الهی خوردن برای انسان ارزش است، ابراز داشت: سعی کنیم از این غم‌ها بی بهره نباشیم. شادی و نشاط در نگاه عارفان وقتی است که از این غم بهره‌مند باشیم.
امام جمعه شیراز: عارف از این خوشحال است که غم انسانیت در دلش هست و اگر غم نداشته باشد، آدم نیست؛ اینکه کسی بخواهد مثل چهارپا زندگی کند و خوشحال باشد افتخاری ندارد.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: عارف از این خوشحال است که غم انسانیت در دلش هست و اگر غم نداشته باشد، آدم نیست؛ اینکه کسی بخواهد مثل چهارپا زندگی کند و خوشحال باشد افتخاری ندارد.
وی افزود: برخی از مصلحت خود، همنوع، ملت و مملکتشان غافل‌اند و می‌گویند "من خوشم!" این غفلت‌ها ارزشی برای انسان ایجاد نمی‌کند. مومن نیست کسی که می‌لغزد و باعث می‌شود این فسادها رخ ‌دهد.
امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: بعضی متهمان در دادگاه‌ها ژستی می‌نشینند و می‌گویند در زندان وی آی پی می‌گیرم، به نظرشان با زندان رفتن هم چیزی کم نیاورده‌اند؛ اما چیزی که از دست داده‌اند ایمانشان بوده است.
آیت‌الله دژکام تاکید کرد: مومن گناه نمی‌کند؛ کسی گناه می‌کند که ایمان از او سلب شده است و به دنبال مال دنیاست و حرام و حلال را از جایی جمع می‌کند.
9885 /6113


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرقت از مرقد امامزاده‌ای در شیراز

چالش‌های فارس برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و کشاورزی

بستن گریزگاه‌های فرار مالیاتی، گشودن پنجره‌ای به توسعه فارس

چالش‌های فارس برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت کشاورزی

روند کاهشی قیمت گوجه فرنگی در بازار

تاکید بر همدلی فعالان سلامت فارس در مسیر خدمت به مردم

جریمه بیش از 178 میلیارد ریالی واحدهای صنفی متخلف در فارس

دوچرخه سوار پیشکسوت جهرمی به تیم ملی راه یافت

بستن گریزگاه‌های فرار مالیاتی ، پنجره‌ای به توسعه همه جانبه فارس

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها: توسعه باند فرودگاه جهرم در دست انجام است

تاکید بر دانش اندوزی، پژوهشگری، کارآفرینی و توانمندسازی دانشگاه

وزارت بهداشت با راه اندازی یک رشته پزشکی در فسا موافقت کرد

واحد صنفی متخلف در فسا تعطیل شد

فارس اواسط هفته بارانی می‌شود

هشدار پمپئو درباره تحرکات نظامی ایران در عراق!

جریمه بیش از 178 میلیارد ریالی واحدهای صنفی مختلف در فارس

58 میلیون دلار کالای تزانزیتی وارد منطقه ویژه لامرد شد

رونق بازار سرمایه، سیاست دولت در بودجه سال 99

افزایش 34 درصدی اعتبار پروژه‌های استان فارس در بودجه سال 99

34 پروژه عمرانی در منطقه 7 شهرداری شیراز در حال اجراست

واکنش ارتش عراق به اعدام خیابانی یک نوجوان

امام‌ جمعه تهران: بنزین باید 500 تومان گران می‌ شد

نفی و نقد با هدف تهییج افکارعمومی

حسن نصرالله: تظاهرات در لبنان علیه ایران نیست

آیت‌ الله سیستانی: نیروی مسلح خارجی نباید باشد

جانسون، پیروز انتخابات پارلمانی انگلیس شد

علوم پزشکی شیراز به لیگ فوتبال روی میز دسته یک کشور راه یافت

امام جمعه شیراز: لازمه پیروزی در جنگ اقتصادی، انتخاب بهترین‌ها برای مجلس است

جایگاه تیم هندبال بانوان شهید شاملی کازرون در لیگ برتر کشور

توقف تیم فوتسال بانوان پویندگان فجر شیراز

فارس ویترین پژوهشی و اجرایی باغبانی کشور

توجه به اقتصاد دانش‌بنیان تنها راه شکوفایی اقتصادی است

چراغ سبز آمریکا؛ احتمال آزادی اموال ایران در ژاپن

نمایندگانی انتخاب شوند که درد و فقر مردم را چشیده باشند

توجه به توان داخلی راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است

امام جمعه شیراز: لازمه پیروزی در جنگ اقتصادی، استفاده از بهترین‌ نیروهاست

معیشت و تسهیل زندگی مردم اصلی‌ترین مسائل است

تاج‌ زاده، مسئولیت بیانیه 77 نفر را پذیرفت

حرف آخر خاتمی: در انتخابات شرکت می‌ کنیم

ثبت نام ٣٧ کاندیدای خبرگان در فارس

مدیرکل سیاسی استانداری فارس:خانه احزاب این استان تشکیل می‌شود

دولت برای رفع مشکلات از نقدهای منصفانه احزاب و جریان های سیاسی استقبال می کند

دردسرهای نبود اتاق کنفرانس خبری در ورزشگاه دستغیب شیراز

کشف بیش از 2 هزار لیتر سوخت قاچاق در جهرم

معاون استاندار: طرح‌های اولویت‌دار فارس شناسایی شود

37 نفر داوطلب انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در فارس شدند

کشف بیش از 2 هزار لیتر سوخت و دو تن چوب قاچاق در جهرم

دردسرهای نبود اتاق کنفرانس خبری ورزشگاه دستغیب شیراز

تیم فوتسال ارژن شیراز، بازی باخته را با بُرد عوض کرد

37 نفر برای کسب یک کرسی خالی فارس در مجلس خبرگان نام نویسی کردند