پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

جشنواره «شیراز امروز» با افسوس برای نبود موزه عکاسی به پایان رسید سياسي

جشنواره «شیراز امروز» با افسوس برای نبود موزه عکاسی به پایان رسید
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- سومین جشنواره بین‌المللی و ششمین جشنواره ملی عکس شیراز امروز که در دوره‌های پیشین با حضور گسترده هنرمندان و مسئولان ازجمله شهردار شیراز برگزار شده بود، عصر شنبه در یکی از تالارهای فرعی مرکز اسناد شیراز و با حضور حدود 80 نفر به کار خود پایان داد.

این جشنواره شامگاه شنبه 19 مرداد ماه در سرای سخن مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.
در دوره‌های پیشین همه هنرمندان بین‌المللی این جشنواره در اختتامیه حضور داشتند و امسال تنها برخی از آنها پیام ویدیویی ارسال کرده بودند.
هدف از برگزاری این جشنواره از ابتدا ایجاد برنامه‌های رویداد محور و گسترش آن بوده است، حذف تورهای عکاسی که به منظور شناخت و معرفی شهر شیراز در دوره‌های قبل صورت می‌گرفت، باعث ابراز افسوس یکی از برگزیدگان مرحله نهایی شد که در ویدیوی ارسالی خود به آن اشاره کرده بود.
افشین آریا فر، عکاس شیرازی که در این جشنواره عضو هیأت داوران نیز بود، درباره عکاسی و هویت شیراز سخن گفت و از مسئولان به دلیل نبود موزه عکاسی در شیراز گلایه کرد.
او با بیان اینکه در شهر شیراز به موضوعات فرهنگی کمترین اهمیتی داده نمی‌شود، عنوان کرد: آنقدر که پل و زیرگذر در این کلانشهر ساخته شده، موزه در شیراز وجود ندارند.
گنجینه عکس شیراز در حال نابودی
آریافر ابراز داشت: شیراز با گنجینه‌های عکاسی اش از مهمترین خاستگاه های عکاسی در ایران است؛ اما چون هیچ مکانی برای نگهداری عکس‌ها وجود ندارد، به دلیل کمبود جا به آتش سپرده می‌شود یا از بین می‌رود.
این عکاس خاطرنشان کرد: هویت فرهنگی شیراز در حال از بین رفتن است و برای مثال عکاسخانه فردوسی با آن همه قدمت تبدیل به چلو کبابی شده است.
درخواست ایجاد موزه عکاسی به نتیجه نرسیده است
او از ارایه درخواست برای ایجاد موزه عکاسی در چهار سال گذشته سخن گفت که هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی عنوان کرد: ما در شیراز در درجه اول به مکانی امن و قابل اعتماد برای تبدیل شدن به موزه عکاسی نیاز داریم و در درجه دوم به ایجاد پایگاه علمی تحقیقی دانشگاهی.
آریافر همچنین به وضعیت اسف‌بار بنای عکاسخانه مانی، تنها عکاسی بازمانده از 100 سال پیش، اشاره کرد و گفت: درحالیکه فرهنگ به حمایت جدی نیاز دارد، خانه‌های قدیمی را به رستوران بدل می‌کنند اما بودجه‌ای برای تبدیل این بنا به موزه عکاسی وجود ندارد.
506 عکاس، عکس فرستادند
مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز نیز در این جشنواره اعلام کرد: ششمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی جشنواره عکس «شیراز امروز» پذیرای دو هزار و 296 فریم عکس از 506 عکاس ایرانی و خارجی بود.
محمدرضا دهقانی گفت: این جشنواره در 20 تیرماه با دریافت دو هزار و 296 فریم عکس، مرحله ثبت نام و دریافت آثار را با موفقیت به اتمام رساند. سایت و صفحه اینستاگرام جشنواره پذیرای 401 عکاس ایرانی با یک هزار و 861 اثر و 105 عکاس خارجی با 435 عکس بود؛ همچنین تعداد 10 مجموعه عکس در بخش ویژه جایزه میرزا حسن عکاسباشی دریافت شد.
وی با بیان اینکه در این دوره تقریباً از تمام استان های کشور در جشنواره شرکت کننده داشته است، افزود: در بخش بین الملل این دوره از جشنواره عکس شیراز امروز از کشورهای سریلانکا، مقدونیه، هند، عراق، بوسنی و هرزگوین، بنگلادش، اسپانیا، ژاپن، ازبکستان، اسلونی، ترکیه، مصر، یونان، رومانی، اندونزی، میانمار، هلند، عمان، آمریکا، بلغارستان، قبرس، کانادا، آرژانتین و چین شرکت کنندگانی حضور داشتند.
مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: مریم زندی، کاوه فرزانه، محمد ناصری، علی سامعی، افشین، غزاله هدایت، صیاد نبوی و مهدی یزدانی داوران جشنواره بودند که پس از داوری در بخش شهروند فرهنگ مدار 29 عکس، در بخش شب نگاری در فضاهای تعاملاتی شهر شیراز 31 عکس، در بخش موبایلی 23 عکس و در بخش ویژه جایزه میرزا حسن عکاسباشی 9 اثر پذیرفته و 4 اثر وارد نمایشگاه شد.
جشنواره ای بدون تبلیغات کاغذی
دهقانی با اشاره به نحوه تبلیغات و اطلاع رسانی ششمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی جشنواره عکس شیراز امروز گفت: در این دوره همانند دوره گذشته جشنواره و از آنجا که یکی از شعارهای شهردار و شهرداری شیراز توسعه پایدار و محیط زیست پاک است، با استفاده از قابلیت های فضای مجازی بدون چاپ پوسترهای کاغذی به اطلاع رسانی و تبلیغات جشنواره پرداختیم.
مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز خطاب به حاضرین در مراسم پایانی جشنواره شیراز امروز خاطرنشان کرد: امروز شاهد نمایش عمومی 18 نگاتیو شیشه ای از آرشیو شیشه های استاد بزرگ عکاسی شیراز منصور صانع که هم اکنون در اختیار این اداره است، هستیم. نمایشگاهی از این مجموعه خاص با عنوان پنجره نقره ای به کوشش امید آقایی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
وی یکی از از نقاط مثبت ششمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی جشنواره عکس شیراز امروز را برگزاری کارگاه ها و نشست های متعدد قبل از اتمام زمان ارسال آثار دانست و افزود: آشنایی با مفاهیم مجموعه سازی در عکاسی و مروری بر رویه های مختلف شکل گیری آن توسط صیاد نبوی، عکاسی خیابانی معاصر به مثابه عامل فرهنگ شهری توسط رهام شیراز، آموزش و ایده پردازی و مشاوره برای تهیه مجموعه عکس توسط حسن رجبی نژاد و کیهان ولی نژاد از جمله کارگاه هایی بود که برگزار شد.
دهقانی اضافه کرد: برگزاری نشست هایی همچون سیر و سلوک عکاس در سوژه، نمایش و تحلیل فیلم مستند عکاس جنگ توسط محمد ناصری، واکاوی ساختار اسطوره و کهن الگو توسط کاوه فرزانه، نگاهی به آثار مریم زندی و بررسی کتاب های عکس انقلاب 57 توسط مریم زندی و صیاد نبوی و ترکیب بندی در تصویر سینما توسط محمد ناصری از دیگر برنامه های جشنواره ششم بود.
بر اساس این گزارش ششمین دوره ملی و سومین دوره بین المللی جشنواره عکس شیراز امروز در 4 بخش ملی و بین المللی با موضوع شهروند فرهنگ مدار (در قالب تک عکس)، شب نگاری در فضاهای تعاملاتی شهر شیراز (در قالب تک عکس)، زیبایی، نشاط و پویایی شهری (در قالب تک عکس) و بخش ویژه جایزه میرزا حسن عکاسباشی (مجموعه عکس) توسط اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز برگزار شد.
شبانه های شیراز عاشقانه تصویر شده‌اند
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین شبانه های شیراز را بسیار عاشقانه توصیف کرد که در عکس‌های جشنواره شیراز امروز بسیار به خوبی به تصویر کشیده شده است.
سید احمدرضا دستغیب با بیان اینکه شیراز ظرفیت‌های بالقوه بسیاری دارد که باید عملی شود، عنوان کرد: برگزاری این نمایشگاه در کشورهای دیگر و اعطای تسهیلات به هنرمندان باعث میشود با انگیزه جایگاه واقعی شیراز را در جهان معرفی کنند و این موضوع بر ترویج شیرازشناسی به جهانیان تاثیرگذار است.
او ادامه داد: ما براساس رسالت شورای شهر، مردم محوری شهر را وظیفه خود می‌دانیم و از برنامه‌های هنری استقبال می‌کنیم.
دستغیب با اشاره به اینکه هنرهای هفتگانه روح انسان را لطافت می‌بخشد، خاطرنشان کرد: در این میان تماشای عکس و خوانش شعر به آدمی احساس پرواز و حرکت می‌بخشد.
9885 / 2027


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرقت از مرقد امامزاده‌ای در شیراز

چالش‌های فارس برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و کشاورزی

بستن گریزگاه‌های فرار مالیاتی، گشودن پنجره‌ای به توسعه فارس

چالش‌های فارس برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت کشاورزی

روند کاهشی قیمت گوجه فرنگی در بازار

تاکید بر همدلی فعالان سلامت فارس در مسیر خدمت به مردم

جریمه بیش از 178 میلیارد ریالی واحدهای صنفی متخلف در فارس

دوچرخه سوار پیشکسوت جهرمی به تیم ملی راه یافت

بستن گریزگاه‌های فرار مالیاتی ، پنجره‌ای به توسعه همه جانبه فارس

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها: توسعه باند فرودگاه جهرم در دست انجام است

تاکید بر دانش اندوزی، پژوهشگری، کارآفرینی و توانمندسازی دانشگاه

وزارت بهداشت با راه اندازی یک رشته پزشکی در فسا موافقت کرد

واحد صنفی متخلف در فسا تعطیل شد

فارس اواسط هفته بارانی می‌شود

هشدار پمپئو درباره تحرکات نظامی ایران در عراق!

جریمه بیش از 178 میلیارد ریالی واحدهای صنفی مختلف در فارس

58 میلیون دلار کالای تزانزیتی وارد منطقه ویژه لامرد شد

رونق بازار سرمایه، سیاست دولت در بودجه سال 99

افزایش 34 درصدی اعتبار پروژه‌های استان فارس در بودجه سال 99

34 پروژه عمرانی در منطقه 7 شهرداری شیراز در حال اجراست

واکنش ارتش عراق به اعدام خیابانی یک نوجوان

امام‌ جمعه تهران: بنزین باید 500 تومان گران می‌ شد

نفی و نقد با هدف تهییج افکارعمومی

حسن نصرالله: تظاهرات در لبنان علیه ایران نیست

آیت‌ الله سیستانی: نیروی مسلح خارجی نباید باشد

جانسون، پیروز انتخابات پارلمانی انگلیس شد

علوم پزشکی شیراز به لیگ فوتبال روی میز دسته یک کشور راه یافت

امام جمعه شیراز: لازمه پیروزی در جنگ اقتصادی، انتخاب بهترین‌ها برای مجلس است

جایگاه تیم هندبال بانوان شهید شاملی کازرون در لیگ برتر کشور

توقف تیم فوتسال بانوان پویندگان فجر شیراز

فارس ویترین پژوهشی و اجرایی باغبانی کشور

توجه به اقتصاد دانش‌بنیان تنها راه شکوفایی اقتصادی است

چراغ سبز آمریکا؛ احتمال آزادی اموال ایران در ژاپن

نمایندگانی انتخاب شوند که درد و فقر مردم را چشیده باشند

توجه به توان داخلی راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است

امام جمعه شیراز: لازمه پیروزی در جنگ اقتصادی، استفاده از بهترین‌ نیروهاست

معیشت و تسهیل زندگی مردم اصلی‌ترین مسائل است

تاج‌ زاده، مسئولیت بیانیه 77 نفر را پذیرفت

حرف آخر خاتمی: در انتخابات شرکت می‌ کنیم

ثبت نام ٣٧ کاندیدای خبرگان در فارس

مدیرکل سیاسی استانداری فارس:خانه احزاب این استان تشکیل می‌شود

دولت برای رفع مشکلات از نقدهای منصفانه احزاب و جریان های سیاسی استقبال می کند

دردسرهای نبود اتاق کنفرانس خبری در ورزشگاه دستغیب شیراز

کشف بیش از 2 هزار لیتر سوخت قاچاق در جهرم

معاون استاندار: طرح‌های اولویت‌دار فارس شناسایی شود

37 نفر داوطلب انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در فارس شدند

کشف بیش از 2 هزار لیتر سوخت و دو تن چوب قاچاق در جهرم

دردسرهای نبود اتاق کنفرانس خبری ورزشگاه دستغیب شیراز

تیم فوتسال ارژن شیراز، بازی باخته را با بُرد عوض کرد

37 نفر برای کسب یک کرسی خالی فارس در مجلس خبرگان نام نویسی کردند