پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس مقالات

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس
  بزرگنمايي:

پیام فارس- آموزش و پرورش چند سالی است که با موضوع کمبود نیرو مواجه است. بخشی از این کمبود ناشی از بازنشستگی سالانه فرهنگیان است و بخش اعظم آن کمبود منابع مالی در تامین نیروی مورد نیاز و به بیان دیگر نبود بودجه.

در همین راستا سیاست‌هایی همچون اشتغال در چند پست، حذف یا کاهش مشاوران در پایه متوسطه دوم و کاهش ساعات ارائه برخی از دروس راهکاری نه‌چندان مناسب برای تامین این نیروها بوده است.

همه‌ساله در آستانه آغاز سال تحصیلی نگرانی‌ها درباره کاهش تعداد نیروها و عدم جایگزینی آن‌ها و به‌دنبال‌ آن کاهش کیفیت آموزشی مدارس و بی‌انگیزگی فرهنگیان وجود دارد.

در استان فارس هم‌اکنون 8154 نیرو در آموزش و پرورش نیاز است که با احتساب بازنشستگان این سال, به 9000 نفر می‌رسد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی براینکه چه تمهیداتی برای تامین این نیروها در سال جدید در نظر گرفته شده است،‌ عنوان کرد: برای آغاز سال تحصیلی جاری بیش از 500 معلم جذب آموزش و پرورش خواهند شد.

علی عسکر نجفی افزود: این نیروها جز نیروهای حق‌التدریسی هستند و متقاضیانی هستند که براساس ماده 28 با آزمون استخدامی وارد آموزش و پرورش شده‌اند، یک سال آموزش دیده‌اند و مهر امسال به خدمت می‌پردازند.

او همچنین از آغاز به کار دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگیان خبر داد که در سال‌ 91 وارد دانشگاه شده‌اند.

نجفی درباره اعطای مجوزهای درباره به‌کار گیری نیروهای با سابقه نهضت سوادآموزی به‌منظور تامین نیروی مورد نیاز سخن گفت و بر استفاده از ظرفیت بازنشستگان، جلوگیری از بازنشستگی برخی نیروها به‌صورت توافقی و سرباز معلم‌ها نیز  تاکید کرد.

مدیرکل‌ آموزش و پرورش فارس افزود: آموزش و پرورش با افزودن نوبت دوم و اضافه تدریس مشکل کمبود را حل می‌کند.

تا پایان برنامه ششم توسعه به 100هزار نیرو نیاز داریم 

وی درباره  تعیین تکلیف نیروهای حق‌التدریس نیز گفت: طی صحبتی که با معاون آموزش و پرورش کرده‌این تا دو هفته دیگر تعیین تکلیف می‌شوند. براساس برنامه ششم توسعه باید 100هزار نفر استخدام شوند و در این سه‌سال جذب شوند؛ اما طی شروطی و استخدام آن‌ها به مرور صورت می‌گیرد.

نجفی اعلام کرد: بیشترین کمبود آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی است و از این 9000 نیرو 4500 نفر در بخش ابتدایی معادل نیمی از این تعداد مربوط به کمبود در این مقطع است.

وی کمبود مشاور را نیز تایید کرد و در این باره توضیح داد: در متوسطه اول حضور مشاوران در مدارس الزامی است و نیروی مورد نیاز این مقطع را تامین می‌کنیم؛ از سویی معتقدیم که متوسطه دوم نیز باید مشاور داشته باشد ولی در کل کشور تعداد مشاوران کم است؛ از همین رو از سهمیه 1200 نفری که از دانشگاه فرهنگیان وارد می‌شوند و یا 720 نفر آزمونی‌هایی که امسال به کار گرفته می‌شوند، رقم قابل توجهی را به مشاوران اختصاص داده‌ایم.  

مدیرکل آموزش و پرورش فارس درباره معوقات فرهنگیان نیز گفت: طی آخرین خبری که از وزارت آموزش و پرورش گرفته‌ایم، تامین اعتبار معوقات فرهنگیان اعم از اضافه‌کاری و دیگر مطالبات صورت گرفته است و به‌زودی پرداخت خواهد شد؛‌ همچنین پاداش بازنشستگان فرهنگی که 4هزار و 300 میلیارد تومان در کل کشور بوده است، تامین اعتبار شده است و در مهرماه پرداخت می‌شود.   


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield