پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

بازتاب هیجانات اجرای ویدیومپینگ

مردهای عنکبوتی دست ازسر تاریخ برنمی دارند/ صعود به ارگ کریمخان فرهنگي

مردهای عنکبوتی دست ازسر تاریخ برنمی دارند/ صعود به ارگ کریمخان
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- ارگ کریمخان شیراز برای بار دوم عرصه افرادی شد که از دیوارهایش بالا روند، اما این بار کارشناسان این رویداد را ناشی از هیجانات برنامه «ویدیو مپینگ» می دانند که اخیرا شهرداری اجرا کرد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: چندی پیش فردی از دیوارهای ارگ کریمخان بالا رفت تا ماه ها در مورد این رفتار غیرب فرهنگی بحث و نظر شود.
از این جریان مدت ها گذشت تا اینکه شهرداری تصمیم گرفت بر روی دیوار ارگ کریمخان برنامه ویدیومپینگ اجرا کند.
این برنامه نورپردازی سه بعدی که مورد استقبال مردم قرار گرفت حالا تبعاتش را نشان داده است که طی ان اخیرا دو جوان از دیوار ارگ در حال بالا رفتن هستند.
مهدی پارسایی مدرس دانشگاه در حوزه معماری و فعال میراث فرهنگی در این رابطه به خبرنگار مهر بیان کرد: بناهای تاریخی علاوه بر هویتی که دارند، نقش رسانه بودن را نیز به خود گرفته اند.

وی ادامه داد: زمانیکه در دیوار ارگ کریمخان برنامه ویدیو مپینگ اجرا می شود یعنی به مردم اعلام شده که می توان از این بنا برای حرف زدن یا انتقال پیام بهره جست.
این مدرس دانشگاه بیان کرد: طبیعتا وقتی این برنامه با چنین هیجانی پخش می شود برخی افراد نیز تصور می کنند که آنها نیز با بالارفتن از دیوار ارگ کریمخان می توانند حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی بیان کرد: در این راستا باید خیلی مراقبت کرد که چنین برنامه هایی که بار هیجانی دارد در چه سطحی برگزار شود و مکان برگزاری و مکان حضور مردم چگونه باید باشد.
ارگ کریمخانی متعلق به دوره زندیه و تلاش های زیادی برای ثبت جهانی آن نیز در حال انجام است.
نتیجه برخورد با دیوارنورد قبلی اعلام شود
در این عین رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس اعتقاد دارد که در گذشته نیز چنین اتفاقی رخ داده و ارتباط کاملی با مسئله ویدیومپینگ ندارد.
مسعود منیعاتی ادامه داد: انچه اینجا بسیار باید مورد توجه قرار گیرد، برگزاری چنین مراسم هایی با حفاظت زیادتر است و در عین حال اطلاع رسانی درخصوص برخورد با این افراد باید به صورت گسترده انجام شود.

وی گفت: در گذشته فردی نیز اقدام به بالارفتن از ارگ کریمخان کرده بود اما نتیجه برخورد با او منتشر نشد تا افراد بدانند که چه عواقبی در انتظار این اقدامات است.
میراث فرهنگی: افراد بالارونده شناسایی شدند/ شکایت کردیم
در عین حال مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: افرادی که از دیوار بالا رفتند شناسایی شده اند.
مصیب امیری توضیح داد: در خصوص این مسئله، میراث فرهنگی شکایتی مطرح کرده و موضوع را به صورت جدی دنبال می کند.

وی با اشاره به اینکه به اندازه کافی برای حفاظت فیزیکی از بناهای تاریخی نیرو وجود ندارد، بیان کرد: در این خصوص به یگان حفاظت اعلام شده مراقبت بیشتری از ارگ کریمخانی صورت گیرد.
این روزها رفتارهای هیجانی چند جوان باعث شده که عده ای از تاریخ و میراث شیراز بالا روند. رفتارهایی که یک بخش آن فرهنگی است و باید نسبت به اصلاح آن اقدامات جدی صورت گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield