پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مقالات

جامه سپید پرستاری به جای رخت سفید عروسی

پیام فارس - شیراز- آنها در زمان شیوع کرونا لباس سپید پرستاری را به جای رخت سفید عروسی برگزیدند تا شاهد سلامت عمومی جامعه باشند تا شادی خصوصی‌شان.

مطبوعات شیراز و تجربه نو در روزهای کرونایی

پیام فارس - شیراز- اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و دشواری‌های چاپ مطبوعات در روزهای شیوع کرونا محکی برای سنجش توانایی روزنامه‌ها در انتشار نسخه‌های الکترونیکی و فعالیت مجازی بود؛ همچنین صاحبان روزنامه‌ها به ضرورت توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی و مجازی برای ادامه فعالیت‌ها پی بردند.

دو روی سکه عادت‌های زندگی با کرونا

پیام فارس - شیراز- باورهای قدیمی می‌گویند هرکس چهل روز به‌صورت مستمر کاری را انجام دهد، عادت انجام آن را در وجود خود نهادینه کرده است، هم‌اکنون با گذشت این مدت از قرنطینه خانگی، عادات خوب یا بد تازه‌ای در مردم ایجاد شده است که برخی از آن‌ها را باید به‌عنوان سبک زندگی کرونایی تا زمانی محدود پذیرفت؛ اما برخی دیگر را می‌توان در دوران پساکرونا هم حفظ کرد.

دشواری‌های سکون در فصل کوچ

پیام فارس - شیراز- کرونا زندگی همه اقشار جامعه از جمله عشایر را دچار تغییر و تحول کرده به گونه‌ای که در فصل کوچ بهاری،عشایر استان فارس ناچار به ماندن در مناطق قشلاقی و تعویق زمان کوچ هستند و این در حالی است که این موضوع مشکلاتی را نیز برای این قشر در پی دارد.

گره‌زدن بر سیزده به در کرونایی با ماندن درخانه

پیام فارس - شیراز- سیزدهمین روز از فروردین بر اساس یک سنت باستانی به نام سیزده به شناخته و ثبت شده اما سال 99 با سربرآوردن ویروس کرونا،برخلاف این سنت به جای سبزه گره زدن در دامان طبیعت، درخانه می‌مانیم تا بر کار این ویروس گره بیفکنیم و این بیماری زنجیره‌ای را برای همیشه به تاریخ بسپاریم.

صید ماسک از آب گل آلود کرونا

پیام فارس - شیراز - این روزها با شیوع بیماری کرونا تب و تاب استفاده از ماسک و لباس‌های محافظ در جامعه افزایش یافته است، هر چند توصیه‌های بهداشتی از سوی متخصصان استفاده از ماسک را فقط برای افراد مبتلا تجویز می‌کند اما بسیاری از شهروندان از آن به عنوان راهکاری برای عدم ابتلا به کرونا استفاده می‌کنند.

سیزده به در، زمان گره‌زدن نیست

پیام فارس - شیراز- نوروزی که نه با جشن و سرور آمد و نه به دید و بازدید گذشت، سهم روزهای مردمی بود که برای مقابله با ویروسی ناشناخته در خانه مانده‌اند؛اینک قطار بهار به ایستگاه سیزدهم نزدیک می‌شود و پاسداشت طبیعت در این روز بدون حضور مردم در دامن صحرا با هدف پیکار با کرونا و حفظ سلامت جامعه رقم می‌خورد.

شیراز، یک سال پس از سیل

پیام فارس - شیراز- پنجم فروردین سال 1398 بارش باران در کمتر از 10 دقیقه در دروازه قرآن شیراز سیلاب شد و جان بسیاری از هموطنان و شهروندان شیرازی را گرفت و طعم نوروز را تلخ کرد.

هنگامه کروناست نه هنگام سفر به شیراز

پیام فارس - شیراز- اقشار گوناگون برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا و مبارزه با آن می‌کوشند و حتی برخی مانند پزشکان و پرستاران جانشان را در این راه می‌دهند و برخی دیگر از قشرها متحمل خسارت مادی می‌شوند اما هنوز عده‌ای هستند که بی‌توجه به توصیه‌های بهداشتی بار سفر بسته‌اند و این ویروس را به شهرهای گردشگرپذیری مانند شیراز منتقل می‌کنند.

راهکارهای تغذیه ای برای پیشگیری از ابتلا به کووید19

پیام فارس - ایسنا/فارس در روزهایی که کرونا ویروس به عنوان مهمترین عامل مسری عفونی تنفسی در دنیا مطرح و شیوع آن در کشور ثبت شده آشنا شدن با شیوه‌های تغذیه و مواد مغذی موثر در پیشگیری از ابتلا، یک ضرورت است.

کرونا هراسی؛ خوردن الکل راه چاره نیست

پیام فارس - شیراز - پندار نادرستی در برخی از اقشار جامعه شکل گرفته مبنی بر آنکه نوشیدن الکل یا مشروبات الکلی می‌تواند در کاهش ابتلا به کرونا موثر باشد، این باور نادرست در روزهای گذشته موجب شده تا شمار جان‌باختگان مسمومیت الکلی بیش از تعداد افرادی باشد که از ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

نذرهایی علیه کرونا

پیام فارس - شیراز- نیمه پر لیوان شیوع بیماری کرونا، همچون بسیاری دیگر از گردنه‌های غیرمترقبه دشوار، نیکوکاری و دستگیری از همنوع بوده است. با اعلام کمبود ماسک یا تجهیزات پزشکی یا دارو و اقلام خوراکی، نیکوکاران با هر توان معیشتی برای مهربانی می‌کوشند که استفاده از ظرفیت نذر برای تهیه ملزومات مبارزه با کرونا مطرح است.

از چاله کرونا تا چاه مسمومیت الکلی

پیام فارس - شیراز - در روزهایی که جامعه ما با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند ویروس خطرناک‌تری به جان برخی افراد افتاده و آنان با پندار نادرستی که بیشتر از راه فضای مجازی به مخاطبان منتقل می گردد تلاش می کنند با مصرف مشروبات الکلی خود را در مقابل کرونا ایمن نگه دارند ، پنداری که مصداق عینی از چاله در آمدن و به چاه افتادن است.

شریان گردشگری ایران، هم‌پیمان علیه کرونا

پیام فارس - شیراز- شیراز، یزد و اصفهان که طلایه‌داران گردشگری ایران به‌شمار می‌روند، با مبادی مرزی مشترک و جغرافیایی که آن‌ها را در دل ایران و در مرز رفت‌وآمدهای شمال به جنوب و برعکس قرار می‌دهد، مصمم‌اند با اعلام نپذیرفتن میزبانی از گردشگران، از جان شهروندان خود و دیگر شهرهای کشور حراست کنند.

گره کرونا را با دندان باز نکنید

پیام فارس - شیراز - متخصصان بهداشت و سلامت توصیه‌هایی فراوان برای عدم مراجعه برای دریافت خدمات دانپزشکی در شرایطی کنونی دارند ، جدی شمردن این توصیه‌ها راهکاری برای پیشگیری از همه‌گیری بیماری کرونا و تلاش برای سلامت فردی و اجتماعی است.

نوای همدلی مبارزه با کرونا در جهرم

پیام فارس - شیراز- این روزها که کرونا در شهر جهرم شیوع یافته و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بسیار احساس می شود ، برخی افراد و اقشار مردمی هم در جهرم آستین همت بالا زده‌اند و برای مبارزه با این ویروس اقداماتی خیر خواهانه انجام می‌دهند.

کرونا ، خیلی دور ، خیلی نزدیک

پیام فارس - شیراز - این روزها که ویروس کرونا بسیاری از مناطق جامعه ما را آلوده و افرادی را مبتلا کرده است ، دو برخورد کاملا متفاوت با این رخداد در جامعه مشاهده می‌شود ، بسیاری از افراد به آسیب‌های احتمالی ناشی از کرونا بی توجه‌اند و از کنار آن بی تفاوت می گذرند و از سوی دیگر برخی نیز بسیار افراطی و پررنگ به آن می نگرند.

زباله‌گردی و خطر ویروس کرونا

پیام فارس - شیراز- پدیده زباله‌گردی در این روزها که کشورمان در معرض شیوع ویروس کرونا قرار گرفته می تواند مشکلات بسیاری برای کسانی که تا کمر در سطل زباله‌ها خم می شوند به وجود آورد و خود نیز عامل انتقال این ویروس شود.

فارس یکصدا علیه کرونا

پیام فارس - شیراز - همه نیروهای مردمی ، جهادی ، نیک اندیشان و متخصص بهداشتی و درمانی در استان فارس برای مقابله با کرونا و پیشگیری از همه گیری این بیماری پای کار آمده‌اند ، پیر و جوان ، مرد و زن ، کودک و کهنسال در این استان دغدغه این را دارند که آلوده نشوند و آلودگی کرونا را نشر ندهند.

ایرانیانی که درخت را محترم شمردند/ رد سروناز از کاشی تا قالی

پیام فارس - درخت و درختکاری در تاریخ ایران جایگاه منحصربه‌فردی داشته است. چه در دوره‌هایی که باغات فراوانی بنا شد و چه در دوره اسلامی که رد درخت سرو بر کاشی‌ها و قالی‌ها جای گرفت.

ترس از کرونا با انسان چه می‌کند؟

پیام فارس - شیراز- ترس، واکنش غریزی انسان به وقایعی است که به گونه‌ای حیات او را تهدید می‌کند و در شرایط کنونی که شیوع بیماری کرونا بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرده است،طبیعی ترین واکنش به‌شمار می‌رود؛ اما نکته مهم توجه به ترس توام با آگاهی و تبدیل نکردن آن به وحشت کور است.

نوروز با چاشنی کرونا و لزوم صرفه جویی بیشتر در مصرف آب

پیام فارس - شیراز - هر سال با آمدن نوروز شاهد افزایش مصرف آب در مناطق شهری و روستایی هستیم و توصیه‌ها سمت و سوی ارشاد و راهنمایی برای صرفه جویی در مصرف آب به خود می‌گیرد ، امسال با رسوخ ویروس منحوس کرونا در جامعه ما و لزوم شستن مکرر دست‌ها و سطوحی که احتمال آلودگی بیشتر دارند لزوم صرفه جویی در مصرف آب بیش از پیش ضرورت دارد.

کرونا شور و حال نوروز را از بازار فارس گرفت

پیام فارس - شیراز- شیوع ویروس کرونا باعث خلوت شدن خیابان‌ها و در پی آن کسادی بازارهای شیراز از جمله بازار تاریخی وکیل شده و واحدهای صنفی با کمبود و یا به تعبیری بهتر نبود مشتری در آستانه نوروز و شب عید مواجه شده‌اند.

برگزاری عروسی با طعم کرونا و بی‌توجهی به ممنوعیت‌ فعالیت تالارها

پیام فارس - شیراز- در حالی که خطر شیوع ویروس کرونا، شهروندان را از حضور در اماکن عمومی منع کرده و بسیاری از افراد خانه‌نشین شده‌اند اما بررسی‌های خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که برخی تالارهای عروسی در شهر شیراز و زرقان به رغم تاکید مسوولان بر لزوم تعطیلی این واحدها، برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری عروسی در هفته جاری را در دستور کار قرار داده‌اند.

شهر خالی، خانه خالی

پیام فارس - شیراز - مثبت شدن آزمایش برخی شهروندان در شیراز و برخی از شهرستان‌های استان فارس به ویروس کرونا موجب شده که برخی مناطق شیراز در روزهای گذشته شاهد رفت و آمد کمتری باشد ، بسیاری از مراکز خرید در مناطق پر رفت و آمد شیراز این روزها با کاهش تراکم روبروست اما در عین حال همه افراد هم در خانه نمی‌مانند.

بنیان های سست «دژگاه»/ روستایی که کلکسیون محرومیت است

پیام فارس - شیراز- خانه هایی که بابارش باران هر لحظه امکان ریزش دارند، مدارسی که هنوز در کانکس برپا می شود و فقدان امکانات حداقلی زندگی، منطقه دژگاه درفراشبند رابه یکی ازمحروم ترین مناطق فارس تبدیل کرد.

سیمای متفاوت برخی شهروندان شیراز و کمبود ماسک در داروخانه‌ها

پیام فارس - شیراز - این روزها در شیراز و بسیاری دیگر از شهرهای کشورمان افرادی را می‌بینیم که ماسک بر چهره زده‌اند و با حساسیت بیشتری برای مقابله با ویروس کرونا از خود مراقبت می‌کنند؛ موضوعی که سبب افزایش تقاضا برای این محصول و در نتیجه کمبود آن و نیز افزایش قیمت آن شده است.

نگاهی به مطالب انتخاباتی مطبوعات 28 بهمن‌ماه شیراز

پیام فارس - شیراز- صفحات هشت روزنامه چاپ شیراز روز دوشنبه در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیش از روزهای قبل، رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و مطبوعات محلی استان فارس در صدد انعکاس آخرین تحولات در این عرصه برآمده‌اند.

این دیگ برای خدا می‌جوشد

پیام فارس - شیراز- یکی از رسوم کهن در شهرستان‌های جهرم، خفر، فیروزآباد ، کازرون و برخی دیگر از مناطق استان فارس ، برپایی آیین دیگ‌جوش برای باران خواهی و شکرگزاری به درگاه خدای سبحان است که به علت فراگیری آن، قابلیت ثبت به عنوان میراث ناملوس ملی فارس را دارد.

قالیبافان فارس یک عمر دویدند به بیمه نرسیدند

پیام فارس - شیراز- ضرب‌المثلی است که می گوید : تکّه‌تکّه پشم قالی می‌شود،ذرّه ذرّه خانه خالی می‌شود ، در کارگاه‌های خانگی و سنتی و نیمه صنعتی قالی بافی استان فارس این جان شیرین زنان و دختران قالی باف است که بدون اتکا به بیمه و بدون چشم انداز آینده‌ای روشن قطره قطره آب می‌شود.

شیراز چگونه پایتخت کتاب ایران شد؟

پیام فارس - شیراز- عنوان پایتختی کتاب ایران پس از برگزاری پنج دوره از این رویداد فرهنگی به کلانشهر شیراز رسید. شهری که از گذشته و در سابقه تاریخی اذهان مردم، باعنوان پایتخت فرهنگی ایران شناخته می‌شده است و رویدادهای فرهنگی با روح این شهر آمیخته است.

کاش آب از سر تالاب‌های فارس بگذرد

پیام فارس - شیراز - تالاب‌ها و دریاچه‌های بختگان ، مهارلو ، پریشان ، کافتر ، کمجان ،ارژن ، طشک و برخی دیگر از تالاب‌های استان فارس در ردیف مناطقی است که در سال‌های اخیر خراش خشکسالی چهره آن را زخم زده و این تن زخم خورده در تب و لهیب خشکی و کم آبی می‌سوزد.

تفرجگاه نزدیک شیراز، همسایه با گاوان مردار

پیام فارس - شیراز- طبیعتی بکر و تفرجگاه در نزدیکی کلانشهر شیراز و در مجاور منطقه مسکونی در حوزه شهرستان کوار به مکان رهاسازی لاشه‌های گاوهای مرده و همچنین مکانی ریختن پسماندهای عفونی تبدیل شده است.

سوادرسانه‌ای و لزوم آموزش مدیران عالی دستگاه‌های اجرایی در فارس

پیام فارس - شیراز- گسترش روزافزون رسانه‌ها و افزایش قدرت تاثیرگذاری آنان، لزوم پرداختن به مساله آموزش سوادرسانه‌ای را بیش از پیش تقویت می‌کند که در این میان آموزش مدیران عالی دستگاه‌های اجرایی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سرمایی که زلزله‌زدگان خان زنیان شیراز را لرزاند

پیام فارس - شیراز- عصر دوشنبه هشتم بهمن 98 زمین در منطقه خان زنیان شیراز لرزید؛شبانگاه دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه نیز مردم از بیم آوار شدن سقف های ترک خورده،در سرمای استخوان سوز بیرون از خانه‌ها ماندند و لرزیدند.

سایه روشن‌های جام کشتی جهان پهلوان تختی در شیراز

پیام فارس - شیراز- چهلمین دوره پیکارهای کشتی جام جهان پهلوان تختی در شیراز با همه شور و هیجانی که در این کلانشهر ایجاد کرد،کاستی‌هایی هم داشت و مسوولان هم تایید کردند که باید در رفع آنها کوشید.

سایه زباله‌های مخوف بر سر کلانشهر شیراز

پیام فارس - شیراز- سایه زباله‌های خطرناک در حالی بر سر شیراز سنگینی می‌کند که این کلانشهر از وجود سایت مرکزی مدیریت پسماند عفونی و همچنین کارخانه بازیافت پسماندهای ساختمانی بی‌بهره است.

بنزین یورو 4 از شیراز برود آلودگی هوا می‌آید

پیام فارس - شیراز - بخشی از پاکیزگی هوای شیراز مرهون توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 دراین کلان شهر است ، عرضه این محصول در سال‌های مختلف دستخوش تغییرات بوده ، گاه کاهش یافته و قطع شده و گاه نیز تداوم یافته است ، واقعیت موضوع این است که بنزین یورو 4 هست اما کم هست ، ایجاد روند کاهشی در توزیع این محصول می‌تواند پاکیزگی هوای شیراز را دستخوش تغییرات کند و آلودگی را به شیراز بازگرداند.

مرهمی از سر عشق بر زخم‌های فارس

پیام فارس - شیراز- گروهی از پزشکان متخصص و فوق تخصص جراحی پلاستیک که امتحان خود را در دیگر استان های کشور پس داده‌اند به سمت استان فارس سوق داده شده اند تا بتوانند مرهمی بر زخم چهره‌های کودکان و مردمان این استان بنشانند.

حذف کپی شناسنامه از فرایندهای بانکی فارس در انتظار تصمیم ملی

پیام فارس - شیراز- مدتی است که از ابلاغ مصوبه استانداری فارس مبنی بر عدم دریافت کپی از ارباب رجوع به دستگاه های اجرایی، نهادها و بانک‌ها می گذرد با این حال هنوز مراجعه‌کنندگان در کش و قوس ارائه یا عدم ارائه کپی در نقطه آغازین خدمات هستند.

مرگ پریشان، زوال کافتر ، آخرین نفس‌های تالاب‌های آب شیرین فارس

پیام فارس - شیراز - دیر زمانی است که سایه دسته جمعی مرغان مهاجر بر سطوح مواج تالاب‌ها و دریاچه‌های کافتر و پریشان در استان فارس جای خود را به سایه مرگ و زوال داده است ، این دو تالاب آب شیرین فارس این روزها آخرین نفس‌های بی رمق خود را می کشند.

شیراز و سنگی که به هوا می‌رود

پیام فارس - شیراز - ضرب المثل معروفی است که می گوید سنگی که به هوا می رود تا بر گردد هزار چرخ می خورد ، این موضوع بدون شباهت با احداث برخی معادن شن و ماسه و ایجاد دستگاه‌های سنگ شکن در غرب شیراز نیست ، فرایند تولید شن و ماسه در این معادن و کارگاه‌ها به گونه‌ای است که ذرات معلق را به هوای پاکیزه شیراز تزریق می‌کنند و اما و اگرهای بسیاری برای خروج آنها از این منطقه وجود دارد.

نگاهی به عناوین مطبوعات 28 دی‌ماه شیراز

پیام فارس - شیراز- هشت روزنامه چاپ شیراز شنبه 28 دی‌ماه جاری در صفحه نخست خود، مطالب مربوط به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران را به صورت ویژه منعکس کردند.

ساير مطالب

پیگیری قانونی، خواسته تنها بازمانده خانواده حادثه هواپیمای اوکراینی

زیر و بم بیمارستان زینبیه شیراز

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

شیرازی‌ها انتظار مترو فراگیر را می‌کشند

وداع با شکوه با سردار دل‌ها در آینه روزنامه‌های شیراز درخشید

جولان فرشته مرگ در باغشهرهای شیراز

سلیمانی، سردار صلح و فراجناحی بود

روزنامه لبنانی:ترور سردار سلیمانی نقض اصول دیپلماتیک است

ایل قشقایی در سوگ هویت‌بخش موسیقی نواحی نشست

ترکیبات ضد میکروبی، انواع و مشخصات آن‌ها

نقش پر رنگ رسانه در رفتارهای انتخاباتی مردم/ لزوم عملکرد فراجناحی

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

سرما و چالش تامین کپسول‌های گاز مایع در فارس

ترک سیگار مهمترین عامل کاهش مرگ براثر بیماری‌های قلبی است

تحلیل‌های سوم دی‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

پولدارهای شیرازی خانه را با کوچه اش صاحب شدند/ ورود غریبه ممنوع

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

سیلی که هر سال به لامردی ها سرمی زند/ وقتی پل جوابگوی حجم آب نیست

سایه گرانی بر یلدای فارس

چرا غزل حافظ برای آواز ایرانی جذاب است؟

موریانه‌های عصر تکنولوژی کرانه رودخانه‌های فارس را به یغما می‌برند

آلاینده های یک پتروشیمی از زمین و آسمان/ هشدار مشکل را حل نکرد

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

رویای شیرین سودهای چند میلیونی که سراب شد/روزگار سیاه سپرده گذاران فرشتگان

تحلیل‌های 19 آذرماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

نگاهی به ثبت نام های انتخاباتی در فارس/ کارناوال های حاشیه ساز

گرمخانه، مطالبه‌ای زمستانی در کلانشهر شیراز

آنفلوآنزا در آخرین روزهای پاییز

مادران کوچک، رنج‌های بزرگ و پویش مقابله با کودک‌همسری در شیراز

تن تشنه زمین فروریخت

سایه زوال بر سر آبخوان‌های فارس

مرکز معلولان نرجس شیراز، جولانگاه اشک و لبخند

حکایت فروشگاه های اینترنتی با تخفیف های تخیلی/ نظارت ها ناقص است

خانه‌ای برای ساکنان خیابان

دغدغه‌های معلولان فارس و پاسخ مسئولان

خسارت وارده به شیراز در ناآرامی‌های اخیر

از تپه تلویزیون به جعبه جادویی

سلبریتی‌های مجازی و معرفی میراث حقیقی فارس

ساخت و ساز غیرمجاز، علت تخریب 100 قطعه باغشهر در قلات شیراز اعلام شد

رکود ادامه‌دار در روستای قلات شیراز

ضرب‌الاجل دادستان شیراز برای رفع آلودگی رودخانه چنار راهدار

زخم چرکین کنتورسازی بر پیکر بازار سرمایه

دنیای رنگارنگ نابینایان توانمند شیرازی

دنیای رنگارنگ نابینایان توانمند

نسبت ما و حافظ

قَشُو رَشُو، نماد یادگارهای نقش بسته در ذهن شیرازیان

این حلزون به زندگی شتاب می دهد

حافظِ عقل‌رمیده

فارس در مسیر توسعه

مرکز سرطان جنوب چشم انتظار خیرین

تقسیمات کشوری،‌ میوه ممنوعه در تبلیغات انتخاباتی

آش با جاش ، زیر ذره‌بین نظارت

پسرکی که به چاه کودک‌آزاری افتاد

بین کدام خطوط باید راند؟

تکدی گری داستان بی‌پایان

داستان ژاندارک شیراز

جا‌خالی شورای شهر در تغییر کاربری باغات قصردشت

توصیه‌هایی برای دانشجویان خوابگاهی

کارت و حرف کسی را نمی‌خوانیم

پویش فعالان فضای مجازی فارس برای تهیه لوازم التحریر/مشقی برای مهر

مصادره باغ‌های متخلفان در فارس، پایان‌بخش فساد است؟

کشت برنج ، کشت به رنج

این سفره‌ها آب ندارد آن سفره‌ها نان دارد

مصیبت "باجگاه"، تلنگری برای ارتقای امکانات دانشگاه شیراز